КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 823/2677/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Гаврилюк В.О.
Суддя-доповідач: Парінов А.Б.
ПОСТАНОВА
Іменем України
11 вересня 2014 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - судді Парінова А.Б.,
суддів: Грибан І.О., Губської О.А.,
при секретарі судового засідання Арсенійчук М.В.,
за участю представників сторін:
від позивача: Скіць С.М., Кілочко В.М.,
від відповідача Швидка В.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Земпроект» на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 17 липня 2014 року у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Земпроект» до Черкаської міської виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИЛА:
Позивач звернувся до суду з позовом до Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, в якому просив:
- визнати неправомірними дії Черкаської міської виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності щодо часткової відмови в нарахуванні та виплаті допомоги по тимчасовій непрацездатності;
- скасувати рішення Черкаської міської виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 19.03.2013 року № 8 про часткову відмову у фінансуванні;
- зобов'язати Черкаську міську виконавчу дирекцію Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності вчинити дії з проведення фінансування товариства з обмеженою відповідальністю «Земпроект» матеріальної допомоги по тимчасовій втраті працездатності в порядку, передбаченому Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» та у розмірах, вказаних в заяві - розрахунку товариства з обмеженою відповідальністю «Земпроект» від 19.02.2013р. № 10.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 17 липня 2014 року у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.
Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що суд першої інстанції при винесенні оскаржуваного рішення неправильно застосував норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Заслухавши суддю-доповідача, осіб, які з'явилися в судове засідання, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити, а постанову суду - скасувати, виходячи з наступного.
З матеріалів справи вбачається, що 19 лютого 2013 року ТОВ «Земпроект» було подано до Черкаської міської виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності заяву-розрахунок № 10, згідно якої позивач просив здійснити фінансування допомоги по тимчасовій непрацездатності гр. ОСОБА_3 за рахунок коштів Фонду в розмірі 16949 грн. 71. коп.
За результатами проведеної посадовою особою відповідача позапланової перевірки правильності нарахування допомоги по тимчасовій непрацездатності складено акт № 88 від 04 березня 2013 року, в якому зазначено, що позивачем нарахована допомога по тимчасовій непрацездатності гр. ОСОБА_3 на підставі листка непрацездатності АВЮ № 785984, виданого за період непрацездатності з 22.01.2013 по 28.01.2013 та АВЮ № 771953, виданого за період непрацездатності з 29.01.2013 по 15.02.2013р., в розмірі 16949 грн. 71 коп. В акті перевірки контролюючий орган прийшов до висновку, що позивачем для розрахунку зазначеної допомоги було взято премії, нараховані з порушенням ст. 35, 53 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18 січня 2001 року N 2240-III (далі по тексту - Закон N 2240-III).
На підставі акта перевірки відповідачем було прийнято рішення № 8 від 19 березня 2013 року про часткову відмову у фінансуванні, яким зменшено суму фінансування ТОВ «Земпроект» згідно заяви-розрахунку від 19.02.2013 року на 13149 грн. 71 коп. та зазначено, що до фінансування по цій заяві підлягає сума в розмірі 3800 грн.
Вважаючи вказане рішення відповідача протиправним, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Приймаючи рішення про відмову у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що оскаржуване рішення відповідача відповідає вимогам законності та обґрунтованості, зважаючи на відсутність в Положенні про оплату працівників ТОВ «Земпроект» умов запровадження та розмірів додаткової заробітної плати та не передбачення ним виплати додаткової заробітної плати за особистий внесок найманого працівника. У зв'язку з цим суд першої інстанції прийшов до висновку, що додаткова заробітна плата ОСОБА_3 нарахована без належних правових підстав, а тому не може враховуватись при обчисленні допомоги по тимчасовій непрацездатності, яка надається за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Перевіряючи наведений висновок суду першої інстанції, колегія суддів виходить з такого.
Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України, розглядаючи справи щодо протиправності рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Спірні правовідносини стосуються правильності обчислення середньої заробітної плати для розрахунку страхових виплат, а саме врахування основної та додаткової заробітної плати при нарахуванні допомоги по тимчасовій непрацездатності працівника.
