Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 2-а-199/08
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"09" січня 2009 р. м. Луцьк
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Плахтій Н.Б.,
при секретарі Тиновському Д.В.,
за участю представників позивача Ярошика Т.В., Гаврилової Н.В.,
представника відповідача Шевчука В.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Луцької об’єднаної державної податкової інспекції до Волинського обласного дочірного підприємства Державної акціонерної компанії «Хліб України» про стягнення штрафних (фінансових) санкцій,
ВСТАНОВИВ:
Луцька об’єднана державна податкова інспекція (далі – Луцька ОДПІ) звернулася з позовом до Волинського обласного дочірного підприємства Державної акціонерної компанії «Хліб України» (далі – Волинське ОДП ДАК «Хліб України») про стягнення штрафних (фінансових) санкцій, посилаючись на те, що Луцькою ОДПІ 05.07.2007 року проведено планову виїзну документальну перевірку дотримання вимог податкового та іншого законодавства ВО ДП ДАК «Хліб України» в період з 01.01.2005 року по 31.12.2006 року, в ході якої були встановлені порушення ст.3 п.1 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 року №265/95-ВР; п.п.2.6, 4.2, 4.6 Постанови Правління Національного банку України від 15.12.2004 року №637 «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в України», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 року за №40/10320; ст.3 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» від 23.03.1996 року №98/96-ВР, про що складено відповідний акт №02336/138/2399/2301/00957933 від 05.07.2007 року. На підставі вказаного акту 11.07.2007 року Луцькою ОДПІ прийняті рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0003422303 на суму 2026,80 грн., №0003432303 на суму 13190,00 грн., №0003412303 на суму 2696,70 грн., а всього на загальну суму 17913,50 грн. Оскільки в особовій картці платника наявна переплата в розмірі 3,57 грн., несплаченим залишається борг по штрафним (фінансовим) санкціям на суму 17909,93 грн., яку позивач просить стягнути з відповідача.
В судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві, та просили їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав та пояснив, що 05.07.2007 року господарський суд Волинської області постановив ухвалу про порушення провадження у справі №7/109-Б про банкрутство Волинського ОДП ДАК «Хліб України» та ввів мораторій на задоволення всіх вимог кредиторів, під час якого забороняється стягнення на підставі виконавчих документів, за якими здійснюються стягнення відповідно до законодавства недоїмки (штраф, пеня), інші фінансові (економічні) санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов’язань щодо сплати податків, зборів, обов’язкових платежів, крім того, вважає, що Луцька ОДПІ пропустила річний строк звернення до суду, в зв’язку з чим просив в задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
Судом встановлено, що рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій Луцькою ОДПІ були прийняті 11.07.2007 року.
Відповідно до ч.ч.2,3 ст.99 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Позовна заява про стягнення штрафних (фінансових) санкцій Луцькою ОДПІ була подана до суду лише 25.11.2008 року, тобто з пропуском строку звернення до адміністративного суду, встановленого КАС України.
Суд не приймає до уваги посилання представників позивача на те, що строк звернення до суду ними не пропущений, так як органи державної податкової служби мають право звертатись до суду з таким позовом в межах трирічного строку, оскільки вказаний строк встановлений ст.15 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», який є спеціальним законом з питань оподаткування та встановлює спеціальний порядок нарахування, оскарження нарахування, процедуру сплати та примусового стягнення, яка може застосовуватись лише щодо податків і зборів (обов’язкових платежів), сплата яких передбачена Законами з питань оподаткування. Однак цей Закон не регулює питання застосування та стягнення адміністративно-господарських санкцій за порушення правил здійснення господарської діяльності, які були застосовані позивачем рішеннями від 11.07.2007 року.
Крім того, Законами України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», на підставі яких Луцькою ОДПІ були застосовані штрафні (фінансові) санкції, не встановлено інші строки для звернення до адміністративного суду.
Згідно із ч.1 ст.100 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
Оскільки Волинське ОДП ДАК «Хліб України» звернулося до суду із клопотанням про відмову в задоволенні позову Луцької ОДПІ про стягнення штрафних (фінансових) санкцій в зв’язку з пропущенням строку звернення до адміністративного суду, тому суд приходить до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись ст.ст.99, 100 ч.1, 160 ч.3, 163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ :
В задоволенні адміністративного позову Луцької об’єднаної державної податкової інспекції до Волинського обласного дочірного підприємства Державної акціонерної компанії «Хліб України» про стягнення штрафних (фінансових) санкцій відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не буде подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Заява про апеляційне оскарження подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі – з 14.01.2009 року. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Головуючий Н.Б.Плахтій