Постанова № 40442769, 15.08.2014, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.08.2014
Номер справи
815/2161/14
Номер документу
40442769
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/2161/14

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 серпня 2014 року

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Цховребової М.Г.

при секретарі судового засідання - Філімоненко А.О.

за участю:

представників позивача - Тодорової Т.Г., Чубинського В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Одесі адміністративну справу за позовом Гаражно-споживчого кооперативу «Іскра» по забезпеченню зберігання власного автотранспорту до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області про визнання протиправною та скасування постанови, -

встановив:

Гаражно-споживчий кооператив «Іскра» по забезпеченню зберігання власного автотранспорту звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, з урахуванням заяв про уточнення адміністративного позову від 17.04.2014 року та від 28.05.2014 року, до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області про визнання протиправною та скасування постанови відповідача № 128/101-П від 24.03.2014 року про накладення на позивача штрафу у розмірі 54810 грн. за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

В судовому засіданні представники позивача підтримали адміністративний позов, просили суд задовольнити його в повному обсязі з підстав, викладених в адміністративному позові, уточненнях позовних вимог та письмових поясненнях по справі. (а.с.3-4, 37-38, 91-94, 119)

Представник відповідача в судове засідання не прибув. Відповідач про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином (а.с.152), про причини неприбуття суд не повідомив, заяви про відкладення судового розгляду від нього не надійшло. Від відповідача надійшли заперечення проти позову, в яких він просить суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі (а.с.48-49).

Виходячи з наведеного, суд вважає за можливе розглянути справу за даною явкою.

Заслухавши пояснення представників позивача, дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, суд дійшов до висновку, що даний адміністративний позов підлягає задоволенню повністю, з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що 19.04.1999 року Гаражно-споживчий кооператив «Іскра» по забезпеченню зберігання власного автотранспорту (далі - позивач / Кооператив «Іскра») зареєстрований виконавчим комітетом Одеської міської ради, як юридична особа, ідентифікаційний код: 22481750, місцезнаходження: 65066, м. Одеса, с. Шевченко-3, вул. Луцька, автостоянка «Іскра-1», 2; код КВЕД 81.10: комплексне обслуговування об'єктів (основний). (а.с.23, 24, 26, 47)

12.03.2014 року службовою особою Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області (далі - відповідач / ІДАБК в Одеській області), відповідно до ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та згідно з Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 року № 553, на підставі наказу начальника ІДАБК в Одеській області від 30 грудня 2013 року № 176 «ОД» (а.с.64-65) та звернення Суворовської районної адміністрації від 28.02.2014 року Ф-93 (а.с.52), проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил Кооперативом «Іскра» за адресою: м. Одеса, с. Шевченко-3, вул. Луцька, 2, Автостоянки «Іскра - 1,2,3,4», назва та місцезнаходження об'єкта будівництва: Автостоянки «Іскра» - 1,2,3,4, за адресою: м. Одеса, с. Шевченко-3, вул. Луцька, 2.

За результатами перевірки відповідачем складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 12.03.2014 року. (а.с.54-55)

Згідно акту, перевірку проведено у присутності Чубинського Віталія Васильовича - голови правління Кооперативу «Іскра».

Також відповідно до акту, за результатами перевірки встановлено, зокрема:

- перевіркою з виїздом на місце та враховуючи надані та пред'явлені документи встановлено, що за вказаною вище адресою розташовані чотири гаражні автостоянки «Іскра - 1,2,3,4», які належать Кооперативу «Іскра»;

- на момент перевірки на автостоянках будівельні роботи не виконуються;

- на території автостоянок розташовані металеві та камені гаражі, збудовані двоповерхові споруди невідомо для якого призначення;

- при перевірці стало відомо, що на вищеназвані гаражні автостоянки будівельні роботи завершені, але автостоянки експлуатуються без прийняття їх в експлуатацію, чим порушено п. 8 ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Примірник акта отримав 12.03.2014 року голова правління Кооперативу «Іскра» - В.В. Чубинський. (а.с.55)

За результатами перевірки 12.03.2014 року відповідачем щодо позивача також складено:

- протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності (а.с.56-57),

- припис № 156 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил (а.с.58-59), -

відповідно до яких, за результатами позапланової перевірки встановлено: перевіркою з виїздом на місце та враховуючи надані та пред'явлені документи встановлено, що за вказаною вище адресою розташовані чотири гаражні автостоянки «Іскра - 1,2,3,4», які належать Кооперативу «Іскра»; на момент перевірки на автостоянках будівельні роботи не виконуються; на території автостоянок розташовані металеві та камені гаражі, збудовані двоповерхові споруди невідомо для якого призначення; при перевірці стало відомо, що на вищеназвані гаражні автостоянки будівельні роботи завершені, але автостоянки експлуатуються без прийняття їх в експлуатацію, чим порушено п. 8 ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»; керуючись ДСТУ-Н Б В. «Визначення класу наслідків (відповідності) та категорії складності об'єктів будівництва» даний об'єкт може бути віднесений до ІІ категорії складності.

Згідно вищезазначених протоколу та припису від 12.03.2014 року, їх примірники 12.03.2014 року отримав Чубинський В.В. - голова правління Кооперативу «Іскра». (а.с.57, 59)

Постановою № 128/101-П про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 24.03.2014 року (а.с.60-61) начальник ІДАБК в Одеській області:

- розглянувши матеріали справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності: протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 12.03.2014 року; акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 12.03.2014 року; припис від 12.03.2014 року; фотофіксацію, установив, що за результатами позапланової перевірки, проведеної на будівельному об'єкті Автостоянки «Іскра» - №№ 1,2,3,4 за адресою: м. Одеса, с. Шевченко, вул. Луцька, 2, виявлено порушення:

- перевіркою з виїздом на місце та враховуючи надані та пред'явлені документи встановлено, що за вказаною вище адресою розташовані чотири гаражні автостоянки «Іскра» - № 1,2,3,4, які належать Кооперативу «Іскра»;

- на момент перевірки на автостоянках будівельні роботи не виконуються;

- на території автостоянок розташовані металеві та камені гаражі, збудовані двоповерхові споруди невідомо для якого призначення;

- при перевірці стало відомо, що на вищеназвані гаражні автостоянки будівельні роботи завершені, але автостоянки експлуатуються без прийняття їх в експлуатацію, чим порушено п. 8 ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»;

- керуючись ДСТУ-Н Б В. «Визначення класу наслідків (відповідності) та категорії складності об'єктів будівництва» даний об'єкт може бути віднесений до ІІ категорії складності;

- на підставі поданих документів і матеріалів та заслухавши службову особу ІДАБК в Одеській області, яка брала участь у розгляді справи, керуючись Законом України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності»: визнав Гаражно-споживчий кооператив «Іскра» по забезпеченню зберігання власного автотранспорту - замовника будівництва винним у вчиненні правопорушення, передбаченого п. 6 ч. 2 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», та наклав штраф у сумі 54810 грн.

Не погоджуючись із вищезазначеною постановою відповідача, позивач оскаржив її у судовому порядку.

На доведення обставин, на яких ґрунтуються вимоги, позивачем суду також надано копії, зокрема (а.с.10-22, 25, 28, 29-30, 95-111, 134, 135, 162-172):

- статуту позивача із змінами до нього, відповідно до якого, зокрема:

- п. 1.2: Кооператив є громадською споживчою організацією громадян України, маючих в особистій власності автотранспорт, що добровільно об'єдналися з метою забезпечення зручності утримування та зберігання власного автотранспорту в індивідуальних гаражах або машиномісцях на відкритих автостоянках Кооперативу;

- п. 1.10: володіння та користування землею Кооператив здійснює у відповідності з діючим законодавством України;

- п. 4.4: члени Кооперативу зобов'язані, зокрема:

- освоїти ділянку під установку гаража протягом трьох місяців;

- п. 4.5: члени Кооперативу мають право, зокрема:

- продати, відказати, подарувати, переоформити гараж на близьких родичів в порядку встановленому Правлінням Кооперативу;

