Постанова № 4035013, 22.06.2009, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.06.2009
Номер справи
2а-2766/09/2370
Номер документу
4035013
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 червня 2009 року  м. Черкаси Справа № 2а-2766/09/2370

09 год. 45 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гараня С.М.,

при секретарі - Слуцькій Н.Ю.,

за участю

представника позивача приватного підприємства «Бізнес-Гранд» ОСОБА_1 - за довіреністю,

представників відповідача державної податкової інспекції у м. Черкаси ОСОБА_2, ОСОБА_3 - за довіреностями,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом приватного підприємства «Бізнес-Гранд» до державної податкової інспекції у м. Черкаси про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

До суду з адміністративним позовом звернулося приватне підприємство «Бізнес-Гранд», в якому просить визнати недійсним податкове повідомлення-рішення від 22.04.2009р. № 0007641504/0 про визначення суми податкового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб в розмірі 26 042, 78 грн., в тому числі за основним платежем 17 361, 85 грн. і штрафні санкції 8 680, 93 грн. в повному обсязі.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем при винесенні оскаржуваного податкового повідомлення-рішення застосовано визначений статтею 21 Закону України «Про оренду землі» трикратний розмір земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю», в той час коли рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008р. вищезазначені положення визнано неконституційними. Як наслідок, при визначенні річної орендної плати за землю має застосовуватись один відсоток від її грошової оцінки.

При цьому, договорами оренди земельної ділянки, зобов'язання з погашення орендної плати за якими становлять предмет адміністративного позову, в свою чергу, розмір річної орендної плати земельної ділянки встановлено у розмірі 2% від її грошової оцінки.

Представник позивача приватного підприємства «Бізнес-Гранд» позов підтримала та просила його задовольнити в повному обсязі з підстав, зазначених в позовній заяві.

Представники відповідача проти заявлених позовних вимог заперечують, мотивуючи це тим, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають в державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю».

Окрім того, розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди. Як вбачається з договорів оренди земельної ділянки, зобов'язання з погашення орендної плати за якими становлять предмет адміністративного позову, останні чітко визначають, що в разі проведення щорічної індексації нормативної грошової оцінки землі, внесення інших змін на підставі вимог діючого законодавства, а також в разі будь-яких змін Черкаською міською радою розмірів орендної плати, що діють в м. Черкаси, розмір грошової оцінки земельної ділянки та розмір щорічної орендної плати змінюватиметься без внесення змін та доповнень до цих договорів.

Заслухавши пояснення та доводи представників сторін, вивчивши та оцінивши письмові докази у справі в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов не підлягає до задоволення, виходячи з наступного.

Приватне підприємство «Бізнес-Гранд» зареєстровано як суб'єкт підприємницької виконавчим комітетом Черкаської міської ради, ідентифікаційний код 22797750, та перебуває на обліку в державній податковій інспекції у м. Черкаси як платник податків і зборів, передбачених Законом України «Про систему оподаткування» № 1251-XII від 25.06.1991р.

09 квітня 2009 року державними податковими ревізорами-інспекторами державної податкової інспекції у м. Черкаси була проведена планова виїзна перевірка приватного підприємства «Бізнес-Гранд» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2008р. по 31.12.2008р. За результатами перевірки був складений акт № 579/23-2/22797750 від 09.04.2009р., згідно якого встановлено порушення позивачем вимог частини 4 статті 21 Закону України «Про оренду землі», в результаті чого занижено орендну плату за період з 01.01.2008р. по 31.12.2008р. в розмірі 17 361, 85 грн.

Податковим повідомленням-рішенням державної податкової інспекції у м. Черкаси № 0007641504/0 від 22.04.2009р. на підставі акта перевірки № 579/23-2/22797750 від 09.04.2009р. встановлено порушення статті 21 Закону України «Про оренду землі» та, як наслідок, на підставі підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 та підпункту 17.1.3 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-III від 21.12.2000р. (далі - Закон № 2181) визначено суму податкового зобов'язання з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 26 042, 78 грн., в тому числі за основним платежем зі сплати орендної плати з юридичних осіб 17 361, 85 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями 8 680, 93 грн.

Спеціальним законом, що визначає розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку є Закон України «Про плату за землю» № 2535-XII від 03.07.1992р. (далі - Закон про плату за землю).

Згідно зі статтею 2 Закону використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.

Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар. Так, власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок; за земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.

Орендна плата за землю за статтею 21 Закону України «Про оренду землі» № 161-XIV від 06.10.1998р. це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України «Про плату за землю»).

