Постанова № 40278207, 14.08.2014, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.08.2014
Номер справи
816/2144/14
Номер документу
40278207
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 серпня 2014 року м. ПолтаваСправа № 816/2144/14

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Довгопол М.В.,

за участю:

секретаря судового засідання - Кулик-Куличок О.Л.,

представників позивача - Костиренко І.Б., Расько Ю.О.,

представника відповідача - Шкурата М.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної фінансової інспекції в Полтавській області до Козельщинської центральної районної лікарні, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Товариство з обмеженою відповідальністю «Інженерно-будівельна компанія «СІТІ-СКС», Управління капітального будівництва Полтавської обласної державної адміністрації про зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

03 червня 2014 року Державна фінансова інспекція в Полтавській області (надалі по тексту - позивач, ДФІ в Полтавській області) звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Козельщинської центральної районної лікарні (надалі по тексту - відповідач, Козельщинська ЦРЛ) про зобов'язання виконати пункт 1 вимоги про усунення виявлених ревізією порушень від 15.04.2014 №16-04-3-14/3009, а саме: стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Інженерно-будівельна компанія «СІТІ-СКС» у розмірі 440502,60 грн, та з Управління капітального будівництва Полтавської обласної державної адміністрації в сумі 11012,57 грн, завищену вартість ремонтно-будівельних робіт.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що за результатами планової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності Козельщинської ЦРЛ за період з 01.01.2011 по 28.02.2014 складено акт від 04.04.2014 № 04-21/26 року та відповідно до статті 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" на адресу відповідача направлено письмову вимогу про усунення виявлених ревізією порушень № 16-04-3-14/3009 від 15.04.2014 року. Однак відповідач не забезпечив повне виконання зазначеної вимоги, зокрема, не виконав пункт 1 вимоги, що стало підставою для звернення до суду з даним позовом на підставі пункту 10 статті 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні".

Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали, просили суд їх задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував щодо суті виявлених ревізією порушень не заперечував, водночас просив відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що ним вчинено усі належні заходи, спрямовані на повернення коштів до Державного бюджету України, а саме: надіслано претензії ТОВ «ІБК«СІТІ-СКС» та управлінню капітального будівництва Полтавської обласної державної адміністрації щодо повернення грошових коштів, направлено заяву до Козельщинської районної прокуратури щодо забезпечення представництва інтересів у суді.

Ухвалою суду від 29 липня 2014 року до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача залучено Товариство з обмеженою відповідальністю «Інженерно-будівельна компанія «СІТІ-СКС» (надалі по тексту - ТОВ «ІБК«СІТІ-СКС») та Управління капітального будівництва Полтавської обласної державної адміністрації.

Представники третіх осіб явку уповноважених представників у судове засідання не забезпечили, хоча належним чином повідомлялися про дату, час та місце розгляду справи.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Козельщинська центральна районна лікарня (ідентифікаційний код 01999320) є юридичною особою, за організаційно-правовою формою організації діяльності - комунальною організацією (установою, закладом).

Відповідно до статті 2 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи.

Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.

Згідно частини 1 статті 4 цього Закону інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.

ДФІ в Полтавській області у термін з 03.03.2014 по 04.04.2014 проведено планову виїзну ревізію фінансово-господарської діяльності Козельщинської ЦРЛ за період діяльності з 01.01.2011 по 28.02.2014.

За наслідками ревізії ДФІ в Полтавській області складено акт №04-21/26 від 04.04.2014, який підписано без заперечень головним лікарем Козельщинської ЦРЛ ОСОБА_4 та головним бухгалтером ОСОБА_5 /т. 1, а.с. 13-78/.

На підставі акту ревізії ДФІ в Полтавській області направлено головному лікарю Козельщинської ЦРЛ письмову вимогу про усунення виявлених ревізією порушень та недоліків № 16-04-3-14/3009 від 15.04.2014 /т. 1, а.с. 141 - 142/.

Відповідачем не виконано пункт 1 вказаної письмової вимоги, що стало підставою для звернення Державної фінансової інспекції в Полтавській області до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Згідно з пунктами 7, 10 статті 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" органу державного фінансового контролю надається право: пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства; звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Відповідно до частини 2 статті 15 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.

Пунктом 1 письмової вимоги про усунення виявлених порушень № 16-04-3-14/3009 від 15.04.2014 відповідачу пред'явлено вимогу стягнути завищену вартість ремонтно-будівельних робіт з Товариства з обмеженою відповідальністю «Інженерно-будівельна компанія «СІТІ-СКС» у розмірі 440 502,60 грн (чотириста сорок тисяч п'ятсот дві гривні шістдесят копійок), з Управління капітального будівництва Полтавської обласної державної адміністрації в сумі 11 012,57 грн (одинадцять тисяч дванадцять гривень п'ятдесят сім копійок), вирішити у разі необхідності вказане питання у судовому порядку.

