УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 вересня 2014 р. Справа № 1759/14/876
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі :
Головуючої судді Хобор Р.Б.,
суддів: Попка Я.С., Cеника Р.П.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Львівського комунального підприємства "Княже місто" на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 15.01.2014р. по справі №813/8840/13-а за позовом територіального управління Держгірпромнагляду у Львівьскій області до Львівського комунального підприємства "Княже місто" про застосування заходів реагування,-
В С Т А Н О В И В:
Територіальне управління Держгірпромнагляду у Львівській області (надалі - ТУ Держгірпромнагляду у Львівській області) звернулося до суду з позовом до Львівського комунального підприємства "Княже місто" (надалі - ЛКП "Княже місто"), в якому просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду, а саме: зобов'язати відповідача невідкладно зупинити надання послуг з утримання ліфтів до усунення порушень в повному обсязі та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення роботи.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатами проведеної перевірки відповідача були виявлені порушення вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці. Позивач зазначив, що такі порушення створюють загрозу життю працівників, що, відповідно до п.2.26 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України є підставою для зупинення надання послуг з утримання ліфтів.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 15.01.2014р. позов задоволено. Застосовано заходи реагування у сфері державного нагляду до Львівського комунального підприємства "Княже місто", шляхом невідкладного зупинення надання послуг з утримання ліфтів: (реєстр. №Л-2633) по вул. Саксаганського, 8; (реєстр. №Л-2620) по вул. Кн. Романа, 6; (реєстр. №Л-40) по вул. Кн. Романа, 4; (реєстр. №Л-3391) по вул. Кн. Романа, 9; (реєстр. №Л-3188) по вул. Саксаганського, 11; (реєстр. №Л-3960) по вул. Стецька, 6; (зав. №41230) по вул. Фредра, 7 до усунення порушень, зазначених в акті перевірки від 13.11.2013 року №8-9/110 в повному обсязі та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення роботи.
Не погоджуючись з прийнятою постановою, відповідач - Львівське комунальне підприємство "Княже місто", подало апеляційну скаргу, в якій зазначає, що при винесенні постанови судом порушено норми матеріального права, неповністю з'ясовано обставини справи, висновки суду не відповідають обставинам справи, в зв'язку з чим просить скасувати оскаржувану постанову та постановити нове рішення, яким в задоволені позову відмовити.
Дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційної скарги, законність і обґрунтованість рішення, суд приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржувану постанову без змін з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено те, що на підставі наказу т.в.о. начальника територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області від 18.10.2013 року №753, повідомлення про проведення планової перевірки виробничих об'єктів від 18.10.2013 року №8/753 і направлення на проведення перевірки від 01.11.2013 року №8/1282 головним державним інспектором Державної інспекції нагляду у будівництві, енергетиці, котлонагляді та підіймальних спорудах Могильницьким Б.Р. у період з 11.11.2013 року по 13.11.2013 року проведено планову перевірку ЛКП "Княже місто" на предмет дотримання вимог законодавчих і нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.
За результатами перевірки складено акт від 13 листопада 2013 року №8-9/110, в якому зафіксовано такі порушення відповідачем вимог чинних нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, що спричиняють ризик для життя працюючих:
-не отримано "Дозвіл на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки" на експлуатацію пасажирських ліфтів, що є порушенням пункту 9.7.1. "Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів" НПАОП 0.00-1.02-08; пункту 7 "Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки" Постанови КМУ від 26.10.2011 року №1107;
-не проведена реєстрація в органах Держгірпромнагляду пасажирського ліфта (зав. №41230) по вул. Фредра, 7, що є порушенням пункту 9.1.1. "Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів" НПАОП 0.00-1.02-08;
