Ухвала суду № 40298347, 12.08.2014, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.08.2014
Номер справи
817/1185/14
Номер документу
40298347
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Зозуля Д.П.

Суддя-доповідач:Бондарчук І.Ф.

УХВАЛА

іменем України

"12" серпня 2014 р. Справа № 817/1185/14

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Бондарчука І.Ф.

суддів: Моніча Б.С.

Хаюка С.М.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Рівному Головного управління Міндоходів у Рівненській області на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "19" травня 2014 р. у справі за позовом Управління капітального будівництва виконавчого комітету Рівненської міської ради до Державної податкової інспекції у м.Рівному Головного управління Міндоходів у Рівненській області про визнання протиправними дій та скасування податкового повідомлення - рішення ,

ВСТАНОВИВ:

У квітні 2014 року позивач звернувся з позовом, в якому просив визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у місті Рівному Головного управління Міндоходів у Рівненській області щодо проведення перевірки своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності, за наслідками яких складено акт від 17.07. 2012 р. № 173, визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення форми «Ш» від 27.07. 2012 р. № 0002701543.

В обгрунтування позовних вимог зазначив, що податковим органом при проведенні перевірки не дотримано вимог п. 79.2 ст. 79 Податкового кодексу України від 02.12. 2010 р. № 2755-VI (із змінами та доповненнями) щодо прийняття наказу на проведення перевірки та вручення його посадовим особам позивача. Також , у 2009-2010рр. всупереч Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21.01. 2004 р. № 22, зареєстрованої в Міністерстві юстиції 29.03. 2004 р. за № 377/89/76, податковий орган самостійно змінив призначення платежів, що визначалися позивачем в платіжних дорученнях в результаті чого, штучно у жовтні, листопаді 2011 р. виникала заборгованість по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності, як наслідок було безпідставно застосовано штрафні (фінансові) санкції за несвоєчасну сплату. Крім того , самостійна зміна податковим органом призначень платежів призвела до викривлення показників задекларованих та сплачених сум орендної плати у обліковій картці платника податку за 2009-2011рр.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 19 травня 2014 року позов задоволено.

Визнано протиправними дії податкового органу щодо проведення перевірки своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності, за наслідком яких складено акт за № 173 від 17.07. 2012 року.

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м. Рівному Головного управління Міндоходів у Рівненській області форми "Ш" № 0002701543 від 27.07.2012 року.

Не погоджуючись з вищезазначеною постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального та процесуального права та ухвалити нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції покликався на те, що відповідачем не доведено правомірності дій щодо проведення перевірки своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності, за наслідком яких складено акт за № 173 від 17.07.2012 року та винесення податкового повідомлення-рішення форми "Ш" № 0002701543 від 27.07.2012 року.

Колегія суддів погоджується з наведеним висновком, виходячи з наступного.

Встановлено, що відповідачем було проведено перевірку своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності Управлінням капітального будівництва ВК РМР.

За наслідками проведення перевірки ДПІ у м. Рівному Рівненської області ДПС складено акт про своєчасність сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності від 17.07. 2012 р. № 173 (далі - акт перевірки). У відповідності до акту перевірки податковим органом проведено перевірку своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності на підставі пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (із змінами та доповненнями).

У відповідності до пп.20.1.4 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI (із змінами та доповненнями), органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом.

За змістом пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 ПК України, документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом. Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні органу державної податкової служби.

Статтею 79 Податкового кодексу України визначено, що документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтею 78 цього Кодексу та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.

З метою забезпечення єдиного порядку організації перевірок платників податків та відповідно до норм статей 75 - 86 розділу II Податкового кодексу України та статті 8 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", наказом Державної податкової адміністрації України від 14 квітня 2011 року N 213 затверджено Методичні рекомендації щодо порядку організації та проведення перевірок платників податків (далі - Методичні рекомендації).