Підставою для формування вказаної вимоги слугували встановлені ревізією порушення в ході виконання договорів відповідача із Товариством з обмеженою відповідальністю «Інженерно-будівельна компанія «СІТІ-СКС», а саме:

- невідповідність фактично виконуваного складу робіт та використаних матеріальних ресурсів застосуваним ТОВ «ІБК «СІТІ-СКС» ресурсним елементним кошторисним нормам, що є порушенням вимог п. 3.2.7.8 ДБН Д.1.1-1-2000, суперечить роз'ясненням Мінрегіонбуду, надрукованим у збірниках офіційних документів та роз'яснень «Ціноутворення в будівництві» № 3 за березень 2004 року, № 6 за червень 2009 року, роз'ясненню Мінрегіонбуду від 09.07.2009 № 9/11-1005 та призвело до завищення вартості виконаних підрядних робіт на загальну суму 70166,11 грн;

- врахування ТОВ «ІБК «СІТІ-СКС» в акті ф.КБ-2в за листопад № 11/11-1, вартості робіт з монтажу світильника, які на момент проведення контрольного обміру виконані не були, є порушенням п. 3.3.9 ДБН Д.1.1-1-2000, в частині проведення взаєморозрахунків за фактично виконані обсяги робіт та їх вартості зазначеній в твердій договірній ціні, та призвело до завищення вартості виконаних ремонтних робіт на суму 1046,90 грн;

- врахування ТОВ «ІБК «СІТІ-СКС» в актах ф.Кб-2в за серпень, вересень 2012 року № 1/08, 1/09, вартості робіт з улаштування плiнтусiв полiвiнiлхлоридних визначених за нормою Е11-34-9 «Улаштування плiнтусiв iз плиток керамiчних» є порушенням п. 1.3.1, ДБН Д.1.1-1-2000, в частині відповідності кошторисних нормативів тільки вимогам, що мають прямий стосунок до визначення вартості будівництва та основним завданням кошторисного нормування і ціноутворення в будівництві, забезпечуючи достовірне визначення вартості будівництва, п. 3.3.9 ДБН Д.1.1-1-2000, суперечить роз'ясненню Мінрегіонбуду України надрукованому у збірнику офіційних документів та роз'яснень «Ціноутворення у будівництві» № 7 за липень 2001 року та призвело до завищення вартості виконаних підрядних робіт на загальну суму 7706 грн;

- виконання у меншому обсязі комплексу робіт при виконанні улаштування обшивки стiн гiпсокартонними плитами [фальшстiни] по металевому каркасу площею 310 м2, а саме-роботи з установки мінераловатних плит з наклеюванням на стіну, виконані на площі 12 м2, що є порушенням п. 3.3.9 ДБН Д.1.1-1-2000, в частині проведення взаєморозрахунків за фактично виконані обсяги робіт та їх вартості зазначеній в твердій договірній ціні, та призвело до завищення вартості виконаних ремонтних робіт на суму 4309,39 грн;

- включення ТОВ «ІБК «СІТІ-СКС» до актів ф. КБ-2в за серпень 2012 року № 1/08 та 2/09 вартості робіт, виконання яких не передбачено проектно-кошторисною документацією, документацією конкурсних торгів, акцептованою пропозицією та умовами договору підряду, є порушенням ст. 629, 875, 844 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 № 435-IV, ст. 318 Господарського Кодексу України від 16.01.2003 № 436-IV, п.п. 4, 14, 25 Постанови № 668, п. 5 ст. 40 Закону № 2289-VI, п 2.1. Договору від 30.07.2012 № 77 та призвело до оплати Козельщинською ЦРЛ витрат, які повинні бути покриті підрядною організацією, внаслідок чого Козельщинській ЦРЛ завдано матеріальної шкоди (збитків) за спеціальним фондом на загальну суму 23663,20 грн;

- включення ТОВ «ІБК «СІТІ-СКС» вартості робіт, яка перевищує вартість, визначену в твердій договірній ціні, що є порушенням п. 3.3.9 ДБН Д.1.1-1-2000, п. 5 ст 40 Закон № 2289-VI та призвело до завищення вартості виконаних підрядних робіт Підприємством на загальну суму 333611 грн.

Стосовно договірних відносин відповідача із Управлінням капітального будівництва Полтавської обласної державної адміністрації встановлено порушення пп. 1 п.5 Порядку здійснення авторського нагляду під час будівництва об'єкта, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 № 903 (зі змінами та доповненнями) в частині проведення перевірки відповідності виконаних будівельно-монтажних робіт, конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання проектним рішенням, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічних умов та інших нормативних документів, що призвело до завищення вартості наданих послуг по вказаному вище об'єкту, на загальну суму 11012,57 грн (367085,5 грн (підсумок граф 1-9 по виявлених порушеннях)*2,5% (вартість послуг на здійснення технічного нагляду) * 20% ПДВ).

Вказані суми відповідачем сплачені спірним контрагентам в повному обсязі.

Зафіксовані актом ревізії №04-21/26 від 04.04.2014 порушення знайшли підтвердження в ході розгляду справи.

Так, згідно акту №04-21/26 від 04.04.2014 в ході ревізії ДФІ в Полтавській області, зокрема, встановлено, що за результатами проведених відкритих торгів на закупівлю робіт з реконструкції пологового відділення в лікувально-діагностичне відділення Козельщинської ЦРЛ, між Козельщинською ЦРЛ в особі головного лікаря ОСОБА_4 та ТОВ «ІБК«СІТІ-СКС» в особі директора ОСОБА_7, укладено договір від 30.07.2012 № 77 на виконання робіт /т. 1, а.с. 136-140/.

Відповідно до пункту 3.1 зазначеного договору, договірна ціна робіт з будівництва об'єкта та пусконалагоджувальних робіт, не враховуючи витрат Замовника, становить 5199980 гривень. Вказана Договірна ціна є твердою, складається Підрядником на основі затвердженої проектної документації згідно вимог нормативних документів у сфері ціноутворення у будівництві.

