Постанова № 40442845, 10.09.2014, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.09.2014
Номер справи
821/3469/14
Номер документу
40442845
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 вересня 2014 р.м. ХерсонСправа № 821/3469/14 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пекного А.С., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Херсонській області про скасування припису,

встановив:

Публічне акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" (далі-позивач, ПАТ "ЕК "Херсонобленерго") звернулося до суду з позовом до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Херсонській області (далі-відповідач, Держенергонагляд), в якому просить визнати протиправним та скасувати припис №05/32-06-0042 від 28.07.2014 р.

Позов мотивований тим, що Держенергонаглядом було проведено позаплановий захід державного енергетичного нагляду ПАТ "ЕК "Херсонобленерго" за зверненням гр.. ОСОБА_1 щодо можливості підключення до електромережі будівельного майданчика житлового будинку. За наслідками проведеного заходу складено акт №05/32-06-0042 від 23.07.2014 р., на підставі якого винесено припис №05/32-06-0042 від 28.07.2014 р. Вказаний припис позивач вважає неправомірним та просить скасувати у зв'язку з порушенням порядку проведення перевірки та через неправомірність вимог, зазначених в приписі.

Представник позивача надав до суду заяву, відповідно до якої просить розглянути дану справу без його участі.

Від відповідача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку з відсутністю можливості направити уповноваженого представника в судове засідання через участь спеціалістами юридичної групи в семінарі-нараді з юридичних питань, яке проводиться в період з 08.09.2014 р. по 14.09.2014 р.

Відповідно до ст.122 КАС України, адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, але не більше місяця з дня відкриття провадження у справі, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Судовий розгляд адміністративної справи здійснюється в судовому засіданні з викликом осіб, які беруть участь у справі, після закінчення підготовчого провадження.

В той же час, питання відкладення розгляду справи урегульовано ст.128 КАС України, відповідно до якої суд відкладає розгляд справи в разі:

1) неприбуття у судове засідання сторони (сторін) або будь-кого з інших осіб, які беруть участь у справі, про яких немає відомостей, що їм вручені повістки;

2) неприбуття в судове засідання позивача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, якщо від нього не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності;

3) неприбуття в судове засідання відповідача, який не є суб'єктом владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, якщо від нього не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності;

4) якщо суд визнав обов'язковою особисту участь особи, яка бере участь у справі, у судовому розгляді, а вона не прибула.

У разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Вирішуючи питання про наявність підстав для відкладення розгляду справи, суд виходить з того, що відповідач є суб'єктом владних повноважень і завчасно та належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду справи, про що свідчить наявне у справі рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення - судової повістки. Таким чином, відсутні обов'язкові підстави для відкладення розгляду справи.

Оцінюючи поважність причин неявки в судове засідання представника відповідача, суд виходить з того, що зазначені відповідачем причини не є поважними, оскільки ним не надано жодних доказів, підтверджуючих викладені обставини, або доказів неможливості прибуття до суду іншого представника.

Враховуючи положення ст.ст.122, 128 КАС України та викладені обставини, зважаючи на відсутність потреби заслуховувати свідка чи експерта, суд приходить до висновку про можливість розгляду даної справи у порядку письмового провадження.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що державним інспектором з енергетичного нагляду Пашолок С.М. у період з 21 по 23 липня 2014р. проведено розгляд звернення гр. ОСОБА_1 щодо можливості підключення до електромережі будівельного майданчика житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1, за наслідками якого складено акт від 23.07.2014р. №05/32-06-0042.

Згідно з цим актом, державним інспектором встановлено, що між гр. ОСОБА_1 та (замовник) та ПАТ "ЕК "Херсонобленерго" (виконавець) укладені договори від 29.01.2014р. №77041/40466 про приєднання до електричних мереж об'єкту замовника - житлового будинку, господарських будівель і споруд за адресою: АДРЕСА_1 та від 24.02.2014р. №78102/40869 про приєднання до електричних мереж об'єкту замовника - будівельного майданчику житлового будинку, господарських будівель і споруд за вказаною вище адресою. До цих договорів видані Технічні умови стандартного приєднання від 04.02.2014р. №21 та від 28.02.2014р. №43. Згаданими договорами та технічними умовами передбачено, що тип приєднання електроустановки замовника - стандартний, джерелом електропостачання є КТП-10/0,4кВ №0102 ф.6411 ПЛ-10 кВ ПС-35/10 "Генічеська", точка забезпечення потужності - ПЛ-0,4кВ ф.1 КТП-10/04кВ №0102, оп.№49.

