ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
14 серпня 2014 року № 826/4678/13-а
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Келеберди В.І. при секретарі судового засідання Віруцькій О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю "Європоліс Проперті Холдінг"
до
Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м.Києві
про
визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Європоліс Проперті Холдінг» звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Мін доходів у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 17.12.2012 №00005315571.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення винесено з порушенням вимог чинного законодавства, оскільки позивачем правомірно відображено в декларації з податку на додану вартість за жовтень 2012 року суму від’ємного значення в розмірі 26 613 247,00 грн.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 16.04.2013 у справі №826/4678/13-а відмовлено у задоволенні позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю «Європоліс Проперті Холдінг» до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві про скасування податкового повідомлення-рішення.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 03.09.2013 залишено без змін згадувану постанову.
Проте, ухвалою Вищого адміністративного суду України від 08.07.2014 скасовано вказані постанову та ухвалу, а справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції. Ухвалою від 30.07.2014 справу прийнято до провадження та призначено до судового розгляду.
В судовому засіданні представник позивача наполягав на задоволенні позовних вимог.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог та зазначив, що оскаржуване податкове повідомлення–рішення прийняте відповідачем відповідно до вимог чинного законодавства.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, заслухавши пояснення представників сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва
ВСТАНОВИВ:
Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі Головного управління Мін доходів у м. Києві проведено камеральну перевірку податкової звітності з податку на додану вартість ТОВ “Європоліс Проперті Холдінг” в частині декларування р.24 “Залишок від’ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду”, у розмірі 29 409 952грн. за жовтень 2012р.(№9072523982 від 19.11.2012р.), за результатами якої складено акт №237/15-575/33750517 від 30.11.2012 (далі – акт перевірки).
З акту перевірки вбачається, що позивачем порушено норми п.200.4, ст.200 Податкового кодексу України, п.п.4.6.2 , п.п. 4.6.3, п.п. 4.6.4., 4.6.5, п.п. 4.6.6., п.4.6 ст.6 розділу V «Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25.11.2011 №1492,внаслідок чого позивачем безпідставно задекларовано ПДВ в сумі 26 613 247грн., до р.22 декларації з ПДВ за жовтень 2012р., внаслідок чого завищено значення р.24 «Залишок від’ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду», декларації з ПДВ за жовтень 2012р. на суму 26 613 247грн.
На підставі акту перевірки позивачем прийнято податкове повідомлення-рішення №00005315571 від 17.12.2012р. (форма “В4”) яким позивачу зменшено суму від’ємного значення податку на додану вартість у загальному розмірі 26 613 247,00 грн.
За результатом адміністративного оскарження скарги позивача залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення без змін.
Порушення позивачем норм податкового законодавства податковий орган обґрунтовує тим, що позивачем протягом терміну 1095 днів не було використано залишок від’ємного значення з ПДВ, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду у розмірі 26 613 247 грн. по періодам лютий-грудень 2008 року, січень-квітень 2009 року, червень-вересень 2009 року.
Також, податковий орган вказує, що актом перевірки № 48/15.6- 27/33750517 від 26.02.2013 року та було встановлено, що TOB «Європоліс Проперті Холдінг» на порушення вимог п.п.7.4.1, п. 7.4, п.п.7.7.1, п.7.7 ст.7 Закону України „Про податок на додану вартість" від 03.04.1997 №168/97-ВР (зі змінами та доповненнями) TOB «Європоліс Проперті Холдінг» завищено суму податкового кредиту та як наслідок суму від'ємного значення різниці між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту за лютий 2008 року в розмірі 553 495 грн., квітень 2008 року в розмірі 1 130 953 грн., червень 2008 року в розмірі 91 356 грн., липень 2008 року в розмірі 2 983 969 грн., серпень 2008 року в розмірі 2 825 421 грн., жовтень 2008 року в розмірі 6 758 615 грн., листопад 2008 року в розмірі 54 470 грн., січень 2009 року в розмірі 3 488 416 грн., лютий 2009 року в розмірі 2 971 619 грн., квітень 2009 року в розмірі 828 461 грн., червень 2009 року в розмірі 966 629 грн., липень 2009 року в розмірі 220 077 грн., серпень 2009 року в розмірі 59 197 грн., вересень 2009 року в розмірі 206 368 грн., тобто позивачем безпідставно сформовано податковий кредит з ПДВ по вказаним періодам.
Щодо висновку податкового органу про порушення позивачем 1095 терміну використання залишку від’ємного значення з ПДВ, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, суд зазначає наступне.