- вимагати від Кооперативу відшкодування збитків заподіяних його власності (власний автомобіль, гараж) за провиною Кооперативу в порядку і розмірах встановлених законодавством України;

- п. 5.1: майно Кооперативу складають: службові приміщення, електроустаткування, водопровід, засоби пожежогасіння, дороги, огорожа, телефонний зв'язок, охоронна сигналізація, а також інші цінності;

- п. 9.4: члени Кооперативу несуть відповідальність по боргам Кооператива в межах їх обов'язкового цільового вступного внеску на упорядкування території. Кооператив не несе відповідальності по зобов'язанням своїх членів;

- рішення державної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси Головного управління Міндоходів в Одеській області № 11/15-0 від 21 лютого 2014 року про повторне внесення позивача до Реєстру неприбуткових установ та організацій або присвоєння установі (організації) іншої ознаки неприбутковості;

- рішення виконавчого комітету Одеської міської ради народних депутатів від 18.03.1993 року «Про відведення земельної ділянки кооперативу «Іскра» під проектування та будівництво тимчасової автомобільної стоянки відкритого зберігання по вул. Луцька, с. Шевченко-3», відповідно до якого виконавчий комітет Одеської міської ради народних депутатів:

- відмітив: на підставі рішення Суворовського райвиконкому № 569 від 20.09.1991 року Кооперативом «Іскра» збудовані та введені в експлуатацію дві гаражні автостоянки (по 700 м/місць кожна) на території між мостом через залізничну дорогу з боку вул. Заболотного, вулицею Луцькою, 43-ю лінією і полотном залізничної дороги. За рахунок Кооператива «Іскра» територія, прилегла до автостоянок упорядкована, освітлена, зазелена. Вулиця Луцька відремонтована та збільшена в ширину. На даний час Кооператив «Іскра» звернувся з питанням проектування та будівництва автостоянок (в продовження існуючих) і відведення земельної ділянки під дві збудовані гаражні автостоянки. Згідно з Генеральним планом, вул. Луцька підлягає розширенню у зв'язку із будівництвом ІІ-ї черги швидкісної магістралі «Північ-Центр»;

- вирішив, зокрема: відвести Кооперативу «Іскра» у тимчасове користування до початку будівництва ІІ-ї черги магістралі Північ-Центр земельні ділянки:

- площею до 8,14 га для експлуатації раніше збудованих гаражних автостоянок уздовж вул. Луцька на ділянці між мостом /вул. Ак. Заболотного/ і 43-ю Лінією с. Шевченко-3;

- площею до 12,12 га для проектування і будівництва автостоянки змішаного зберігання на території уздовж вул. Луцька, між охоронною зоною водопроводів і розворотнім кільцем автобуса з встановленням інвентарних металевих гаражів без встановлення оглядових ям і підвалів тощо;

- договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 17 листопада 1993 року, укладеного між виконкомом міської ради народних депутатів та Кооперативом «Іскра», в користування якому надано земельну ділянку, розташовану уздовж вул. Луцької (с. Шевченко), відповідно до якого виконком Одеської міської ради народних депутатів на підставі рішення № 257 від 18.03.1993 року надає, а Кооператив «Іскра» приймає в тимчасове користування земельну ділянку загальною площею 18,44 га на умовах довгострокового користування до початку будівництва другої черги швидкісної магістралі Північ-Центр для експлуатації раніше побудованих та будівництва нових гаражних автостоянок;

- сторінок паспорта земельної ділянки (об'єкт - тимчасова автомобільна стоянка відкритого зберігання у м. Одесі по вул. Луцькій, с. Шевченко-3; замовник - Кооператив «Іскра»), зокрема:

- змісту паспорта;

- архітектурно-планового завдання № 1/28 на розробку робочого проекту тимчасової автостоянки змішаного зберігання по вул. Луцькій, замовник - Кооператив «Іскра», виданого на підставі рішення Одеського міськвиконкому № 257 від 18.03.1993 року;

- технічних умов підключення гаражної автостоянки до систем водопроводу та каналізації м. Одеси від 07.07.1993 року № 933-9;

- технічних умов на відведення зливових вод та благоустрою проектуємої гаражної автостоянки в с. Шевченко-3 по вул. Луцькій № 121 від 24.06.1993 року;

