Головуючий у 1 інстанції - Лебеденко С.В.
Суддя-доповідач - Блохін А. А.
УКРАЇНА
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 вересня 2014 року справа №262/3093/14-а
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді Блохіна А.А., суддів: Міронової Г.М., Василенко Л.А., при секретарі Манаєві М.В. , за участю позивача особисто, представника відповідача Анищенко І.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги ОСОБА_3, Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька на постанову Пролетарського районного суду м. Донецька від 27 червня 2014 року у справі № 262/3093/14-а за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька про визнання дій неправомірними, скасування розпорядження, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
06 травня 2014 року позивач звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі районі м. Донецька про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, в якому просив, з урахуванням уточнення позовних вимог, визнати незаконними дії УПФУ в Пролетарському районі м. Донецька щодо обмеження нарахування його пенсії, скасувати розпорядження про призначення пенсії, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з 07.04.2014 року на підставі довідок Донецької обласної державної адміністрації № 750 та № 751 від 19.06.2014 року.
Постановою Пролетарського районного суду м. Донецька від 27 червня 2014 року у справі № 262/3093/14-а позов задоволено частково. Визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька щодо відмови здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_3 з урахуванням відомостей, викладених у довідці Донецької обласної державної адміністрації від 19.06.2014 року № 751, а саме суми матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації, які враховуються при розрахунку пенсії та з яких сплачено страхові внески. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька здійснити з 01.07.2014 року перерахунок та виплату призначеної пенсії ОСОБА_3 з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації грошових доходів громадян, з яких сплачено страхові внески, з урахуванням фактично виплачених сум, згідно довідки Донецької обласної державної адміністрації від 19.06.2014 року № 751.
Позивач з постановою суду першої інстанції не погодився в частині якою відмовлено в задоволенні позовних вимог, подав апеляційну скаргу, в якій посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи. Просив постанову змінити, зазначивши у резолютивній частині про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок з урахуванням усіх сум, з яких сплачено страхові внески, згідно довідки № 750 від 19.06.2014 року.
Відповідач, не погодившись з судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій просив постанову суду першої інстанції скасувати в зв'язку з порушенням норм матеріального та процесуального права, ухвалити нове судове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
В судовому засіданні позивача доводи апеляційної скарги підтримав, просив її задовольнити, заперечував проти апеляційної скарги відповідача. Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти доводів апеляційної скарги позивача, наполягав на задоволенні апеляційної скарги відповідача.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення позивача, представника відповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційних скарг, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, встановила наступне.
Відповідно до ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_3 працював в Управлінні департаменту агропромислового розвитку Донецької облдержадміністрації, 28.03.2014 року був звільнений у зв'язку з переходом на пенсію, що підтверджується копією трудової книжки. (а.с. 7-13).
З 11.07.2011 року позивач перебуває на обліку в УПФУ Пролетарського району м. Донецька та йому призначена пенсія за віком, а з 31.03.2014 року - призначена пенсія відповідно до ЗУ «Про державну службу». (а.с. 14).
19 червня 2014 року позивач метою отримання перерахунку пенсії звернувся до УПФУ в Пролетарському районі м. Донецька з заявою, згідно якої просив прийняти до розрахунку її пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, суми індексації. До заяви ним була надана довідка № 751 від 19.06.2014 року про періоди роботи в Донецькій обласній держадміністрації, в яку були включені: матеріальна допомога за оздоровлення та індексація.
19.06.2014 року УПФУ в Пролетарському районі м. Донецька було прийнято рішення № 2896 про відмову в проведені перерахунку з посиланням на те, що матеріальна допомога та індексація заробітної плати, як складові заробітної плати державного службовця, нормами абзацу 2 ст. 33 ЗУ «Про державну службу» не передбачені, а тому не можуть бути враховані при розрахунку пенсії (а.с. 45).
Колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, які не є спірними між сторонами, та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) на одержання пенсії держслужбовців мають право особи, що досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявністю страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, що мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку.
