ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
в порядку письмового провадження
м. Київ
12 серпня 2014 року № 826/9525/14
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Маруліної Л.О. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Європейський лізинговий альянс" доНаціональної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг про визнання протиправною та скасування постанови,ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Європейський лізинговий альянс" (далі також - позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом про визнання протиправною та скасування постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (далі також - відповідач) від 22.04.2014 №54/16/03/01-К про накладення на позивача штрафу у розмірі 5100,00 грн. за порушення законодавства про фінансові послуги.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 08.07.2014 відкрито провадження у справі та призначено судовий розгляд справи.
В судове засідання 23.07.2014 прибули представники позивача. Відповідачем участі повноважного представника у судовому засіданні не забезпечено, про час, дату та місце його проведення повідомлено належним чином.
Позивач позов підтримує в повному обсязі. Позовні вимоги вмотивовує тим, що оскаржувану постанову прийнято відповідачем з порушеннями чинного законодавства, яке визначає порядок застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, оскільки відповідачем складено акт про правопорушення після спливу майже трьох місяців з дня його виявлення, не направлено зазначений акт та повідомлення про дату та час розгляду справи позивачу у встановлений строк, чим позбавлено позивача права на участь у розгляді справи та подати письмові пояснення (заперечення).
Відповідач проти позову заперечує з підстав, викладених у письмових запереченнях, в яких зазначено про безпідставність позовних вимог з огляду на допущені позивачем порушення на ринку фінансових послуг, які полягали у поданні товариством щоквартальної звітності за 4 квартал 2013 року до Нацкомфінпослуг 13.03.2014, водночас коли така звітність подається до Нацкоміфінпослуг до 20 числа місяця, наступного за звітним кварталом.
В зв'язку з неявкою у судове засідання належним чином повідомленого відповідача, на підставі частин четвертої, шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України судом продовжено розгляд справи на підставі наявних у ній доказів в письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, Окружним адміністративним судом міста Києва встановлено, що позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Європейський лізинговий альянс" зареєстроване як юридична особа 30.05.2013, номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про проведення державної реєстрації - 10721020000028925, присвоєно ідентифікаційний код 38760210, місцезнаходження: 03148, м. Київ, вул. Жмеринська, 22-Б, основний вид економічної діяльності - фінансовий лізинг, що підтверджується даними виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії ААВ №460281.
Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг прийнято постанову від 22.04.2014 №54/16/03/01-К про накладення на ТОВ "Європейський лізинговий альянс" штрафу в розмірі 5100,00 грн. за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг, яке полягало у наданні товариством до Нацкомфінпослуг звітних даних за 4 квартал 2013 року 13.03.2014, чим порушено вимоги статті 14 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" та пункту 2.5 розділу 2 "Порядку надання звітності фінансовими компаніями, довірчими товариствами, а також юридичними особами - суб'єктами господарювання, які за своїм правовим статусом не є фінансовими установами, але мають визначену законами та нормативно-правовими актами Держфінпослуг можливість надавати послуги з фінансового лізингу", затвердженого розпорядженням Держфінпослуг від 27.01.2004 №27, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.04.2004 за №431/9030, якими передбачено подання такої щоквартальної звітності не пізніше 20-го числа місяця, що настає за звітним кварталом.
Не погоджуючись із вказаною постановою позивачем оскаржено її до Нацкомфінпослуг як колегіального органу, про що подано відповідну скаргу від 07.05.2014 №1-07/05.
Розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг від 22.05.2014 №1548 скаргу ТОВ "Європейський лізинговий альянс" залишено без задоволення, а постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг від 22.04.2014 №54/16/03/01-К без змін.
Проаналізувавши матеріали справи, суд вважає позовні вимоги необґрунтованими, а адміністративний позов таким, що не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Правові засади у сфері надання фінансових послуг, здійснення регулятивних та наглядових функцій за діяльністю з надання фінансових послуг визначаються Законом України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" від 12.07.2001 №2664-III.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 1 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" фінансова установа - юридична особа, яка відповідно до закону надає одну чи декілька фінансових послуг, а також інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг, у випадках, прямо визначених законом, та внесена до відповідного реєстру в установленому законом порядку. До фінансових установ належать банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії та інші юридичні особи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг, а у випадках, прямо визначених законом, - інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг. Не є фінансовими установами (не мають статусу фінансової установи) незалежні фінансові посередники, що надають послуги з видачі фінансових гарантій в порядку та на умовах, визначених Митним кодексом України.
Даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, а також Статутом ТОВ "Європейський лізинговий альянс" 2013 року підтверджується, що основним видом економічної діяльності підприємства є фінансовий лізинг, відтак в розумінні наведеної вище норми позивач належить до фінансових установ.
