Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 Вн. № 6/325
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
22.06.2009 р. № 2а-2124/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Добрянської Я.І. при секретарі судового засідання Зубко Л.П. вирішив адміністративну справу
за позовомДержавна податкова інспекція у Печерському районі м.Києва
до Товариство з обмеженою відповідальністю "Власний дім"
прозвернення стягнення на активи в розмірі 8 831 054,03грн.
представники сторін:
від позивача: Ткач С.С.
відповідача: не прибув
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 22.06.2009 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Позивач - Державна податкова інспекція у Печерському районі м Києва звернулася до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Власний дім»про стягнення заборгованості в розмірі 8831054,03 грн.
В обґрунтування позову представник позивача зазначив, що відповідач має заборгованість перед Державним бюджетом України в загальному розмірі 8831054,03 грн., яка виникла на підставі не сплати донарахованих податкових зобов’язань з податку на додану вартість, податку на прибуток та застосованих штрафних санкцій, в тому числі за порушення законодавство про патентування за податковими повідомленнями –рішеннями, прийнятими на підставі акту перевірки.
Відповідач в судове засідання не з’явився, своїх представників не направив, заперечень на позов не надав, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, докази чого наявні в матеріалах справи.
Розглянувши подані стороною документи і матеріали, заслухавши пояснення представників позивача, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Власний дім»зареєстроване Печерською районною державною адміністрацією м. Києва як суб’єкт підприємницької діяльності 20.12.2005 р., присвоєний ідентифікаційний код 33939565 та внесене до Єдиного Державного Реєстру підприємств та організацій України.
ТОВ «Власний дім»було взяте на облік в Державній податковій інспекції у Печерському районі м. Києва (далі-Позивач) як платник податків, з 21.12.2005р. за №39875.
ТОВ «Власний дім»в банківських установах відкриті розрахункові рахунки: №260053011214/980 в АКБ «Альянс» у м. Києві, МФО 300019 , №26001000542701/980, в ВАТ «Агрокомбанк», у м. Києві, МФО 322302; р/р № 26008016069002/980; №26009016069001/980 в Регіональному управлінні ВАТ КБ «Надра»у м. Києві, МФО 320564; р/р 26003000332725/980 в ВАТ «Універсал Банк», МФО 322001.
Станом на 01.02.2009 р. ТОВ «Власний дім»має податковий борг перед Державним бюджетом в сумі 8 831 054, 03 грн., в т.ч. по податку на прибуток -714 328,65 грн., по податку на додану вартість - 571 725,38 грн., по штрафним санкціям за порушення законодавства про патентування, норм регулювання -7 545 000 грн. який виник з наступних підстав.
Державною податковою інспекцією у Печерському районі м Києва була проведена виїзна позапланова перевірка ТОВ «Власний дім»з питань правових відносин з громадянином Брусніциним І.К. при виконанні будівельних робіт за адресою: вул.. Озерна, 25, с. Путрівка, Васильківського району, Київської області. За результатами перевірки був складений акт від 04.08.2008 р. №411/7/23-13/33939565 та прийняті на його підставі податкові повідомлення - рішення, за якими відповідачу було донараховані до сплати в бюджет податкові зобов'язання, а саме:
- податкове повідомлення-рішення №0006632313/0 від 15.08.2008 р. донараховано по податку на прибуток основного платежу в сумі 476 250,00 грн. та штрафних санкцій в сумі 238 250,00 грн.;
- податкове повідомлення-рішення № 0006642313/0 від 15.08.2008 р. донараховано по податку на додану вартість основного платежу в сумі 381 000,00 грн., штрафних санкцій в сумі 190 500,00 грн.;
- податкове повідомлення - рішення № 0006652313/0 від 15.08.2008 р. донараховано штрафним санкціям за порушення законодавства про патентування, норм регулювання в сумі 1 320000,00 грн.;
- податкове повідомлення - рішення № 0006662313/0 від 15.08.2008р. донараховано штрафним санкціям за порушення законодавства про патентування, норм регулювання в сумі 6 225 000,00 грн.
Враховуючи, що станом на 26.08.2008 р. (дата проведення нарахованої суми по особовій картці платника) у відповідача існувала переплата по податку на додану вартість в сумі 155,18 грн., яка була сформована внаслідок сплати Товариством поточних платежів, тому сума податкового зобов'язання по податку на додану вартість станом на 26.08.2008 р. становить 571 344,82 грн.
Також, станом на 26.08.2008 р. (дата проведення нарахованої суми по особовій картці платника) у ТОВ «Власний дім»існувала переплата по податку на прибуток в сумі 171,35 грн., яка виникла внаслідок сплати відповідачем поточних платежів, тому сума податкового зобов'язання по податку на прибуток станом на 26.08.2008р. становить 714 328,65 грн.
