ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
07 травня 2014 рокусправа № 0814/2а-15779/2012(2а/0814/287/2012) Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Туркіної Л.П. (доповідач),
суддів: Проценко О.А. Дурасової Ю.В.
при секретарі - Комар Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Ленінському району
на постанову: Ленінського районного суду м. Запоріжжя від 03.05.2012 р.
у справі № 0814/2а-15779/2012(2а/0814/287/2012)
за позовом: ОСОБА_2, ОСОБА_3
до: Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Ленінському району
про: визнання протиправними дій, -
ВСТАНОВИВ:
У грудні 2011 рок ОСОБА_2, та ОСОБА_3 звернулися в суд з позовом до УПЗСН Запорізької міської ради по Ленінському району про визнання незаконними дій, скасування рішення про виплату допомоги при народженні другої дитини, зобов`язання винести рішення про призначення допомоги у розмірі, що призначається при народженні третьої дитини та провести перерахунок і виплату державної соціальної допомоги у належному розмірі.
Постановою Ленінського районного суду м. Запоріжжя від 03.05.2012 р. позов задоволено. Визнано незаконними дії Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Ленінському району по виплаті допомоги ОСОБА_3 при народженні третьої дитини доньки ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_6 у розмірі встановленому як на другу дитину.
Скасовано рішення Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Ленінському району від 09.06.2011р. про призначення допомоги сім'ям з дітьми по виплаті ОСОБА_3 допомоги при народженні другої дитини.
Зобов'язано управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Ленінському району винести нове рішення про призначення ОСОБА_3 допомоги при народженні дитини та виплатити її у розмірі, що визначається при народженні третьої дитини, за період з часу початку її виплати, з урахуванням раніше виплачених сум за вказаний період, та в подальшому виплачувати її в розмірі, що визначається при народженні третьої дитини.
Рішення суду обґрунтовано тим, що відповідачем по справі було порушено вимоги Закону України "Про державну допомогу сімям з дітьми" та Постанову КМУ від 27.02.2001 р. №1751 "Про затвердження порядку призначення і виплати державної допомоги сімям з дітьми", оскільки допомога при народженні спільної дитини позивачів призначалась без врахування дитини чоловіка - ОСОБА_2 - від першого шлюбу.
Не погодившись із постановою Ленінського районного суду м. Запоріжжя від 03.05.2012 р., відповідач - Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Ленінському районі подало апеляційну скаргу, у якій, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Відповідач зазначив, що відповідно до ст. 6, 10 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», п. 10, 11, 15 Порядку призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 допомога при народженні дитини надається за місцем реєстрації одному з батьків дитини, які постійно проживають разом з дитиною. Особи, що звертаються за призначенням допомоги при народженні другої дитини або наступних дітей, подають також довідку про склад сім'ї та копію свідоцтва про народження кожної дитини. Позивач ОСОБА_3, звернувшись до Управління 08.06.2011, подала заяву на призначення допомоги при народженні другої дитини, свідоцтва про народження двох дітей, довідку № 28/6-123 від 04.06.2011 про реєстрацію її місця проживання з двома дітьми за адресою, АДРЕСА_1. На підставі цих документів і даних вказаних заявником Управління призначило позивачу допомогу при народженні другої дитини. Дії управління повністю законні і обґрунтовані, оскільки допомога при народженні другої дитини позивачу призначалася на підставі поданих документів за адресою: АДРЕСА_1.
Заперечення на апеляційну скаргу до суду не надійшло.
У судовому засіданні позивачі та їх представники просили рішення суду першої інстанції залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Представник відповідача до суду не прибув, про час та місце судового розгляду відповідач був повідомлений належним чином.
Заслухавши позивача та його представника, проаналізувавши доводи апеляційної скарги , дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з такого.
Судом встановлено, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 одружені з 06.11.2010 року, шлюб зареєстрований в Ленінському відділі РАЦС Запорізького міського управління юстиції, актовий запис № 619, що підтверджується свідоцтвом про шлюб серія НОМЕР_1 від 06.11.2010р., виданого Ленінським відділі РАЦС Запорізького МУЮ.
На їх утриманні перебуває троє неповнолітніх дітей : ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_7 донька ОСОБА_2 від першого шлюбу, ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_8 донька ОСОБА_3 від першого шлюбу, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 - донька позивачів від шлюбу, зареєстрованого 06.11.2010р.
ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2 є донькою ОСОБА_2 від першого шлюбу, який було розірвано рішенням Ленінського районного суду м.Запоріжжя № 2-253/97 від 15.01.1997р., згідно з яким дочка ОСОБА_7 знаходиться на утриманні ОСОБА_2 та проживає разом з ним. Після розлучення батьків та по теперішній час ОСОБА_7 проживає та зареєстрована з адресою : АДРЕСА_2, разом з позивачами, що підтверджується довідкою про реєстрацію місця проживання № 28/6-123-2 від 05.10.2011р., виданою начальником ВГІРФО Ленінського РВ ЗМУ ГУМВС України в Запорізькій області та домовою книгою про реєстрацію.
Крім того, на момент прийняття судом першої інстанції рішення у справі, ОСОБА_7 навчалась на денній формі навчання у Запорізькому Національному Університеті за контрактом, який укладено між батьком та університетом, що підтверджується договором про навчання № 1100 від 25.08.2010р.
ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_8, є донькою ОСОБА_3 від першого шлюбу, який було розірвано рішенням Ленінського районного суду м. Запоріжжя у травні 2008р. Після розлучення батьків та по теперішній час ОСОБА_8 проживає та зареєстрована за адресою АДРЕСА_2, разом з позивачами, що підтверджується довідкою про реєстрацію місця проживання № 28/6-123-2 від 05.10.2011р., виданою начальником ВГІРФО Ленінського РВ ЗМУ ГУМВС України в Запорізькій області.
Під час сумісного проживання у подружжя народилася дочка ОСОБА_4, в свідоцтві про народження якої батьками вказані позивачі, що підтверджується свідоцтвом про народження серія НОМЕР_2 від 31 .05.2011р. виданого Ленінським відділом державної РАЦС Запорізького МУЮ, яка проживає та зареєстрована за адресою : АДРЕСА_2, разом з батьками, що підтверджується довідкою про реєстрацію місця проживання № 28/6-123-2 від 05.10.2011р., виданою начальником ВГІРФО Ленінського РВ ЗМУ ГУМВС України в Запорізькій області.
Після народження третьої дитини, позивачі звернулися до відповідача про призначення державної допомоги. Рішенням УПСЗН Запорізької міської ради по Ленінському району 9.05.11р. ОСОБА_3 було призначено державну допомогу при народженні дитини, як на другу дитину. В жовтні 2011р. позивачі вдруге звернулись до УПЗСН Запорізької міської ради по Ленінському району з листом про перерахунок державної допомоги, з урахуванням дитини чоловіка від першого шлюбу, яка проживає з ними та перебуває у них на утриманні.
Однак, позивачам було відмовлено в перегляді рішення щодо виплати допомоги при народженні як на третю дитину та запропоновано звернутися для вирішення спірного питання, що підтверджується листом УПЗСН Запорізької міської ради по Ленінському району № к-120-012 від 15.11.2011р., що і стало причиною звернення позивача до суду.
Отже, з наданих суду документів вбачається, що позивачі мають на утриманні 3 дітей.
Згідно Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", введеного в дію Постановою ВР від 21.11.1992 року, з послідуючими змінами та доповненнями ст.3 передбачено види допомоги, в тому числі і допомоги при народженні третьої дитини.
Згідно ст. 11 вищевказаного Закону України та п. 13Постанови КМ України від 27.12.2001р. №1751 "Про затвердження порядку призначення державної допомоги сім'ям з дітьми", допомога батькам при народженні дитини призначається на підставі свідоцтва про народження дитини, за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло пізніше 12 місяців з дня народження дитини. У разі народження двох і більше дітей, допомога призначається на кожну дитину.
Допомога при народженні дитини припиняється у разі позбавлення отримувача батьківських прав, відібрання дитини в отримувача допомоги, без позбавлення батьківських прав, тимчасове влаштування дитини на повне державне утримання, припинення опіки та звільнення від опіки, нецільове використання коштів і незабезпечення отримувачем належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини.
Згідно п.3 вищевказаної постанови, при народженні дитини, яка народилася після 8 квітня 2011 року, надається допомога в сумі кратній 30 розмірів прожиткового мінімуму на першу дитину; кратній 60 розмірів прожиткового мінімуму на другу дитину; кратній 120 розмірам прожиткового мінімуму на третю дитину і кожну наступну дитину.
При цьому, згідно п. 13 вище вказаної Постанови розмір та строк виплати допомоги, яка призначається одному з батьків дитини, визначається з урахуванням кількості живо народжених та усиновлених дітей (враховуючи померлих), які до народження дитини перебували на утриманні особи, якій призначається допомога, її чоловіка (дружини), крім дітей, від виховання яких зазначена особа (її чоловік, дружина), відмовилась, а також дітей, які передані на виховання іншій особі, та повнолітньої дочки (повнолітнього сина) чоловіка, які не були усиновлені дружиною. У разі народження двійні або більшої кількості дітей кожна дитина з їх числа вважається наступною.
Таким чином, слід погодитись з висновком суду першої інстанції стосовно того, що під час призначення позивачам допомоги при народженні дитини ОСОБА_4. ІНФОРМАЦІЯ_5, не було дотримано норм Закону України "Про державну допомогу сімям з дітьми" та Постанови КМУ від 27.02.2001 р. №1751 "Про затвердження порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми", оскільки допомога при народженні призначалась без врахування дитини ОСОБА_2 від першого шлюбу.
Отже, рішення суду першої інстанції про задоволення позову є законним та обґрунтованим.
Доводи відповідача стосовно того, що призначення допомоги було наслідком дій позивача - ОСОБА_3 ., яка не подала належних документів, не приймаються судом, виходячи з принципу верховенства права, а також враховуючи норми ст. 3 ч.1 Конвенції про права дитини, схваленої Генеральною Асамблеєю ООН, резолюція 44/25 від 20 листопада 1989р. та ратифікованої Постановою ВР від 27.02.1991 року № 789-ХІІ, де передбачено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питанням соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Отже, дії ОСОБА_3 . не можуть обмежити законні права та судовий захист інтересів дитини.
Виходячи з викладеного, апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Ленінському району слід залишити без задоволення. Постанову Ленінського районного суду м. Запоріжжя від 03.05.2012 р. - без змін.
Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Ленінському району залишити без задоволення.
Постанову Ленінського районного суду м. Запоріжжя від 03.05.2012 р. - без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.
Касаційна скарга на судове рішення подається протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення судового рішення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення судового рішення в повному обсязі.
Головуючий: Л.П. Туркіна
Суддя: О.А. Проценко
Суддя: Ю.В. Дурасова