З акта перевірки № 88 від 04.03.2013 вбачається, що в заяві-розрахунку від 19.02.2013, яка надійшла до Черкаського МВД ЧОВ ФСС з ТВП, організація просить здійснити фінансування для надання матеріального забезпечення по двох листках непрацездатності за рахунок коштів Фонду в сумі 16 949,71 грн. за 19 робочих днів керівнику ТОВ «Земпроект» ОСОБА_3
Відповідно до штатного розпису на 2012 рік, затвердженого керівником ТОВ «ЗЕМПРОЕКТ» ОСОБА_3 встановлено посадовий оклад з 10.01.2012 року в розмірі 4520 грн. В розрахунковий період крім основної заробітної плати кожного місяця входила додаткова заробітна плата в розмірі від 18 000, 00 грн. до 21 000, 00 грн., встановлена відповідно до наказів.
У зв'язку з тим, що, виходячи з позиції відповідача, додаткова заробітна плата нарахована і виплачена ОСОБА_3 з порушенням вимог ст. 53 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», Фонд прийшов до висновку, що вона не може використовуватися при розрахунку допомоги по тимчасовій непрацездатності та не підлягає відшкодуванню відповідно до ст. 35 Закону N 2240-III.
Відповідно до статті 1 Закону № 2240-III загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, передбачає матеріальне забезпечення громадян у зв'язку з втратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною-інвалідом, хворим членом сім'ї), вагітності та пологів, часткову компенсацію витрат, пов'язаних із смертю застрахованої особи або членів її сім'ї, а також надання соціальних послуг за рахунок бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що формується шляхом сплати страхових внесків роботодавцем, громадянами, а також за рахунок інших джерел, передбачених цим Законом.
Згідно частини 1 статті 4 Закону № 2240-III право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, мають застраховані громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України. Це право виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи і час випробування та день звільнення), якщо інше не передбачено законодавством.
Пунктом 3 частини 1 статті 13 Закону № 2240-III на виконавчу дирекцію Фонду покладено обов'язок із здійснення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг за цим Законом.
Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 27 страхувальник має право на фінансування з коштів Фонду фактичних витрат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням
За змістом статті 35 Закону № 2240-III при обчисленні середньої заробітної плати (доходу) для забезпечення допомогою по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах враховуються всі види заробітної плати (доходу) в межах граничної суми місячної заробітної плати (доходу) за відпрацьований час, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, відповідно до статті 21 цього Закону. Порядок обчислення середньої заробітної плати для надання допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах визначається Кабінетом Міністрів України.
Такий Порядок затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 р. № 1266 «Про обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням» (далі по тексту - «Порядок»).
Відповідно до пункту 7 Порядку середня заробітна плата (грошове забезпечення) застрахованої особи обчислюється виходячи з нарахованої заробітної плати за видами виплат, що включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати (у тому числі в натуральній формі), які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України «Про оплату праці» (грошового забезпечення, розмір якого визначається згідно з нормативно-правовими актами, що регулюють порядок та умови його виплати), та підлягають обкладанню податком з доходів фізичних осіб, не враховуючи передбачені законодавством пільги щодо сплати зазначеного податку чи суми, на які цей дохід зменшується, з яких сплачувалися страхові внески до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Статтею 1 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 р. № 108/95-ВР визначено заробітну плату, як винагороду, обчислену, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Відповідно до частини 2 статті 2 вказаного Закону додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Судом встановлено, що заробітна плата на підприємстві позивача нараховується відповідно до Положення про оплату праці працівників ТОВ «Земпроект», затвердженого директором товариства 15.11.2010р. та погодженого уповноваженим представником від трудового колективу з питань оплати праці, дотримання норм і гарантій (протокол № 14 загальних зборів учасників товариства від 15.11.2010р.), із змінами, затвердженими директором товариства 22.11.2011р. та погодженими уповноваженим представником від трудового колективу з питань оплати праці, дотримання норм і гарантій (протокол № 15 загальних зборів учасників товариства від 22.11.2011р.).
Пункт 3.2 цього Положення визначає перелік робіт, за які можливе нарахування додаткової заробітної плати, а саме: за суміщення професій, посад за фактично виконану роботу; за розширення зони обслуговування або збільшення обсягу роботи; за ненормований робочий день для водія легкового автомобіля; за виконання обов'язків тимчасово відсутнього працівника; премії, надбавки, доплати, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством. Пункт 3.3 Положення встановлює заохочувальні та компенсаційні виплати, а саме: за інтенсивність праці, особливий характер роботи або високі досягнення в праці; за виконання особливо важливих завдань (на період їх виконання).
Крім того, пунктом 3.4 Положення передбачено, що додаткова заробітна плата та інші надбавки, доплати, гарантійні та компенсаційні виплати встановлюються рішенням директора підприємства одноосібно за погодженням з уповноваженим представником від трудового колективу з питань оплати праці, дотримання норм і гарантій.