-не проведена перереєстрація в органах Держгірпромнагляду пасажирських ліфтів (реєстр. №Л-2633) по вул. Саксаганського, 8; (реєстр. №Л-2620) по вул. Кн.Романа, 6; (реєстр. №Л-40 (по вул. Кн.Романа, 4; (реєстр. №Л-3391) по вул. Кн.Романа, 9; (реєстр. №Л-3188) по вул. Саксаганського, 11; (реєстр. №Л-3960) по вул. Стецька, 6 після передачі у власність іншому суб'єкту господарювання, що є порушенням пункту 9.1.6. "Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів" НПАОП 0.00-1.02-08;
-не пройшов навчання і перевірку знань в установленому порядку працівник, призначений відповідальним за організацію експлуатації ліфтів, що є порушенням пункту 9.7.2. "Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів" НПАОП 0.00-1.02-08;
-не проведено ремонтні роботи (не замінено канати, канатотягові шківи, тощо) пасажирським ліфтам (реєстр. №Л-2633) по вул. Саксаганського, 8; (реєстр. №Л-2620) по вул. Кн.Романа, 6; (реєстр. №Л-40) по вул. Кн.Романа, 4, згідно рекомендацій експертних висновків, що є порушенням пункту 9.6.2. "Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів" НПАОП 0.00-1.02-08;
-не проведено експертне обстеження пасажирського ліфта (реєстр. №Л-3188) по вул. Саксаганського, 11 після закінчення граничного строку експлуатації, що є порушенням пункту 9.6.1. "Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів" НПАОП 0.00-1.02-08;
-не проведено позачерговий технічний огляд пасажирським ліфтам (реєстр. №Л-2633) по вул.Саксаганського, 8; (реєстр. №Л-2620) по вул.Кн.Романа, 6; (реєстр. №Л-40) по вул. Кн.Романа, 4; (реєстр. №Л-3188) по вул. Саксаганського, 11 після закінчення граничного строку експлуатації, що є порушенням пункту 9.5.1. "Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів" НПАОП 0.00-1.02-08;
-не проведено періодичні огляди пасажирським ліфтам (реєстр. №Л-3391) по вул. Кн.Романа, 9; (реєстр. №Л-3960) по вул. Стецька, 6, що є порушенням пункту 9.4.1. "Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів" НПАОП 0.00-1.02-08;
-не працює постійне електричне освітлення приямків пасажирських ліфтів (реєстр. №Л-2633) по вул. Саксаганського, 8; (реєстр. №Л-2620) по вул. Кн.Романа, 6; (реєстр. №Л-40) по вул. Кн.Романа, 4; (реєстр. №Л-3960) по вул. Стецька, 6 та шахт пасажирських ліфтів (реєстр. №Л-3188) по вул. Саксаганського, 11; (реєстр. №Л-3391) по вул. Кн.Романа, 9, що є порушенням пункту 6.4.26. "Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів" НПАОП 0.00-1.02-08;
-не працює освітлення машинних приміщень пасажирських ліфтів (реєстр. №Л-3188) по вул. Саксаганського, 11; (реєстр. №Л-3960)по вул. Стецька, 6, що є порушенням пункту 6.5.8. "Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів" НПАОП 0.00-1.02-08;
-не освітлено підходи до машинних приміщень ліфтів пасажирських (реєстр. №Л-2633) по вул. Саксаганського, 8; (реєстр. №Л-2620) по вул. Кн.Романа, 6, що є порушенням пункту 6.5.17. "Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів" НПАОП 0.00-1.02-08;
-на дверях машинних приміщень пасажирських ліфтів (реєстр. №Л-2633) по вул. Саксаганського, 8; (реєстр. №Л-2620) по вул. Кн.Романа, 6; (реєстр. №Л-3960) по вул. Стецька, 6, не зроблено напис "Машинне приміщення. Стороннім вхід заборонено", що є порушенням пункту 6.5.25 "Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів" НПАОП 0.00-1.02-08;
-не забезпечено тверде покриття площадки перед машинним приміщенням ліфта пасажирського (реєстр. №Л-2620) по вул. Кн.Романа, 6, (не встановлено дошки), що є порушенням пункту 6.5.17 "Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів" НПАОП 0.00-1.02-08;
-не замкнені на замок двері машинних приміщень пасажирських ліфтів (реєстр. №Л-2633) по вул. Саксаганського, 8; (реєстр. №Л-2620) по вул. Кн.Романа, 6, що є порушенням пункту 6.5.4 "Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів" НПАОП 0.00-1.02-08;
-в машинних приміщеннях пасажирських ліфтів (реєстр. №Л-3188) по вул. Саксаганського, 11; (реєстр. №Л-3960) по вул. Стецька, 6; (реєстр. №Л-3391) по вул. Кн.Романа, 9 зберігаються предмети, які не використовуються для технічного обслуговування та ремонту ліфтів (сміття, буд. мат., тощо), що є порушенням пункту 6.5.24. "Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів" НПАОП 0.00-1.02-08;
-не працює реверсивний пристрій дверей кабіни пасажирського ліфта (реєстр. №Л-2620) по вул. Кн.Романа, 6, що є порушенням пункту 6.6.1. "Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів" НПАОП 0.00-1.02-08;
-не забезпечена точність автоматичної зупинки кабіни пасажирського ліфта (реєстр. №Л-2620) по вул. Кн.Романа, 6, що є порушенням пункту 6.1.12. "Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів" НПАОП 0.00-1.02-08.
