Постанова № 4043326, 04.06.2009, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.06.2009
Номер справи
2а-18095/09/0370
Номер документу
4043326
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 червня 2009 р.                     Справа № 2а-18095/09/0370

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Андрусенко О. О.,

при секретарі судового засідання Брудовській Н. В.,

за участю представника позивача Прокопчука С. В., представників відповідача – Луцької ОДПІ Бугайова А. О., Кузьменко О. О., представника відповідача – ГУДКУ у Волинській області Манчик О. М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробничо-комерційна фірма «Луцьккондитер» до Луцької об’єднаної державної податкової інспекції та Головного Управління Державного казначейства України у Волинській області про стягнення сум бюджетного відшкодування,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Виробничо-комерційна фірма «Луцьккондитер» (надалі – позивач, ТзОВ «ВКФ «Луцьккондитер») звернулося з позовом до Луцької об’єднаної державної податкової інспекції (надалі – Луцька ОДПІ, податкова інспекція, податковий орган) та Головного управління державного казначейства України у Волинській області (надалі – ГУДКУ у Волинській області) про стягнення з Державного бюджету України сум бюджетного відшкодування з податку на додану вартість (надалі ПДВ) за грудень 2008 року, січень 2009 року у розмірі 767292 грн.

В обґрунтування своїх вимог у позовній заяві та в засіданні суду позивач зазначає, що є вітчизняним виробником кондитерських виробів, постійно здійснює закупівлю сировини, в тому числі за кордоном, експортує продукцію власного виробництва; внаслідок здійснення господарських операцій отримав право на бюджетне відшкодування з ПДВ в сумі 767292 грн., яке правомірно ним визначено у податкових деклараціях з ПДВ за грудень 2008 року, січень 2009 року; актом перевірки підтверджено заявлені до відшкодування суми в загальному розмірі 855529 грн.; ненадання Луцькою ОДПІ органам державного казначейства висновків із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню суперечить вимогам чинного законодавства.

В судовому засіданні представник позивача заявлені вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві.

Відповідач – Луцька ОДПІ позову не визнав, зазначаючи у своїх запереченнях, що на виконання вимог наказу Державної податкової адміністрації України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України «Про затвердження Порядку взаємодії між органами державної податкової служби України, Міністерства фінансів України та Державного казначейства України в процесі відшкодування податку на додану вартість за висновками органів державної податкової служби України та погашення простроченої бюджетної заборгованості з податку на додану вартість шляхом видачі облігацій внутрішньої державної позики» від 3 серпня 2004 року № 451/501/132, наказу ДПА України «Щодо здійснення ефективного контролю за правомірністю відшкодування з бюджету сум ПДВ» від 12.11.2002 року № 538 податковою інспекцією надіслано запити на підтвердження сплачених сум ПДВ по основних постачальниках, відповіді на які не отримано, у зв’язку з чим неможливо повністю підтвердити та відшкодувати суми ПДВ, заявлені товариством до бюджетного відшкодування.

В судовому засіданні представник Луцької ОДПІ підтримав наведені у запереченнях доводи, просить у позові відмовити.

Відповідач – ГУДКУ у Волинській області у запереченнях позовних вимог не визнав, зазначаючи, що Луцькою ОДПІ не подавались висновки щодо проведення бюджетного відшкодування ПДВ позивачу, а тому відшкодування не проводилось.

У судовому засіданні представник ГУДКУ у Волинській області підтримав наведені у запереченнях доводи, просить в позові відмовити.

Заслухавши пояснення представника позивача, представників відповідачів, дослідивши подані суду письмові докази, суд вважає, що позов слід задовольнити повністю.

Судом встановлено наступне.

20.01.2009 року ТзОВ «ВКФ «Луцьккондитер» подало в Луцьку ОДПІ податкову декларацію з ПДВ за грудень 2008 року, у графі 25 якої задекларовано суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню в розмірі 406870 грн.

Згідно податкової декларації з ПДВ за січень 2009 року, поданої в Луцьку ОДПІ 20.02.2009 року, товариством до бюджетного відшкодування заявлено 508211 грн.

З 16.03.2009 року по 27.03.2009 року податковими інспекторами ДПА у Волинській області Надюк О. П. та Король Н. Б. проведено позапланову виїзну перевірку ТзОВ «ВКФ «Луцьккондитер» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку за грудень 2008 року, січень 2009 року, яка виникла за рахунок від’ємного значення з ПДВ, що декларувалось у період з 01.11.2008 року по 31.12.2008 року, за результатами якої складено акт від 03.04.2009 року № 118/23-99/00382027.

