Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 Вн. № 6/326
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
22.06.2009 р. № 2а-2302/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Добрянської Я.І. при секретарі судового засідання Зубко Л.П. вирішив адміністративну справу
за позовомДержавна податкова інспекція у Деснянському районі міста Києва
до Комунальне підприємство по утриманню житлового господарства "Житлорембудсервіс"
простягнення податку на додану вартість в сумі 4048215,33грн.
представники: від позивачаЛитвинчук В.О. від прокуратуриРозум С.М.
від відповідача Толочко Н.В. Відповідно до п. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України 22.06.2009р. у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину постанови.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулась Державна податкова інспекція у Деснянському районі м. Києва з позовом до Комунального підприємства по утриманню житлового господарства «Житлорембудсервіс» про стягнення податкового боргу в розмірі 4048215,33 грн. З метою забезпечення позову ДПІ у Деснянському районі м.Києва просила заборонити банкам здійснювати будь-які операції з грошовими коштами КП по утриманню житлового господарства «Житлорембудсервіс»по розрахункових рахунках, відкритих в банківських установах.
В обґрунтування позовної заяви позивач зазначив, що КП УЖГ «Житлорембудсервіс» порушило вимоги п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 р. № 2181-ІІІ, в наслідок чого у підприємства виникла заборгованість з податку на додану вартість (з урахуванням пені) в сумі 4048215,33 грн.
Представник прокуратури позов підтримав та просив стягнути з відповідача заборгованість з податку на додану вартість в розмірі 4048215,33 грн.
Відповідач не заперечував проти наявності заборгованості, однак, зазначав, що заборгованість з податку на додану вартість виникла у зв’язку з недостатнім фінансуванням, що в свою чергу призвело до ненадходження до бюджету сум заявлених КП УЖГ «Житлорембудсервіс» в податкових деклараціях з податку на додану вартість.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 22.06.2009 р. по справі №2а-2302/09/2670 відмовив у задоволенні клопотання про забезпечення позову.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Комунальне підприємство по утриманню житлового господарства «Житлорембудсервіс» (надалі - відповідач) зареєстроване Деснянською районною державною адміністрацією м. Києва 14.01.2002 р., присвоєний код ЄДРПОУ № 31776030.
Відповідач взятий на облік Державною податковою інспекцією у Деснянському районі м. Києва, як платник податків 17.01.2002 року та отримало свідоцтво платника податку на додану вартість від 21.01.2002 року.
Відповідно до п.п. 4.1.4. Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:
а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;
б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);
в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року;
г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.
Якщо податкова декларація за квартал, півріччя, три квартали або рік розраховується наростаючим підсумком на підставі показників базових податкових періодів, з яких складаються такі квартал, півріччя, три квартали або рік (без урахування авансових внесків) згідно з відповідним законом з питань оподаткування, така декларація подається у строки, визначені цим пунктом для такого базового податкового періоду. Для цілей підпункту 4.1.4 цього пункту під терміном "базовий податковий період" слід розуміти перший податковий період звітного року, визначений відповідним законом з питань оподаткування, зокрема календарний квартал для цілей оподаткування прибутку підприємств.
Платник податку звільняється від обов'язку подавати податкову декларацію за звітний (податковий) період протягом поточного року у разі, якщо його податкові зобов'язання були відображені у річній податковій декларації на поточний рік відповідно до закону з питань окремого податку, збору (обов'язкового платежу).
КП по утриманню житлового господарства «Житлорембудсервіс»подало до ДПІ у Деснянському районі м. Києва податкові декларації з податку на додану вартість.
Відповідно до п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 цього Закону, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
У разі коли відповідно до закону контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків за причинами, не пов'язаними із порушенням податкового законодавства, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені у законі з відповідного податку, а за їх відсутності - протягом тридцяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення про таке нарахування.
У разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Статтею 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»передбачено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.
Податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення.
