Ухвала суду № 40291444, 19.08.2014, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.08.2014
Номер справи
826/2519/14
Номер документу
40291444
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/2519/14 Головуючий у 1-й інстанції: Іщук І.О. Суддя-доповідач: Глущенко Я.Б.

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 серпня 2014 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Глущенко Я.Б.,

суддів Романчук О.М., Шелест С.Б.,

при секретарі Строяновській О.В.,

за участю:

представника відповідача - Гривнака А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Підприємства з іноземними інвестиціями «Ітрако» до Київської міжрегіональної митниці Міндоходів, Головного управління Державної казначейської служби у м. Києві про визнання протиправними дій та стягнення коштів, за апеляційною скаргою Київської міжрегіональної митниці Міндоходів на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 31 березня 2014 року,

В С Т А Н О В И В :

Підприємство з іноземними інвестиціями «Ітако» (далі - ПІІ «Ітрако») звернулося у суд із позовом до Київської міжрегіональної митниці Міндоходів та Головного управління Державної казначейської служби у м. Києві, у якому просило визнати протиправними дії митного органу щодо відмови в поверненні суми надмірно сплаченого до бюджету податку на додану вартість у розмірі 40472,78 грн. за вантажно-митними деклараціями №100260000/2013/139875 від 24.07.2013 р., №100260000/2013/140533 від 28.08.2013 р., №100260000/2013/141126 від 30.09.2013 р., №100260000/2013/141254 від 07.10.2013 р., 100260000/2013/141717 від 20.11.2013 р. та стягнути з Державного бюджету України через казначейський орган на свою користь зазначену суму коштів.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 31 березня 2014 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено. Разом з тим, суд першої інстанції, вийшовши за межі позовних вимог, зобов'язав Київську міжрегіональну митницю Міндоходів підготувати висновок про повернення суми надмірно сплаченого до бюджету податку на додану вартість за вищеназваними вантажно-митними деклараціями з відповідного бюджету, в тому числі підтвердження зарахування спірних коштів до Державного бюджету України, до Головного управління державної казначейської служби України у м. Києві та подати його останньому до виконання.

Не погоджуючись із судовим рішенням, перший відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін, з таких підстав.

Розглядаючи адміністративний позов, суд першої інстанції дійшов висновку про необхідність захисту порушеного права позивача шляхом зобов'язання митного органу підготувати висновок про повернення суми надмірно сплаченого до бюджету податку на додану вартість за вантажно-митними деклараціями, коригування яких, здійснене митним органом, визнано протиправним, та спричинило надмірні втрати позивача при розмитненні поставленого товару.

З таким висновком суду не можна не погодитися.

Враховуючи, що постанова суду першої інстанції оскаржується лише одним із відповідачів, колегія суддів переглядає судове рішення в межах вимог апелянта.

Із матеріалів справи вбачається, що постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 17 грудня 2013 року у справі №826/13088/13-а скасовано постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 03 жовтня 2013 року та задоволено позовні вимоги ПІІ «ІТРАКО» до Київської міжрегіональної митниці Міндоходів. Визнано протиправними та скасовано рішення Київської міжрегіональної митниці Міндоходів про коригування заявленої митної вартості товарів за резервним методом від 22.07.2013 року № 100260000/2013/230461/2 та картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення від 22.07.2013 року №100260000/2013/10103.

Зазначене рішення апеляційного адміністративного суду набрало законної сили 17 грудня 2013 року.

На підставі визнаного протиправним та скасованого судом рішення про коригування заявленої митної вартості товарів митним органом було зараховано до Державного бюджету кошти, що складають різницю між сумою митних платежів, обчисленою згідно з митною вартістю товарів, визначеною позивачем як декларантом, та сумою митних платежів, обчисленою згідно з митною вартістю товарів, визначеною митним органом самостійно. При цьому, судом визнано неправомірність такого рішення митного органу. Відтак, до Державного бюджету України фактично надійшли від позивача надмірно сплачені кошти.

Відповідно до ч. 1 ст. 301 Митного кодексу України повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України.

Згідно ч. 3 ст. 301 Митного кодексу України помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Процедура повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами регламентується Порядком повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого наказом Державної митної служби України від 20 липня 2007 р. N 618, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2007 р. за N 1097/14364 (далі - Порядок № 618).

Відповідно до п. 1 Розділу ІІІ Порядку № 618 визначено, що для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою.

Заява може бути подана не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України.