У розділі 3.3 акту від 03.04.2009 року наведено таблицю щодо показників розрахунку суми бюджетного відшкодування за грудень 2008 року, з якої вбачається, що за даними перевірки сума, що підлягає до бюджетного відшкодування становить 366527 грн. (сторінка 21 акту, рядок 3 таблиці).

При перевірці показників розрахунку суми бюджетного відшкодування за січень 2009 року у розділі 4.3 акту від 03.04.2009 року встановлено, що до бюджетного відшкодування підлягає 489002 грн. (графа 3 таблиці, сторінки 32-33 акту).

Тобто перевіряючими в акті від 03.04.2009 року підтверджено правомірність заявленої позивачем до бюджетного відшкодування суми в розмірі 366527 грн. у декларації за грудень 2008 року та суми 489002 грн. у декларації за січень 2009 року.

У розділі 5 «Висновок» зазначено, що перевіркою буде підтверджено заявлену ТзОВ «ВКФ «Луцьккондитер» суму бюджетного відшкодування ПДВ після отримання результатів зустрічних перевірок по ланцюгу до виробника: за грудень 2008 року в сумі 366527 грн., за січень 2009 року в сумі 489002 грн.

Підпунктом 7.7.1 пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 року № 168/97-ВР (надалі – Закон № 168/97-ВР) передбачено, зокрема, що сума податку, яка підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.

При від’ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Згідно підпунктів 7.7.2 та 7.7.4 пункту 7.7 статті 7 Закону № 168/97-ВР якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то:

а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг);

б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

У зв’язку з наявністю від’ємного значення між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту за грудень 2008 року та січень 2009 року та відповідно до зазначених вимог статті 7 Закону № 168/97-ВР ТзОВ «ВКФ «Луцьккондитер» подало до Луцької ОДПІ податкові декларації та заяви про повернення сум бюджетного відшкодування.

Підпунктом 7.7.5 пункту 7.7 статті 7 Закону № 168/97-ВР встановлено, що протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.

Відповідно до пункту 9 частини 6 статті 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 року № 509-XII органи державної податкової служби проводять позапланову виїзну перевірку, якщо платником подано декларацію з від’ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень.

На цій підставі працівниками Державної податкової адміністрації у Волинській області з 16.03.2009 року по 27.03.2009 року проведено позапланову виїзну перевірку ТзОВ «ВКФ «Луцьккондитер» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку за грудень 2008 року, січень 2009 року.

Таким чином, податковим органом при перевірці визначення достовірності нарахування бюджетного відшкодування за грудень 2008 року порушено встановлений підпунктом 7.7.5 пункту 7.7 статті 7 Закону № 168/97-ВР 30-денний термін, протягом якого необхідно провести відповідну перевірку, - податкову декларацію з ПДВ за грудень 2008 року позивач подав у Луцьку ОДПІ 20.01.2009 року, а перевірка проводилась, починаючи з 16.03.2009 року, тобто через 54 дні після отримання декларації.

Актом перевірки від 03.04.2009 року підтверджено достовірність нарахування бюджетного відшкодування за грудень 2008 року в розмірі 366527 грн., за січень 2009 року в розмірі 489002 грн.

Згідно частини 2 підпункту 7.7.5, підпункту 7.7.6 пункту 7.7 статті 7 Закону № 168/97-ВР податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

На підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п’яти операційних днів після отримання висновку податкового органу.

Всупереч наведених вимог, Луцькою ОДПІ не надано органу державного казначейства висновку із зазначенням повної суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. Згідно заключної виписки ГУДКУ у Волинській області від 08.05.2009 року ТзОВ «ВКФ «Луцьккондитер» 28.04.2009 року відшкодовано 45743 грн. ПДВ по декларації за грудень 2008 року та 42494 грн. ПДВ по декларації за січень 2009 року.

