Справа № 539/2750/14-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28.08.2014 Лубенський міськрайонний суд
Полтавської області
В складі: головуючого судді - Матвієнка В. М.
при секретарі - Павличенко О.А.
за участю представника позивача - ОСОБА_1
представника відповідача Управління Пенсійного фонду України в м. Лубни та Лубенському районі Полтавської області - Кока Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні м. Лубни адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в м. Лубни та Лубенському районі Полтавської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_4 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Лубни та Лубенському районі Полтавської області про визнання протиправним рішення від 07.08.2014 року відповідача, зобов'язання відповідача достроково призначити пенсію за віком.
Позивач зазначила, що її чоловік приймав участь у ліквідації аварії на ЧАЕС в 1986 році. ІНФОРМАЦІЯ_2 року чоловік помер. Відповідно до ЦВЛК по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв від 06.12.2012 року захворювання та причина смерті її чоловіка пов'язані з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. 06.08.2014 року позивач звернулася до відповідача щодо дострокового призначення їй пенсії за віком. Проте, відповідач відмовив в призначенні пенсії, з огляду на те, що її чоловік був залучений до в ліквідації аварії на ЧАЕС не як військовослужбовець, а як військовозобов'язаний. Крім того, померлому за життя не було встановлено інвалідність.
Вважаючи такі дії відповідача незаконними, позивач звернулася до адміністративного суду.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, прохає їх задовольнити.
Представники відповідача позов не визнав, мотивуючи тим, що чоловік позивачки ОСОБА_5 не мав статусу військовослужбовця, не був інвалідом , а тому права на призначення дострокової пенсії за віком позивачка, як його дружина не має.
Дослідивши обставини, докази справи суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Встановлено, що ОСОБА_5 приймав учать у ліквідації аварії на ЧАЕС в 1986 році в період проходження військових зборів (а.с. 15).
ІНФОРМАЦІЯ_2 року ОСОБА_5 помер.
Відповідно до витягу з протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв № 2421 від 06.12.2012 року захворювання і причина смерті ОСОБА_6 пов'язані з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с. 17).
Позивачка, ІНФОРМАЦІЯ_1 являлась дружиною ОСОБА_5
06.08.2014 року позивачка звернулася до відповідача з заявою про призначення їй достроково пенсії за віком в разі втрати годувальника з огляду на те, що її чоловік помер від захворювання здобутого при ліквідації аварії на ЧАЕС.
Листом від 07.08.2014 року відповідач відмовив в достроковому призначенні пенсії за віком, з огляду на те, що ОСОБА_5 приймав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період проходження військових зборів, при цьому військовослужбовцем не являючись. Крім того, померлий не був визнаний інвалідом внаслідок ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Не погоджуючись з такою відмовою відповідача, позивач звернувся з позовом до адміністративного суду.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд виходить з наступного.
Згідно з п. 3 Прикінцевих положень ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, що стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.
Відповідно до примітки до ст. 10 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов'язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають(перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що відповідач незаконно відмовив позивачці в достроковому призначенні пенсії за віком з підстав, того, що ОСОБА_5 приймав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період проходження військових зборів, при цьому військовослужбовцем не являючись, оскільки за нормами вказаних законів такі особи прирівнюються до військовослужбовців.
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 20.05.2014 року у справі № К/9991/4251/12.
Посилання відповідача на те, що за життя ОСОБА_5 не була встановлена інвалідність, яка пов'язана з ліквідацією аварії на ЧАЕС, є безпідставними, оскільки норма п. 3 Прикінцевих положень ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не передбачає такої умови. За вказаною нормою достатнім є встановлення причинно-наслідкового зв'язку між смертю особи та захворюванням, пов'язаним з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, який був встановлений протоколом Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв № 2421 від 06.12.2012 року.
Таким чином, суд приходить до висновку, що цей позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 5, 9-12, 122, 128, 158 -163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в м. Лубни та Лубенському районі Полтавської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Визнати незаконними рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Лубни та Лубенському районі Полтавської області від 07.08.2014 року щодо відмови ОСОБА_4 у призначенні дострокової пенсії за віком.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Лубни та Лубенському районі Полтавської області призначити ОСОБА_4 достроково пенсію за віком відповідно до п. 3 Прикінцевих положень ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 06.08.2014 року.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення .
Суддя Лубенського
міськрайонного суду Матвієнко В. М.