Згідно зі статтею 14 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" фінансова установа зобов'язана вести облік своїх операцій та надавати звітність відповідно до вимог законів та нормативно-правових актів державних органів з питань регулювання діяльності фінансових установ та ринків фінансових послуг.
Порядок надання такої звітності встановлений розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 27.01.2004 №27 "Про затвердження Порядку надання звітності фінансовими компаніями, довірчими товариствами, а також юридичними особами - суб'єктами господарювання, які за своїм правовим статусом не є фінансовими установами, але мають визначену законами та нормативно-правовими актами Держфінпослуг або Нацкомфінпослуг можливість надавати послуги з фінансового лізингу", зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 06.04.2004 за №431/9030 (далі - Порядок).
Пунктом 2.3 зазначеного Порядку встановлено, що лізингодавці подають до Нацкомфінпослуг квартальну звітність.
Відповідно до пункту 2.5 Порядку встановлено, що лізингодавці подають квартальну звітність до Нацкомфінпослуг до 20 числа місяця включно, наступного за звітним кварталом.
Позивачем долучено до матеріалів справи лист від 13.03.2014 вих. №1-13/03, згідно з яким ТОВ "Європейський лізинговий альянс" подало до Нацкомфінпослуг звітність лізингодавця за 4 квартал 2013 року, а саме: титульний аркуш, довідку про обсяг та кількість укладених та виконаних договорів з надання фінансових послуг, довідку про обсяги та кількість наданих фінансових послуг за договорами фінансового лізингу, електронні файли, структуру, формат та опис полів яких встановлені Нацкоміфінпослуг, а також надано копії відповідних додатків.
Вказаний лист з додатками отриманий Нацкомфінпослуг 13.03.2014 о 09:20 год., про що свідчить відмітка про прийняття на ньому.
Отже, зазначеними доказами підтверджується, що позивач подав до Нацкомфінпослуг звітність лізингодавця за 4 квартал 2013 року із порушенням встановленого терміну її подання, оскільки мав подати таку звітність до 20.01.2014 включно.
Частиною першою статті 39 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" встановлено, що у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу відповідно до закону.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 41 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує до учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг) штрафні санкції за неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірної інформації - у розмірі від 100 до 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Порядок застосування штрафних санкцій за порушення учасниками ринків фінансових послуг правил діяльності визначений статтею 42 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" та розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг від 20.11.2012 №2319 "Про затвердження Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України", зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18.12.2012 за №2112/22424 (далі - Положення).
Відповідно до статті 42 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" про вчинення правопорушення, зазначеного у статті 41 цього Закону, уповноваженою особою, яка його виявила, складається акт, який разом з поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи чи фізичної особи-підприємця та документами, що стосуються справи, протягом трьох днів надсилається посадовій особі, яка має право накладати штраф (частина друга). Посадові особи національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, визначені у частині першій цієї статті, приймають рішення про накладення штрафу протягом 30 днів після надходження документів, зазначених у частинах другій і третій цієї статті. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою, що надсилається учаснику ринків фінансових послуг (частина шоста).
Крім того, Положенням встановлено, що виявлені посадовими особами Нацкомфінпослуг факти порушення законодавства про фінансові послуги викладаються в акті про правопорушення із зазначенням доказів (документів, даних та інформації), що підтверджують факт вчинення порушення законодавства про фінансові послуги, та з посиланням на відповідну норму закону та/або іншого нормативно-правового акта (пункт 4.2). Днем початку провадження у справі про правопорушення є дата складання посадовою особою Нацкомфінпослуг акта про правопорушення. Акт про правопорушення складається та підписується в двох примірниках не пізніше 15 робочих днів з дати виявлення порушення законодавства про фінансові послуги (пункт 4.3). Примірник акта про правопорушення надсилається особі рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручається особисто керівнику чи уповноваженій особі під підпис не пізніше п'яти днів з дати його складання з повідомленням про дату, час та місце розгляду справи про правопорушення (пункт 4.9).
Відповідачем надано копію акта від 02.04.2014 №54/16/03-ЛК про правопорушення законодавства про фінансові послуги зі змісту якого убачається, що його складено за результатами перевірки звітних даних ТОВ "Європейський лізинговий альянс" за 4 квартал 2013 року, що надійшли до Нацкомфінпослуг 13.03.2014 за вх. №1394, якою встановлено порушення товариством терміну подання квартальної звітності. В акті зазначено, що його складено на одному аркуші у двох примірниках, один з яких надіслано поштою на адресу товариства рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Також відповідачем було надано копію листа від 03.04.2014 №2775/16-8 щодо направлення акта про правопорушення та повідомлення про розгляд справи на адресу ТОВ "Європейський лізинговий альянс": 03148, м. Київ, вул. Жмеринська, буд. 22-Б, та копію рекомендованого поштового відправлення №0100115530067 з довідкою поштового відділення про повернення поштового відправлення в зв'язку із закінченням встановленого строку зберігання.