Також з'ясовано, що по провулку Шкільному в м. Генічеську вже встановлені нові опори у кількості 6 штук відгалуження від оп.№15 ПЛ-0,4кВ ф.3 (КТП-0102) та прокладено провід і підключено абонентів цього провулку, але ПАТ "ЕК "Херсонобленерго" не проведено роботи з підключення до електромережі будівельний майданчик житлового будинку гр. ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_1 згідно договору про приєднання до електричних мереж від 29.01.2014р. №77041/40466. При цьому структурним підрозділом позивача - Генічеським РЕЗ і ЕМ не надано проектної документації щодо зовнішнього електрозабезпечення будівельного майданчика, оскільки вона знаходиться на головному підприємстві - ПАТ "ЕК "Херсонобленерго".

За результатами проведеного заходу державним інспектором з енергетичного нагляду Пашолок С.М. видано позивачу припис від 28.07.2014р. №05/32-06-0042, яким останнього зобов'язано усунути порушення п.2.1.3 Правил приєднання електроустановок до електричних мереж, затвердженими постановою Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 08.02.2013р. №32, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 08.02.2013р. за №236/22768.

Так, п.1 припису позивача зобов'язано у строк до 15.08.2014р. представити розроблену проектну документацію щодо зовнішнього електрозабезпечення будівельного майданчика житлового будинку гр. ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_1, а п.2 цього припису - зобов'язано у строк до 01.09.2014р. виконати підключення вказаного об'єкту згідно вимог договору про приєднання до електричних мереж від 29.01.2014р. №77041/40466.

Вирішуючи даний спір, суд враховує нижчевикладені положення законодавства та установлені обставини справи.

Відповідно до ст.2 Закону України "Про електроенергетику" від 16.10.1997р. № 575/97-ВР (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), цей Закон регулює відносини, що виникають у зв'язку з виробництвом, передачею, розподілом, постачанням і використанням енергії, державним наглядом за безпечним виконанням робіт на об'єктах електроенергетики незалежно від форм власності, безпечною експлуатацією енергетичного обладнання і державним наглядом за режимами споживання електричної і теплової енергії, а також з централізованим диспетчерським (оперативно-технологічним) управлінням.

Згідно із ст.9 цього Закону, державний нагляд (контроль) в електроенергетиці здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики.

Предметом державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є господарська діяльність, пов'язана з виробництвом, передачею, розподілом та постачанням енергії, а також з використанням енергії для власних потреб суб'єктами електроенергетики та споживачами енергії в частині технічної експлуатації електричних станцій і мереж, технічної експлуатації енергетичного обладнання споживачів енергії та суб'єктів електроенергетики, випробування та ремонту енергоустановок і мереж, режимів постачання та споживання електричної і теплової енергії, виконання робіт з проектування енергоустановок і мереж.

Способом здійснення державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є проведення центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, відповідних обстежень, перевірок, оглядів, інспектування щодо енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії у порядку, визначеному Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Інспектори з державного енергетичного нагляду мають право видавати суб'єктам електроенергетики та споживачам енергії обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушень вимог нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії, теплових, тепловикористовувальних установок та мереж, а також стосовно приведення технічного стану електричних, теплових, тепловикористовувальних установок та мереж, засобів обліку, контролю і регулювання виробництва, постачання та споживання енергії, організації їх експлуатації у відповідність із вимогами нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання споживачів енергії, теплових, тепловикористовувальних установок та мереж.

Постановою Кабінету Міністрів України від 7 серпня 1996 р. №929 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2006 р. №131) затвердження Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії (далі - Положення).

Згідно із п.п.1, 5 Положення, державний енергетичний нагляд за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд). Держенергонагляд підпорядковується Мінпаливенерго в частині виконання функцій, покладених на нього цим Положенням. До складу Держенергонагляду входять такі підрозділи: головна організація - Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії; державні інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у регіонах (кількох областях); державні інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі.

Підпунктом 11 пункту 11 Положення передбачено право Держенергонагляду надавати (надсилати) суб'єктам електроенергетики, суб'єктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обов'язкові для виконання приписи, розпорядження та інші розпорядчі документи щодо усунення порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії.