- технічних умов на приєднання до Одеських електричних мереж гаражної автостоянки «Іскра» в с. Шевченко-3 по вул. Луцькій № ІІ-136/365 від 01.07.1993 року;

- технічних умов № 3/5 від 24.06.1993 року на проектування зовнішнього освітлення гаражної автостоянки по вул. Луцькій с. Шевченко-3;

- проекту гаражної автостоянки с. Шевченко-3 по вул. Луцькій у частині забезпечення безпеки та організації дорожнього руху;

- технічних умов проектування гаражної автостоянки с. Шевченко-3 по вул. Луцькій у частині пожежної охорони;

- висновку № 200 по проекту детального планування тимчасової гаражної автостоянки по вул. Луцькій пос. Шевченко-3 у частині охорони навколишнього природного середовища;

- актів від 12 січня 1993 року та від 29.10.1993 року про відведення в натурі земельних ділянок;

- плану відведення земельної ділянки у м. Одесі по вул. Луцькій с. Шевченко-3, відведеного за рішенням виконкому Одеської міської ради народних депутатів від 18.03.1993 року за № 257 Кооперативу «Іскра» для проектування та будівництва тимчасової автомобільної стоянки відкритого зберігання;

- викопіювання;

- акту передачі Кооперативом «Іскра» автостоянки «Іскра-4» ГОА асоціації «Суворовець» Суворовського району м. Одеси від 25 травня 2001 року, до якого додано: протокол № 6 засідання правління Кооперативу «Іскра» від 28 квітня 2001 року; розпорядження виконавчого комітету Одеської міської ради Суворовської районної адміністрації № 430р від 26.04.2001 року «Про передачу ГОА «Асоціація «Суворовець» для експлуатації автостоянок Суворовського району»;

- рішення виконавчого комітету Суворовської районної ради народних депутатів від 16.06.1989 року № 339 та додатків №№ 1, 2 до нього, відповідно до яких, зокрема, п. 5 рішення: голові кооперативу «Іскра» (т. Чубинський В.В.) з метою збільшення місць для зберігання особистого автотранспорту розширити та створити нові автостоянки на 2300 місць (додаток № 2), строк: 01.09.1989 рік. Згідно додатку № 2 «Автостоянки кооперативу «Іскра», які відкриваються у 1989 році», зокрема, які будуються, гаражного типу, в т.ч. за адресами: с. Шевченко, вул. Луцька, кут 49 лінії та кут 43 лінії.

На доведення обставин, на яких ґрунтуються заперечення, відповідачем суду також надано копії, зокрема (а.с.53, 63):

- акту про встановлення факту самочинного будівництва (реконструкції0 об'єктів від 03.03.2014 року;

- фотоматеріалу.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч.ч. 2, 4, 6 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. У разі невиконання цього обов'язку суд витребовує названі документи та матеріали.

Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.

Спірні правовідносини врегульовано законодавством (у редакції, чинній на час виникнення відповідних відносин): Законами України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17 лютого 2011 року № 3038-VI (далі - ЗУ № 3038-VI), «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» від 14 жовтня 1994 року № 208/94-ВР (далі - ЗУ № 208/94-ВР), «Про архітектурну діяльність» від 20 травня 1999 року № 687-XIV (далі - ЗУ № 687-XIV), Положенням про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженим Указом Президента України № 439/2011 від 08.04.2011 року (далі - Положення № 439/2011), Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року № 553 (далі - Порядок № 553), Порядком накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 6 квітня 1995 року № 244 (далі - Порядок № 244).

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 41 ЗУ № 3038-VI державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Так, відповідно до п.п. 5-7 Порядку № 553 державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за територіальним принципом (у межах областей) у порядку

проведення планових та позапланових перевірок.

Позаплановою перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена планом роботи інспекції.

Підставами для проведення позапланової перевірки є, в т.ч. вимога правоохоронних органів про проведення перевірки тощо.

Згідно пп. 2 п. 11 Порядку № 553 посадові особи інспекцій під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю мають право складати протоколи про вчинення правопорушень та акти перевірок, і накладати штрафи у межах повноважень, передбачених законом.

