Харківський окружний адміністративний суд
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Харків
26 серпня 2014 р. справа № 820/14147/14
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сагайдак В.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Апкар" про стягнення штрафу,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Апкар", в якому просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Апкар" у дохід держбюджету штраф у сумі 1020,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що старшим державним інспектором Державної інспекції з енергетичного нагляду у Харківській області за порушення законодавства в галузі електроенергетики та теплопостачання, та за ухилення від виконання вимог припису, відповідно до статті 27 Закону України “Про електроенергетику” та статті 31 Закону України «Про теплопостачання», винесено постанову № 07/10-01-016 від 08.04.2014 р. про накладення на Товариство з обмеженою відповідальністю "Апкар" штрафу в розмірі 1020,00 грн., який станом на час розгляду даної справи відповідачем самостійно не сплачений.
Представник позивача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, позов підтримав та просив його задовольнити у повному обсязі.
Копія ухвали про відкриття провадження була надіслана відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення за адресою, вказаною в матеріалах справи. Конверт із судовими документами повернувся до суду з поміткою “за закінченням терміну зберігання”.
Відповідно до ч. 11 ст. 35 КАС України, у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Суд вважає, що неприбуття представника відповідача у судове засідання не перешкоджає розгляду справи за наявними в ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі з огляду на наступне.
Судом встановлено, що державним інспектором з енергетичного нагляду відповідно до статті 5 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської дальності”, статті 9 Закону України “Про електроенергетику”, статті 14 Закону України “Про теплопостачання” та Положення про державний енергетичний нагляд та режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 р. № 929 (із змінами), проведено плановий захід з державного енергетичного нагляду на енергетичних об’єктах Товариства з обмеженою відповідальністю "Апкар" з питань технічного стану, організації експлуатації електроустановок та режимів споживання електричної енергії (НТЕС-7), за результатами якого було складено акт № 07/10-37-872 від 17.06.2013 р. Акт перевірки підписаний уповноваженою особою без заперечень, примірник акту уповноважена особа отримала, що підтверджується її підписом на примірнику акту (а.с. 8-15).
На підставі акта перевірки № 07/10-37-872 від 17.06.2013 р. та керуючись статтею 4 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, статтею 9 Закону України “Про електроенергетику”, старшим державним інспектором з енергетичного нагляду був винесений Припис № 07/10-37-872 від 17.06.2013 р., яким Товариство з обмеженою відповідальністю "Апкар" було зобов’язано усунути виявлені в ході перевірки порушення чинного законодавства до 01.07.2013 р. та 17.09.2013 р. Примірник припису уповноважена особа отримала, що підтверджується її підписом (а.с. 16-18).
Відповідно до абз. 3 ч. 7 ст. 9 Закону України "Про електроенергетику" від 16.10.1997 р. № 575/97-ВР, інспектори з державного енергетичного нагляду мають право видавати суб'єктам електроенергетики та споживачам енергії обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушень вимог нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії, теплових, тепловикористовувальних установок та мереж, а також стосовно приведення технічного стану електричних, теплових, тепловикористовувальних установок та мереж, засобів обліку, контролю і регулювання виробництва, постачання та споживання енергії, організації їх експлуатації у відповідність із вимогами нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання споживачів енергії, теплових, тепловикористовувальних установок та мереж.
Судом також встановлено, що старшим державним інспектором з енергетичного нагляду відповідно до статті 4 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, статті 9 Закону України “Про електроенергетику” та Положення про державний енергетичний нагляд та режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.96 р. № 929 (із змінами), вжито заходів з енергетичного нагляду на енергетичних об’єктах Товариства з обмеженою відповідальністю "Апкар" з питань перевірки виконання вимог раніше виданого Припису від 17.06.2013 р. №07/10-37-872, за результатами яких складено акт № 07/10-37-1530 від 05.11.2013 р. (а.с. 19). Акт перевірки направлено на юридичну адресу відповідача та 11.11.2013 р. отримано представником ТОВ "Апкар", що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.21, 22).
На підставі акта перевірки № 07/10-37-1530 від 05.11.2013 р. та керуючись статтею 4 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, статтею 9 Закону України “Про електроенергетику”, старшим державним інспектором з енергетичного нагляду був винесений Припис № 07/10-37-1530 від 05.11.2013 р., яким Товариство з обмеженою відповідальністю "Апкар" було зобов’язано усунути виявлені в ході перевірки порушення чинного законодавства до 19.11.2013 р. (а.с. 20).
