ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
21.08.2014 Справа № 920/1264/14
Господарський суд Сумської області у складі судді Левченка П.І. при секретарі судового засідання Чепульській Ю.В. розглянув матеріали справи № 920/1264/14
за позовом - Сумської міської ради, м. Суми,
до відповідача - Публічного акціонерного товариства «Сумбуд», м. Суми,
про внесення змін до договору,
за участю представників:
позивача - Базіля Р. В. (довіреність № 280/020202-17 від 10.02.2014 року),
відповідача - Дмитренка В. В. (довіреність б/н від 01.03.2014 року).
Суть спору: позивач у своїй позовній заяві просить суд вважати укладеними зміни до договору оренди земельної ділянки (зареєстрованого у Державному реєстрі земель 11 квітня 2006 року за № 040661200836), яка знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Засумська, 10а, в частині розміру орендної плати, а саме, - розміру відсотку від нормативної грошової оцінки землі шляхом викладення першого абзацу розділу 3 договору в наступній редакції: "Орендна плата на рік становить 3,0 % від нормативної грошової оцінки землі".
Представник відповідача подав суду письмовий відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог, оскільки ПАТ «Сумбуд» погодилось з пропозицією Сумської міської ради та листом від 24.01.2014 року запропонувало Сумській міській раді повідомити про час та місце нотаріального посвідчення змін до договору та надало запитувані документи. Також представник відповідача вважає, що ПАТ «Сумбуд» прийняло пропозицію Сумської міської ради та не ухилялось від внесення змін до договору, що підтверджується тим, що 19.02.2014 року за № 9008118629 до ДПІ у м. Сумах було подано податкову декларацію з плати за землю за земельні ділянки комунальної власності у пункті 2.1 якої зазначено, що розмір орендної плати за спірним договором становить 3% від нормативної грошової оцінки. Таким чином на даний час об'єктивно відсутні будь-які обставини які б перешкоджали позивачу внести необхідні зміни до договору оренди земельної ділянки, тому його права ніяким чином не порушено, а отже і не потребують судового захисту.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
10 березня 2006 року між Сумською міською радою та Публічним акціонерним товариством «Сумбуд» укладено договір оренди земельної ділянки (далі - договір), зареєстрований у Державному реєстрі земель 11 квітня 2006 року за № 040661200836, площею 0,4638 га під будівництво житлово-громадського центру.
Розділом 3 договору передбачено, що орендна плата на рік становить 1,0% від нормативної грошової оцінки землі.
Розділом 3 (абзац 10) та пунктом 4.1 Договору передбачено, що розмір орендної плати переглядається у випадках і з моменту зміни умов господарювання, передбачених договором; підвищення цін, тарифів, тощо, в тому числі внаслідок інфляційних процесів. Орендодавець має право вимагати від орендаря збільшення розмірів плати у разі збільшення відповідно до законодавства України розмірів земельного податку та з інших мотивів.
Статтею 2 Закону України "Про оренду землі" закріплено, що відносини пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Статтею 21 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що розмір, форма і строки внесення орендної плати за земельні ділянки комунальної власності встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.
Згідно статті 274 Податкового кодексу України, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі одного відсотка від їх нормативної грошової оцінки.
Відповідно до Податкового кодексу України, річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до Бюджетного кодексу України (стаття 290 Податкового кодексу України) і не може бути меншою для інших категорій земель (від категорій земель сільськогосподарського призначення) - трикратного розміру земельного податку; та не може бути більшою 12 % від нормативної грошової оцінки землі (стаття 288 Податкового кодексу України).
Таким чином, орендна плата за договорами оренди землі несільськогосподарського призначення не може бути меншою, ніж 3 % та більшою за 12 % від нормативної грошової оцінки землі.
Зміна розміру коефіцієнту індексації відбувається щорічно на підставі статті 289 Податкового кодексу України. Державний комітет України із земельних ресурсів щорічно інформує про індексації нормативної грошової оцінки земель, де вказує індекси, що повинні застосовуватись при обчисленні розміру нормативної грошової оцінки земель на кожен поточний рік.
Складовими частинами розрахунку орендної плати (в тому числі при щорічній зміні) є розмір відсотку від нормативної грошової оцінки землі та сама нормативна грошова оцінка землі.
Отже, відповідно до умов договору, - орендна плата, а саме: розмір відсотку від нормативної грошової оцінки землі та сама нормативна грошова оцінка землі - підлягають щорічній зміні.
