ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 вересня 2014 року № 813/6093/14
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Мартинюка В.Я.
секретар судового засідання Шозда Г.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Львові адміністративну справу за позовом Державного територіально-галузевого об’єднання (надалі ДТГО) «Львівська залізниця» до Берегівської об’єднаної державної податкової інспекції (надалі Берегівська ОДПІ) Головного управління Міндоходів у Закарпатській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення, -
в с т а н о в и в :
ДТГО «Львівська залізниця» звернулася в суд з позовом до Берегівської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Закарпатській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення – рішення від 23.07.2014 року за №0002651700.
Позивач в позовній заяві вважає, що Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція електропостачання» ДТГО «Львівська залізниця» у періоді, що перевірявся відповідачем, належав до категорії відокремлених підрозділів, які уповноважені нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходів фізичних осіб, та відповідно до положень Податкового та Бюджетного кодексів України сплачував (перераховував) цей податок за своїм місцезнаходженням, що підтверджується самим актом перевірки. Контролюючий орган, продовжує позивач, помилково прирівнює окремі тягові підстанції та райони контактної мережі, які входять до складу відокремленого підрозділу, до самих відокремлених підрозділів.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просить позов задовольнити.
Відповідач в запереченні на позовну заяву вважає, що спірне податкове повідомлення-рішення є законним та обґрунтованим, оскільки податковий агент повинен перераховувати податок з доходів найманих працівників за місцем знаходження підрозділу, а тому в задоволенні позову слід відмовити.
Відповідач також клопотанням просить відкласти розгляд справи, однак таке задоволенню не підлягає, оскільки не є обґрунтованим відповідними доказами про неможливість забезпечення явки уповноваженого представника.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд даючи правову оцінку спірним правовідносинам виходив з наступного.
За результатами документальної планової перевірки Відокремленого підрозділу «Ужгородська дистанція електропостачання» щодо правильності нарахування та сплати податку на прибуток за період з 01.07.2010 року по 31.12.2012 року, Берегівською ОДПІ Головного управління Міндоходів у Закарпатській області складено акт від 04.07.2014 року за №1817/07-01/22-00/05391324 та прийнято податкове повідомлення-рішення від 23.07.2014 року за №0002651700, яким позивачу визначено суму податкового зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб-найманих працівників в розмірі 117682 грн. 60 коп., в тому числі основний платіж – 71512 грн. 98 коп. та штрафні (фінансові) санкції (штрафи) – 46169 грн. 62 коп.
За наслідками процедури адміністративного оскарження контролюючим органом вищенаведене податкове повідомлення-рішення було залишене без змін.
Перевіркою встановлено порушення ВП «Ужгородська дистанція електропостачання» ДТГО «Львівська залізниця» вимог п.168.4 ст.168 ПК України в частині несплати (неперерахування) податку на доходи фізичних осіб до бюджету за місцезнаходженням дільниць, які входять до складу ВП «Ужгородська дистанція електропостачання» ДТГО «Львівська залізниця» на загальну суму 1046578 грн. 60 коп.
Платниками податків, згідно з п.15.1 ст.15 ПК України, визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Податковим агентом, як передбачено п.18.1 ст18 ПК України, визнається особа, на яку цим Кодексом покладається обов'язок з обчислення, утримання з доходів, що нараховуються (виплачуються, надаються) платнику, та перерахування податків до відповідного бюджету від імені та за рахунок коштів платника податків.
Відповідно до п.14.1.180 ПК України, податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність податковим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.
Як передбачено підп.168.4.3 п.168.4 ст.168 ПК України, суми податку на доходи, нараховані відокремленим підрозділом на користь фізичних осіб, за звітний період перераховуються до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу. У разі якщо відокремлений підрозділ не уповноважений нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб за такий відокремлений підрозділ, усі обов'язки податкового агента виконує юридична особа. Податок на доходи, нарахований працівникам відокремленого підрозділу, перераховується до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу.
Згідно з вимог підп.168.4.4 п.168.4 ст.168 ПК України, юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням не уповноважених сплачувати податок відокремлених підрозділів, відокремлений підрозділ, який уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок, за своїм місцезнаходженням одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні рахунки, відкриті в органах Державного казначейства України за місцезнаходженням відокремлених підрозділів.
Як вбачається з п.1.2 Положення про Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція електропостачання» ДТГО «Львівська залізниця», затвердженої начальником ДТГО «Львівська залізниця» 18.04.2006 року, дистанція є відокремленим підрозділом ДТГО «Львівська залізниця» без права юридичної особи.
Відокремлений підрозділ «Ужгородська дистанція електропостачання» ДТГО «Львівська залізниця» взятий на облік Ужгородською МДПІ 10.11.1993 року за №134, що підтверджується п.2.4 Акта перевірки та довідкою про взяття на облік платника податків.
Судом встановлено, що вищезгаданим відокремленим підрозділом, який, у відповідності до підп.168.4.3 п.168.4. ст.168 ПК України, уповноважений нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб, було перераховано до місцевого бюджету за його місцезнаходженням суми податку з доходів фізичних осіб за 01.07.2012 року по 31.12.2012, що підтверджується відповідними платіжними дорученнями.
При цьому, суд вважає хибним висновок контролюючого органу про порушення Відокремленим підрозділом «Ужгородська дистанція електропостачання» ДТГО «Львівська залізниця» підп.168.4.4 п.168.4 ст.168 ПК України, оскільки окремі структурні підрозділи (тягові підстанції та райони контактної мережі), що входять до його складу не являються самостійними відокремленими підрозділами, а тому зазначений відокремлений підрозділ, який в даному випадку являється податковим агентом, не зобов’язаний перераховувати суми податку з доходів фізичних осіб до місцевого бюджету за місцезнаходженням своїх віддалених підрозділів.
Відповідач, всупереч вимогам ч.2 ст.71 КАС України, не представив суду належних і достатніх доказів в спростування вищенаведених обставин, а тому позивачу неправомірно було збільшено суму грошового зобов’язання з податку з доходів фізичних осіб та застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи).
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про підставність та обґрунтованість позовних вимог, а тому адміністративний позов підлягає задоволенню повністю.
Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог ст.94 КАС України, такі належить присудити на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 21, 69, 70, 160-163 КАС України, суд, –
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати, прийняте Берегівською об’єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Закарпатській області, податкове повідомлення-рішення від 23.07.2014 року за №0002651700.
3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного територіально-галузевого об’єднання «Львівська залізниця» (код ЄДРПОУ 01059900), що знаходиться за адресою м.Львів, вул.Гоголя, 1, 235 грн. 36 коп. (двісті тридцять п’ять гривень тридцять шість копійок) сплаченого судового збору.
3.Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
4. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 15 вересня 2014 року.
Суддя В.Я.Мартинюк