Наказом Міністерства палива та енергетики України від 24 грудня 2004 р. №817 (у редакції наказу Міністерства палива та енергетики України від 25 червня 2008 р. №345), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20 січня 2005 р. за №71/10351, затверджено Інструкцію з організації проведення заходів державного енергетичного нагляду за суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії та оформлення їх результатів (далі - Інструкція).

Цим нормативним актом, зокрема, встановлено порядок організації, проведення планових та/або позапланових заходів (обстежень, перевірок, оглядів, інспектувань тощо) енергоустановок суб'єктів господарювання та оформлення їх результатів, у тому числі розгляду звернень побутових споживачів енергії (населення) - п.1.3 Інструкції.

Відповідно до пп. 3.4.6 п.3.4. Інструкції, позапланові заходи поділяються на перевірки, огляди, інспектування тощо та здійснюються за зверненнями громадян безпосередньо до Держенергонагляду, відповідно до Закону України "Про звернення громадян" із вжиттям відповідних заходів при виявленні порушень.

За змістом п.п. 5.1, 5.9 Інструкції, за результатами здійснення планового або позапланового заходу (обстеження, перевірки, огляду або інспектування) державний інспектор залежно від ступеня ризику від здійснення господарської діяльності суб'єкта господарювання та цілей заходу складає акт здійснення заходу з державного енергетичного нагляду (контролю), форма якого затверджена наказом Міністерства палива та енергетики України від 15 листопада 2010 року №473, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29 грудня 2010 року за №1374/18669 (далі - Акт).

У разі виявлення порушень законодавства в галузі електроенергетики чи сфері теплопостачання за результатами розгляду звернення побутових споживачів (населення) державний інспектор фіксує їх в акті розгляду звернень побутових споживачів (населення), форма якого наведена у додатку 8 до цієї Інструкції (далі - Акт звернень побутових споживачів (населення)).

У разі неусунення під час розгляду звернення виявлених порушень вимог нормативно-правових актів та нормативних документів в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання на підставі Акта розгляду звернень побутових споживачів (населення) енергопостачальнику та/або підприємству, установі, організації, балансоутримувачу будинку (власнику мереж) відповідно до вимог статті 9 Закону України "Про електроенергетику", статті 14 Закону України "Про теплопостачання" та Положення інспектором Держенергонагляду видається припис за формою, наведеною в додатку 6 до цієї Інструкції, щодо необхідності усунення порушень вимог нормативно-правових актів та нормативних документів у галузі електроенергетики (сфері теплопостачання).

Згідно із п.п. 7.1, 7.4 Інструкції, у разі виявлення під час заходу з державного енергетичного нагляду порушень вимог чинного законодавства інспектор на підставі Акта протягом п'яти робочих днів з дня завершення заходу складає та видає суб'єкту господарювання припис. У приписі зазначається чітке формулювання заходів, необхідних для усунення виявлених порушень законодавства. При цьому робиться обов'язкове посилання на конкретний пункт нормативно-правового акта та/або нормативно-технічного документа із зазначенням конкретного строку виконання кожного заходу.

Таким чином, проведення перевірок та видання приписів про усунення порушень законодавства в галузі електроенергетики чи сфері теплопостачання за результатами розгляду звернення побутових споживачів є повноваженням відповідача.

При розгляді даної справи суд не надає оцінки дотриманню відповідачем процедури проведення перевірки, оскільки відповідні дії позивачем не оскаржуються.

Оцінюючи правомірність самого оскарженого припису, суд виходить з наступного.

Як видно з матеріалів справи, приписом зобов'язано позивача усунути порушення п.2.1.3 Правил приєднання електроустановок до електричних мереж, затвердженими постановою Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 08.02.2013р. №32, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 08.02.2013р. за №236/22768, для чого йому слід вчинити такі дії: представити розроблену проектну документацію щодо зовнішнього електрозабезпечення будівельного майданчика житлового будинку гр. ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_1 та виконати підключення вказаного об'єкту згідно вимог договору про приєднання до електричних мереж від 29.01.2014р. №77041/40466.

Згідно із ст.3 Закону України "Про електроенергетику" від 16.10.1997р. № 575/97-ВР відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, постачанням і використанням енергії, а також з централізованим диспетчерським (оперативно-технологічним) управлінням, регулюються цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Слід зазначити, що згаданим Законом безпосередньо не урегульовані правовідносини щодо приєднання електроустановок замовників до електричних мереж.