Пунктом 5.1.1 Договору визначено, що Підрядник повинен розпочати виконання робіт протягом 5-ти календарних днів з дня підписання договору, завершити виконання робіт та передати його Замовнику не пізніше 30.11.2012.

З метою виконання додаткового обсягу робіт з реконструкції ЗТП №338 та благоустрою території, які не були включені в початковий проект, але виконання яких необхідне для завершення реконструкції пологового відділення в лікувально-діагностичне відділення Козельщинської ЦРЛ, між Козельщинською ЦРЛ в особі головного лікаря ОСОБА_4 та ТОВ «ІБК«СІТІ-СКС» в особі директора ОСОБА_7, укладено договір від 26.11.2012 №88, на виконання вказаних вище робіт/ т. 2, а.с. 27-31/.

Відповідно до пункту 3.1 зазначеного договору, договірна ціна робіт з будівництва об'єкта та пусконалагоджувальних робіт, не враховуючи витрат Замовника становить 213000 гривень. Вказана Договірна ціна є твердою, складається Підрядником на основі затвердженої проектної документації згідно вимог нормативних документів у сфері ціноутворення у будівництві.

Пунктом 5.1.1 Договору визначено, що Підрядник повинен розпочати виконання робіт протягом 5-ти календарних днів з дня підписання договору, завершити виконання робіт та передати його Замовнику не пізніше 30.11.2012.

Згідно даних бухгалтерського обліку Козельщинської ЦРЛ, ТОВ «ІБК«СІТІ-СКС» на виконання вказаних договорів виконано робіт на загальну суму 5411745,52 грн, які відображені в актах ф. КБ-2в за серпень, вересень та листопад 2012 року / т.2, а.с. 1-21, 36-167, 176-205, 214-221, 229-240, 245-250; т.3, а.с.1-6, 11-20, 25-61, 66- 78, 83-95, 100-111, 116-131, 136-147, 152-172, 177-190/.

За вказані роботи Козельщинською ЦРЛ протягом 2012-2013 оплачено кошти в загальній сумі 5411745,52 грн. Станом на 14.03.2014 за даними бухгалтерського обліку Козельщинської ЦРЛ роботи, виконані ТОВ «ІБК «СІТІ-СКС» по об'єкту: «Реконструкція пологового відділення в лікувально-діагностичне відділення Козельщинської ЦРЛ (друга черга) в смт. Козельщина Полтавської області» оплачені в повному обсязі, по взаєморозрахунках між Козельщинською ЦРЛ та ТОВ «ІБК «СІТІ-СКС» кредиторська чи дебіторська заборгованість відсутні.

На виконання робіт з реконструкції пологового відділення в лікувально-діагностичне відділення Козещинської ЦРЛ, НАК «Надра України» ДП «Проектний Інститут «Укргеолбудпроект» (далі - Проектний інститут «Укргеолбудпроект») розроблено кошторисну частину проекту будівництва, яка має позитивний експертний звіт № 156/150П-2012/КД від 03.04.2012 /т.3, а.с. 230-250; т.4, а.с. 1-103/.

В ході дослідження актів ф. КБ-2в за серпень та вересень 2012 року №№ 1/08 2/08 та 2/09, складених ТОВ «ІБК «СІТІ-СКС», органом ДФІ встановлено включення робіт з утеплення фасадів мінеральними плитами та оздоблення декоративним розчином із застосуванням норм: Е26-33-1 «Теплоiзоляцiя виробами з пiнопласту на бiтумi стiн i колон прямокутних», Е15-64-1 «Суцiльне вирiвнювання бетонних поверхонь стiн одношарове штукатурення цементно-вапняним розчином», Е15-55-1 «Високоякiсне штукатурення декоративним розчином по каменю стiн гладких», Е15-255-1 «Обклеювання стiн шпалерами iз натуральної пробки по пiдготовленiй поверхнi» та Е15-180-7 «Високоякiсне фарбування стiн полiвiнiлацетатними водоемульсiйними сумiшами по штукатурцi», які по складу робіт та відповідно до виду матеріалу, використання якого включено до зазначених актів, не відповідають фактичному складу робіт та використаним матеріалам зазначеним у застосованих РЕКН.

Так, нормою Е26-33-1 «Теплоiзоляцiя виробами з пiнопласту на бiтумi стiн i колон прямокутних» передбачено виконання наступного комплексу робіт: підготовка ізольованої поверхні, розпилювання плит, установка рейок каркаса з кріпленням, розігрів бітуму, покриття ізольованої поверхні бітумом і забарвлення поверхні ізоляції, укладання теплоізоляційних матеріалів з ??підгонкою і кріпленням, та матеріалів: бітуми нафтові для покрівельних мастик, марка БНМ-55/60, цвяхи оцинковані будівельні, бруски обрізні з хвойних порід, довжина 4-6,5 м, ширина 75-150 мм, товщина 40-75 ММ, III сорт, дрова оброблені, довжина 1 м, із сосни, вільхи, теплоізоляційні вироби.

Відповідно до даних, включених ТОВ «ІБК «СІТІ-СКС», підрядником при виконанні вказаних вище робіт бітуми нафтові не застосовувалися, а, отже, роботи з розігрівання бітуму та покриття ізольованої поверхні бітумом фактично не виконувались, що не спростовано в ході розгляду справи відповідачем.