З пояснень представників Луцької ОДПІ встановлено, що надати висновки на відшкодування сум ПДВ в загальному розмірі 767292 грн. неможливо, оскільки на виконання пункту 5 наказу ДПА України «Щодо здійснення ефективного контролю за правомірністю відшкодування з бюджету сум ПДВ» від 12.11.2002 року № 538 (надалі – наказ № 538), наказу Державної податкової адміністрації України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України «Про затвердження Порядку взаємодії між органами державної податкової служби України, Міністерства фінансів України та Державного казначейства України в процесі відшкодування податку на додану вартість за висновками органів державної податкової служби України та погашення простроченої бюджетної заборгованості з податку на додану вартість шляхом видачі облігацій внутрішньої державної позики» від 3 серпня 2004 року № 451/501/132 (надалі – наказ № 451/501/132) Луцькою ОДПІ надіслано запити на підтвердження сплачених сум ПДВ по основних постачальниках, а саме: ДПІ у Дніпровському районі м. Києва по ВАТ «Укрпластик» на суму 50078,9 грн, ДПІ у Радехівському районі по ТзОВ «Радехів-Цукор» на суму 22229,16 грн., ДПІ у Солом’янському районі м. Києва по ТзОВ «К.С.Д.І.» на суму 43538,14 грн., ДПІ у м. Вінниця на суму 15833,32 грн. По інших постачальниках ТзОВ «ВКФ «Луцьккондитер» подана інформація на опрацювання в управління податкової міліції.

Тобто, загальний розмір сум ПДВ, по яких надіслано запити на підтвердження сплати, становить 131679,52 грн.

Відповідно до пункту 7 Наказу № 538 у разі надходження звернення про проведення зустрічної перевірки забезпечити її проведення і направлення повідомлення до податкового органу, від якого надійшов запит, протягом 10 робочих днів з дня його надходження.

В порушення вимог цього пункту зазначеними вище податковими інспекціями відповіді на запити Луцькій ОДПІ станом на 04.06.2009 року (дата розгляду справи судом) не надіслано.

Таким чином, наведені доводи Луцької ОДПІ в підтвердження законності дій по ненаданню висновку на відшкодування ПДВ судом до уваги не можуть бути прийняті, так як Закон № 168/97-ВР не ставить у залежність право платника податку на відшкодування від’ємного значення сум ПДВ від отримання відповідей на запити щодо сплати ПДВ контрагентами та опрацювання податковою міліцією певної інформації, а передбачає обов’язок (частина 2 підпункту 7.7.5пункту 7.7 статті 7 Закону № 168/97-ВР) податкового органу надати такий висновок, якщо при перевірці не виявлено невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації. Крім того, накази № 538 та № 451/501/132 також не містять заборони на надання висновку за відсутності відповідей на запити.

Оскільки актом перевірки від 03.04.2009 року підтверджено правомірність заявленої позивачем до бюджетного відшкодування суми в розмірі 366527 грн. у декларації за грудень 2008 року та суми 489002 грн. у декларації за січень 2009 року, доказів про невідповідність заявлених до відшкодування сум відповідачем - Луцькою ОДПІ не подано, суд дійшов висновку про незаконність бездіяльності податкової інспекції, яка виявилась у ненаданні висновку на відшкодування ПДВ ТзОВ «ВКФ «Луцьккондитер» на загальну суму 767292 грн.

Згідно підпункту 7.7.10 пункту 7.7 статті 7 Закону № 168/97-ВР джерелом сплати бюджетного відшкодування (у тому числі бюджетного боргу) є загальні доходи Державного бюджету України.

Враховуючи те, що станом на 04.06.2009 року товариству не відшкодовано 767292 грн. ПДВ, суд дійшов висновку про підставність позовних вимог про стягнення з Державного бюджету України даної суми бюджетного відшкодування.

          Частиною 1 статті 94 КАС України передбачено: якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

          Враховуючи наведене, з Державного бюджету України підлягає до стягнення на користь позивача 1700 грн. судового збору, сплаченого при поданні адміністративного позову згідно платіжного доручення № 1807 від 07.05.2009 року.

Керуючись ч. 1 ст. 94, ст. ст. 160 ч. 3, 163 Кодексу адміністративного судочинства України та на підставі ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробничо-комерційна фірма «Луцьккондитер» 767292 грн. сум, що підлягають бюджетному відшкодуванню за грудень 2008 року та січень 2009 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробничо-комерційна фірма «Луцьккондитер» 1700 грн. витрат по сплаті судового збору.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не буде подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Заява про апеляційне оскарження подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі – 9 червня 2009 року. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Головуючий                                                                                 О. О. Андрусенко