За змістом пункту 1.1 Методичних рекомендацій, відповідно до пункту 77.4 статті 77, пункту 78.4 статті 78, пункту 79.2 статті 79 та пункту 80.2 статті 80 розділу II Кодексу про проведення документальної планової, позапланової та фактичної перевірки відповідним керівником органу державної податкової служби приймається рішення (із зазначенням підстав для проведення перевірки, дати її початку та тривалості), яке з урахуванням вимог Кодексу оформлюється наказом.

Пунктом 2.3 Методичних рекомендацій передбачено, що при організації документальних планових та позапланових невиїзних перевірок необхідно враховувати особливості проведення, визначені статтею 79 розділу II Кодексу. Так, документальна планова та позапланова невиїзна перевірка здійснюється на підставі наказу про проведення, оформленого з дотриманням вимог, передбачених розділом I цих Методичних рекомендацій, та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтею 78 розділу II Кодексу.

Із системного аналізу вказаних норм вбачається, що обов'язковою умовою здійснення документальної позапланової перевірки є прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення за наявності обставин для проведення такої перевірки, визначених статтею 78 ПК України, в якому зазначаються підстави для проведення перевірки, дата її початку та її тривалість. У разі продовження термінів перевірки у новому наказі зазначаються причини зміни термінів проведення перевірки.

Проте, як слідує з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції про проведення податковим органом саме документальної невиїзної позапланової перевірки позивача рішення керівником органу державної податкової служби, оформленого наказом не приймалося на не надсилалося (не вручалося) посадовим особам позивача.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, оскільки позивач не був обізнаний, що стосовно нього за наявності відповідних обставин у певний час та у певному місці здійснюватиметься документальна невиїзна позапланова перевірка; податковим органом не приймалося будь-яке рішення, що оформлене наказом керівника податкового органу, про проведення документальної невиїзної позапланової перевірки Управління капітального будівництва ВК РМР; копія наказу про проведення документальної невиїзної позапланової перевірки не була вручена (надіслана) посадовим особам позивача; відповідачем не було надіслано (вручено) посадовим особам позивача письмове повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки, а тому є всі підстави стверджувати, що податковий орган вийшов за межі наданих йому повноважень і діяв поза межами правового поля.

Також встановлено, що приймаючи податкове повідомлення-рішення форми «Ш» від 27.07. 2012 р. № 0002701543, яким Управління капітального будівництва ВК РМР на підставі встановленого порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб визначеного п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України від 02.12. 2010 р. № 2755-VI (із змінами та доповненнями) та на підставі ст. 126 Податкового кодексу України від 02.12. 2010 р. № 2755-VI (із змінами та доповненнями) за затримку на 196 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання у розмірі 61975,85 грн. зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 12395,17 грн. за платежем орендна плата з юридичних осіб, ДПІ у м. Рівному Рівненської області ДПС стверджує про несвоєчасність сплати Управлінням капітального будівництва ВК РМР узгодженої суми податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за жовтень, листопад 2011 р.

Як вбачається з акта перевірки від 17.07.2012 р. № 173 ДПІ у м. Рівному Рівненської області ДПС стверджує, що Управлінням капітального будівництва ВК РМР в порушення п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI (із змінами та доповненнями) затримано сплату узгодженої суми податкового зобов'язання нарахованого у звітній податковій декларації з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2011 р. від 27.01.2011р. № 2537; у звітній податковій декларації з плати за землю (орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності) від 15.11.2011 р. № 9010999559; уточнюючій податковій декларації з плати за землю (орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності) від 14.12. 2011 р. № 9007038733, а саме: на 180 днів по строку сплати 30.11. 2011 р., фактично погашено 28.05.2012 р. на суму 5425,59 грн.; на 166 днів по строку сплати 14.12.2011 р., фактично погашено 28.05.2012 р. на суму 5689,19 грн.; на 164 дня по строку сплати 30.12.2011 р., фактично погашено 11.06.2012 р. на суму 1514,75 грн., на 174 дня по строку сплати 30.12.2011 р., фактично погашено 21.06.2012 р. на суму 6000,00 грн., на 178 днів по строку сплати 30.12.2011 р., фактично погашено 25.06.2012 р. на суму 17000,00 грн., на 179 днів по строку сплати 30.12.2011 р., фактично погашено 26.06.2012 р. на суму 8000,00 грн., на 180 днів по строку сплати 30.12.2011 р., фактично погашено 27.06.2012 р. на суму 10000,00 грн., на 183 дня по строку сплати 30.12.2011 р., фактично погашено 30.06.2012 р. на суму 5346,32 грн., на 196 днів по строку сплати 30.12.2011 р., фактично погашено 13.07.2012 р. на суму 3000,00 грн.