Нормою Е15-255-1 «Обклеювання стiн шпалерами iз натуральної пробки по пiдготовленiй поверхнi» передбачено виконання наступного комплексу робіт: нанесення лінії верху обклеювання шпалерами, нарізка полотнищ, нанесення клейового складу на шпалери і на поверхню стін і стелі, повторне нанесення клею по периметру дверних і віконних прорізів і в кутах, наклеювання шпалер з прирізанням кромок упритул та матеріалів: дрантя, шпалери імпортні, клей імпортний контактний з розчинником.

Відповідно до п. 3.2.7.8 ДБН Д.1.1-1-2000, якщо внаслідок об'єктивних причин будь-які матеріали або вироби, змінюються на інші, розробляються та затверджуються в установленому порядку відповідні ресурсні елементні кошторисні норми.

Листом Мінрегіонбуду від 09.07.2009 № 9/11-1005 роз'яснено, що у випадку, якщо проектом будівництва передбачено застосування нових технологій на окремі види будівельних робіт або конструкцій, на які в діючій кошторисно-нормативній базі відсутні ресурсні елементні кошторисні норми, розробляються індивідуальні ресурсні елементні кошторисні норми (далі - ІРЕКН). Розробка таких норм здійснюється відповідно до Методичних рекомендацій з розроблення ресурсних елементних кошторисних норм, схвалених рішенням НТР Держбуду України від 12.04.2002 №21. Розроблені ІРЕКН затверджуються замовником в установленому порядку в складі проекту, або як доповнення до проектно-кошторисної документації. Такі норми підлягають відповідній експертизі і застосовуються тільки для будови за даним проектом. У збірнику ЕД15 «Оздоблювальні роботи», містяться прямі розцінки на визначення вартості вказаних вище робіт.

На підставі вищевикладеного, застосування ТОВ «ІБК «СІТІ-СКС» ресурсних елементних кошторисних норм, які не відповідають фактично виконуваному складу робіт та використаним матеріальним ресурсам, є порушенням вимог п. 3.2.7.8 ДБН Д.1.1-1-2000, суперечить роз'ясненням Мінрегіонбуду, надрукованим у збірниках офіційних документів та роз'яснень «Ціноутворення в будівництві» № 3 за березень 2004 року, № 6 за червень 2009 року, роз'ясненню Мінрегіонбуду від 09.07.2009 № 9/11-1005, що призвело до завищення вартості виконаних підрядних робіт на загальну суму 70166,11 грн, які Козельщинською ЦРЛ оплачено в повному обсязі.

Внаслідок прийняття та оплати Козельщинською ЦРЛ по актах ф. КБ-2в за серпень та вересень 2012 року №№ 1/08, 2/08 та 2/09, в яких встановлено вказане вище порушення, Козельщинській ЦРЛ завдано матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 70166,11 грн.

Акти ф. КБ-2в за серпень та вересень 2012 року №№ 1/08, 2/08 та 2/09, в яких встановлено вказане вище порушення, підписані зі сторони замовника - головним лікарем Козельщинської ЦРЛ ОСОБА_4 на підставі візи представника технічного нагляду УКБ ПОДА ОСОБА_8, зі сторони підрядника - директором ТОВ «ІБК «СІТІ-СКС» ОСОБА_7

По вказаному вище факту головний лікар Козельщинської ЦРЛ пояснив, що: «нагляд за реконструкцією пологового відділення здійснювався обласним управлінням капітального будівництва в особі ОСОБА_8 Так як і я, і головний бухгалтер ЦРЛ ОСОБА_5 не маємо спеціальної будівельної освіти, то акти підписувались після підпису ОСОБА_8»

Пунктом 16 Порядку проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 №550 встановлено, що ревізія проводиться шляхом: документальної перевірки, що передбачає контроль за установчими, фінансовими, бухгалтерськими (первинними і зведеними) документами, статистичною, фінансовою та бюджетною звітністю, господарськими договорами, розпорядчими та іншими документами об'єкта контролю, пов'язаними з плануванням і провадженням фінансово-господарської діяльності, веденням бухгалтерського обліку, складенням фінансової звітності (далі - документи об'єкта контролю). У разі ведення бухгалтерського обліку з використанням електронних засобів зберігання і обробки інформації на вимогу посадової особи контролюючого органу керівник об'єкта контролю повинен забезпечити оформлення відповідних документів на паперовому носії. Надання документів об'єкта контролю посадовим особам контролюючого органу забезпечується керівником об'єкта чи його заступником; фактичної перевірки, що передбачає контроль за наявністю грошових сум, цінних паперів, бланків суворої звітності, оборотних і необоротних активів, інших матеріальних і нематеріальних цінностей шляхом проведення інвентаризації, обстеження та контрольного обміру виконаних робіт, правильністю застосування норм витрат сировини і матеріалів, виходу готової продукції і природних втрат шляхом організації контрольних запусків у виробництво, контрольних аналізів готової продукції та інших аналогічних дій за участю відповідних спеціалістів контролюючого органу або інших органів, підприємств, установ та організацій. Посадові особи контролюючого органу мають право вимагати від керівників об'єкта контролю організацію та проведення фактичної перевірки в присутності посадових осіб контролюючого органу та за участю матеріально-відповідальних осіб, а у разі перевірки обсягу виконаних робіт - також представників суб'єкта господарювання - виконавців робіт.