В той же час, абз.10 ч.1 ст.12 Закону України "Про електроенергетику" Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики (далі - НКРЕ) надано повноваження щодо розроблення та затвердження правил приєднання електроустановок до електричних мереж, типових форм договорів про приєднання, типових форм технічних умов, методики розрахунку плати за приєднання електроустановок до електричних мереж та порядку фінансування послуг з приєднання електроустановок до електричних мереж;

Так, взаємовідносини, які виникають під час приєднання новозбудованих, реконструйованих чи технічно переоснащених електроустановок замовників (крім когенераційних установок) до електричних мереж, регулюються Правилами приєднання електроустановок до електричних мереж, затвердженими постановою НКРЕ від 08.02.2013р. №32, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 08.02.2013р. за №236/22768 (далі - Правила).

Відповідно до положень пункту 1.3 Правил, електропередавальна організація не має права відмовити в приєднанні до її мереж електроустановки замовника за умови дотримання ним вимог цих Правил.

Послуга з приєднання надається на підставі договору про приєднання, що укладається за типовою формою (Додаток 1 до Правил).

За визначеннями, які надані ст.1 Закону України "Про електроенергетику" та п.1.2 Правил:

підключення - виконання комплексу організаційно-технічних заходів з первинної подачі напруги на електроустановку (електроустановки) замовника;

приєднання електроустановки - надання електропередавальною організацією послуги замовнику зі створення технічної можливості для передачі (прийняття) у місце приєднання електроустановки замовника відповідної потужності до електричних мереж електропередавальної організації (у тому числі новозбудованих) електричної енергії необхідного обсягу з дотриманням показників її якості та надійності;

стандартне приєднання - приєднання електроустановки (крім електроустановок, призначених для виробництва електричної енергії) замовника до діючих мереж електропередавальної організації на відстань, що не перевищує 300 метрів по прямій лінії від місця забезпечення потужності до місця приєднання, яке диференціюється за ступенями потужності: перший ступінь - до 16 кВт включно; другий ступінь - від 16 кВт до 50 кВт включно; третій ступінь - від 50 кВт до 160 кВт включно.

Як встановлено судом, між гр. ОСОБА_1 (замовник) та ПАТ "ЕК "Херсонобленерго" (виконавець) укладені договори від 29.01.2014р. №77041/40466 про приєднання до електричних мереж об'єкту замовника - житлового будинку, господарських будівель і споруд за адресою: АДРЕСА_1 та від 24.02.2014р. №78102/40869 приєднання до електричних мереж об'єкту замовника - будівельний майданчик житлового будинку, господарських будівель і споруд за вказаною вище адресою. До цих договорів видані Технічні умови стандартного приєднання від 04.02.2014р. №21 та від 28.02.2014р. №43, відповідно до яких тип приєднання електроустановки замовника - стандартний, джерелом електропостачання є КТП-10/0,4кВ №0102 ф.6411 ПЛ-10 кВ ПС-35/10 "Генічеська", точка забезпечення потужності - ПЛ-0,4кВ ф.1 КТП-10/04кВ №0102, оп.№49.

За умовами договору від 29.01.2014р. №77041/40466 виконавець послуг забезпечує приєднання електроустановок об'єкта замовника (будівництво, реконструкція, технічне переоснащення та введення в експлуатацію електричних мереж зовнішнього електропостачання об'єкта замовника від місця забезпечення потужності до точки приєднання) відповідно до схеми зовнішнього електропостачання і проектної документації та здійснює підключення об'єкта замовника до електричних мереж на умовах цього договору. Замовник оплачує виконавцю вартість послуг приєднання. Відповідно до п.3 цього ж договору виконавець послуг зобов'язаний забезпечити в установленому порядку приєднання об'єкта замовника у термін три місяці, згідно СНіП, ДБН та СОУ-Н МЕВ 42.2-37471933-45:2011. Пунктом 7 даного договору зазначено, що він набирає чинності з моменту його підписання і діє до повного виконання сторонами передбачених ним зобов'язань, але не довше ніж до 29.01.2017 р. . Строк дії договору може бути продовжений за вмотивованим зверненням однієї зі сторін у передбаченому законодавством порядку.

