ун. № 759/12099/14-а
пр. № 2-а/759/347/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 серпня 2014 року суддя Святошинського районного суду м. Києва Лук'яненко Л.М. розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом до відповідача Управління пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, в обґрунтування якого вказала, що вона перебуває на обліку в Фонді та з 13.09.2010 року отримує пенсію за віком у відповідності до Закону України «Про державну службу». Згідно за ст.37 даного Закону, чинної на час призначення пенсії, пенсія призначалась їй у розмірі 90% від суми заробітної плати, так як на час виходу на пенсію її стаж на державній службі складав 21 рік 02 місяців 02 дня. При призначенні пенсії відповідачем неправомірно не було враховано суми матеріальних допомог та грошової винагороди, зазначених у довідці, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на загальнобов»язкове пенсійне страхування. Постановою Святошинського районного суду м. Києва від 07.11.2013 року, дії відповідача були визнані неправомірними та відповідача було зобов'язано провести перерахунок її пенсії з 19.09.2011 року з урахуванням вказаних сум. На виконання рішення суду відповідач здійснив перерахунок пенсії, але при перерахунку пенсії відповідач протиправно застосував загальний процент розрахунку пенсії від заробітку - 80%, замість - 90%, зменшуючи розмір її пенсії на 10%. Вважає, що це суперечить чинному законодавству та порушує її права. Перерахунок пенсії на виконання судових рішень є тільки виправленням помилки, скоєної відповідачем при нарахуванні пенсії ще в липні 2010 року. Тому позивач просить суд визнати протиправним дії відповідача щодо застосування загального проценту розрахунку пенсії від заробітку - 80%; зобов'язати відповідача провести з 19.09.2011 року перерахунок та виплату їй пенсії як державному службовцю із застосуванням загального проценту розрахунку пенсії 90% від суми її заробітку. Крім того просить стягнути на її користь витрати на правову допомогу у розмірі 1000, 00 гривень.
У запереченні проти позову відповідач - Управління пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва зазначив, що позовні вимоги не визнає у повному обсязі, оскільки на момент виконання рішення суду стосовно перерахунку пенсії позивача були чинні положення ст.37 Закону України «Про державну службу» в редакції Закону України від 08.07.2011 року № 3668 «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», якими не передбачено проведення перерахунку пенсії з розрахунку 90% від середнього заробітку державних службовців.
Відповідно до ч. 4 ст. 183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у відповідача з 13.09.2010 року та отримує пенсію на підставі Закону України «;Про державну службу», має стаж державної служби 21 рік 02 місяців 02 дня, що встановлено на підставі письмових заперечень та розпоряджень відповідача (а.с. 11, 13).
Постановою Святошинського районного суду м. Києва від 07.11.2013 року, визнано протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва у перерахунку за період з 05.01.2013 року ОСОБА_1 пенсії із врахуванням сум матеріальної допомог та грошової нагороди, зазначених у довідці , виданій ОСОБА_1 за місцем її роботи у Спеціалізовнаій ДПІ у м.Києві по роботі з великими платниками податків ДПА України від 12.09.2011 року за № 168/14/05-055 "Про складові зарплати за останні 24 календарних місяців або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу".
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва (м.Київ, вул. Корольова, 5-а, Код ЄДРПОУ 22869431) за, перерахувати, в тому числі за період з перерахунку за період з 05.01.2013 року, ОСОБА_1 , яка проживає у АДРЕСА_1, раніше призначену пенсію із врахуванням сум матеріальних допомог та грошової нагороди, зазначених у довідці , виданій ОСОБА_1 за місцем її роботи у Спеціалізованій ДПІ у м.Києві по роботі з великими платниками податків ДПА України від 12.09.2011 року за № 168/14/05-055 "Про складові зарплати за останні 24 календарних місяців або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" та поданій нею (ОСОБА_1) до Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва 19.09.2011 року.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві виплатити з 05.01.2013 року на підставі перерахунку, здійсненого Управлінням Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва, раніше призначену пенсію із врахуванням сум матеріальних допомог та грошової нагороди, зазначених у довідці , виданій ОСОБА_1 за місцем її роботи у Спеціалізованій ДПІ у м.Києві по роботі з великими платниками податків ДПА України від 12.09.2011 року за № 168/14/05-055 "Про складові зарплати за останні 24 календарних місяців або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" та поданій нею (ОСОБА_1) до Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва 19.09.2011 року (із врахуванням раніше виплачених сум пенсії). (а.с.14).