Документальна і фактична перевірки проводяться щодо дотримання вимог законів та інших нормативно-правових актів. Фактична перевірка здійснюється станом на дату її проведення незалежно від періоду, що підлягає ревізії. Для підтвердження результатів фактичної перевірки та фактів, що стосуються періоду, який підлягає ревізії, посадові особи контролюючого органу можуть перевіряти документи об'єкта контролю і за інші періоди фінансово-господарської діяльності об'єкта контролю.

У разі відмови керівників об'єкта контролю від проведення інвентаризації посадові особи контролюючого органу вживають заходів відповідно до Закону.

З метою всебічного висвітлення всіх питань ревізії 14.01.2014 проведено контрольний обмір окремих видів фактичних обсягів виконаних робіт з реконструкції пологового відділення в лікувально-діагностичне відділення Козельщинської ЦРЛ (друга черга) в смт. Козельщина Полтавської області виконаних ТОВ «ІБК «СІТІ-СКС», за результатами якого складено відповідні акти /т.1, а.с. 82, 86-126/.

Так, зокрема, за результатами проведених контрольних обмірів встановлено розбіжності між фактичними обсягами робіт та обсягами робіт, вказаними у актах ф. КБ-2в, а саме:

- монтаж світильника у кількості 1 комплект, не виконано (проведеним контрольним оглядом устаткування, що придбавається виконавцем робіт згідно акту № 11/11-2 встановлено, що світильник РАХ-ДК/L в упаковці зберігається в складі Козельщинської ЦРЛ);

- вартість робіт з улаштування плiнтусiв полiвiнiлхлоридних у кількості 583,3 м2 визначено за нормою Е11-34-9 «Улаштування плiнтусiв iз плиток керамiчних»;

- комплекс робіт при виконанні улаштування обшивки стiн гiпсокартонними плитами (фальшстіни) по металевому каркасу площею 310 м2 виконано у меншому обсязі, а саме-роботи з установки мінераловатних плит з наклеєнням на стіну виконані на площі 12 м2.

Пунктом 3.3.9 ДБН Д.1.1-1-2000 встановлено, що за твердої договірної ціни взаєморозрахунки провадяться на підставі виконаних обсягів робіт та їхньої вартості, визначеної в договірній ціні.

На підставі вищевикладеного, врахування ТОВ «ІБК «СІТІ-СКС» в акті ф.КБ-2в за листопад № 11/11-1, вартості робіт з монтажу світильника, які на момент проведення контрольного обміру виконані не були, є порушенням п. 3.3.9 ДБН Д.1.1-1-2000, в частині проведення взаєморозрахунків за фактично виконані обсяги робіт та їх вартості зазначеній в твердій договірній ціні, та призвело до завищення вартості виконаних ремонтних робіт на суму 1046,90 грн, які Козельщинською ЦРЛ оплачено в повному обсязі.

Пояснень та документів на їх підтвердження, якими б було спростовано зазначене, відповідачем та третіми особами суду не надано.

Внаслідок прийняття до оплати та проведення оплати Козельщинською ЦРЛ по акту ф. КБ-2в за листопад 2012 року № 11/11-1, в якому встановлено вказане вище порушення, Козельщинській ЦРЛ завдано матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 1046,90 грн.

Акт ф. КБ-2в за листопад 2012 року № 11/11-1, в якому встановлено вказане вище порушення, підписаний зі сторони замовника - головним лікарем Козельщинської ЦРЛ ОСОБА_4 на підставі візи представника технічного нагляду УКБ ПОДА ОСОБА_8, зі сторони підрядника - директором ТОВ «ІБК «СІТІ-СКС» ОСОБА_7

Згідно п. 1.3.1 ДБН Д.1.1-1-2000 кошторисні нормативи повинні відповідати тільки вимогам, що мають прямий стосунок до визначення вартості будівництва. Вони повинні: відповідати основним завданням кошторисного нормування і ціноутворення в будівництві, забезпечуючи достовірне визначення вартості будівництва; бути технічно й економічно обгрунтованими, забезпечуючи оптимальні витрати необхідних ресурсів, раціональне використання довкілля; враховувати досягнення будівельної техніки і передовий досвід, стимулюючи науково-технічний прогрес у будівництві; мати максимальну простоту і зручність у застосуванні, давати можливість широкого використання електронно-обчислювальної техніки та інших засобів автоматизації.

Отже, врахування ТОВ «ІБК «СІТІ-СКС» в актах ф.Кб-2в за серпень, вересень 2012 року № 1/08, 1/09, вартості робіт з улаштування плiнтусiв полiвiнiлхлоридних, визначених за нормою Е11-34-9 «Улаштування плiнтусiв iз плиток керамiчних» є порушенням п. 1.3.1, ДБН Д.1.1-1-2000, в частині відповідності кошторисних нормативів тільки вимогам, що мають прямий стосунок до визначення вартості будівництва та основним завданням кошторисного нормування і ціноутворення в будівництві, забезпечуючи достовірне визначення вартості будівництва, п. 3.3.9 ДБН Д.1.1-1-2000, суперечить роз'ясненню Мінрегіонбуду України надрукованому у збірнику офіційних документів та роз'яснень «Ціноутворення у будівництві» №7 за липень 2001 року та призвело до завищення вартості виконаних підрядних робіт на загальну суму 7706 грн, які Козельщинською ЦРЛ оплачено в повному обсязі.