Відповідно до умов договору від 24.02.2014р. №78102/40869 виконавець послуг забезпечує приєднання електроустановок об'єкта замовника (будівництво, реконструкція, технічне переоснащення та введення в експлуатацію електричних мереж зовнішнього електропостачання об'єкта замовника від місця забезпечення потужності до точки приєднання) відповідно до схеми зовнішнього електропостачання і проектної документації та здійснює підключення об'єкта замовника до електричних мереж на умовах цього договору. Замовник оплачує виконавцю вартість послуг приєднання. Відповідно до п.3 цього ж договору виконавець послуг зобов'язаний забезпечити в установленому порядку приєднання об'єкта замовника у термін три місяці, згідно СНіП, ДБН та СОУ-Н МЕВ 42.2-37471933-45:2011. Пунктом 7 даного договору зазначено, що він набирає чинності з моменту його підписання і діє до повного виконання сторонами передбачених ним зобов'язань, але не довше ніж до 24.02.2017 р. Строк дії договору може бути продовжений за вмотивованим зверненням однієї зі сторін у передбаченому законодавством порядку.

Згідно із п.2.1.3 Правил, електропередавальна організація готує технічні вимоги до проекту зовнішнього електрозабезпечення, забезпечує виконання проектної документації, будівельно-монтажних, пусконалагоджувальних робіт та введення в експлуатацію новозбудованих чи реконструйованих електроустановок до точки приєднання замовника.

Під час проектування електричних мереж електропередавальна організація використовує типові проекти та проекти повторення.

Строк надання послуги з приєднання для електроустановок першого ступеня потужності становить 15 робочих днів від дня оплати замовником електропередавальній організації вартості приєднання відповідно до договору про приєднання. Для електроустановок другого та третього ступенів потужності цей строк становить відповідно 30 та 45 робочих днів. Інший строк виконання зазначених заходів погоджується із замовником у договорі про приєднання з посиланням на вимоги нормативних документів, що визначають строки проектування та будівництва.

Тривалість надання послуги зі стандартного приєднання продовжується на строк, необхідний для погодження та оформлення права користування земельними ділянками під електроустановки зовнішнього електрозабезпечення відповідно до закону.

Про збільшення строку надання послуги зі стандартного приєднання електропередавальна організація повідомляє замовнику в день переривання встановленого абзацом третім цього підпункту строку із зазначенням кількості робочих днів продовження строку та переліку організацій, до яких звернулась електропередавальна організація щодо питання землевідведення з посиланням на офіційне листування.

Аналізуючи вказані правові норми, суд приходить до висновку, що ними дійсно установлені чіткі строки виконання послуги з приєднання електроустановок до електромережі, які рахуються від дня оплати замовником електропередавальній організації вартості приєднання відповідно до договору про приєднання, але при цьому додатково також передбачено можливість збільшення виконавцем тривалості надання послуги - на строк, необхідний для погодження та оформлення права користування земельними ділянками під електроустановки зовнішнього електрозабезпечення відповідно до закону.

Як видно з матеріалів справи, позивачем у зв'язку із необхідністю оформлення права землекористування для розміщення електроустановки зовнішнього електрозабезпечення (будівництва повітряної лінії електропередач) здійснено переривання на 60 робочих строку виконання договору про приєднання електроустановки гр. ОСОБА_1 до електричних мереж ПАТ "ЕК "Херсонобленерго", для чого ним листом від 14.07.2014р. №34/10-0873 ініційовано перед Генічеською міською радою питання про оформлення земельного сервітуту для будівництва повітряної лінії 0,4 кВ від оп.№49 ПЛ-0,4кВ ф.1 КТП-10/04кВ №0102, а також повідомлено листом від 14.07.2014р. №34/10-0874 гр. ОСОБА_1 про збільшення строку надання послуги зі стандартного приєднання з посиланням на офіційне листування.

Суд зауважує, що за змістом положень Земельного кодексу України, Закону України від 09.07.2010р. № 2480-VI "Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів", розміщення, будівництво і експлуатація об'єктів з виробництва і передачі електричної та теплової енергії, об'єктів альтернативної енергетики, об'єктів технологічної інфраструктури об'єктів енергетики, повинно відбуватись лише на певних правових підставах, в тому числі з оформленням права власності чи користування земельними ділянками під такими об'єктами. Крім того, абз.4 п.2.1.3 Правил приєднання електроустановок до електричних мереж прямо передбачено, що тривалість надання послуги зі стандартного приєднання продовжується на строк, необхідний для погодження та оформлення права користування земельними ділянками під електроустановки зовнішнього електрозабезпечення відповідно до закону.