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від суми їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески за загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є держслужбовцями, - у розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на 1% заробітку, але не більше 90% заробітної плати.
Розпорядженням УПФУ в Куйбишевському районі м. Донецька №190690 від 22.08.2011 року позивачу перерахована пенсія з пенсі по інвалідності на пенсію відповідно по Закону України «Про державну службу». Пенсія розрахована у розмірі 90% від заробітку позивача.
Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Згідно ч. 7 ст. 33 цього ж Закону умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Частина 2 ст. 2 Закону України «Про оплату праці» вказує, що в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Аналогічні положення містяться й в п. 2.2.2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 року № 5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 р. за № 114/8713, де вказано, що у склад фонду додаткової заробітної плати входять премії та винагороди, в т.ч. за вислугу років, які мають систематичний характер.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції на підставі вищезазначених нормативно - правових актів, правильно прийшов до висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та соціально побутові потреби, а також суми індексації грошових доходів громадян, інші премії та надбавки на які нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування слід враховувати при призначенні пенсії позивачці.
Верховний Суд України вирішував питання про усунення розбіжностей у застосуванні статей 33, 37 Закону № 3723-XII і в постановах від 20 лютого 2012 року, 14, 28 травня 2013 року (справи №№ 21-430а11, 21-125а13, 21-97а13, 21-350а13 відповідно) зазначив, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Відповідно до ч. 1 ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Таким чином, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції в частині задоволення позову про зобов'язання відповідача зробити перерахунок пенсії позивача, оскільки аналіз вищевикладеного дає підстави для висновку, що матеріальна допомога та індексація грошових доходів входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, колегія суддів зазначає, що при визнанні неправомірними дій відповідача слід скасувати протиправне рішенні Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі м. Донецька № 2896 від 19 червня 2014 року про відмову позивачу в перерахунку пенсії.
Відмовляючи у задоволення позову в цій частині суд першої інстанції зазначив, що вказане рішення відповідача в матеріалах справи відсутнє. Між тим, оскаржуване рішення наявне в матеріалах справи ( а.с. 45).
Колегія суддів зазначає, що відомості про складові заробітної плати № 750 від 19.06.2014 року частково відображені у довідці № 751 від 19.06.2014 року та їх слід враховувати при перерахунку пенсії позивачу.
Разом з тим, відповідно до ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, проводиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунок пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Судом встановлено, що позивач з заявою та з усіма необхідними документами звернувся до УПФУ в Пролетарському районі м. Донецька 19 червня 2014 року, а тому право на перерахунок у нього виникає з 01.07.2014 року.
З огляду на викладене, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Згідно з частиною 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено (частина 3 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України).
З огляду на викладене, судова колегія приходить до висновку, що судом першої інстанції порушені норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи і, відповідно до ст.202 КАС України, є підставою для скасування судового рішення.
Керуючись статтями 195 - 197, п. 3 ч. 1 ст. 198, п. 4 ч. 1 ст. 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційні скарги ОСОБА_3, Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька на постанову Пролетарського районного суду м. Донецька від 27 червня 2014 року у справі № 262/3093/14-а - задовольнити частково.
Постанову Пролетарського районного суду м. Донецька від 27 червня 2014 року у справі № 262/3093/14-а - скасувати.
Позовні вимоги задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька щодо відмови здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_3.
Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька № 2896 від 19 червня 2014 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька зробити перерахунок пенсії призначеної ОСОБА_3 з 01 липня 2014 року, з урахуванням усіх сум, визначених у довідках Донецької обласної державної адміністрації від 19.06.2014 року №№ 750 751, про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії.
В задоволені решти позовних відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_3 ( який мешкає за адресою: АДРЕСА_1) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 73,08 грн. ( сімдесят три гривні вісім копійок).
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня її складення в повному обсязі.
Повний текст постанови виготовлено 04 вересня 2014 року.
Головуючий: А.А.Блохін
Судді: Г.М.Міронова
Л.А. Василенко