ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 вересня 2014 р.м.ОдесаСправа № 814/4879/13-а
Категорія: 10.1 Головуючий в 1 інстанції: Лісовська Н. В.
Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:
судді-доповідача - Косцової І.П.
суддів - Турецької І.О.
- Стас Л.В.
за участю секретаря - Заболотної Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва на постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 11 березня 2014 року у справі за адміністративним позовом управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва до Приватного підприємства "Житлобуд - 6" про стягнення заборгованості, -
В С Т А Н О В И В:
Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва звернулось до суду з адміністративним позовом до ПП "Житлобуд-6" про стягнення боргу по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в сумі 5115,47 грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що колишньому працівнику підприємства відповідача ОСОБА_4, призначено пільгову пенсію за списком № 2. Згідно пенсійного законодавства, витрати ПФУ на виплату та доставку пільгових пенсій підлягають відшкодуванню підприємствами, на яких працювала така особа. Так, в порушення норм діючого законодавства, відповідачем не відшкодовано витрати на доставку пенсії за період з 01.04.2013 по 31.08.2013 рік у сумі 5115,47 грн.
Постановою Миколаївського окружного адміністративного суду від 11 березня 2014 року у задоволенні позову відмовлено.
В апеляційній скарзі управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судове рішення та прийняти нову постанову про задоволення позовних вимог.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
В ході судового розгляду встановлено, що правонаступником СМУ "Жилстрой-5" було СМУ "Жилстрой-6" треста "Николаевжилстрой", яке в свою чергу в процесі приватизації реорганізовано в ВАТ "Жилстрой-6", а відповідно до статуту Приватного підприємства "Житлобуд-6" останнє створене за рішенням власників у результаті реорганізації відкритого акціонерного товариства "Жилбуд-6" та є його правонаступником по усім правам та зобов'язанням.
На підставі ст. 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.
За змістом пункту "б" частини 1 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць, зокрема, чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам.
За правилами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відповідач зобов'язаний вносити до Пенсійного фонду України внески, що покривають фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених громадянам, які працювали або працюють на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком № 1, на пільгових умовах, відповідно до пункту "а" частини 1 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та внески, що покривають фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених громадянам, які працювали на його підприємстві на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2, на пільгових умовах, відповідно до пунктів "б" -"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченогоЗаконом України "Про пенсійне забезпечення". При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Згідно абзацу 4 пункту 1 статті 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою Постанова правління Пенсійного фонду України 09.12.2003 21-1 (далі - Інструкція) встановлено, що Інструкція визначає процедуру відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Пунктом 6.4. Інструкції встановлено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Згідно пункт 6.8. Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
На виконання зазначеного вище пенсійний орган направляв на адресу відповідача розрахунок щодо відшкодування витрат на виплату пільгової пенсії.
Отже, відповідач своєчасно не перераховував до Пенсійного фонду України суми відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, внаслідок чого у нього утворився борг у сумі 5115,47 грн. за період з 01.04.2013 по 31.08.2013 з врахуванням розподілом пільгового стажу у розмірі 28,14%, що підтверджується розрахунком.
Щодо пільгового стажу, на підставі якого пенсіонеру призначено пенсію, слід вказати наступне.
Виходячи з аналізу положень наведених вище законів обов'язок підприємств та організацій з відшкодування понесених ПФУ після 1 січня 2004 року витрат на виплату і доставку зазначених пенсій не пов'язаний із датою призначення такої пенсії чи часом набуття необхідного для цього пільгового стажу.
Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України, зокрема, у постановах від 25 вересня 2012 року (справи NN 21-293а12, 21-294а12), 2 жовтня 2012 року (справа N 21-250а12) та 16 квітня 2013 року (справа N 21-12а13).
Доводи апеляційної скарги щодо неправомірності призначення пільгової пенсії громадянину ОСОБА_4, за виплату і доставку якої стягується відповідна сума, колегія суддів не сприймає, з огляду на те, що вказане питання не стосується предмету спору.
Інші доводи апеляційної скарги ґрунтуються на суб'єктивній оцінці фактичних обставин справи та доказів, а також на невірному тлумаченні норм матеріального права. Зазначені доводи не містять посилань на конкретні обставини чи факти або на нові докази, які б давали підстави для скасування рішення суду першої інстанції.
Крім цього, колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції дійшов помилкового висновку, що предметом розгляду у справі №814/2008/13-а було встановлення факту роботи ОСОБА_4, оскільки в рамках конкретної адміністративної справи були заявлені вимоги про стягнення заборгованості.
Оскільки вищевказані обставини та положення законодавства судом першої інстанції прийняті до уваги не були, що призвело до ухвалення судового рішення з порушенням норм матеріального права, колегія суддів вважає за необхідне скасувати постанову суду та ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст.195, 196, п.3 ч.1 ст. 198, ст.202, ч.2 ст.205, ст.ст. 207, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва - задовольнити.
Постанову Миколаївського окружного адміністративного суду від 11 березня 2014 року у справі за адміністративним позовом управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва до Приватного підприємства "Житлобуд - 6" про стягнення заборгованості - скасувати.
Ухвалити у справі нову постанову, якою позов управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва - задовольнити.
Стягнути з Приватного підприємства "Житлобуд - 6" (вул. Декабристів, 1-А/6, м. Миколаїв, 54001, код за ЄДРПОУ 01273177) на користь Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва (код за ЄДРПОУ 20876125) витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, за період з 01.04.2013 по 31.08.2013 у сумі 5 115,47 грн.
Постанова апеляційного суду може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням апеляційного суду.
Суддя - доповідач: І.П. Косцова
Судді: І.О. Турецька
Л.В.Стас.