Таким чином, обов'язковою умовою для здійснення повернення сум надмірно сплаченого податку на додану вартість є подання платником заяви про таке повернення протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Як убачається з матеріалів справи, позивачем до Київської міжрегіональної митниці Міндоходів була подана заява від 10 січня 2014 року № 03 (вх. номер 500) про повернення сплачених до Державного бюджету України грошових коштів на загальну суму 30927,69 грн. на депозитний рахунок 37349210000026 відкритий у ГУ ДКСУ у м. Києві, код банку 820019 для подальших розрахунків як передоплата, та про не зараховування до Державного бюджету України грошових коштів у сумі 9545,09 грн.

Зазначена заява подана позивачем у відповідності до вимог Порядку № 618.

Проте, листом від 24.01.2014 року № 976/1/26-70-52-04 митним органом було повідомлено позивача що, оскільки позовних вимог щодо повернення підприємству з Державного бюджету грошових коштів та щодо визнання їх надмірно сплаченими при здійсненому митному оформлені не заявлялось, і не відображено в судових рішеннях, - відсутні підстави для повернення коштів з Держбюджету.

Зі змісту п. п. 2, 3 Розділу III Порядку N 618 слідує, що заява, зареєстрована в загальному відділі, після розгляду керівником (заступником керівника) митного органу разом з пакетом документів передається до відділу митних платежів митного органу для перевірки обґрунтованості повернення заявлених сум. Відділ перевіряє факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати.

Пунктом 4 Розділу III цього Порядку передбачено, що для підготовки висновку встановленої форми про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, керівництвом відділу митних платежів митного органу за потреби ініціюється проведення перевірки в митному органі щодо правильності митного оформлення із залученням відповідних підрозділів митного органу. Порядок і форма складання документа, у якому відображатимуться результати перевірки, визначаються наказом Державної митної служби України.

Взаємовідносини митних органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, регламентуються Порядком, затверджений спільним наказом Державної митної служби України та Державного казначейства України від 20 липня 2007 p. N 611/147, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 25 вересня 2007 р. за N 1095/14362, (далі - Порядок N 611/147), який був чинним на час спірних правовідносин.

Відповідно до п. 7 Порядку N 611/147 на підставі отриманого Висновку про повернення відповідний орган Державного казначейства України готує платіжні документи на перерахування коштів з рахунку з обліку доходів державного бюджету на рахунок, зазначений у Висновку про повернення, та протягом п'яти робочих днів від дати отримання Висновку про повернення здійснює повернення коштів з бюджету.

Враховуючи приведені нормі, митний орган зобов'язаний був перевірити факт наявності зайвої сплати позивачем грошових коштів до бюджету та надати у разі підтвердження факту до відповідного органу Державного казначейства України висновок про повернення надмірно зарахованих до бюджету митних платежів.

Натомість, Київська міжрегіональна митниця Міндоходів відмовила позивачу у поверненні з бюджету грошових коштів, посилаючись на те, що при скасуванні рішення про коригування митної вартості, судом не було зобов'язано їх повернути позивачу суму надмірно сплачених коштів.

Такі доводи митного органу є необґрунтованими, позаяк у разі звернення платника за поверненням надміру сплачених коштів, в першого виникає обов'язок у встановлені терміни перевірити та встановити факт наявності чи відсутності відповідних переплат та надати відповідний висновок органу Державної казначейської служби України. При цьому, такий обов'язок не потребує наявності відповідного судового рішення, а визначений нормативно-правовими актами.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що з метою захисту права та інтересу позивача на повернення належних йому сум переплат Київську міжрегіональну митницю Міндоходів слід зобов'язати підготувати висновок про повернення суми надмірно сплаченого до бюджету податку на додану вартість за наданими позивачем вантажно-митними деклараціями з відповідного бюджету, в тому числі підтвердження зарахування спірних коштів до Державного бюджету України, до Головного управління державної казначейської служби України у м. Києві та подати його останньому до виконання.

Доводи відповідача, викладені в апеляційній скарзі, не спростовують вищевикладене, а отже підстави для її задоволення відсутні.

Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 1, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст.160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд,

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Київської міжрегіональної митниці Міндоходів залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 31 березня 2014 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддяЯ.Б. Глущенко суддя О.М. Романчук суддяС.Б. Шелест

(Повний текст ухвали складено 26 серпня 2014 року.)

.

Головуючий суддя Глущенко Я.Б.

Судді: Романчук О.М

Шелест С.Б.