Рішення № 40286819, 28.08.2014, Господарський суд Волинської області

Дата ухвалення
28.08.2014
Номер справи
903/1148/13
Номер документу
40286819
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

22 серпня 2014 р. Справа № 903/1148/13

за позовом Волинського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Волинській області

до відповідача: Державного підприємства "Цуманське лісове господарство"

про стягнення 108 637,50грн. заподіяних державі збитків

за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача:

1.Берестянська сільська рада

2.Головне управління Державної казначейської служби у Волинській області

Суддя Слупко В.Л.

Представники сторін, які брали участь в судових засіданнях:

від Волинської міжрайонної прокуратури з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері: Леміщак Д.М., довір.№34-453 вих.14 від 14.08.2014р.

від Державної екологічної інспекції у Волинській області: Матвійчук Т.М., довір.№26 від 04.08.2014р.

від Державного підприємства "Цуманське лісове господарство": Мельник О.В., довір. №537 від 19.05.2014р.

від третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача:

1.Берестянської сільської ради: не з'явився

2.Головного управління Державної казначейської служби у Волинській області: Соловей В.С., довір.№15-04/8-33 від 02.01.2014р.

В судовому засіданні 18.08.2014р. оголошувалась перерва до 22.08.2014р. до 14:30 год.

Суть спору: Волинський міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в листопаді 2013р. звернувся до господарського суду з позовом в інтересах Державної екологічної інспекції у Волинській області про стягнення з ДП"Цуманське лісове господарство" 108 637,50грн. збитків, завданих навколишньому природному середовищу в результаті незаконних рубок деревини на території ландшафтного заказника "Кормин", який є об'єктом природно-заповідного фонду загальнодержавного значення. Як на правову підставу заявленого позову прокурор посилається на те, що відповідач в порушення вимог ст.9-1 ЗаконуУкраїни "Про природно-заповідний фонд України" та Інструкції про порядок установлення лімітів на використання природних ресурсів у межах території та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, затвердженої наказом Міністерства навколишнього природного середовища України №27 від 24.01.2008р. без наявного, затвердженого Міністерством навколишнього природного середовища ліміту та дозволу Державного управління охорони навколишнього природного середовища у Волинській області у 2012 році видав п'ять лісорубочних квитків на проведення заходів з формування та оздоровлення лісів на території ландшафтного заказника "Кормин", в результаті чого незаконно було вирубано сироростучі та сухостійні дерева, чим завдано шкоди на суму 108 637,5грн.

Представник Державної екологічної інспекції у Волинській області підтримала позовні вимоги прокурора в повному обсязі.

ДП"Цуманське лісове господарство" у відзиві на позов та його представник в судовому засіданні позовні вимоги вважають безпідставними, мотивуючи тим, що згідно виданих лісорубочних квитків на території заказника "Кормин" проводились санітарно-оздоровчі заходи (рубки дерев), а саме вибіркові санітарні рубки, очистка лісу від захаращеності та інша господарська рубка, які були включені до Плану проведення санітарно-оздоровчих заходів у лісах природно-заповідного фонду ДП"Цуманське лісове господарство" на 2012р., який був погоджений з Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища по Волинській області.

Відповідач вказує на те, що санітарно-оздоровчі заходи не належать до видів спеціального використання лісових ресурсів, а тому на ці заходи не поширюють свою дію норми ст.9-1 Закону України "Про природно-заповідний фонд України", відповідно Цуманському лісовому господарству не було необхідності отримувати ліміт та дозволи на проведення фактично санітарних та оздоровчих рубок.

Крім того відповідач зауважує, що застосування до ДП"Цуманське лісове господарство" такс, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 21.04.1997р. №521 є неправомірним, оскільки даною постановою передбачено, що дані такси застосовуються до осіб, які здійснили незаконну(самовільну) рубку. Проте рубка здійснювалась на підставі лісорубочних білетів та в межах затвердженого на 2012 рік Плану проведення санітарно-оздоровчих заходів у лісах природно-заповідного фонду ДП"Цуманське лісове господарство".

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Висновок суду грунтується на нижчевикладеному:

Ландшафтний заказник "Кормин" є заказникам загальнодержавного значення, який розташований на території Цуманського лісгоспу у Берестянському лісництві, має загальну площу 549га, що підтверджується Положенням про вказаний заказник, затвердженим Міністерством охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України 10.03.1995р. (а.с.29-30).

Згідно п.4 вказаного Положення територія заказника "Кормин" не вилучається із землекористування Цуманського держлісгоспу, який здійснює на ній свою діяльність у відповідності з цим Положенням та іншими нормативними документами, несе відповідальність за неналежне утримання заповідного фонду.

В п.11 Положення відмічено, що всі роботи в заказнику здійснюються з дозволу Держуправління Мінприроди України в області та в межах лімітів, встановлених Мінприроди України.