Внаслідок прийняття до оплати та проведення оплати відповідачем по актам ф. КБ-2в за вересень та серпень 2012 року № № 1/08 та 1/09, в яких встановлено вказане вище порушення, Козельщинській ЦРЛ завдано матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 7706 гривень.

Акти ф. КБ-2в за серпень та вересень 2012 року №№ 1/08, 1/09, в яких встановлено вказане вище порушення підписані зі сторони замовника - головним лікарем Козельщинської ЦРЛ ОСОБА_4 на підставі візи представника технічного нагляду УКБ ПОДА ОСОБА_8, зі сторони підрядника - директором ТОВ «ІБК «СІТІ-СКС» ОСОБА_7

На запит Держфінінспекції в Полтавській області від 28.03.2014 №16-04-3-14/2401, по вказаному вище факту начальник УКБ ПОДА ОСОБА_9 повідомив, що у листопаді 2012 року акти виконаних робіт відкориговані в частині заміни норми з улаштування плінтусів з плитки керамічної на норму з улаштування плінтусів полівінілхлоридних.

По вказаному вище факту заступник директора ТОВ «ІБК «СІТІ-СКС» ОСОБА_10 повідомив, що фактично улаштування плінтусів було виконане із плитки ПВХ, це підтверджено актом коригування №5/11, за листопад 2012 року, заміну узгоджено з Замовником.

Суд вважає за необхідне зазначити, що акт коригування, складений ТОВ «ІБК «СІТІ-СКС» посадовими особами Козельщинської ЦРЛ в ході проведення ревізії не надано. На запит Держфінінспекції головний лікар Козельщинської ЦРЛ повідомив, що акт приймання виконаних будівельних робіт № 5/11 (корегування) в ЦРЛ не надавався. В ході судового розгляду заперечень від відповідача стосовно викладеного також не надавалось.

Також контрольним обміром встановлено, що комплекс робіт при виконанні улаштування обшивки стiн гiпсокартонними плитами (фальш стіни) по металевому каркасу площею 310 м2 виконано у меншому обсязі, а саме-роботи з установки мінераловатних плит з наклеюванням на стіну, виконані на площі 12 м2, що є порушенням п. 3.3.9 ДБН Д.1.1-1-2000, в частині проведення взаєморозрахунків за фактично виконані обсяги робіт та їх вартості зазначеній в твердій договірній ціні, та призвело до завищення вартості виконаних ремонтних робіт на суму 4309,39 грн, які Козельщинською ЦРЛ оплачено в повному обсязі.

Внаслідок прийняття до оплати та проведення оплати відповідачем по акту ф. КБ-2в за вересень 2012 року № 2/09, в якому встановлено вказане вище порушення, Козельщинській ЦРЛ завдано матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 4309,39 грн.

Акт ф. КБ-2в за вересень 2012 року № 2/09, в якому встановлено вказане вище порушення, підписаний зі сторони замовника - головним лікарем Козельщинської ЦРЛ ОСОБА_4 на підставі візи представника технічного нагляду УКБ ПОДА ОСОБА_8, зі сторони підрядника - директором ТОВ «ІБК «СІТІ-СКС» ОСОБА_7

Також, дослідженням видів та обсягів робіт, включених ТОВ «ІБК «СІТІ-СКС» до актів ф. КБ-2в за серпень, вересень та листопад 2012 року, видам та обсягам робіт, включеним до кошторисної частини проекту будівництва «Реконструкція пологового відділення в лікувально-діагностичне відділення Козельщинської ЦРЛ (друга черга) в смт. Козельщина Полтавської області» встановлено ряд розбіжностей. Так, наприклад, до вказаного вище акта ТОВ «ІБК «СІТІ-СКС» включено роботи з виготовлення арматурних каркасів в перекриття безбалочне за допомогою крану, в умовах будівельного майданчика, діаметр арматури, мм понад 8 до 12, в той час як виконання зазначених робіт не передбачено проектно-кошторисною документацією. Також, до актів ф. КБ-2в за серпень вересень 2012 року № № 2/09, 1/08 ТОВ «ІБК «СІТІ-СКС» включено вартість робіт з установлення i розбирання зовнішніх інвентарних риштувань підвісних висотою до 16 м виконано в обсязі, який значно перевищує обсяг даних робіт, визначний проектно-кошторисною документацією.

Пунктом 2.1. Договору від 30.07.2012 №77, укладеному на виконання робіт з реконструкції пологового відділення в лікувально-діагностичне відділення Козельщинської ЦРЛ (друга черга) в смт. Козельщина Полтавської області визначено, що роботи та матеріальні ресурси, що використовуються для їх виконання, повинні відповідати вимогам нормативно-правових актів і нормативних документів у галузі будівництва, проектній документації та умовам Договору.

Відповідно до статті 318 Господарського Кодексу України, статті 875 Цивільного кодексу України, та пункту 4 Загальних умов укладання та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2008 № 668 (зі змінами та доповненнями) (далі - Постанова № 668) за договором підряду на капітальне будівництво одна сторона (підрядник) зобов'язується своїми силами і засобами на замовлення другої сторони (замовника) побудувати і здати замовникові у встановлений строк визначений договором об'єкт відповідно до проектно-кошторисної документації. Також, пункту 2.1. Договору від 30.07.2012 №77 передбачено виконання Підрядником робіт у відповідності до проектно-кошторисної документації.

