Головуючий у 1 інстанції - Яременко І.В.
Суддя-доповідач - Блохін А. А.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 вересня 2014 року справа №270/108/14-а
приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді Блохіна А.А., суддів Міронової Г.М., Яковенко М.М., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської ради на постанову Центрально-Міського районного суду м. Макіївки Донецької області від 11 квітня 2014 року у справі № 270/108/14-а за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської ради про визнання дій неправомірними, зобов'язання відновити відшкодування коштів за надані пільги по оплаті житлово-комунальних послуг пенсіонеру пожежної охорони, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач 15.01.2014 року звернувся до суду з позовом до до УПСЗН Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської ради про визнання дій неправомірними, зобов'язання відновити відшкодування коштів за надані пільги по оплаті житлово-комунальних послуг пенсіонеру пожежної охорони, мотивуючи свої вимоги тим, що з 2000 року він є пенсіонером пожежної охорони УМВСУ в Донецькій області. У відповідності із Законом України «Про пожежну безпеку» від 17.12.1993 року за особами рядового та начальницького складу державної пожежної охорони звільненими зі служби за віком, хворобою або за вислугою років зберігалось право на 50% знижку сплати за житлову площу, комунальні послуги довічно, в зв'язку з чим позивач перебував на персоніфікованому обліку пільгової категорії громадян в Управлінні праці та соціального захисту населення Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської ради. З 01 липня 2013 року із набранням сили Кодексом цивільного захисту України, Закон України «Про пожежну безпеку» втратив чинність. Листом УПСЗН Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської ради № 07/2503 від 18.12.2013 року позивачу було роз'яснено, що в зв'язку із втратою чинності Законом України «Про пожежну безпеку» з 01 липня 2013 року йому зупинено право на відшкодування коштів по наданим пільгам по сплаті за житлово-комунальні послуги. Позивач вважає вказані дії відповідача незаконними, оскільки відповідно з вимогами ст.ст. 22, 58 Конституції України, при прийнятті нових законів чи внесенні змін у діючі закони не допускається звуження змісту чи обсягу існуючих прав та свобод, а також закони та інші нормативно правові акти не мають зворотної дії у часі, крім випадків, коли вони пом'якшують чи скасовують відповідальність особи. Позивач просить визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської ради по зупиненню його права на відшкодування коштів по наданим пільгам по сплаті житлово-комунальних послуг неправомірними. Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської ради відновити дію права позивача на відшкодування коштів по наданим пільгам по сплаті житлово-комунальних послуг, починаючи з 01 липня 2013 року та безстроково, про що повідомити комунальні підприємства міста Макіївки: КП «Макіївтепломережа», КП «Компанія «Вода Донбасу», ПАО «Макіївкагаз», ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго»- Макіївський район електричних мереж, ЗАТ «Макіївський комбінат комунальних підприємств», ПП «МакРинок-Сервіс». Зобов'язати КП «Макіївтепломережа», КП «Компанія «Вода Донбасу», ПАО «Макіївкагаз», ПАТ «ДТЕК Донецькобленерго»- Макіївський район електричних мереж, ЗАТ «Макіївський комбінат комунальних підприємств», ПП «МакРинок-Сервіс» провести починаючи з 01липня 2013 року перерахунок сплати за надані послуги позивачу з урахуванням 50% (пільги) знижки на оплату та надавати таку знижку безстроково.
Постановою Центрально-Міського районного суду м. Макіївки Донецької області від 11 квітня 2014 року у справі № 270/108/14-а позов задоволено частково. Визнано неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської ради щодо припинення ОСОБА_2 відшкодування коштів за надані пільги по оплаті житлово-комунальних послуг пенсіонеру пожежної охорони, починаючи з 01 липня 2013 року. Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської ради відновити ОСОБА_2 відшкодування коштів за надані пільги по оплаті житлово-комунальних послуг пенсіонеру пожежної охорони, починаючи з 01 липня 2013 року, як особі, звільненої із служби цивільного захисту за вислугою років на підставі ст. 120 Кодексу цивільного захисту України.
Не погодившись із судовим рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, та просить скасувати зазначене рішення із винесенням нового, яким відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Сторони у судове засідання не з'явились, про час, дату та місце розгляду справи повідомлені належним чином. Колегія суддів розглядає дану справу в межах доводів апеляційної скарги за вимогами п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, з наступних підстав.