Суд зазначає, що правові основи організації, охорони, ефективного використання природно-заповідного фонду України, відтворення його природних комплексів та об'єктів визначаються Законом України"Про природно-заповідний фонд України".

Статтею 16 вказаного Закону передбачено, що для збереження і відтворення корінних природних комплексів, виконання інших завдань у природному заповіднику відповідно до проекту організації його території та охорони природних комплексів допускається здійснення протипожежних і санітарних заходів, що не порушують режиму заповідника.

Як вбачається із акта позапланової перевірки дотримання природоохоронного законодавства при збереженні природно-заповідних об'єктів і територій загальнодержавного значення під час здійснення спеціального використання природних ресурсів ДП "Цуманське лісове господарство", проведеної Державною екологічною інспекцією у Волинській області 03.06.2013 року, на території ландшафтного заказника загальнодержавного значення "Кормин" у 2012 році відповідачем проведено санітарно-оздоровчі заходи (рубку дерев), а саме: вибірково санітарна рубка у кв.35 вид.33 пл.2,6 га, при чому зрубано 121 сироростуче дерево та 67 сухостійних дерев; вибірково - у кв.44 вид.35 пл.3,2 га зрубано 29 сироростучих дерев та 5 сухостійних дерев; при очистці лісу від захаращеності у кв.15 вид.36, 37 пл.3, 6 зрубано 69 сироростучих дерев та 53 сухостійних дерев; під час іншої господарської рубки у кв.25 вид.14 пл. 0,1 га зрубано 85 сироростучих дерев та 4 сухостійних дерева.

В акті зазначено, що вищевказані рубки проведені без дотримання статті 9-1 Закону України "Про природно-заповідний фонд" та Інструкції про порядок установлення лімітів на використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 24.01.2008 року №27, а саме: без наявного затвердження в установленому порядку ліміту та дозволу виданого Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища у Волинській області. Сума завданої шкоди навколишньому середовищу становить 108637,50 грн. /а.с. 12-13/.

Прокуратурою встановлено, що зазначені санітарні рубки проводились на підставі виданих ДП"Цуманське лісове господарство" п'яти лісорубочних квитків.

Як вбачається із наданих суду лісорубочних квитків (а.с.38, 40, 42, 44, 46 в графі "системи рубок" зазначено - інші заходи, пов'язані з веденням лісового господарства, вибіркова санітарна рубка, назва заходу - формування і оздоровлення лісів відповідно до завдань 2012р.

В процесі розгляду справи прокурором із матеріалів закритого кримінального провадження №42013020010000003 надано суду копію Плану проведення санітарно-оздоровчих заходів у лісах природно заповідного фонду ДП"Цуманське лісове господарство" на 2012р., погодженого з Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища по Волинській області, із якого вбачається, що в заказнику "Кормин" передбачались здійснені відповідачем санітарно-оздоровчі заходи.

Згідно пунктів 19 та 20 Правил поліпшення якісного складу лісів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007р. №724 ( в редакції станом на момент здійснення рубок) санітарні рубки спрямовуються на оздоровлення та посилення біологічної стійкості лісів, запобігання їх захворюванню і пошкодженню. Санітарні рубки призначаються на підставі матеріалів лісовпорядкування, санітарного або лісопатологічного обстеження, а на територіях природно-заповідного фонду (за винятком заказників та господарських зон національних природних і регіональних ландшафтних парків) - за погодженням з органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища Автономної Республіки Крим, Мінприроди.

Законом України від 21.01.2010 року "Про внесення змін до Закону України"Про природно-заповідний фонд України" вказаний Закон було доповнено статтею 9-1 "Спеціальне використання природних ресурсів у межах території та об'єктів природно-заповідного фонду", якою регламентовано, що спеціальне використання природних ресурсів у межах території та об'єктів природно-заповідного фонду здійснюється в межах ліміту та на підставі дозволу на спеціальне використання природних ресурсів у межах території та об'єктів природно-заповідного фонду.

Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища" у статті 38 встановлено, що використання природних ресурсів в Україні здійснюється в порядку загального і спеціального використання природних ресурсів.

В порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності, а у випадках, передбачених законодавством України,- на пільгових умовах.

Статтею 10 Закону України "Про рослинний світ" також визначено, що спеціальне використання природних рослинних ресурсів здійснюється за дозволом юридичними або фізичними особами для задоволення їх виробничих та наукових потреб, а також з метою отримання прибутку від реалізації цих ресурсів або продуктів їх переробки.

Стаття 100 Лісового Кодексу регулює особливості охорони, захисту, використання та відтворення лісів на землях природно-заповідного фонду, згідно якої порядок охорони, захисту, використання та відтворення лісів на землях природно-заповідного фонду визначається відповідно до Закону України "Про природно-заповідний фонд України", який по своїй суті є спеціальним законом щодо об'єктів ПЗФ.