Порядок нарахування та сплати платником податків плати за землю, в т.ч. орендної плати за земельну ділянку, визначено розділом ХІІІ Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI (із змінами та доповненнями).

Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу (п.288.7 ст.288 Податкового кодексу України ).

Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі (п.286.2 ст.286 Податкового кодексу України ).

Власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою (п.287.1 ст.287 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI (із змінами та доповненнями).

Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI (із змінами та доповненнями).

Встановлено, що у відповідності до поданих податкових декларацій за 2012 р. Управління капітального будівництва ВК РМР задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у наступних розмірах.

У відповідності до поданої 27.01.2011 р. основної звітної декларації Управлінням капітального будівництва ВК РМР задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за жовтень у розмірі 79115,94 грн., за листопад у розмірі 79115, 94 грн.

У відповідності до поданої 18.04.2011 р. уточнюючої декларації за 2011р. Управління капітального будівництва ВК РМР задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за жовтень у розмірі 77783,91 грн., за листопад у розмірі 77783,91 грн. Нараховано до зменшення податкового зобов'язання по орендній платі за землі державної або комунальної власності на 2011р. (позитивне значення (р.14 - р.13)) за жовтень у сумі 1332,03 грн., за листопад у сумі 1332,03 грн.. Розмір завищення (переплата) податкового зобов'язання по орендній платі за землі державної або комунальної власності минулих податкових періодів за жовтень, листопад становить 0,00 грн.

У відповідності до поданої 17.06.2011 р. уточнюючої декларації за 2011 р. Управління капітального будівництва ВК РМР задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за жовтень у розмірі 73905,76 грн., за листопад у розмірі 73905,76 грн. Нараховано до зменшення податкового зобов'язання по орендній платі за землі державної або комунальної власності на 2011р. (позитивне значення (р.14 - р.13)) за жовтень у сумі 3878,15 грн., за листопад у сумі 3878,15 грн. Розмір завищення (переплата) податкового зобов'язання по орендній платі за землі державної або комунальної власності минулих податкових періодів за жовтень, листопад становить 0,00 грн.

У відповідності до поданої 03.10.2011 р. уточнюючої декларації за 2011р. Управління капітального будівництва ВК РМР задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за жовтень у розмірі 64720,73 грн., листопад у розмірі 64720,73 грн. Нараховано до зменшення податкового зобов'язання по орендній платі за землі державної або комунальної власності на 2011р. (позитивне значення (р.14 - р.13)) за жовтень у сумі 5263,18 грн., за листопад у сумі 5263,18 грн. Розмір завищення (переплата) податкового зобов'язання по орендній платі за землі державної або комунальної власності минулих податкових періодів за жовтень, листопад становить 0,00 грн.

У відповідності до поданої 14.11.2011 р. звітної декларації за 2011 р. Управлінням капітального будівництва ВК РМР задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за жовтень у розмірі 20164,90 грн., за листопад у розмірі 8715,69 грн.

У відповідності до поданої 14.12.2011р. уточнюючої декларації за 2011р. Управління капітального будівництва ВК РМР задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за жовтень у розмірі 64720,73 грн., за листопад у розмірі 64720,73 грн. Нараховано до зменшення податкового зобов'язання по орендній платі за землі державної або комунальної власності на 2011р. (позитивне значення (р.14 - р.13)) за жовтень у сумі 0,00 грн., за листопад у сумі 0,00 грн. Розмір завищення (переплата) податкового зобов'язання по орендній платі за землі державної або комунальної власності минулих податкових періодів за жовтень, листопад становить 0,00 грн.