Відтак, зважаючи, що акт від 02.04.2014 №54/16/03-ЛК був складений протягом 15-ти робочих днів після виявлення Нацкомфінпослуг правопорушення, оскільки про порушення позивачем термінів подання звітності за 4 квартал 2013 року відповідач дізнався саме 13.03.2014, тобто безпосередньо після фактичного подання позивачем такої звітності, а не після спливу строку її подання, як стверджує позивач, беручи до уваги ту обставину, що примірник акта надісланий за місцезнаходженням позивача рекомендованим листом з повідомленням про вручення у п'ятиденний термін з дати його складання, а саме: 04.04.2014, про що свідчить відбиток штемпеля поштового відділення на конверті, в якому надсилався акт, проте не був вручений з незалежних від відповідача причин, Нацкомфінпослуг дотримано встановленого статтею 42 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" та Положенням порядку застосування до позивача штрафних санкцій за порушення учасниками ринків фінансових послуг правил діяльності щодо терміну складання акта про правопорушення та його направлення позивачу.
При цьому, під час судового розгляду судом не встановлено інших порушень Нацкомфінпослуг щодо порядку прийняття оскаржуваної постанови.
Твердження позивача про невідповідність постанови Нацкомфінпослуг від 22.04.2014 №54/16/03/01-К положенням пунктів 3, 5-9 частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає неспроможними, оскільки Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг під час прийняття рішень про застосування до учасників ринків фінансових послуг заходів впливу не керується зазначеною нормою, а зобов'язана діяти виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені нормативними актами, які визначають, в даному випадку, порядок застосування заходів впливу до учасників ринків фінансових послуг.
Разом з тим, перевіряючи оскаржуване рішення по встановленим частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, суд дійшов висновку, що оскаржувана постанова прийнята в межах повноважень Нацкомфінпослуг, з дотриманням порядку її прийняття, обґрунтовано. Розмір штрафних санкцій відповідає розміру, визначеному Законом України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг". Тому підстави для визнання оскаржуваної постанови протиправною та її скасування відсутні.
Щодо строку звернення позивача з позовом до суду, то суд зазначає, що позивачем пропущено встановлений частиною п'ятою статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України місячний строк звернення до суду. Водночас, причини в зв'язку з якими позивачем пропущено строк звернення до адміністративного суду, суд вважає поважними, виходячи з наступного.
Наявним у матеріалах справи рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №0314810804518 підтверджується, що оскаржувана постанова вручена позивачу 28.04.2014, відповідно місячний строк звернення до адміністративного суду збіг 28.05.2014.
Разом з тим, скориставшись можливістю, встановленою пунктом 5.2 Положення, згідно з яким рішення Нацкомфінпослуг про застосування заходу впливу у вигляді штрафної санкції (штрафу) може бути оскаржене до Нацкомфінпослуг як колегіального органу протягом 15 календарних днів з дня отримання такого рішення, позивач звернувся 07.05.2014 зі скаргою до Нацкомфінпослуг.
Рішення за наслідками розгляду скарги позивача було прийнято Нацкомфінпослуг 22.05.2014 та фактично отримане позивачем 10.06.2014, що підтверджується інформацією про рух поштового відправлення №0100117770782.
Таким чином, позивачу стало відомо про залишення в силі оскаржуваного рішення 10.06.2014, тобто поза межами місячного строку звернення до адміністративного суду. Водночас, вказана обставина виникла з незалежних від позивача причин та була пов'язана з тривалістю доставки поштового відправлення. Відповідно, позивач не міг знати про залишення оскаржуваного рішення без змін раніше, ніж він отримав розпорядження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг від 22.05.2014 №1548, яким постанову Нацкомфінпослуг від 22.04.2014 №54/16/03/01-К залишено без змін, а скаргу позивача без задоволення.
При цьому, суд зауважує про безпідставність твердження позивача щодо наявності досудового порядку оскарження зазначеної постанови, оскільки зі змісту частини четвертої статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України убачається, що досудовий порядок має бути передбачений законом. Водночас, Законом України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" не передбачено можливості досудового порядку вирішення спорів, що стосуються оскарження рішень Нацкомфінпослуг про застосування штрафних санкцій.
Згідно з вимогами статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Статтею 159 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яке ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що доводи позивача про протиправність оскаржуваної постанови Нацкомфінпослуг не підтверджуються наявними у матеріалах справи доказами та фактичними обставинами справи, відтак у задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
Відповідно до частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
З матеріалів справи убачається, що позивачем сплачено судовий збір у розмірі 183,00 грн. (квитанція від 03.07.2014 №6). Відповідач не надав суду доказів понесення ним судових витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, тому підстави для присудження на його користь судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 9, 69-71, 94, 97, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Європейський лізинговий альянс" відмовити.
Постанова набирає законної сили згідно зі статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185 -187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Л.О. Маруліна