ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 серпня 2014 року м. Київ К/9991/85792/11
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді-доповідача Федорова М.О.
суддів: Костенка М.І.
Островича С.Е.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Ратнівської
міжрайонної державної податкової інспекції у Волинській області
на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 01.11.2011
у справі № 2а-18343/09/0370
за позовом Закритого акціонерного товариства «Ратнівський молокозавод»
до Ратнівської міжрайонної державної податкової інспекції у Волинській
області
про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення
ВСТАНОВИВ:
Закрите акціонерне товариство «Ратнівський молокозавод» звернулось до Волинського окружного адміністративного суду з позовом до Ратнівської міжрайонної державної податкової інспекції у Волинській області про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 17.08.2009 у задоволенні позову відмовлено.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 01.11.2011 постанову Волинського окружного адміністративного суду від 17.08.2009 скасовано, прийнято нове рішення, яким позовні вимоги задоволено.
Не погоджуючись з зазначеним рішенням суду апеляційної інстанції, відповідач оскаржив його в касаційному порядку. В скарзі просить суд скасувати постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 01.11.2011 та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Касаційна скарга вмотивована тим, що судом апеляційної інстанції при вирішення спору по даній справі невірно застосовано норми матеріального та порушено норми процесуального права.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, розглянувши надані письмові докази в їх сукупності, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційну скаргу слід відхилити з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами першої та апеляційної інстанції, відповідачем проведено документальну невиїзну перевірку ЗАТ «Ратнівський молокозавод» щодо достовірності заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість по податкових деклараціях з ПДВ за лютий та березень 2009 року, за результатами якої складено акт №15/1501/13360705 від 27.05.2009.
Перевіркою встановлено порушення позивачем пп. 7.7.2 п.7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» № 168/97-ВР, а саме, товариство завищило суму бюджетного відшкодування з ПДВ за лютий 2009 року на 39930 грн. та за березень 2009 року на 94070 грн. внаслідок безпідставного коригування податкового зобов'язання в декларації за лютий місяць на суму 134000 грн. та відповідно завищення від'ємного значення.
На підставі вищезазначеного акта фіскальним органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 03.06.2009р. №0000851501/0 про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 134000грн., визначення податкового зобов'язання з ПДВ в сумі 39930грн. та нараховано 3993грн. штрафної санкції.
З матеріалів справи встановлено, що позивач одержав від ПП «Імпекс-Агро» попередню оплату за товар - спред солодковершковий «Щедрий вечір» 81,5% у кількості 195454 кг. на загальну суму 3010000 грн., в т.ч. ПДВ у сумі 501666 грн. 67 коп. та включив його до складу податкових зобов'язань у податковій декларації (переробного підприємства) за жовтень 2008 року. Податкова накладна №1159 від 31.10.2008р. на вказану суму була виписана позивачем по першій події - попередній оплаті за товар.
Пунктом 4.5 ст. 4 Закону №168 визначено, якщо після поставки товарів (послуг) здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за поставкою перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів особі, яка їх надала, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню.
Згідно з п.п. 4.5.1 вказаної статті якщо внаслідок такого перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку - постачальника, то:
а) постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов'язань за наслідками податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок, та надсилає отримувачу розрахунок відкоригованого значення податку;
б) отримувач відповідно зменшує суму податкового кредиту за наслідками такого податкового періоду у разі, якщо він є зареєстрованим як платник податку на дату проведення коригування, а також збільшив податковий кредит у зв'язку з отриманням таких товарів (послуг).
Оскільки 27.02.2009р. позивач повернув на рахунок ПП «Імпекс-Агро» частину попередньої оплати у сумі 670000 грн., в т.ч. ПДВ 134000 грн. та виписав Розрахунок коригування № 2, зменшення суми податкових зобов'язань відбулося у лютому 2009 року, тому позивачем у відповідності з вимогами п.п. 4.5.1 «а» п. 4.5 ст. 4 Закону №168, здійснено коригування податкових зобов'язань та відображено їх у податковій декларації за лютий 2009 року.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо запобігання негативним наслідкам впливу світової фінансової кризи на розвиток агропромислового комплексу» у статтю 11 Закону України «Про податок на додану вартість» було включено пункт 11.21 такого змісту: сума податку на додану вартість, що повинна сплачуватися до бюджету переробними підприємствами всіх форм власності за реалізовані ними молоко та молочну продукцію, м'ясо та м'ясопродукти, у повному обсязі спрямовується виключно для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко і м'ясо в живій вазі. Порядок обліку зазначених коштів визначається Кабінетом Міністрів України».