У відповідності до поданої 21.12. 2011 р. уточнюючої декларації за 2011 р. Управління капітального будівництва ВК РМР задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за жовтень у розмірі 61915,91 грн., за листопад у розмірі 61915,91 грн. Нараховано до зменшення податкового зобов'язання по орендній платі за землі державної або комунальної власності на 2011р. (позитивне значення (р.14 - р.13)) за жовтень у сумі 2804,82 грн., за листопад у сумі 2804,82 грн. Розмір завищення (переплата) податкового зобов'язання по орендній платі за землі державної або комунальної власності минулих податкових періодів за жовтень становить 2804,82 грн., за листопад становить 0,00 грн.

У відповідності до поданої 24.04. 2012 р. уточнюючої декларації за 2011р. Управління капітального будівництва ВК РМР задекларовано до сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за жовтень у розмірі 43252,92 грн., за листопад у розмірі 43252,92 грн. Нараховано до зменшення податкового зобов'язання по орендній платі за землі державної або комунальної власності на 2011р. (позитивне значення (р.14 - р.13)) за жовтень у сумі 18662,99 грн., за листопад у сумі 18662,99 грн. Розмір завищення (переплата) податкового зобов'язання по орендній платі за землі державної або комунальної власності минулих податкових періодів за жовтень становить 18662,99 грн., за листопад становить 18668,99 грн.

Сплачено за жовтень 2011 р. у розмірі 67000,00 грн. у відповідності до платіжного доручення від 18.11. 2011 р. № 767 на суму 13000,00 грн., від 24.11. 2011 р. № 772 на суму 21000,00 грн., від 29.11. 2011 р. № 783 на суму 21500,00 грн., від 30.11. 2011 р. № 792 на суму 11500,00 грн.

Сплачено за листопад 2011 р. у розмірі 49000,00 грн. у відповідності до платіжного доручення від 21.12. 2011 р. № 840 на суму 15000,00 грн., від 26.12. 2011 р. № 855 на суму 3000,00 грн., від 29.12. 2011 р. № 862 на суму 18000,00 грн., від 29.12. 2011 р. № 867 на суму 5000,00 грн., від 30.12. 2011 р. № 868 на суму 8000,00 грн.

Встановлено, що сплачені кошти за орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності за жовтень, листопад 2011 р. податковим органом спрямовано в погашення податкового боргу, що існував у 2009-2010 роках.

Суд першої інстанції обгрунтовано не погодився з такими діями податкового органу, з огляду на таке.

На момент сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності, а саме за 2009-2010рр., був чинний Закон України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000р. №2181-ІІІ (із змінами та доповненнями).

Пунктом 7.7 ст.7 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000р. №2181-ІІІ (із змінами та доповненнями) визначений принцип рівності бюджетних інтересів. Установлено, що податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.

За змістом пп.7.1.1 п.7.7 ст.7 вказаного Закону, джерелами самостійної сплати податкових зобов'язань або податкового боргу платника податку є будь-які власні кошти такого платника податку. Отже, грошовий платіж є єдиною формою сплати податкових зобов'язань і погашення податкового боргу.

Згідно з п.6 ст.7 Закону України "Про Національний банк України" від 20.05.1999р. №679-XIV (із змінами та доповненнями), національний банк України визначає систему, порядок і форми платежів.

Пунктом 1.7 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004р. №22, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.03.2004р. за №377/89/76, кошти з рахунків клієнтів банки списують лише за дорученнями власників цих рахунків (включаючи договірне списання коштів згідно з главою 6 цієї Інструкції) або на підставі платіжних вимог стягувачів у разі примусового списання коштів згідно з главою 5 цієї Інструкції. При цьому згідно з п.3.8 зазначеної Інструкції реквізит "Призначення платежу" платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України. Платник відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення "Призначення платежу". Банк перевіряє заповнення цього реквізиту на відповідність установленим вимогам лише за зовнішніми ознаками.