Відповідно до роз'яснення Мінрегіонбуду України, надрукованому у збірнику офіційних документів та роз'яснень «Ціноутворення у будівництві» №11 за листопад 2010 року у процесі ремонту Замовник може вносити зміни в проектні рішення або обсяги та види робіт, передбачені дефектним актом, що спричиняє зміну кошторисної вартості об'єкта ремонту і потребує відповідного оформлення.

У своєму поясненні від 24.03.2014 головний лікар Козельщинської ЦРЛ повідомив, що письмово ТОВ «ІБК «СІТІ-СКС» до Козельщинської ЦРЛ щодо внесення змін до проектно-кошторисної документації по реконструкції пологового відділення не зверталось.

Окрім вищевикладеного, включення ТОВ «ІБК «СІТІ-СКС» до актів ф. КБ-2в за серпень 2012 року № 1/08, 2/08 вартості робіт, виконання яких не передбачено проектно-кошторисною документацією, не передбачено також документацією конкурсних торгів Козельщинської ЦРЛ, акцептованою пропозицією ТОВ «ІБК «СІТІ-СКС» та умовами договору підряду від 30.07.2012 № 77 / т.4, а.с. 130-250; т.5, а.с. 1-30/.

Відповідно до статті 629 Цивільного Кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами, а пунктом 14 Постанови №668 визначено, що предметом договору підряду є роботи, пов'язані з будівництвом об'єкта, обов'язок щодо виконання яких покладається на підрядника.

Пунктом 3 статті 844 Цивільного Кодексу України, визначено, що зміни до твердого кошторису можуть вноситися лише за погодженням сторін. У разі перевищення твердого кошторису усі пов'язані з цим витрати несе підрядник, якщо інше не встановлено законом.

Також, згідно пункту 25 Постанови Кабінету Міністрів України від 01 серпня 2005 року №668 "Про затвердження Загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві" у разі якщо під час будівництва виникла потреба у виконанні додаткових робіт, не врахованих проектною документацією, забезпечення якою покладено на замовника, і у зв'язку з цим у відповідному підвищенні твердої договірної ціни, підрядник зобов'язаний протягом визначеного договором підряду строку повідомити замовника про обставини, що призвели до виконання таких робіт, та подати замовнику пропозиції з відповідними розрахунками. Замовник протягом строку, визначеного договором підряду, розглядає зазначені пропозиції, приймає рішення по суті та повідомляє про нього підрядника. Підрядник зобов'язаний зупинити виконання додаткових робіт у разі неодержання у визначений договором підряду строк відповіді на своє повідомлення. Якщо підрядник не повідомив замовника в установленому порядку про необхідність виконання додаткових робіт і відповідного підвищення твердої договірної ціни, він не може вимагати від замовника оплати виконаних додаткових робіт.

Слід зазначити, що договір підряду від 30.07.2012 №77, укладений між Козельщинською ЦРЛ та ТОВ «ІБК «СІТІ-СКС» за результатами відкритих конкурсних торгів, а відповідно до пункту 5 статті 40 Закону України «Про здійснення державних закупівель» від 01.06.2010 № 2289-VI (далі - Закон № 2289-VI) істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами у повному обсязі.

На запит Держфінінспекції в Полтавській області від 24.03.2014 головний лікар Козельщинської ЦРЛ повідомив, що письмово ТОВ «ІБК «СІТІ-СКС» до ЦРЛ з питань неможливості надання товарів, матеріалів та обладнання не зверталось.

На підставі вищевикладеного, включення ТОВ «ІБК «СІТІ-СКС» до актів ф. КБ-2в за серпень 2012 року №1/08 та 2/09 вартості робіт, виконання яких не передбачено проектно-кошторисною документацією, документацією конкурсних торгів, акцептованою пропозицією та умовами договору підряду, є порушенням статті 629, 875, 844 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 № 435-IV, статті 318 Господарського Кодексу України від 16.01.2003 № 436-IV, пунктів 4, 14, 25 Постанови № 668, пункту 5 статті 40 Закону №2289-VI, пункту 2.1 Договору від 30.07.2012 №77 та призвело до оплати Козельщинською ЦРЛ витрат, які повинні бути покриті підрядною організацією, внаслідок чого Козельщинській ЦРЛ завдано матеріальної шкоди (збитків) за спеціальним фондом на загальну суму 23663,20 грн.

Акти ф. КБ-2в за серпень 2012 року № 1/08 та 2/09, в яких встановлено вище, підписані зі сторони замовника - головним лікарем Козельщинської ЦРЛ ОСОБА_4 на підставі візи представника технічного нагляду УКБ ПОДА ОСОБА_8, зі сторони підрядника - директором ТОВ «ІБК «СІТІ-СКС» ОСОБА_7

В ході проведення ревізії досліджено також питання відповідності вартості робіт, включених ТОВ «ІБК «СІТІ-СКС» до актів ф. КБ-2в за серпень, вересень та листопад 2012 року № № 2/09, 1/08, 2/08, 1/09, 9/11, 7/11, 7/08, 6/08, 2/11, 3/09, 1/11, 8/08, 3/11, 5/09, 5/08, 4/09, 3/08 та 4/08, видам та обсягам робіт, виконання яких передбачалось акцептованою пропозицією та умовами договору від 30.07.2012 № 77.