Згідно з наказом № 90 від 05.11.2012 року по ОСОБА_3 нараховано за жовтень 2012 року додаткову заробітну плату в розмірі - 21 000, 00 грн., згідно з наказом № 83 від 01.10.2012 року - 21 000, 00 грн. за вересень 2012 року, відповідно до наказу № 77 від 03.09.2012 - 21 000,00 грн. за серпень 2012 року, відповідно до наказу № 66 від 01.08.2012 року - 18 000, 00 грн. - за липень 2012 року, відповідно до наказу № 55 від 02.07.2012 року - 21 000,00 грн. - за червень 2012 року, відповідно до наказу № 47 від 31.05.2012 року - 21 000,00 грн. - за травень 2012 року (а.с. 41 - 46).
В листі від 20.05.2013 року № 1048 (а.с. 55) про надання роз'яснення щодо правомірності включення певних видів заробітної плати до розрахунку заробітної плати для виплат матеріального забезпечення з тимчасової втрати працездатності директору ТОВ «Земпроект» Територіальна Державна інспекція з питань праці у Черкаській області, інспекції з питань праці зазначила, що на підставі проведеного аналізу первинних документів про використання найманої праці ОСОБА_3, а саме: штатні розписи, табелі обліку та використання робочого часу, листки непрацездатності АВЮ № 770011, АВЮ № 736763, АВЮ № 736781, АВЮ № 758984, АВЮ № 771953, АВЮ № 702888, довідки про нарахування заробітної плати за період роботи з травня по жовтень 2012 року, Положення про плату праці на підприємстві, затвердженого 22.11.2011 року, протокол від 22.11.2011 року № 15 загальних зборів товариства, протоколів уповноваженого із соціального страхування порушень законодавства про працю при встановленні розмірів посадових окладів, щомісячному розподілі додаткової заробітної плати на ТОВ «Земпроект» не виявлено.
Судом встановлено, що із сум основної та додаткової заробітної плати, нарахованої ОСОБА_3, позивачем було сплачено внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 53 Закону № 2240-III при обчисленні середньої заробітної плати (доходу) для забезпечення допомогою по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах враховуються всі види заробітної плати (доходу) в межах граничної суми місячної заробітної плати (доходу) за відпрацьований час, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, відповідно до статті 21 цього Закону.
Таким чином, додаткова заробітна є складовою структури заробітної плати та підлягає врахуванню при обчисленні середньої заробітної плати для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, а відтак в діях позивача відсутнє порушення вимог ст. 53 Закону № 2240-III, внаслідок чого у відповідача відсутні правові підстави для відмови у здійсненні компенсації втрати заробітної у разі настання періоду тимчасової непрацездатності згідно з вимогами ст. 35 Закону № 2240-III.
Виходячи з цього, колегія суддів приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову.
Суд першої інстанції наведеного не врахував, що призвело до неправильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Доводи апеляційної скарги спростовують висновки суду першої та дають підстави вважати, що судом при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального та права, які регулюють спірні правовідносини, та процесуального права.
Згідно пп. 1. 3. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, а також порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Зважаючи на те, що рішення суду першої інстанції є незаконним так, як прийняте з порушення норм матеріального права при неповному з'ясуванні обставин справи, що призвело до неправильного вирішення справи, оскаржувану постанову належить скасувати та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 160, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, колегія суддів
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Земпроект» задовольнити.
Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 17 липня 2014 року скасувати.
Прийняти нову постанову.
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Земпроект» задовольнити.
Визнати неправомірними дії Черкаської міської виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності щодо часткової відмови в нарахуванні та виплаті допомоги по тимчасовій непрацездатності.
Скасувати рішення Черкаської міської виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 19.03.2013 року № 8 про часткову відмову у фінансуванні.
Зобов'язати Черкаську міську виконавчу дирекцію Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності вчинити дії з проведення фінансування товариства з обмеженою відповідальністю «Земпроект» матеріальної допомоги по тимчасовій втраті працездатності в порядку, передбаченому Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» та у розмірах, вказаних в заяві - розрахунку товариства з обмеженою відповідальністю «Земпроект» від 19.02.2013р. № 10.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів в касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя А.Б. ПаріновСудді І.О. Грибан О.А. Губська
Постанову в повному обсязі виготовлено 15.09.2014 року
Головуючий суддя Парінов А.Б.
Судді: Грибан І.О.
Губська О.А.