Враховуючи вищезазначене, є правильними висновки суду першої інстанції, що право визначати призначення платежу відповідно до чинного законодавства України належить виключно платнику. Тому, суми податкових зобов'язань або податкового боргу з урахуванням пп.16.5.2 п.16.5 ст.16 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000р. №2181-ІІІ (із змінами та доповненнями) слід вважати сплаченими у день реєстрації банківською установою платіжного документа із зазначеним у ньому призначенням платежу на сплату відповідних податкових зобов'язань або податкового боргу, визначених платником податків.

Зазначений Закон є спеціальним законом з питань оподаткування і установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначено вичерпний перелік заходів, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу. Серед таких заходів немає зміни призначення платежу, самостійно визначеного платником податків.

Таким чином, у разі недотримання платником податків порядку погашення податкового боргу та виконання податкових зобов'язань, передбаченого п.7.7 ст.7 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000р. №2181-ІІІ (із змінами та доповненнями), податковий орган не наділений правом чи обов'язком змінювати призначення платежу, визначене платником податків, а тому самостійне зарахування податковим органом сплачених платником податку сум у рахунок податкового боргу або тих податкових зобов'язань, які не вказані в призначенні платежу під час перерахування платником податків коштів до бюджету, є неправомірним.

З аналізу норм Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000р. №2181-ІІІ (із змінами та доповненнями), які встановлюють відповідальність за порушення податкового законодавства, вбачається, що перелік таких порушень є вичерпним і не підлягає розширеному тлумаченню. Серед зазначених порушень немає недотримання порядку погашення податкового боргу та податкових зобов'язань, встановленого п.7.7 ст.7 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000р. №2181-ІІІ (із змінами та доповненнями).

Отже, чинним законодавством України (на час сплати Управлінням капітального будівництва ВК РМР узгодженої суми податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за 2009-2010рр.) не передбачено застосування спеціальних заходів відповідальності за порушення платником податків вимог щодо першочергового погашення податкового боргу та виконання податкових зобов'язань у порядку календарної черговості їх виникнення. У вказаних випадках до платника податків вживаються передбачені Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000р. №2181-ІІІ (із змінами та доповненнями) заходи примусового стягнення податкового боргу, а також застосовуються штрафні санкції за порушення граничних строків сплати податкових зобов'язань.

Окрім того, як убачається з матеріалів справи, судовими рішеннями, які набрали законної сили, неодноразово встановлювалися порушення податкового органу щодо самостійного зарахування сплачених платником податку сум у рахунок податкового боргу або тих податкових зобов'язань, які не вказані в призначенні платежу під час перерахування платником податків коштів до бюджету податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за 2009-2010рр. Даними рішеннями встановлено, що спрямування податковим органом поточних платежів позивача на погашення податкового боргу в порядку черговості його виникнення в попередніх звітах податкових періодах, до набрання чинності Податковим кодексом України, призвело до викривлення показників задекларованих та сплачених сум у обліковій картці платника податку та, як наслідок, до невірного визначення суми недоїмки станом на 01.01.2011р.

Згідно ч.1 ст.72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини. Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть бути оскаржені в іншій судовій справі за участю тих самих сторін (ч.2 ст.255 КАС України).

Також встановлено, що всупереч приписам пп. 66.1.5 п. 66.1 ст. 66 Податкового кодексу України від 02.12. 2010 р. № 2755-VI (із змінами та доповненнями) податковий орган не вніс змін до облікових даних платника податків на підставі рішень суду, що набрали законної сили.

Судом першої інстанції вірно зазначено, що в ході розгляду справи встановлено, що це не єдине порушення вчинене податковим органом під час проведення перевірки та прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.

Так, аналіз розрахунку штрафних санкцій свідчить, що уточнюючі декларації з плати за землю від 18.04.2011р., 17.06.2011р., 03.10.2011р., 14.12.2011р., 21.12.2011р., 24.04.2012р. розцінювалися податковим органом як сплата податного боргу з орендної плати, а дата прийняття цих уточнюючих декларацій розцінювалася відповідачем як дата фактичної сплати податкових зобов'язань.