Дослідженням зазначеного питання встановлена невідповідність вартості робіт, зазначеній в локальних кошторисах акцептованої тендерної пропозиції Товариства, вартості робіт, включеній до актів ф. КБ-2в за серпень, вересень та листопад 2012 року №№ 2/09, 1/08, 2/08, 1/09, 9/11, 7/11, 7/08, 6/08, 2/11, 3/09, 1/11, 8/08, 3/11, 5/09, 5/08, 4/09, 3/08 та 4/08 оплату по яких проведено Козельщинською ЦРЛ.

Як зазначалось вище, договірна ціна договору від 30.07.2012 № 77 є твердою, а отже, відповідно до п. 3.3.9 ДБН Д.1.1-1-2000 взаєморозрахунки за виконані роботи повинні проводитись на підставі фактично виконаних обсягів робіт та їх вартості, визначеній в твердій договірній ціні.

Також, пунктом 5 статті 40 Закону № 2289-VI визначено, що умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту пропозиції конкурсних торгів або цінової пропозиції (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі. Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами у повному обсязі.

На підставі вищевикладеного, включення ТОВ «ІБК «СІТІ-СКС» вартості робіт, яка перевищує вартість, визначену в твердій договірній ціні, є порушенням пункту 3.3.9 ДБН Д.1.1-1-2000, пункту 5 статті 40 Закон № 2289-VI та призвело до завищення вартості виконаних підрядних робіт Підприємством на загальну суму 333611 грн, які оплачені відповідачем в повному обсязі.

Внаслідок прийняття до оплати та проведення оплати Козельщинською ЦРЛ по актам ф. КБ-2в, в яких встановлено вказане вище порушення, Козельщинській ЦРЛ завдано матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 333611 грн.

Неякісне виконання УКБ Полтавської обласної державної адміністрації договірних зобов'язань, а саме: неякісне забезпечення контролю та технічного нагляду за будівництвом об'єкта, проведенням і прийманням виконаних будівельних робіт з порушенням вимог будівельних норм та правил, призвело до оплати лікарнею завищеної вартості виконаних підрядних робіт ТОВ «ІБК «СІТІ-СКС» на загальну суму 440502,60 грн.

На підставі вищевикладеного, порушення УКБ Полтавської обласної державної адміністрації підпункту 1 пункту 5 Порядку здійснення авторського нагляду під час будівництва об'єкта, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 № 903 в частині проведення перевірки відповідності виконаних будівельно-монтажних робіт, конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання проектним рішенням, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічних умов та інших нормативних документів призвело до завищення вартості наданих послуг по вказаному вище об'єкту, на загальну суму 11012,57 грн (367 085,5 грн (підсумок граф 1-9 по виявлених порушеннях)*2,5% (вартість послуг на здійснення технічного нагляду) * 20% ПДВ), які Козельщинською ЦРЛ оплачено в повному обсязі. Заперечень щодо розрахунку вказаної суми відповідачем та третьою особою не надано.

Проведення оплати завищеної вартості наданих послуг управління капітального будівництва Полтавської обласної державної адміністрації, призвело до нанесення лікарні матеріальної шкоди (збитків) на вказану вище суму.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що пункт 1 вимоги позивача про усунення виявлених порушень від 15.04.2014 № 16-04-3-14/3009 грунтується на вимогах закону

На момент подання позову інформації про повне усунення порушень, виявлених плановою виїзною ревізією фінансово-господарської діяльності Козельщинською ЦРЛ за період з 01 січня 2011 року по 28 лютого 2014 року, до ДФІ в Полтавській області не надходило, в ході розгляду справи відповідних доказів щодо усунення порушень суду також не надано.

Подані відповідачем копії претензій /т. ІІІ, а.с. 203-204, 205/ свідчать лише про намір виконати вимогу, тоді як фактичного стягнення (повернення) коштів не здійснено.

Частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

З огляду на вищевикладене, позовна вимога про зобов'язання Козельщинської центральної районної лікарні виконати пункт 1 вимоги про усунення виявлених порушень від 15.04.2014 № 16-04-3-14/3009, а саме: стягнути завищену вартість ремонтно-будівельних робіт з Товариства з обмеженою відповідальністю «Інженерно-будівельна компанія «СІТІ-СКС» у розмірі 440 502,60 грн, з Управління капітального будівництва Полтавської обласної державної адміністрації в сумі 11 012,57 грн, вирішити у разі необхідності вказане питання у судовому порядку - є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Зважаючи на вищевикладене, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Державної фінансової інспекції в Полтавській області до Козельщинської центральної районної лікарні, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Товариство з обмеженою відповідальністю «Інженерно-будівельна компанія «СІТІ-СКС», Управління капітального будівництва Полтавської обласної державної адміністрації про зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Зобов'язати Козельщинську центральну районну лікарню виконати пункт 1 вимоги від 15 квітня 2014 року №16-04-3-14/3009, а саме: стягнути завищену вартість ремонтно-будівельних робіт з Товариства з обмеженою відповідальністю «Інженерно-будівельна компанія «СІТІ-СКС» у розмірі 440 502,60 грн (чотириста сорок тисяч п'ятсот дві гривні шістдесят копійок), з Управління капітального будівництва Полтавської обласної державної адміністрації в сумі 11 012,57 грн (одинадцять тисяч дванадцять гривень п'ятдесят сім копійок), вирішивши у разі необхідності вказане питання у судовому порядку.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складено 19 серпня 2014 року.

Суддя М.В. Довгопол