На виконання рішення суду відповідачем було здійснено перерахунок пенсії позивача, при цьому відповідачем було застосовано загальний процент розрахунку розміру пенсії від заробітку - 80% (а.с.15).
Згідно за ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-ХП в редакції, що діяла на час призначення пенсії, на одержання пенсії державних службовців мають право особи, що досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявністю страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, що мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80% від суми їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески за загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на 1% заробітку, але не більше 90% заробітної плати.
За змістом ст.37 Закону України «Про державну службу» пенсії державних службовців призначаються, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року № 3668-VІ внесено зміни до ст.37 Закону України «Про державну службу», відповідно до яких пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80% від суми заробітної плати.
Згідно за п.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.
Як встановлено вище, пенсія позивачу була призначена у липні 2010 року, тобто до внесення наведених змін до ст.37 Закону України «Про державну службу», у розмірі 90% від суми її заробітної плати.
У даному випадку перерахунок пенсії державного службовця здійснюється на виконання постанови суду, якою відновлюється порушене відповідачем право пенсіонера на пенсію в більшому розмірі ніж призначена, тому посилання відповідача на те, що перерахунок пенсії в розмірі 80% обумовлений положеннями Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року № 3668-VІ, яким внесено зміни до ст.37 Закону України «Про державну службу», є необґрунтованими.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблеми, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно якої Конституція України та закони України відокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави.
До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначена за спеціальними законами (в тому числі і Законом України «Про державну службу»). Тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України - не допускається.
Відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів.
Відповідно до ст.ст. 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом Україн0и «Про державну службу») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню. До спірних правовідносин підлягають застосуванню саме норми Закону, які обмежень максимального розміру пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу», в редакції, що діяла на момент призначення пенсії, не встановлюють.
Відповідно до ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку, у тому числі, органів державної влади.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
При розрахунку пенсії позивача застосуванню підлягає розмір пенсії, встановлений ст.37 Закону України «Про державну службу», саме в редакції, що діяла на момент призначення пенсії, відповідно до якого розмір пенсії повинен становити 90% від заробітної плати.
Таким чином, відповідач повинен був застосовувати саме норми Закону, які обмежень максимального розміру пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу», не встановлюють. Здійснюючи перерахування пенсії у розмірі 80% заробітної плати, відповідач шляхом звуження та обмеження права позивача порушив її конституційне право на розмір вже призначеної у липня 2010 року пенсії державного службовця у розмірі 90% заробітної плати.
Що стосується стягнення витрат на правову допомогу, то суддя вважає, що вони не підлягають задоволенню, оскільки, згідно розрахунку витрат на правову допомогу, позивач сплатила 1000 гривень за участь представника у судовому засіданні у сумі 480 гривень та 520 гривень за ознайомлення з матеріалами справи. Справа слухається у скороченому провадженні без виклику сторін та їх представників у судове засідання. (а.с. 23)
Враховуючи викладене, ст.ст.8, 19, 22, 64 Конституції України, ст.37 Закону України «Про державну службу», керуючись ст.ст.9, 11, 86, 94, 97, 98, 99, 100, 158-163, 1832 КАС України, суддя
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва щодо застосування загального проценту розрахунку пенсії від заробітку - 80% при здійсненні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на виконання постанови Святошинського районного суду м. Києва від 07.11.2013 року по справі № 2-а/759/309/2013.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва (м.Київ, вул. Корольова, 5-а, Код ЄДРПОУ 22869431) провести з 19.09.2011 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1(ІНФОРМАЦІЯ_1, прож.: АДРЕСА_1 на виконання постанови Святошинського районного суду м. Києва від 07.11.2013 року по справі № 2-а/759/309/2013 відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла за станом на 19.09.2011 року, з урахуванням загального проценту розрахунку пенсії 90% від суми заробітку ( за винятком виплат проведених за відповідний період).
В іншій частині позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через районний суд протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя Л.М. Лук'яненко