Суд першої інстанції обгрунтовано не погодився з такими доводами, оскільки відповідно до п.1 та п.2 ст.50 Податкового кодексу України, у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо відповідні уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені.

Відповідно до пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

В силу вимог пп.14.1.152 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України погашення податкового боргу - зменшення абсолютного значення суми такого боргу, підтверджене відповідним документом.

Згідно ст.87 Податкового кодексу України, джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.

Сплата грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів.

Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Отже, виходячи з приписів зазначених правових норм, є вірними висновки суду першої інстанції, що податковий борг, який зазначено в ст.126 Податкового кодексу України, може бути погашено коштами та іншим майном (майновими правами) платника податків. Однак, такий борг не може бути погашений шляхом подання уточнюючих розрахунків із зазначенням в них меншої суми податкових зобов'язань, а ніж ті суми, які були задекларовані раніше, а тому подання позивачем, у відповідності до вимог ст.50 Податкового кодексу України, уточнюючого розрахунку, яким зменшено суми самостійно визначених грошових зобов'язань, не є тотожним поняттю "погашення податкового боргу", тобто сплатою боргу з плати за землю за рахунок майна платників податків. Подання уточнюючого розрахунку тягне за собою зміну раніше задекларованих податкових зобов'язань, в даному випадку шляхом їх зменшення у зв'язку із виявленою помилкою, і ніяким чином не може бути прирівнюватися до поняття "погашення податкового боргу".

У зв'язку з неналежним обліком задекларованих та сплачених сум платником податку ДПІ у м. Рівному ГУ Міндоходів у Рівненській області,суд першої інстанції обгрунтовано відхилив доводи відповідач про здійснення зарахування поточних податкових зобов'язань за жовтень, листопад 2011р. в рахунок погашення податкового боргу у 2009-2010р., оскільки відповідачем невірно реалізовано повноваження, що передбачені п.87.9 ст.87 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI (із змінами та доповненнями).

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що застосування штрафних (фінансових) санкцій до Управління капітального будівництва ВК РМР передували дії відповідача по самовільному зміні призначення платежів та зарахування грошових коштів в рахунок погашення податкового боргу минулих періодів у 2009-2010рр. всупереч волі платника податку. Такі дії податкового органу суперечать приписам Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. №2181-ІІІ (із змінами та доповненнями) та Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004р. №22, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.03.2004р. за №377/89/76, як наслідок податкове повідомлення-рішення ДПІ у м. Рівному ГУ Міндоходів у Рівненській області ДПС форми «Ш» від 27.07.2012р. №0002701543, яким Управління капітального будівництва ВК РМР на підставі встановленого порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб визначеного п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI (із змінами та доповненнями) та на підставі ст.126 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI (із змінами та доповненнями) за затримку на 196 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання у розмірі 61975,85 грн. зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 12395,17 грн. за платежем орендна плата з юридичних осіб є протиправним та підлягає скасуванню в повному обсязі.

Суд першої інстанції дав належну оцінку обставинам справи, вірно застосував Законодавство, яке регулює ці правовідносини та ухвалив правильне рішення, яке відповідає вимогам матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, а тому апеляційну скаргу потрібно залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду без змін.

За таких обставин, доводи, наведені в апеляційній скарзі, спростовуються матеріалами справи, а висновок суду першої інстанції є таким, що грунтується на належних та допустимих доказах.

Згідно ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Рівному Головного управління Міндоходів у Рівненській області залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "19" травня 2014 р. - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис) І.Ф.Бондарчук

судді: (підпис) Б.С. Моніч

(підпис) С.М.Хаюк

З оригіналом згідно: суддя _______ І.Ф.Бондарчук

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: Управління капітального будівництва виконавчого комітету Рівненської міської ради вул. Лермонтова, 6,м.Рівне,33028

3- відповідачу/відповідачам: Державна податкова інспекція у м.Рівному Головного управління Міндоходів у Рівненській області вул.Відінська,8,м.Рівне,33023

- ,