Таким чином, станом на 26.08.2008 р.(дата проведення нарахованої суми по особовій картці платника) сума податкового боргу становить по податку на прибуток в сумі 714 328,65 грн., по податку на додану вартість в сумі 571 344,82 грн., по штрафним санкціям за порушення законодавства про патентування, норм регулювання в сумі 7 545 000,00 грн.
Відповідно до п.4 «Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій», затвердженого наказом ДПА України від 21.06.2001 р. №253 (з наступними змінами та доповненнями), податкові повідомлення-рішення від 15.08.2008р. були вручені 15.08.2008 р. директору Тимощук В.В.
Відповідно до п.п.5.2.1 п.5.2 ст.5 Закону України № 2181-ІІІ від 21.12.2000 р. «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(далі - Закон України № 2181-ІІІ), податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, коли платник податків розпочинає процедуру адміністративного оскарження.
Відповідно п.п.5.2.2 п.5.2 ст.5 Закону України № 2181-ІІІ, скарга повинна бути подана платником контролюючому органу протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання платником податків податкового повідомлення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується.
Відповідачем у десятиденний термін, як це передбачено абз.З п.п.5.3.1 п.5.3, п.п.5.2.2 п.5.2 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», процедура апеляційного оскарження до ДПІ у Печерському районі м. Києва не була розпочата.
Відповідно до ст.25 Закону України від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування то послуг», суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17-24 цього Закону, підлягають сплаті до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня вручення прийнятого рішення про застосування таких фінансових санкцій, за винятком випадків, коли платник податків розпочинає процедуру адміністративного оскарження.
Відповідно ст.16 «Положення про порядок подання та розгляду скарг платників податків державними податковими адміністраціями»від 11.12.1996р. № 29 (зі змінами та доповненнями), рішення про застосування штрафних санкцій може бути оскаржене в державній податковій адміністрації ( інспекції) вищого рівня протягом одного року з моменту ( дня ) його прийняття, але не пізніше одного місяця з дня надсилання ( вручення) податкового повідомлення-рішення платнику податків.
Відповідач згідно чинного законодавства процедуру апеляційного оскарження в ДПА у м. Києві не розпочав.
Відповідно до листа ДПА України № 18547/7/24-1117 від 05.10.2006р. формування та направлення податкових вимог на сплату штрафних санкцій, нарахованих державними податковими органами за порушення застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг є безпідставними, а стягнення несвоєчасно сплачених платниками податків штрафних санкцій, застосованих за порушення Закону України № 265/95-ВР, здійснюється виключно у судовому порядку.
Таким чином згідно п.п.6.2.1. п.6.2 ст.6 Закону України № 2181-ІІІ, у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги. Згідно даної норми та у відповідності до п.п.6.2.2.- п.п.6.2.5 п.6.2 ст.6 цього Закону, відповідачу на юридичну адресу була надіслана перша податкова вимога № 1/8835 від 28.08.2008р. з сумою боргу 1 285 637,47 грн. ( яка отримана відповідачем 05.09.2008 р., про що свідчить повідомлення про вручення № 5214198).
На виконання абзацу другого п. п. 6.2.3. та абзацу третього п. п. 6.2.4. п. 6.2. ст. 6 Закону України № 2181-ІІІ, 06.10.2008 р. була сформована друга податкова вимога № 2/9597 від 06.10.2008 р. на суму 1 285 673,47 грн. (друга податкова вимога була отримана Відповідачем 15.10.2008р. про що свідчить повідомлення про вручення № 5592990.
Перша та друга податкові вимоги в адміністративному та судовому порядку відповідачем оскаржені не були.
Відповідно до акту перевірки від 22.10.2008 р. № 2101/15-7 про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати податкової звітності по податку додану вартість ТОВ «Власний дім»було донараховано до сплати в бюджет податкове зобов'язання (штрафні санкції) в сумі 380,56 грн. за повідомленням - рішенням №0022291507/0 від 22.10.2008 р.
Відповідно до п.5.4 ст.5 Закону України № 2181-ІІІ, узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у визначений цією статтею строк, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Таким чином, станом на 01.02.2009 р. загальна сума податкового боргу ТОВ «Власний дім»складає 8 831 054,03 грн., що підтверджується довідкою від 01.02.2009 р. про наявність у ТОВ «Власний дім»податкового боргу.