В той же час, при визначенні розміру орендної плати за землі державної та комунальної власності сторони договору мають враховувати положення статті 7 Закону про плату за землю, зокрема частини 1 статті 7 Закону про плату за землю, що регулює розмір плати за землю населених пунктів, згідно якої ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки. При цьому означені ставки земельного податку застосовуються по сільськогосподарських угіддях та землях населених пунктів за умови, що грошову оцінку останніх проведено і уточнено станом на 1 січня 2008 року.

Ставки податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не проведено, встановлюються частиною 2 статті 7 Закону про плату за землю та є диференційованими в залежності від чисельності мешканців відповідного населеного пункту.

Судом встановлено, що за період з 01.01.2008р. по 31.12.2008р. у користуванні приватного підприємства «Бізнес-Гранд» на умовах оренди перебували наступні земельні ділянки:

згідно договору оренди землі від 30.05.2006р., зареєстрованого 22.06.2006р. за № 040677500311, земельна ділянка площею 6 837 кв.м. по вул. Ільїна, 252/ вул. Б.Хмельницького, 45 в м. Черкаси;

згідно договору оренди землі від 18.07.2007р., зареєстрованого 20.06.2007р. за № 040777500174, земельна ділянка площею 4 970 кв.м. по вул. Гоголя між вул. Дашковича та вул. Симоненка, в м. Черкаси;

згідно договору оренди землі від 12.11.2007р., зареєстрованого 14.11.2007р. за № 040777500, земельна ділянка площею 3 212 кв.м. по вул. Шевченка, 202 в м. Черкаси;

згідно договору оренди землі від 03.12.2007р., зареєстрованого 14.11.2005р. за № 040777500352, земельна ділянка площею 30 000 кв.м. по вул. 30 років Перемоги, 37 в м. Черкаси.

Згідно означених договорів розмір річної орендної плати за користування даними земельними ділянками встановлено у розмірі двох відсотків від їх нормативної грошової оцінки.

Разом з тим, встановлені статтею 7 Закону про плату за землю ставки земельного податку застосовуються з урахуванням коефіцієнтів індексації, визначених Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік.

Так, відповідно до статті 21 Закону України «Про оренду землі» № 161-XIV від 06.10.1998р. зі змінами, внесеними Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 107-VI від 28.12.2007р. та Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 309-VI від 03.06.2008р., річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою:

для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю»;

для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю».

Отже, при обчисленні платником суми щорічної орендної плати за земельні ділянки населених пунктів, які перебувають у державній або комунальній власності, слід виходити з трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю», та складає один відсоток від грошової оцінки земельної ділянки.

Більше того, кожен з вищезазначених договорів оренди землі передбачає, що в разі проведення щорічної індексації нормативної грошової оцінки землі, внесення інших змін на підставі вимог діючого законодавства, а також в разі будь-яких змін Черкаською міською радою розмірів орендної плати, що діють в м. Черкаси, розмір грошової оцінки земельної ділянки та розмір щорічної орендної плати змінюватиметься без внесення змін та доповнень до цих договорів .

Посилання позивача на визнання неконституційними пунктів 7, 8 Розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 107-VI від 28.12.2007р., якими встановлено розмір річної орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, що не може бути меншою для інших (земель не сільськогосподарського призначення) категорій земель ніж трикратний розмір земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю» спростовується наступним.

Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008р. визнано неконституційними (такими, що не відповідають Конституції України), зокрема наведені вище пункти 7, 8 Розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 107-VI від 28.12.2007р.

Разом з тим, 03 червня 2008 року Верховною Радою України було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 309-VI, що набрав чинності з 04.06.2008р., згідно прикінцевих положень якого норми цього Закону застосовуються з дня втрати чинності відповідними положеннями розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», що відповідно до рішення Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008р. втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Згідно пункту 2 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 309-VI від 03.06.2008р., яким внесено зміни до Закону України «Про оренду землі» № 161-XIV від 06.10.1998р., зокрема частину четверту та п'яту статті 21 викладено у такій редакції:

«Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою:

для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю»;

для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю».

Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині».

Отже, з моменту втрати чинності згідно рішення Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008р. пунктів 7, 8 Розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 107-VI від 28.12.2007р., мають застосовуватись положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 309-VI від 03.06.2008р.

Як наслідок, розмір річної орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, на 2008 рік визначений в трикратному розмірі земельного податку, встановленого Законом України «Про плату за землю».

Таким чином суд приходить до висновку, що позов приватного підприємства «Бізнес-Гранд» до державної податкової інспекції у м. Черкаси про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення не підлягає до задоволення.

На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка підлягає поданню до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя     С.М. Гарань

Повний текст постанови виготовлений 26 червня 2009 року.