Міністерство екології та природних ресурсів листом від 17.09.2013р. №513/09/3-13 (а.с.52) на адресу Державної екологічної інспекції у Волинській області роз'яснило, що для заготівлі деревини у ході рубок формування та оздоровлення лісів лісогосподарське підприємство має отримати ліміт на використання природних ресурсів у межах відповідного об'єкту ПЗФ та дозвіл територіального органу Мінприроди, зазначивши, що ст. 9-1 Закону України"Про природно-заповідний фонд України" не розділяє спеціальне використання природного ресурсу на лісові чи нелісові ресурси.

Суд погоджується з прокурором і позивачем в тім, що передбачене статтею 9-1 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" поняття "спеціальне використання природних ресурсів в ПЗФ" є більш ширшим, ніж поняття "спеціальне використання лісових ресурсів", визначене у Лісовому кодексі України, а тому на рубки, пов'язані з веденням лісового господарства, до яких відносяться рубки догляду та санітарні рубки в межах територій заповідного фонду поширюються саме вимоги ст.9-1 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" як спеціального Закону щодо об'єктів ПЗФ.

Державне управління охорони навколишнього природного середовища у Волинській області листом від 03.04.2012р. №678/05 (а.с.34) повідомляло ДП"Цуманське лісове господарство" про те, що заготівля деревини в порядку рубок формування та оздоровлення лісів в межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення здійснюється в межах ліміту на використання природних ресурсів України та просило забезпечити оформлення матеріалів щодо проведення рубок формування та оздоровлення лісів в межах ПЗФ загальнодержавного, як ліміт на використання природних ресурсів, відповідно до переліку обгрунтовуючих матеріалів згідно з "Інструкцією про застосування порядку установлення лімітів на використання природних ресурсів у межах територій та об'єктів ПЗФ загальнодержавного значення", затвердженою наказом Мінприроди України від 24.01.2008р. №27. Також роз'яснювало, що плани санітарно-оздоровчих заходів та інші заходи рубок формування та оздоровлення лісів, оформлені, погоджені та затверджені згідно чинних нормативних актів, являються додатком до проекту ліміту на використання природних ресурсів.

Із врахуванням вищенаведеного суд приходить до висновку, що відповідачем в результаті недотримання вимог ст.9-1 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" при здійсненні в 2012р. санітарно-оздоровчих заходів в заказнику "Кормин" порушено природоохоронне законодавство саме з вини відповідача.

Згідно ст.1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Частиною 1 ст. 69 Закону України"Про охорону навколишнього природного середовища " встановлено, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

У відповідності до примітки до додатку 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.04.1998 №521 "Про затвердження такс для обчислення розміру відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства у межах території та об'єктів природно-заповідного фонду України", під незаконною рубкою слід розуміти рубку без спеціального на те дозволу або за наявності дозволу, але не тих рослин, не на тих площах, ділянках, не в тій кількості (понад ліміт), не в ті терміни, що передбачені дозволом.

На підставі викладеного відповідно до додатку 1 вказаної Постанови Кабінету Міністрів України. Державною екологічною інспекцією в області проведено розрахунок розміру відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства ДП"Цуманське лісове господарство" внаслідок порушення природоохоронного законодавства у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду, який становить 108 637,5грн.

Розрахунок заявлених до стягнення збитків відповідає приписам постанови Кабінету Міністрів України від 21.04.1998р. №521 "Про затвердження такс обчислення розміру відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства у межах територій та об'єктів ПЗФ України" та здійснений із врахуванням польових перелікових відомостей. Також судом враховано, що розподіл грошових коштів від стягнення за школу, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, повинен здійснюватись з урахуванням приписів статті 47 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" та вимог пункту 7 частини 3 статті 29, пункту 7 частини 2 статті 69 Бюджетного кодексу України, які визначають, що джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України в частині доходів є 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, а до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.

Враховуючи вищевикледане та керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України,

господарський суд, -

вирішив:

1.Позов задоволити повністю.

2. Стягнути з Державного підприємства "Цуманське лісове господарство" на користь Державної екологічної інспекції у Волинській області 108 637,5грн. заподіяних державі збитків на аналітичний рахунок №33110331700132, код класифікації доходів бюджету 24062100, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ отримувача 38051994, банк отримувача коштів ГУДКСУ у Волинській області МФО 803014 в сумі 108 637,5грн. для подальшого перерахування Головним управлінням Державної казначейської служби України у Волинській області на спеціальний фонд Державного бюджету України, Берестянського сільського та Волинського обласного бюджетів.

3.Стягнути з Державного підприємства "Цуманське лісове господарство" в доход Державного бюджету України судовий збір по справі в сумі 2 172,75 грн.

Повний текст рішення складено

28.08.2014

Суддя В. Л. Слупко