Відповідно до п.5 Порядку обліку та використання коштів, спрямованих на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, затвердженого Постановою КМУ від 02.04.2009р. №291 «Про реалізацію пункту 11.21 статті 11 Закону України «Про податок на додану вартість» перерахування коштів сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними молоко та м'ясо в живій вазі здійснюється за платіжними дорученнями з поточного рахунка переробного підприємства за цінами відповідно до укладених договорів, а сум дотацій - з його небюджетного рахунка, відкритого в територіальному органі Державного казначейства, на окремі рахунки сільськогосподарських товаровиробників (крім тих, що ведуть особисте селянське господарство), які вони повинні відкрити в обслуговуючих банках протягом одного звітного періоду.
Переробні підприємства у кінці кожного робочого тижня перераховують половину зарахованої їм на поточний рахунок суми податку на додану вартість, нарахованого на обсяги поставленої ними готової продукції, на небюджетні рахунки. Остаточний розрахунок належної до перерахування на небюджетний рахунок суми податку на додану вартість проводиться щомісяця відповідно до окремої податкової декларації.
Перераховані безпосередньо з поточних рахунків переробних підприємств без зарахування на небюджетні рахунки суми коштів за рахунок сум податку на додану вартість, що розраховуються переробними підприємствами за окремою податковою декларацією, не враховуються як дотації.
Не перераховані на небюджетні рахунки суми податку на додану вартість та виплати сум коштів, здійснені з небюджетних рахунків за призначенням з порушенням цього Порядку, вважаються такими, що використовуються не за цільовим призначенням і підлягають стягненню до державного бюджету.
Відповідно до п.7 вищезазначеного Порядку, не перераховані переробними підприємствами на окремі рахунки сільськогосподарських товаровиробників суми дотацій у строки, встановлені законодавством для сплати податку на додану вартість до бюджету, вважаються такими, що використовуються не за цільовим призначенням і підлягають стягненню до державного бюджету. Відповідно до п. 1.2 вказаного Порядку платники податку - переробні підприємства, які згідно із пунктом 11.21 статті 11 Закону суми податку на додану вартість, що повинні сплачуватися до бюджету за реалізовані ними молоко та молочну продукцію, м'ясо та м'ясопродукти, у повному обсязі спрямовують виключно для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко і м'ясо в живій вазі, подають податкову декларацію з податку на додану вартість (переробного підприємства), яка є невід'ємною частиною звітності за відповідний звітний період. До такої податкової декларації включаються лише ті операції, що стосуються установленого цим пунктом статті 11 Закону режиму з урахуванням порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 5.6 вказаного порядку передбачено, що коригування податкових зобов'язань відображається у рядку 8. При заповненні цього рядка обов'язковим є подання додатка 1 до податкової декларації, який заповнюється в розрізі контрагентів та податкових накладних. При цьому збільшення або зменшення податкових зобов'язань, що здійснюється відповідно до пункту 4.5 статті 4 Закону №168, відображається у рядку 8.3.
За змістом п. 6 Порядку №805 та п. 1.2 Порядку №166 податкова декларація (переробного підприємства) складається виключно для визначення механізму сплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам і не змінює об'єкти, базу та ставки оподаткування, визначені Законом №168.
Стаття 11.21 Закону №168, яка передбачала спрямування сум податку на додану вартість на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам, з 01.01.2009р. виключена відповідно до Закону України «Про першочергові заходи щодо запобігання негативним наслідкам фінансової кризи та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 31 жовтня 2008 року N 639-VI.
Враховуючи зазначене колегія суддів погоджує висновок суду апеляційної інстанції, що за період з 01.01.2009 по 17.03.2009 механізм виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам не діяв, у зв'язку з чим податкова декларація (переробних підприємств) складанню не підлягала, тому позивач об'єктивно не мав можливості відобразити коригування податкових зобов'язань у декларації (переробних підприємств) за лютий 2009 року.
Рішення суду апеляційної інстанції постановлене з додержанням норм процесуального та матеріального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги висновок суду не спростовують, підстави для призначення справи до розгляду в судовому засіданні відсутні.
Враховуючи вищевикладене, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку про те, що касаційну скаргу Ратнівської міжрайонної державної податкової інспекції у Волинській області на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 01.11.2011 у справі № 2а-18343/09/0370 слід відхилити, а судові рішення залишити без змін.
Керуючись ст.ст. 2201, 221, 223, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Ратнівської міжрайонної державної податкової інспекції у Волинській області відхилити.
Постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 01.11.2011 у справі № 2а-18343/09/0370 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав та в порядку, передбачених статтями 236-2392 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий М.О. ФедоровСудді М.І. Костенко С.Е. Острович