Однак, відповідач вказані суми зобов’язань не сплатив, в результаті чого виникла заборгованість, а саме на підставі:
поданої декларації з ПДВ від 20.08.2008 р., якою визначено суму, що підлягає нарахуванню до сплати в бюджет 753116 грн. На підставі рішення від 29.08.2008р. № 21 надано розстрочення податкового зобов'язання в сумі 753 116,00 грн. Директором відповідача був наданий графік сплати розстроченої суми податкових зобов'язань, термін сплати по якому настає: І- 15.09.2008 р.; II - 15.10.2008 р.; III - 17.11.2008 р.; ІУ- 15.12.2008 р.; поданої декларації з ПДВ від 22.09.2008 р., якою визначено суму, що підлягає нарахуванню до сплати в бюджет 894710,00 грн.; 'Т
уточнюючий розрахунок з ПДВ, у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок на суму 2 000,00 грн.;
декларації від 20.10.2008 р., якою визначено суму, що підлягає нарахуванню до сплати в бюджет 728166,00 грн.;
декларації від 20.11.2008 р., якою визначено суму, що підлягає нарахуванню до сплати в бюджет 602293,00 грн.;
декларації від 22.12.2008р., якою визначено суму, що підлягає нарахуванню до сплати в бюджет 562149,00 грн.; декларація від 20.01.2009 р., якою визначено суму, що підлягає, нарахуванню до сплати в бюджет 592247,00 грн.;
Державною податковою інспекцією у Деснянському районі м. Києва була проведена невиїзна перевірка своєчасності сплати податкового зобов'язання з податку на додану вартість. За результатами перевірки був складений акт від 27.01.2009 р. № 643, яким встановлено порушення строків сплати зобов'язань по податку на додану вартість.
На підставі акту перевірки винесено податкове повідомлення-рішення від 27.01.2009 р. № 0002561500/0, яким до відповідача на підставі пп.17.1.7 п.7 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»в сумі 284 468,51 грн. Зазначене податкове повідомлення –рішення було вручене відповідачу 27.01.2009 р.
Всього узгоджене податкове зобов'язання з податку на додану вартість по поданих деклараціях та податковому повідомленню - рішенню становить 4 419 149, 51 грн. В зв'язку з частковою сплатою несплачена сума зобов'язання становить 4 008 862,76 грн.
Заборгованість з податку на додану вартість становить 4 048 215,33 грн., з яких за несвоєчасну сплату зобов'язань нарахована пеня в сумі 39 352,57 грн.
ДПІ у Деснянському районі м. Києва у відповідності із Відповідно до п.п.6.2.1 п.6.2 ст.6 Закону України № 2181-ІІІ, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
На вимогу абзацу першого п. п. 6.2.3. та абзацу другого п. 6.2.4. п. 6.2. ст. 6 Закону України № 2181-ІІІ, з моменту виникнення податкового боргу боржнику були направлені податкові вимоги: перша податкова вимога від 05.06.2008 р. №1/1231 відправлена рекомендованим листом та вручена 23.06.2008 р., Згідно абзацу «б»п.п. 6.2.3. п.6.2 ст.6 Закону України № 2181-ІІІ, друга податкова вимога надсилається не раніше тридцятого календарного дня від дня вручення першої податкової вимоги, тому, друга податкова вимога від 23.07.2008р. №2/1444 була вручена головному бухгалтеру відповідача 24.07.2008 р.
Податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписки або надіслано листом з повідомленням про вручення.
Відповідно п.п.3.1.1 п.3.1 ст. З Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», активи платника податків можуть бути примусово стягненні в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Згідно довідки № 2518/9/24-113 від 23.09.2008р. заборгованість з ПДВ не сплачена та складає 4048 215,33 грн.
Згідно п.п.2.3.1. п.2.3. ст.2 Закону передбачено, що органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу є виключно податкові органи та державні виконавці у межах їх компетенції. Станом на час розгляду справи борг перед бюджетом становить 4048215,33 грн. Судом встановлено, що перша та друга податкові вимоги в адміністративному та судовому порядку оскаржені не були.