Згідно п.п.3.1.1 п.3.1 ст. З Закону України № 2181-ІІІ, активи платника податків можуть бути примусово стягнуті в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Згідно абзацу другого п.п. 8.2.1. п. 8.2. ст. 8 Закону України № 2181-ІІІ, право податкової застави виникає у разі несплати у строки, встановлені законом, суми податкового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації - з дня, наступного за останнім днем граничного строку такого погашення, несплати у строки, встановлені цим законом, суми податкового зобов'язання, визначеної контролюючим органом - з дня, наступного за останнім днем граничного строку такого погашення та відповідно до Рішення Конституційного Суду України №2-рп/2005 від 24.03.2005р. може поширюватися на активи платника податків, розмір яких дорівнює не менше ніж двократному розміру суми податкового боргу платника податків на момент виникнення права податкової застави. Оскільки, податковий борг ТОВ «Власний дім»виник 26.08.2008 р., відповідно право податкової застави виникло, також 26.08.2008 р.
Підпунктом 2.3.1 п.2.3 ст.2 Закону України № 2181-ІІІ передбачено, що органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу, є виключно податкові органи та державні виконавці у межах їх компетенції.
Відповідно до ст. 238 Господарською кодексу України (ГК України), за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.
Згідно з ч. 1 ст. 239 Господарського кодексу України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, як визначено ст. 239 ГК України, відповідно до своїх повноважень та у порядку, встановленому законом, можуть застосовувати до суб'єктів господарювання зокрема такі адміністративно-господарські санкції як адміністративно-господарський штраф; стягнення зборів (обов'язкових платежів).
Статтею 241 ГК України встановлено, що адміністративно-господарський штраф - це грошова сума, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності.
Перелік порушень, за які з суб'єкта господарювання стягується штраф, розмір і порядок його стягнення визначаються законами, що регулюють податкові та інші відносини, в яких допущено правопорушення.
Адміністративно-господарський штраф може застосовуватися у визначених законом випадках одночасно з іншими адміністративно-господарськими санкціями, передбаченими статтею 239 цього Кодексу.
Також ч. 1 ст. 242 ГК України встановлено, що у разі порушення суб'єктом господарювання встановлених правил обліку або звітності щодо сплати зборів (обов'язкових платежів) або їх несплати чи неповної сплати сума, яку належить сплатити, стягується до відповідного бюджету. Крім того, з суб'єкта господарювання у визначених законом випадках може бути стягнуто штраф у розмірі до п'ятдесяти відсотків належної до сплати суми збору (обов'язкового платежу).
Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд прийшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, які свідчать про обґрунтованість позовних вимог. Докази, подані позивачем підтверджують обставини, на які позивач посилається на їх обґрунтування.
При цьому відповідно до ст. 250 ГК України, адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд прийшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, які свідчать про обґрунтованість позовних вимог. Докази, подані позивачем підтверджують обставини, на які позивач посилається на їх обґрунтування.
Відповідно до ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що з урахуванням положень зазначеної статті необхідно позов задовольнити повністю.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього кодексу. Суд прийшов до висновку позовні вимоги позивача задовольнити повністю та стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Власний дім»заборгованість в розмірі 8831054,03 грн.
Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 69, 71, 97, 112, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Власний Дім», (код ЄДРПОУ 33939565, юридична/фактична адреса: м. Київ, вул. Підвисоцького 5, кв.34, з розрахункових рахунків № 260053011214/980 в АКБ «Альянс»у м. Києві, МФО 300019 , №26001000542701/980, в ВАТ «Агрокомбанк»у м. Києві, МФО 322302; р/р № 26008016069002/980; № 26009016069001/980 в Регіональному управлінні ВАТ КБ «Надра» у м. Києві, МФО 320564; р/р 26003000332725/980 в ВАТ «Універсал Банк», МФО 322001), а саме: - в рахунок погашення боргу по податку на прибуток суму у розмірі 714 328,65 грн. на р/р 31110009700007 в УДК у м. Києві, МФО 820019, одержувач: ГУ ДКУ у Печерському районі м. Києві, ідентифікаційний код 26077922, код платежу 11021000. - в рахунок погашення боргу по податку на додану вартість суму у розмірі 571 725,38 грн. на р/р 31112029700007 в УДК у м. Києві, МФО 820019, одержувач: ГУ ДКУ у Печерському районі м. Києві, ідентифікаційний код 26077922, код платежу 14010100. - в рахунок погашення боргу по штрафним санкціям за порушенням законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки суму у розмірі 7 545 000 грн. на р/р 31418541700007 в УДК у м. Києві, МФО 820019, одержувач: ГУ ДКУ у Печерському районі м. Києві, ідентифікаційний код 26077922, код платежу 21080900. стягувач Державна податкова інспекція у Печерському районі м. Києва (01011, м. Київ, вул.. Лєскова, 2). Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Постанова суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються Київському апеляційному адміністративному суду через Окружний адміністративний суд міста Києва. Суддя Добрянська Я.І.