Згідно п.200.1 ст.200 ПК України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
Відповідно до п.200.4 ст.200 ПК України якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг;
б) залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
Платник податку може прийняти самостійно рішення про зарахування в повному обсязі належної йому суми бюджетного відшкодування або її частини у зменшення податкових зобов'язань з цього податку, що виникли протягом наступних звітних (податкових) періодів, за наявності умов, передбачених пунктом 200.4 цієї статті. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за результатами звітного (податкового) періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. У разі прийняття такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних звітних (податкових) періодів (п.200.6 ст.200 ПК України).
Згідно п.200.7 ст.200 ПК України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. Згідно п.43.3 ст.43 ПК України обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Відповідно до п.102.5 ст.102 ПК України заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених цим Кодексом, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.
З системного аналізу викладеного вбачається, що положення податкового кодексу України не обмежують платника податків в часі включати залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
З матеріалів справи вбачається та сторонами не заперечується, що позивач не заявляв до бюджетного відшкодування суми від’ємного значення в розмірі 26613247грн., оскільки відповідну суму він продовжує відображати в якості від’ємного значення в рядку 24 декларації з ПДВ.
Судом встановлено, що позивачем подавалась до декларації за листопад 2010 року заява про повернення суми бюджетного відшкодування, внаслідок чого податковим органом було проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «Європоліс Проперті Холдінг» з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок підприємства за листопад 2010 року, результати якої оформлено актом від 13.06.2011 №96/07-214/33750517.
З акту від 13.06.2011 №96/07-214/33750517 вбачається, що перевіркою не встановлено порушень при відображенні «Європоліс Проперті Холдінг» від’ємного значення ПДВ на загальну суму 29 403 318 грн. за період лютий-грудень 2008 року, січень-квітень 2009 року, червень-вересень 2009 року.
Проте, оскільки позивач протягом останніх 12 місяців не мав достатнього обсягу оподаткованих операцій, у позивача відповідно до норм п. 7.7.11ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» відсутнє право на отримання такого бюджетного відшкодування.
Відповідно до норм п. 200.5 ст. 200 Податкового кодексу України не мають права на отримання бюджетного відшкодування особи, які не мали обсяги оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців менші, ніж заявлена сума бюджетного відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів). Аналогічні норми закріплені у п. 7.7.11ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість».
Платник податку, який не мав права на бюджетне відшкодування через відсутність оподатковуваних поставок, має право в рядку 24 податкової декларації з ПДВ відображати залишок від'ємного значення податку, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду та з дати виникнення якого минуло 1095 днів, до повного його погашення. Аналогічна правова позиція викладена в листах ДПСУ від 12.01.2012 р. № 808/7/15-3417-16 та від 12.01.2012 р. № 608/6/15-3415-16.
Отже, якщо позивачем не заявлено до бюджетного відшкодування суму від’ємного значення, така сума залишається в складі від’ємного значення наступного податкового періоду враховуючи. На суму, яка залишається в складі від’ємного значення наступного податкового періоду, строки бюджетного відшкодування не поширюються, оскільки як передбачено нормою п.102.5 ПК України вони стосуються лише бюджетного відшкодування та надмірно сплачених грошових зобов'язань. З огляду на викладене, твердження податкового органу про порушення позивачем 1095 терміну використання залишку від’ємного значення з ПДВ, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, є безпідставним.
Також, суд вважає безпідставним посилання податкового органу на акт перевірки № 48/15.6- 27/33750517 від 26.02.2013 року та було встановлено, що TOB «Європоліс Проперті Холдінг» на порушення вимог п.п.7.4.1, п. 7.4, п.п.7.7.1, п.7.7 ст.7 Закону України „Про податок на додану вартість", оскільки таку перевірку було проведено пізніше ніж, складено акт камеральної перевірки (№237/15-575/33750517 від 30.11.2012), на підставі якого ґрунтується оскаржене рішення.
Також, суд зазначає, що правомірність формування позивачем вказаної суми від’ємного значення з ПДВ була підтверджена також в довідці від 01.10.2012 №137/15-670/33750517.
Таким чином, проаналізувавши наявні матеріали справи та норми зазначеного законодавства, суд дійшов висновку про необґрунтованість висновків податкового органу про порушення позивачем норм п.200.4, ст.200 Податкового кодексу України, п.п.4.6.2 , п.п. 4.6.3, п.п. 4.6.4., 4.6.5, п.п. 4.6.6., п.4.6 ст.6 розділу V «Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25.11.2011 №1492, що свідчить про необґрунтованість та протиправність прийнятого на їх підставі оскарженого податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідачем не доведено правомірність та обґрунтованість прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення з урахуванням вимог встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позовні вимоги ТОВ «Європоліс Проперті Холдінг» підлягають задоволенню у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись статтями 9, 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 17.12.2012 №00005315571 винесене Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі ГУ Міндоходів у м. Києві.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя В.І. Келеберда
Повний текст постанови виготовлено 18.08.2014