Відповідно до ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом 1 інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивач ОСОБА_3 з 2000 року є пенсіонером пожежної охорони УМВСУ в Донецькій області, в зв'язку з чим перебував в Управлінні праці та соціального захисту населення Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської ради на персоніфікованому обліку пільгової категорії громадян та користувався 50% знижкою по оплаті за житлові комунальні послуги з 24.01.2005 року по 30.06.2013 року у відповідності до Закону України «Про пожежну безпеку», пільгова категорія - пожежник на пенсії. Листом УПСЗН Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської ради № 07/2503 від 18.12.2013 року позивачу було роз'яснено, що в зв'язку із втратою чинності Законом України «Про пожежну безпеку» з 01 липня 2013 року йому зупинено право на відшкодування коштів по наданим пільгам по сплаті за житлово-комунальні послуги.
Дані обставини визнаються сторонами, а також підтверджені посвідченням пенсіонера УМВС України в Донецькій області, довідкою про право на пільги, листом УПСЗН Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської ради № 07/2503 від 18.12.2013 року (а.с. 19-20, 22-23) та наданими у справі запереченнями відповідача (а.с. 5,6,14-15).
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
У даному випадку між сторонами виник спір щодо відшкодування пільг з оплати житлово-комунальних послуг особі, яка застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, тому на дані правовідносини поширюються норми спеціального Закону України «Про пожежну безпеку». З 1 липня 2013 року введено в дію Кодекс цивільного захисту України. Відповідно до прикінцевих та перехідних положень цього Кодексу втратили чинність Закони України «Про пожежну безпеку» та «;Про правові засади цивільного захисту».
Відповідно з вимогами ст. 22 Кодексу цивільного захисту України, до сил цивільного захисту належать: 1) Оперативно-рятувальна служба цивільного захисту; 2) аварійно-рятувальні служби; 3) формування цивільного захисту; 4) спеціалізовані служби цивільного захисту; 5) пожежно-рятувальні підрозділи (частини); 6) добровільні формування цивільного захисту.
Вимогами ст. 120 Кодексу цивільного захисту України врегульовано, що знижка у розмірі 50 відсотків плати за користування житлом (квартирна плата) та комунальними послугами (водопостачання, газ, електрична, теплова енергія та інші послуги) у жилих будинках незалежно від форми власності у межах норм споживання, передбачених законодавством, та вартості палива, у тому числі рідкого, у межах встановлених норм для осіб, які проживають у будинках, що не мають централізованого опалення, надається: 1) особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту та членам їхніх сімей, які перебувають на їх утриманні; 2) батькам та членам сімей осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, які загинули (померли) або зникли безвісти під час виконання службових обов'язків; 3) особам, звільненим із служби цивільного захисту за віком, через хворобу або за вислугою років, та які стали інвалідами під час виконання службових обов'язків, та членам їхніх сімей.
В розумінні наведених норм ст.ст. 22 та 120 Кодексу цивільного захисту України, на позивача як на особу, звільнену із служби цивільного захисту за вислугою років (п.3 ст. 120 Кодексу) розповсюджуються встановлені ними пільги, а саме знижка у розмірі 50 відсотків плати за користування житлом (квартирна плата) та комунальними послугами (водопостачання, газ, електрична, теплова енергія та інші послуги) у жилих будинках незалежно від форми власності у межах норм споживання, передбачених законодавством, та вартості палива, у тому числі рідкого, у межах встановлених норм для осіб, які проживають у будинках, що не мають централізованого опалення.
Згідно ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач не надав суду жодного доказу правомірності своїх дій щодо припинення відшкодування пільг з оплати житлово-комунальних послуг позивачу, а тому в цієї частині позовні вимоги останнього підлягають задоволенню. Крім того, вимогами ст.ст. 22, 58 Конституції України, якими встановлено, що при прийнятті нових законів чи внесенні змін у діючі закони не допускається звуження змісту чи обсягу існуючих прав та свобод, а також закони та інші нормативно правові акти не мають зворотної дії у часі, крім випадків, коли вони пом'якшують чи скасовують відповідальність особи.
З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції були правильно встановлені обставини справи та постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.
З огляду на вищезазначене та керуючись ч. 2 ст. 5, ст.ст. 195, 197, п. 1 ч. 1 ст. 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
УХВАЛИВ :
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської ради на постанову Центрально-Міського районного суду м. Макіївки Донецької області від 11 квітня 2014 року у справі № 270/108/14-а - залишити без задоволення.
Постанову Центрально-Міського районного суду м. Макіївки Донецької області від 11 квітня 2014 року у справі № 270/108/14-а за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Центрально-Міської районної адміністрації Макіївської міської ради про визнання дій неправомірними, зобов'язання відновити відшкодування коштів за надані пільги по оплаті житлово-комунальних послуг пенсіонеру пожежної охорони - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею законної сили.
Головуючий суддя А.А. Блохін
Судді. Г.М. Міронова
М.М. Яковенко