Підпунктом 3.1.1. п. 3.1. ст. З Закону України № 2181 -III передбачено, що активи платника податків можуть бути примусово стягнуті в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. Відповідно, узгоджена сума податкового зобов'язання, яка не була сплачена платником податків у визначені строки, вважається сумою податкового боргу (з урахуванням штрафних санкцій) платника податків і може бути примусово стягнута за рахунок активів платника в судовому порядку.
Підпунктом 2.3.1 п.2.3 ст.2 Закону України № 2181-ІІІ передбачено, що органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу, є виключно податкові органи та державні виконавці у межах їх компетенції.
Відповідно до ст. 238 Господарською кодексу України (ГК України), за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.
Згідно з ч. 1 ст. 239 Господарського кодексу України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, як визначено ст. 239 ГК України, відповідно до своїх повноважень та у порядку, встановленому законом, можуть застосовувати до суб'єктів господарювання зокрема такі адміністративно-господарські санкції як адміністративно-господарський штраф; стягнення зборів (обов'язкових платежів).
Статтею 241 ГК України встановлено, що адміністративно-господарський штраф - це грошова сума, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності.
Перелік порушень, за які з суб'єкта господарювання стягується штраф, розмір і порядок його стягнення визначаються законами, що регулюють податкові та інші відносини, в яких допущено правопорушення.
Адміністративно-господарський штраф може застосовуватися у визначених законом випадках одночасно з іншими адміністративно-господарськими санкціями, передбаченими статтею 239 цього Кодексу.
Також ч. 1 ст. 242 ГК України встановлено, що у разі порушення суб'єктом господарювання встановлених правил обліку або звітності щодо сплати зборів (обов'язкових платежів) або їх несплати чи неповної сплати сума, яку належить сплатити, стягується до відповідного бюджету. Крім того, з суб'єкта господарювання у визначених законом випадках може бути стягнуто штраф у розмірі до п'ятдесяти відсотків належної до сплати суми збору (обов'язкового платежу).
Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд прийшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, які свідчать про обґрунтованість позовних вимог. Докази, подані позивачем підтверджують обставини, на які позивач посилається на їх обґрунтування.
Відповідно до ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що з урахуванням положень зазначеної статті необхідно позов задовольнити повністю, оскільки у позивача наявні докази існування боргу у відповідача, в зв’язку з несплатою ним податкового зобов’язання.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього кодексу. Суд прийшов до висновку задовольнити позовні вимоги позивача в повному обсязі та стягнути з Комунального підприємства по утриманню житлового господарства «Житлорембудсервіс»податковий борг в розмірі 4048215,33 грн.
Враховуючи викладене, та керуючись ст. ст. 69, 71, 94, 97, 112, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2.Стягнути з Комунального підприємства по утриманню житлового господарства «Житлорембудсервіс»(код ЄДРПОУ 31776030, 02217, м. Київ, вул.. Закруського, 15, розрахункові рахунки в філії «Ватутінське відділення Промінвестбанку»у м. Києві, МФО 322283 р/рах. 26001301381877; 26000302381877;філія АБ «Південний», МФО 320917 р/рах. 2600232540901; 2600131540901; 2600333540901; 2600434540901; ТОВ «Укрпромбанк», МФО 321228 р/рах. 2600101303063; 2600202303063; Деснянське від. № 8451 ОБУ м. Києва, МФО 320230 р/рах. 260043010471; ПФ «Приватбанк», МФО 300711 р/рах. 26000060407648; ВАТ «Банк Аваль», МФО 380805 р/рах. 26003167249; АКІБ «УкрСиббанк», МФО 351005 р/рах. 26004040529900) податковий борг у розмірі 4048215,33 грн. (чотири мільйони сорок вісім тисяч двісті п'ятнадцять грн.. 33 коп.) на р/р №31110029700009 УДК у Деснянському районі м. Києва, банк одержувач –ГУ ДК України у м Києві, МФО 820019 код бюджетної класифікації 14010100, стягувач Державна податкова інспекція у Деснянському районі м. Києва (02217, м. Київ, вул.Закревського,41).
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються Київському апеляційному адміністративному суду через Окружний адміністративний суд міста Києва.
Суддя Добрянська Я.І.