Відповідно до ст. 10 ЗУ № 687-XIV, для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.

Державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю (далі - орган державного архітектурно-будівельного контролю).

Відповідно до ч. 3 ст. 41 ЗУ № 3038-VI орган державного архітектурно-будівельного контролю розглядає відповідно до закону справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

Згідно п. 2 ч. 4 ст. 41 ЗУ № 3038-VI, посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право складати протоколи про вчинення правопорушень, акти перевірок та накладати штрафи відповідно до закону.

Положенням № 439/2011 визначено, що Державна архітектурно-будівельна інспекція України (Держархбудінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю, контролю у сфері житлово-комунального господарства.

Держархбудінспекція України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, цим Положенням, іншими актами законодавства України, а також дорученнями Президента України. Основними завданнями Держархбудінспекції України є реалізація державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю, контролю у сфері житлово-комунального господарства.

Відповідно до п. 3 Положення № 439/2011 основними завданнями Держархбудінспекції України є реалізація державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю, контролю у сфері житлово-комунального господарства, а саме: здійснення в межах своїх повноважень державного контролю за дотриманням законодавства, стандартів, нормативів, норм, порядків і правил із зазначених питань; виконання дозвільних та реєстраційних функцій у будівництві, ліцензування господарської діяльності, пов'язаної зі створенням об'єктів архітектури; внесення Міністерству регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України пропозицій щодо формування політики із відповідних питань.

Згідно з пп. 8 п. 4 Положення № 439/2011 Держархбудінспекція України відповідно до покладених на неї завдань: здійснює в межах своїх повноважень державний контроль за дотриманням: юридичними і фізичними особами державних будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих і будівельних робіт, перепланування та реконструкції (дообладнання) житлового фонду, будівель громадського призначення, елементів упорядження територій для задоволення потреб осіб з обмеженими фізичними можливостями та інших маломобільних груп населення.

Підпунктом 10 пункту 4 Положення № 439/2011 Держархбудінспекція України відповідно до покладених на неї завдань проводить перевірки дотримання встановленого порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів.

Відповідно до пп. 8 п. 5 Положення № 439/2011 Держархбудінспекція України, для виконання покладених на неї завдань, має право в установленому порядку: складати протоколи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, житлово-комунального господарства, накладати штрафи відповідно до законодавства.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 3 ЗУ № 208/94-ВР, справи про правопорушення, передбачені цим Законом, розглядаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю.

Накладати штраф від імені центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю, мають право його керівник та уповноважені ним посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю.

Згідно п. 1 Порядку № 244, цей Порядок визначає процедуру накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, що передбачені Законом України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності».

Пунктом 2 Порядку № 244 встановлено, що справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності розглядаються Держархбудінспекцією та її територіальними органами.

Накладати штраф від імені інспекцій мають право керівник Держархбудінспекції та уповноважені ним його заступники, керівники територіальних органів Держархбудінспекції та їх заступники у межах своїх повноважень.

Згідно ч. 1 ст. 4 ЗУ № 3038-VI, зокрема, об'єктами будівництва є будинки, будівлі, споруди будь-якого призначення, їх комплекси, лінійні об'єкти інженерно-транспортної інфраструктури.

Згідно ДБН В.2.3-15:2007, зокрема:

автостоянка - спеціально обладнаний відкритий майданчик для постійного або тимчасового зберігання легкових автомобілів та інших мототранспортних засобів;

гараж - будівля (споруда), частина будівлі (споруди) або комплекс будівель (споруд) з приміщеннями для постійного або тимчасового зберігання, а також елементами технічного обслуговування легкових автомобілів та інших мототранспортних засобів.

Відповідно до ч. 8 ст. 39 ЗУ № 3038-VI, експлуатація закінчених будівництвом об'єктів, не прийнятих (якщо таке прийняття передбачено законодавством) в експлуатацію, забороняється.