Примірник акта перевірки вручено уповноваженій особі ЛКП "Княже місто".
Актом перевірки, у зв'язку з виявленими порушеннями, попереджено суб'єкта господарювання про необхідність негайного зупинення виконання робіт по наданні послуг з утримання пасажирських ліфтів (реєстр. №Л-2633) по вул. Саксаганського, 8; (реєстр. №Л-2620) по вул. Кн. Романа, 6; (реєстр. №Л-40 (по вул. Кн. Романа, 4; (реєстр. №Л-3391) по вул. Кн. Романа, 9; (реєстр. №Л-3188) по вул. Саксаганського, 11; (реєстр. №Л-3960) по вул. Стецька, 6; (зав. №41230) по вул. Фредра,7.
Відповідно до ч.4 ст.43 Конституції України кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці.
Основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці визначає Закон України "Про охорону праці" від 14 жовтня 1992 року № 2694-XII (далі - Закону № 2694), дія якого поширюється на всіх юридичних та фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та на всіх працюючих.
Державна політика в галузі охорони праці спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням.
Пріоритет життя і здоров'я працівників, повна відповідальність роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці належить до основних принципів, на яких базується державна політика в галузі охорони праці, що передбачено ч.1, абз.2 ч.2 ст.4 Закону № 2694.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05 квітня 2007 року №877-V (далі - Закон).
Відповідно до ст.1 цього Закону державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Державний нагляд (контроль) серед іншого здійснюється за принципами пріоритетності безпеки у питаннях життя і здоров'я людини, функціонування і розвитку суспільства, середовища проживання і життєдіяльності перед будь-якими іншими інтересами і цілями у сфері господарської діяльності, що передбачено ч.1 ст.3 Закону.
Процедуру проведення перевірок під час здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням законів та інших нормативно-правових актів з питань промислової безпеки, охорони праці, безпечного ведення робіт юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю, встановлює Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затверджене наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11 серпня 2011 року №826, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2011 року за №1531/20269 (далі - Положення № 826).
Згідно з п.2.26 Положення №826 право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; не проведення експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або
При цьому, відповідно до п.1.4 Положення №826 заборона виробництва - зупинення виробництва суб'єкта господарювання (у тому числі експлуатації підприємства, виробничого об'єкта, окремого виробництва, робочого місця, будівлі, споруди, приміщення, машин і механізмів) шляхом видачі розпорядчого документа Держгірпромнагляду України (розпорядження); загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Таким чином, зупинення експлуатації ліфтів пасажирських, що перебувають на балансі ЛКП "Княже місто" у зв'язку з наявністю порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, та виникненням загрози життю та/або здоров'ю людей, а також з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю працюючих та громадян, які користуються ліфтами є складовою поняття "зупинення виробництва суб'єкта господарювання".
Водночас відповідно до ч.5 ст.4 Закону повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.
Згідно з ч.7 ст.7 Закону на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Оскільки виявлені позивачем порушення створюють загрозу життю та здоров'ю працюючих людей, зокрема для обслуговуючого і робочого персоналу, а також громадян, які користуються ліфтами, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що вимоги територіального управління Держгірпромнагляду у Львівській області про застосування до ЛКП "Княже місто" №8» заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом зупинення надання послуг з утримання ліфтів є обґрунтованими.
Доводи апеляційної скарги відповідача не спростовують висновків суду першої інстанції.
Відповідно до статті 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, судова колегія вважає, що рішення суду першої інстанції є обґрунтованим, прийняте на підставі з'ясованих та встановлених обставинах справи, які підтверджуються доказами, та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.
Керуючись статями 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Львівського комунального підприємства "Княже місто" залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 15.01.2014р. по справі №813/8840/13-а - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п»ять днів, після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили.
Головуюча суддя Р.Б. Хобор
Судді Я.С. Попко
Р.П. Сеник