Враховуючи викладене, слід дійти висновку, що позивачем вчинені дії, передбачені Правилами приєднання електроустановок до електричних мереж, затвердженими постановою НКРЕ від 08.02.2013р. №32 та на підставах і у спосіб, які визначені цими ж Правилами, а підключення електроустановки гр. ОСОБА_1 до електричних мереж ПАТ "ЕК "Херсонобленерго" можливе лише після оформлення позивачем земельного сервітуту для будівництва повітряної лінії електропередач.

У зв'язку з цим суд вважає, що у відповідача не було достатніх правових та фактичних підстав розглядати дії позивача як порушення законодавства в галузі електроенергетики, а саме п.2.1.3 Правил приєднання електроустановок до електричних мереж, затвердженими постановою НКРЕ від 08.02.2013р. №32.

Крім того, необхідно звернути увагу на те, що державним інспектором у приписі вимагається від позивача виконати підключення будівельного майданчика житлового будинку гр. ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_1 до електромереж згідно вимог договору про приєднання до електричних мереж від 29.01.2014р. №77041/40466. Однак предметом цього договору є приєднання до електромереж житлового будинку, а приєднання будівельного майданчика є предметом зовсім іншого договору - від 24.02.2014р. №78102/40869. Жодного правового обґрунтування щодо обов'язку позивача виконати саме умови договору від 29.01.2014р. №77041/40466, а не від 24.02.2014р. №78102/40869 відповідачем у оскаржуваному приписі, як і в акті від 23.07.2014р. №05/32-06-0042 не наведено. Отже спосіб, у який відповідач вимагає від позивача усунути порушення, є помилковим.

За всіх наведених обставин п.2 припису від 28.07.2014р. №05/32-06-0042 є протиправним.

Щодо п.1 згаданого припису суд зазначає наступне.

Цим пунктом припису відповідач вимагає від позивача усунути порушення п.2.1.3 Правил шляхом представлення розробленої проектної документації щодо зовнішнього електрозабезпечення будівельного майданчика житлового будинку гр. ОСОБА_1 за адресою АДРЕСА_1.

Одним із прав Держенергонагляду при проведенні перевірки за Законом України "Про електроенергетику" та затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 7 серпня 1996 р. №929 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, є видання обов'язкових для виконання приписів щодо усунення порушень вимог нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії, теплових, тепловикористовувальних установок та мереж, а також стосовно приведення технічного стану електричних, теплових, тепловикористовувальних установок та мереж, засобів обліку, контролю і регулювання виробництва, постачання та споживання енергії, організації їх експлуатації у відповідність із вимогами нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання споживачів енергії, теплових, тепловикористовувальних установок та мереж..

Пункт 2.1.3 Положення, порушення якого вимагають усунути позивача, не регулює питання місцезнаходження проектної документації.

В даному випадку відповідач своїм приписом від 28.07.2014р. №05/32-06-0042 вимагав не усунути порушення вимог законодавства, а надати йому для перевірки виконавчу документацію.

Аналізуючи зміст цього припису, суд прийшов до висновку, що він суперечить приписам вказаних правових норм, оскільки ним не вимагається усунути виявлені відповідачем порушення законодавства.

Можливість відповідача формулювати у приписі вимоги таким чином, як зобов'язання об'єкту контролю надати певні документи, не передбачена ні Законом України "Про електроенергетику", ані затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 7 серпня 1996 р. №929 Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії.

Отже, враховуючи положення ст. 19 Конституції України та ст.2 КАС України, суд вважає вказаний припис в цілому таким, що суперечить вимогам діючого законодавства, а тому він є протиправним і підлягає скасуванню.

Згідно з частиною першою ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для їх задоволення, оскільки відповідачем не доведено правомірності виданого припису.

Керуючись ст. ст. 158-163, 167 КАС України, суд, -

постановив:

Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправними та скасувати припис Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної енергії і теплової енергії в Херсонській області №05/32-06-0042 від 28.07.2014 р.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Пекний А.С.

кат. 5.6.1