ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
_______________
ОКРЕМА УХВАЛА
08 вересня 2014 р.м. ХерсонСправа № 821/3529/14 Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бездрабка О.І.,
при секретарі - Транчуковій О.С.,
за участю:
представника позивача - Кермача А.І.,
представника відповідача - Яцемирського С.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Евростройлюкс" до Державної податкової інспекції у м.Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Евростройлюкс" звернулося з позовом до Державної податкової інспекції у м.Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Під час розгляду справи судом встановлено грубі порушення посадовими особами ДПІ у м.Херсоні вимог податкового законодавства, що регулює процедуру проведення зустрічних звірок.
Так, порядок проведення зустрічних звірок регламентований п.73.5 ст.73 ПК України, Порядком проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 р. № 1232, Методичними рекомендаціями щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженими наказом ДПА України від 22.04.2011 р. № 236, якими передбачено, що зустрічні звірки проводяться шляхом співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється контролюючими органами з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів.
З аналізу п.4 Порядку проведення зустрічних звірок та п.3.3 Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок слідує, що у разі відсутності в податкового органу інформації, яка необхідна для проведення зустрічної звірки, орган державної податкової служби повинен надіслати або вручити представнику суб'єкта господарювання офіційний запит про надання інформації та її документального підтвердження, і у разі отримання від суб'єкт господарювання необхідної інформації орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку.
Приписами п.4.4 Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок передбачено, що у разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), відповідальний підрозділ не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту складає Акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання (далі - Акт) (додаток 3), реєструє його у Журналі реєстрації довідок про результати проведення зустрічної звірки (актів про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, неявки для підписання, відмови від писання Довідки про результати проведення зустрічної звірки) (далі - Журнал реєстрації довідок/актів) (додаток 4) та вживає відповідних заходів, передбачених актами ДПС України.
Згідно зразка акта про неможливість проведення зустрічної звірки, який наведений у додатку 3 до Методичних рекомендацій, вбачається, що такий акт не передбачає в собі наявність будь-яких висновків, а лише фіксує факт неможливості проведення зустрічної звірки.
Між тим, в порушення зазначених приписів посадові особи ДПІ у м.Херсоні у акті від 06.08.2014 р. № 195/21-03-22-06/34660435 "Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "Евростройлюкс" щодо підтвердження господарських відносин із контрагентами постачальниками та покупцями за період червень 2014 року" зробили висновки про не підтвердження реальності здійснення господарських відносин із контрагентами постачальниками та покупцями за червень 2014 року, їх вид, обсяг, якість та розрахунки, та про не встановлення відображення в податковому обліку господарських операцій та розрахунків із контрагентами постачальниками та покупцями за червень 2014 року, хоча жодних документів ревізором не досліджувалося.
Суд звертає увагу на те, що висновки про підтвердження чи не підтвердження реальності поставок товарів (послуг) податковий орган може зробити тільки при проведенні документальних перевірок на підставі аналізу первинних бухгалтерських документів.
Механізм реалізації актів про неможливість проведення зустрічної звірки визначено розділами 5, 7 Методичних рекомендацій.
Зокрема, у разі неможливості проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання разом із Актом органу ДПС - ініціатору надсилаються належним чином засвідчені копії наявних матеріалів, що підтверджують цей факт, матеріалів щодо вжитих заходів з метою проведення зустрічної звірки, а також інших наявних в органі ДПС матеріалів, що мають або можуть мати відношення до питань запиту і не підтверджують дані платника податків, наведені у такому запиті (п.5.1). Отримана від суб'єкта господарювання інформація та її документальне підтвердження в подальшому використовується для проведення зустрічних звірок та повинна бути відпрацьована в комплексі з іншими документами суб'єкта господарювання при проведенні чергової документальної планової або позапланової перевірки суб'єкта господарювання із метою підтвердження повноти відображення результатів здійснених господарських операцій у податковому та бухгалтерському обліку (п.5.2). Результати проведеної зустрічної звірки суб'єкта господарювання підлягають врахуванню в результатах перевірки платника податків органом ДПС - ініціатором та долучаються до матеріалів такої перевірки (п.7.1).
З аналізу даних приписів слідує, що результати зустрічних звірок враховуються у результатах перевірок платника податків. Сам акт про неможливість проведення зустрічної звірки не може бути підставою для коригування показників податкових зобов'язань та податкового кредиту, оскільки підставою для цього можуть бути лише податкові повідомлення-рішення, винесені за результатами перевірок (планових, позапланових, камеральних).
Однак, не зважаючи на викладене, посадовими особами ДПІ у м.Херсоні на підставі акту від 06.08.2014 р. № 195/21-03-22-06/34660435 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "Евростройлюкс" проведено коригування показників податкової звітності позивача за червень 2014 року в ІС "Податковий блок".
Тобто, посадовими особами ДПІ у м.Херсоні при проведенні зустрічної звірки ТОВ "Евростройлюкс" повністю проігноровано вимоги Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок.
Відповідно до ст.166 КАС України, суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
За таких обставин, суд вважає за необхідне зобов'язати ДПІ у м.Херсоні вжити відповідних заходів щодо недопущення у майбутньому подібних порушень.
Керуючись ст.166 КАС України, суд -
ухвалив:
Державній податковій інспекції у м.Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області вжити відповідних заходів щодо недопущення посадовими та службовими особами ДПІ у м.Херсоні під час виконання своїх обов'язків порушень чинного законодавства та заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
Зобов'язати Державну податкову інспекцію у м.Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області розглянути окрему ухвалу суду та повідомити Херсонський окружний адміністративний суд про виконання цієї ухвали протягом одного місяця після її отримання.
Копію ухвали для відома направити начальнику Головного управління Міндоходів у Херсонській області.
Окрема ухвала набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Окрема ухвала може бути оскаржена особами, інтересів яких вона стосується, до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі протягом 5 днів з дня її отримання апеляційної скарги через Херсонський окружний адміністративний суд з подачею копії апеляційної скарги до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Бездрабко О.І.