Згідно з п. 6 ч. 2 ст. 2 ЗУ № 208/94-ВР, суб'єкти містобудування, які є замовниками будівництва об'єктів (у разі провадження містобудівної діяльності), або ті, що виконують функції замовника і підрядника одночасно, несуть відповідальність у вигляді штрафу за експлуатацію або використання об'єктів будівництва, не прийнятих в експлуатацію, а також наведення недостовірних даних у декларації про готовність об'єкта до експлуатації чи акті готовності об'єкта до експлуатації, зокрема, об'єктів II категорії складності - у розмірі сорока п'яти мінімальних заробітних плат.

Відповідно до ч. 11 ст. 2 ЗУ № 208/94-ВР штраф може бути накладено на суб'єктів містобудування протягом шести місяців з дня виявлення правопорушення, але не пізніш як через три роки з дня його вчинення.

На підставі аналізу вищенаведених вимог законодавства, які регулюють спірні правовідносини, та встановлених в судовому засіданні обставин, зокрема виходячи з того, що:

- п. 6 ч. 2 ст. 2 ЗУ № 208/94-ВР встановлена відповідальність суб'єктів містобудування, які є замовниками будівництва об'єктів (у разі провадження містобудівної діяльності), або ті, що виконують функції замовника і підрядника одночасно, за експлуатацію або використання об'єктів будівництва, не прийнятих в експлуатацію, а також наведення недостовірних даних у декларації про готовність об'єкта до експлуатації чи акті готовності об'єкта до експлуатації;

- відповідачем фактично встановлено (суть порушення):

- за адресою: м. Одеса, с. Шевченко, вул. Луцька, 2, розташовані чотири гаражні автостоянки «Іскра» - № 1, 2, 3, 4, які належать Кооперативу «Іскра»;

- на момент перевірки на автостоянках будівельні роботи не виконуються;

- на території автостоянок розташовані металеві та камені гаражі, збудовані двоповерхові споруди невідомо для якого призначення;

- на вищеназвані гаражні автостоянки будівельні роботи завершені, але автостоянки експлуатуються без прийняття їх в експлуатацію;

проте:

- гараж та автостоянка - є окремими, самостійними об'єктами будівництва;

- згідно статуту позивача із змінами до нього, - позивач не є власником гаражів, які знаходяться на автостоянках позивача та не несе відповідальності по зобов'язанням своїх членів.

Обов'язок освоїти ділянку під установку гаража протягом певного строку покладено на членів Кооперативу.

Право: продати, відказати, подарувати, переоформити гараж на близьких родичів в порядку встановленому Правлінням Кооперативу; вимагати від Кооперативу відшкодування збитків заподіяних його власності (власний автомобіль, гараж) за провиною Кооперативу в порядку і розмірах встановлених законодавством України, тощо - належить членам Кооперативу;

- відповідачем в матеріалах перевірки та у постанові, прийнятій на їх підставі, не конкретизовано, на території яких саме автостоянок та де саме на цих автостоянках розташовані металеві та камені гаражі, збудовані двоповерхові споруди, в той час як:

- згідно змісту рішення виконавчого комітету Одеської міської ради народних депутатів від 18.03.1993 року «Про відведення земельної ділянки кооперативу «Іскра» під проектування та будівництво тимчасової автомобільної стоянки відкритого зберігання по вул. Луцька, с. Шевченко-3» та договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 17 листопада 1993 року, укладеного між виконкомом міської ради народних депутатів та Кооперативом «Іскра», на підставі вказаного рішення виконавчого комітету Одеської міської ради народних депутатів від 18.03.1993 року, - станом на 18.03.1993 року на підставі рішення Суворовського райвиконкому № 569 від 20.09.1991 року Кооперативом «Іскра» вже збудовані та введені в експлуатацію дві гаражні автостоянки (по 700 м/місць кожна) на території між мостом через залізничну дорогу з боку вул. Заболотного, вулицею Луцькою, 43-ю лінією і полотном залізничної дороги тощо;