Відповідно до рішення Сумської міської ради від 24.06.2009 року № 2763-МР "Про затвердження розмірів відсотків від грошової оцінки землі, що застосовуються для обчислення орендної плати за користування земельними ділянками на території м. Суми", яким затверджено розміри відсотків від грошової оцінки землі, що застосовуються для обчислення орендної плати за оренду земельних ділянок на території м. Суми, для земель комерційного використання встановлено орендну плату у розмірі 3,0 % від нормативної грошової оцінки землі.
Таким чином розмір орендної плати на рік згідно даного договору та чинного законодавства України має становити 3,0% від грошової оцінки землі.
Статтею 142 Конституції України закріплено, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст.
Таким чином, в діючому законодавстві та в договорі оренди чітко проглядається намір законодавця підтверджений волевиявленням контрагентів при укладенні договору, забезпечити відповідність сплачуваної орендної плати за користування землею в кожному році поточній вартості земельної ділянки, встановленій на той момент законодавством.
На момент укладення договору в 2006 році розмір орендної плати на рік становив 1% від нормативної грошової оцінки землі. Виконання договору і користування земельною ділянкою відповідачем за даним розміром орендної плати триває. Правовідносини не припинилися в момент укладання договору, а відбувається зараз, отже, - плата за користування землею здійснюється зараз і застосування тарифів, ставок, цін, тощо за користування землею, встановлених на даний момент, цілком відповідає вимогам чинного законодавства.
Частиною третьою статті 6 Цивільного кодексу України передбачено, що сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.
Статтею 632 Цивільного кодексу України зміна ціни договору в процесі його виконання цілком допускається. Заборонена лише зміна ціни договору, який повністю виконано.
Відповідно до статті 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди спір вирішується в судовому порядку .
Рішенням Сумської міської ради від 04 грудня 2013 року № 2870-МР "Про внесення змін до діючих договорів оренди земельних ділянок в частині розміру орендної плати", Сумська міська рада вирішила запропонувати орендарям, зазначеним у додатку до даного рішення, внести зміни до договорів оренди земельних ділянок у частині розміру орендної плати згідно з рішенням Сумської міської ради від 24 червня 2009 року № 2763-МР "Про затвердження розмірів відсотків від грошової оцінки землі, що застосовується для обчислення орендної плати за користування земельними ділянками на території м. Суми".
У пункті 17 додатку до рішення Сумської міської ради від 04.12.2013 року № 2870-МР відповідачу було запропоновано новий розмір орендної плати за договором - 3,0% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Порядок зміни та розірвання господарських договорів врегульовано статтею 188 Господарського кодексом України, за приписами якої, сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
08.01.2014 року на виконання пункту 2 рішення Сумської міської ради від 04.12.2013 року № 2870-МР, Управління містобудування та земельних відносин Сумської міської ради, листом від 08.01.2014 № 8/11.01-20 звернулось до відповідача з пропозицією про внесення змін до договору оренди земельної ділянки у відповідності до вимог чинного законодавства та рішень Сумської міської ради.
Станом на липень 2014 року відповіді на зазначений лист Сумська міська рада не отримала.
Вищевикладені обставини свідчать про те, що сторони не досягли згоди щодо зміни договору в частині розміру орендної плати. А тому у позивача виникло право на звернення до господарського суду з позовною вимогою щодо внесення змін до розділу 3 договору оренди земельної ділянки в частині розміру орендної плати за землю.
Частиною 4 статті 188 Господарського кодексу України встановлено, що у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Також, згідно статті 11 ГПК України у разі недосягнення згоди щодо зміни Договору заінтересована сторона має право передати спір на вирішення господарського суду.
Стаття 145 Конституції України прямо закріплює можливість захисту прав органів місцевого самоврядування в судовому порядку.
Згідно з приписами статті 144 Конституції України, органи місцевого самоврядування, в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, а тому в разі прийняття відповідним органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за земельні ділянки та затвердження нових коефіцієнтів, які застосовуються в розрахунку орендної плати за земельні ділянки, ці обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
У разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку (постанова пленуму Вищого господарського Суду України від 17.05.2011 року № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин").
