Головуючий у 1 інстанції - Смішлива Т.В.
Суддя-доповідач - Гаврищук Т.Г.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 вересня 2014 року справа №812/1819/14
приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Гаврищук Т.Г.
суддів: Білак С.В.
Яковенко М.М.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 13 травня 2014р. по справі № 812/1819/14 (головуючий І інстанції Смішлива Т.В.) за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області, Реєстраційної служби Первомайського міського управління юстиції про визнання незаконними дій, скасування державної реєстрації юридичної особи,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області, Реєстраційної служби Первомайського міського управління юстиції про визнання незаконними дії Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області щодо складання вимоги №Ф-159 від 21.11.2013р. у зв'язку з відсутністю відповідного обсягу повноважень, скасування державної реєстрації юридичної особи Первомайської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області,
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 13 травня 2014р. у задоволенні позову відмовлено в повному обсязі.
В апеляційній скарзі позивач просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення яким задовольнити позову.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги позивач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права. Позивач вважає, що судом першої інстанції не прийнято до уваги тих обставин, що Первомайська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Луганській області не має відповідних повноважень щодо прийняття будь яких вимог в порядку Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Крім того, державна реєстрація вказаної юридичної особи проведена з істотним порушенням вимог Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» за відсутністю чинних установчих документів, що є підставою для скасування її реєстрації.
Позивачем заявлено клопотання про розгляд апеляційної скарги за його відсутністю.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, дійшла висновку про те, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивач зареєстрована в якості суб'єкта підприємницької діяльності 19 жовтня 2007 року за № 23880000000002875, перебуває на податковому обліку в Перовмайській ОДПІ ГУ Міндоходів у Луганській області з 23.10.2007 за № 3671, а також з 22.10.2007 зареєстрована як платник страхових внесків, а відтак і як платник єдиного внеску за № 03-12-03-4177.
Відповідно до п. 1 ст. 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. №1058 (чинного до 01.01.2011р.) позивач був платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду, зареєстрований в управлінні Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області.
З 01.01.2011 року набрав чинності Закон України від 08.07.2010 р. № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», згідно до п.4 ч.1 ст.4 якого платниками єдиного внеску є, зокрема, фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.
За приписами частини 8 статті 9 цього Закону платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
У п.2 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 08.07.2010 № 2464-VI встановлено, що з дня набрання чинності цим Законом суб'єкти підприємницької діяльності, які обрали спрощену систему оподаткування відповідно до Указу Президента України від 03 липня 1998 року № 727/98 «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва», розділу IV Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року № 13-92 «Про прибутковий податок з громадян», нараховують, обчислюють та сплачують єдиний внесок відповідно до цього Закону.
Відповідно до п.3 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 08.07.2010р. № 2464-VI, з дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами,зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, вважаються платниками єдиного внеску.
Перереєстрація платників страхових внесків та застрахованих осіб не здійснюється. Взяття на облік осіб, зазначених у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, здійснюється Пенсійним фондом шляхом внесення відповідних відомостей до реєстру страхувальників.
За приписами ч.2 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах,визначених цією статтею.
Відповідно до частини 4 цієї нори орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Згідно даних картки особового рахунку за позивачем станом на 21.10.2013р. обліковувалась заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 9618,38 грн. (недоїмка), а станом на 31.10.2013 р. вказана заборгованість зросла до 10812,41 грн..
У зв'язку із наявністю у позивача суми недоїмки зі сплати єдиного внеску відповідачем 21 листопада 2013 року було сформовано вимогу № Ф-169 про сплату недоїмки по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 9618,38 грн..
Зазначена вимога була оскаржена позивачем до Головного управління Міндоходів у Луганській області та Міністерства доходів і зборів України, рішеннями якого від 27.12.2013р. № 12769/12-32-10-04/22 та від 13.02.2014 р.№ 892/к/99-99-10-01-07-15 вимога залишена без змін.
Суд апеляційної інстанції погоджує висновок суду першої інстанції про те, що оскільки за позивачем обліковувалась заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, то відповідачем правомірно сформовано вимогу № Ф-169 про сплату недоїмки у розмірі 9618,38 грн..
Статтею 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» №755 встановлено, що державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Відповідно до виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії ААВ № 709293 Первомайську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Луганській області 07.06.2013 зареєстровано в якості юридичної особи.
Під час розгляду справи судом першої інстанції досліджено оригінал реєстраційної справи Первомайської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Луганській області, яку було долучено до матеріалів адміністративної справи № 812/1997/14, та копії окремих документів долучено до матеріалі даної справи.
Як вбачається із реєстраційної справи, державному реєстратору для проведення реєстрації юридичної особи Первомайською ОДПІ Головного управління Міндоходів у Луганській області 07.06.2013р. подано належним чином заповнена реєстраційна картка на проведення державної реєстрації юридичної особи (а.с. 78-80); постанова Кабінету Міністрів України від 20.03.2013р. № 229 «Про утворення територіальних органів Міністерства доходів і зборів» у якості рішення засновника про створення юридичної особи (а.с. 81-82); Положення про Первомайську ОДПІ Головного управління Міндоходів у Луганській області в двох примірниках, квитанцію банку про внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації юридичної особи, наказ Міністерства доходів і зборів України від 24.05.2013 № 549-о про призначення ОСОБА_4 на посаду начальника Первомайської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Луганській області , наказ Міністерства доходів і зборів України від 17.04.2013 № 54 про затвердження Положення про Первомайську ОДПІ Головного управління Міндоходів у Луганській області.
Також, 29.08.2013р. подано необхідний обсяг документів для реєстрації змін до установчих документів, а саме до Положення про Первомайську ОДПІ Головного управління Міндоходів у Луганській області.
Таким чином, Положення про Первомайську ОДПІ Головного управління Міндоходів у Луганській області затверджено державним органом - центральним органом виконавчої влади, якому безпосередньо підпорядкований перший відповідач у справі.
Згідно ч. 3 ст. 8 Закону № 755 відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.
Відповідно до ч. 2 ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, є, зокрема, визнання судом недійсною державної реєстрації юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути, а також в інших випадках, встановлених законом.
В матеріалах справи відсутні докази на підтвердження наявності підстав для постановлення судового рішення щодо припинення Первомайської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Луганській області.
Суд апеляційної інстанції погоджує також висновок суду першої інстанції про те, що владні управлінські функції відповідача щодо внесення записів до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців у спорі, що розглядався, безпосередньо не стосуються позивача у справі, як фізичної особи, не створюють саме для нього юридичних наслідків.
З урахуванням викладеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правомірно відмовлено у задоволенні позову.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування рішення є порушення судом норм матеріального чи процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про те, що при розгляді справи судом першої інстанції було допущено неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.
Судова колегія дійшла висновку про те, що підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні, а тому відхиляє апеляційну скаргу і залишає судове рішення без змін.
Керуючись статтями 24, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 13 травня 2014р. по справі № 812/1819/14 - залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 13 травня 2014р. по справі № 812/1819/14 - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: Т.Г. Гаврищук
Судді: С.В. Білак
М.М.Яковенко