- згідно акту передачі Кооперативом «Іскра» автостоянки «Іскра-4» ГОА асоціації «Суворовець» Суворовського району м. Одеси від 25 травня 2001 року, до якого додано: протокол № 6 засідання правління Кооперативу «Іскра» від 28 квітня 2001 року; розпорядження виконавчого комітету Одеської міської ради Суворовської районної адміністрації № 430р від 26.04.2001 року «Про передачу ГОА «Асоціація «Суворовець» для експлуатації автостоянок Суворовського району», - автостоянка «Іскра-4» не належить позивачу з 25 травня 2001 року;

- відповідачем не встановлено та не доведено доказами день вчинення виявленого відповідачем порушення, відповідно - не доведено дотримання відповідачем вимог ч. 11 ст. 2 ЗУ № 208/94-ВР щодо строку накладення штрафу на позивача;

крім того:

- центральним органом виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю, контролю у сфері житлово-комунального господарства - є Державна архітектурно-будівельна інспекція України (Держархбудінспекція України);

- згідно вищенаведених положень ст. 41 ЗУ № 3038-VI, посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право складати протоколи про вчинення правопорушень, акти перевірок та накладати штрафи відповідно до закону.

Також, згідно пп. 2 п. 11 Порядку № 553 посадові особи інспекцій під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю мають право накладати штрафи у межах повноважень, передбачених законом;

- відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 3 ЗУ № 208/94-ВР, у редакції чинній на час прийняття оскарженої постанови, справи про правопорушення, передбачені цим Законом, розглядаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю; накладати штраф від імені центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю, мають право виключно його керівник та уповноважені ним посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю.

Будь-яких додаткових зауважень/заперечень/альтернатив тощо вищенаведені законодавчі вимоги щодо органу, яким розглядаються справи про правопорушення, передбачені цим Законом, та щодо посадових осіб, які мають право накладати відповідний штраф, - не містять.

Редакція ч.ч. 1 та 2 ст. 3 ЗУ № 208/94-ВР, яка діяла до прийняття оскарженої постанови, відповідно до якої: справи про правопорушення, передбачені цим Законом, розглядалися Державною архітектурно-будівельною інспекцією України та її територіальними органами; накладати штраф від імені Державної архітектурно-будівельної інспекції України та її територіальних органів мали право керівник Державної архітектурно-будівельної інспекції України та його заступники, керівники територіальних органів Державної архітектурно-будівельної інспекції України та їх заступники, - втратила чинність;

- Порядок № 244, відповідно до п. 2 якого: справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності розглядаються Держархбудінспекцією та її територіальними органами; накладати штраф від імені інспекцій мають право керівник Держархбудінспекції та уповноважені ним його заступники, керівники територіальних органів Держархбудінспекції та їх заступники у межах своїх повноважень - є чинним.

Проте, відповідно до ч. 4 ст. 9 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу;

суд дійшов до висновку, що:

- на виконання вимог ч.ч. 1, 2 ст. 71 КАС України обставини, на яких ґрунтуються заперечення, - відповідачем не доведені, правомірність оскарженої постанови - не доказана.

Висновки відповідача про визнання позивача, як замовника будівництва, винним у вчиненні правопорушення, передбаченого п. 6 ч. 2 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», - є необґрунтованими та безпідставними.

Наведені представником відповідача доводи та надані докази щодо обґрунтування правомірності оскарженої постанови не спростовують вищенаведених встановлених судом обставин та висновків суду;

відповідно:

- постанову № 128/101-П від 24.03.2014 року - прийнято відповідачем не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що передбачені законами України; необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; непропорційно, зокрема без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, тому воно є протиправним та підлягає скасуванню.

Керуючись ст.ст. 6, 7, 11, 71, 86, 94, 128, 158-162, 167, 184-186 КАС України, суд -

постановив:

Адміністративний позов Гаражно-споживчого кооперативу «Іскра» по забезпеченню зберігання власного автотранспорту - задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати постанову Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області № 128/101-П від 24.03.2014 року про накладення на Гаражно-споживчий кооператив «Іскра» по забезпеченню зберігання власного автотранспорту штрафу у розмірі 54810 грн. за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

В повному обсязі постанову складено 15 серпня 2014 року.

Суддя М.Г. Цховребова

15 серпня 2014 року.