Рішення Сумської міської ради від 24.06.2009 року № 2763-МР "Про затвердження розмірів відсотків від грошової оцінки землі, що застосовуються для обчислення орендної плати за користування земельними ділянками на території м. Суми", рішення від 15.07.2009 року № 2862-МР "Про внесення змін до рішення Сумської міської ради від 24.06.2009 року № 2763-МР" та рішення від 04.12.2013 року № 2870-МР "Про внесення змін до діючих договорів оренди земельних ділянок в частині розміру орендної плати" діючі, не скасовані та не змінені.
Отже, установивши, що законодавчо змінено розмір орендної плати за землю, про що орендар був повідомлений, але ухилявся від вчинення дій, спрямованих на внесення відповідних змін до договору оренди землі, суди повинні враховувати вказані нормативні акти при вирішенні спорів про внесення змін до договорів у частині зміни орендних ставок.
Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна мінімального та граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору (постанови Верховного Суду України від 06.12.2010 № 2-1/10068-2008, від 23.05.2011 № 7/105-10 (№30/234-09), від 30.05.2011 № 17/299-10, від 04.07.2011 № 41/81).
Господарським судом встановлено, що відповідно до вимог чинного законодавства рішеннями Сумської міської ради правомірно змінено розмір орендної плати за землю, зокрема, за земельну ділянку, яку орендує відповідач за договором оренди земельної ділянки, зареєстрованим у Державному реєстрі земель 11 квітня 2006 року за № 040661200836 в м. Суми по вул. Засумська, 10а, про що відповідач був повідомлений і що було підставою для внесення змін до вищезгаданого договору, але факту надання відповідачем згоди на внесення змін до договору господарським судом не встановлено.
Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2002 року № 15-рп/2002 (справа про досудове врегулювання спорів) визначено, що положення частини другої статті 124 Конституції України стосовно поширення юрисдикції судів на всі правовідносини, що виникають у державі, необхідно розуміти так, що право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами. Встановлення законом або договором досудового врегулювання спору за волевиявленням суб'єктів правовідносин не є обмеженням юрисдикції судів і права на судовий захист.
Обрання певного способу захисту, у тому числі і досудового врегулювання спору, є правом, а не обов'язком особи, яка добровільно, виходячи з власних інтересів, його використовує.
Отже, надсилання відповідачу пропозицій про внесення змін до спірного договору оренди є виключно правом, а не обов'язком позивача.
Така правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 20 листопада 2012 року № 28/5005/640/2012.
Згідно вимог статті 82 Господарського процесуального кодексу України, обираючи правову норму, що підлягатиме застосуванню до спірних правовідносин, господарський суд зобов'язаний враховувати висновки Верховного Суду України, які викладені у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 111-16 цього Кодексу. Саме з такої підстави Верховним Судом України прийнято постанову від 20 листопада 2012 року за № 28/5005/640/2012.
Відповідно до статті 32 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до статей 33, 34 названого Кодексу, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються учасниками судового процесу. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Статтею 43 цього ж Кодексу визначено, що господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
З огляду на вищевикладене, позовні вимоги визнаються судом правомірними, обґрунтованими, такими, що повністю підтверджуються матеріалами справи, а тому підлягають задоволенню, оскільки станом на дату судового розгляду вищевказаний договір не припинений, у встановленому законодавством порядку не розірваний, є чинним, земельна ділянка відповідно до умов договору використовується відповідачем.
Згідно статті 49 ГПК України, витрати позивача по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 124, 144 Конституції України, статтями 288, 290 Податкового кодексу України, статтями 21, 30 Закону України "Про оренду землі", статтею 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", статтями 32-34, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю
2. Визнати укладеними зміни до договору оренди земельної ділянки, зареєстрованого у Державному реєстрі земель 11 квітня 2006 року за № 040661200836, площею 0,4638 га, яка знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Засумська, 10а, в частині розміру орендної плати, а саме, - розміру відсотку від нормативної грошової оцінки землі шляхом викладення першого абзацу розділу 3 договору в наступній редакції: "Орендна плата на рік становить 3,0 % від нормативної грошової оцінки землі.".
3. Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Сумбуд» (40030, м. Суми, вул. Петропавлівська, 86, Ідентифікаційний код 30991890) на користь Сумської міської ради (40000, м. Суми, пл. Незалежності, 2, Ідентифікаційний код 23823253) витрати по сплаті судового збору в сумі 1218,00 грн.).
Повне рішення складено 26.08.2014 року.
Суддя П.І. Левченко