Старшим державним інспектором з енергетичного нагляду відповідно до статті 4 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, статті 9 Закону України “Про електроенергетику” та статті 14 Закону України “Про теплопостачання”, вжито заходів з енергетичного нагляду (контролю) на енергетичних об’єктах Товариства з обмеженою відповідальністю "Апкар" з питань перевірки виконання вимог раніше виданого Припису від 05.11.2013 р. № 07/10-37-1530, за результатами яких складено акт № 07/10-37-060 від 19.11.2013 р. (а.с. 23).
На підставі акта перевірки № 07/10-37-060 від 19.11.2013 р. та керуючись статтею 4 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, статтею 9 Закону України “Про електроенергетику”, старшим державним інспектором з енергетичного нагляду був винесений Припис № 07/10-37-1617 від 19.11.2013 р., яким Товариство з обмеженою відповідальністю "Апкар" було зобов’язано усунути виявлені в ході перевірки порушення чинного законодавства до 10.12.2013 р. (а.с. 24).
Акт перевірки та Припис направлено на юридичну адресу відповідача, однак поштові відправлення не були вручено адресату у зв'язку із закінченням терміну зберігання, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 25, 26).
Старшим державним інспектором з енергетичного нагляду відповідно до статті 4 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, статті 9 Закону України “Про електроенергетику” та статті 14 Закону України “Про теплопостачання”, вжито заходів з енергетичного нагляду (контролю) на енергетичних об’єктах Товариства з обмеженою відповідальністю "Апкар" з питань перевірки виконання вимог раніше виданого Припису від 19.11.2013 р. № 07/10-37-1617, за результатами яких складено акт № 07/10-37-064 від 10.12.2013 р. (а.с. 27).
На підставі акта перевірки № 07/10-37-064 від 10.12.2013 р. та керуючись статтею 4 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, статтею 9 Закону України “Про електроенергетику”, старшим державним інспектором з енергетичного нагляду був винесений Припис № 07/10-37-1697 від 10.12.2013 р., яким Товариство з обмеженою відповідальністю "Апкар" було зобов’язано усунути виявлені в ході перевірки порушення чинного законодавства до 10.01.2014 р. (а.с. 28).
Акт перевірки та Припис направлено на юридичну адресу відповідача та 16.12.2013 р. отримано представником ТОВ "Апкар", що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 29, 30).
Старшим державним інспектором з енергетичного нагляду відповідно до статті 4 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, статті 9 Закону України “Про електроенергетику” та статті 14 Закону України “Про теплопостачання”, вжито заходів з енергетичного нагляду (контролю) на енергетичних об’єктах Товариства з обмеженою відповідальністю "Апкар" з питань перевірки виконання вимог раніше виданого Припису від 10.12.2013 року № 07/10-37-1697, за результатами яких складено акт № 07/10-37-002 від 10.01.2014 р. (а.с. 31).
На підставі акта перевірки № 07/10-37-002 від 10.01.2014 р. та керуючись статтею 4 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, статтею 9 Закону України “Про електроенергетику”, старшим державним інспектором з енергетичного нагляду був винесений Припис № 07/10-37-0010 від 10.01.2014 р., яким Товариство з обмеженою відповідальністю "Апкар" було зобов’язано усунути виявлені в ході перевірки порушення чинного законодавства до 24.02.2014 р. (а.с. 32).
Акт перевірки та Припис направлено на юридичну адресу відповідача та 24.02.2014 р. отримано представником ТОВ "Апкар", що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 33, 34).
Старшим державним інспектором з енергетичного нагляду відповідно до статті 4 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, статті 9 Закону України “Про електроенергетику” та статті 14 Закону України “Про теплопостачання”, вжито заходів державного енергетичного нагляду (контролю) на енергетичних об’єктах Товариства з обмеженою відповідальністю "Апкар" з питань перевірки виконання вимог раніше виданого Припису від 10.01.2014 року № 07/10-37-0010, за результатами яких складено акт № 07/10-37-008 від 24.02.2014 р. (а.с. 35).
На підставі акта перевірки № 07/10-37-008 від 24.02.2014 р. та керуючись статтею 4 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, статтею 9 Закону України “Про електроенергетику”, старшим державним інспектором з енергетичного нагляду був винесений Припис № 07/10-37-0196 від 24.02.2014 р., яким Товариство з обмеженою відповідальністю "Апкар" було зобов’язано усунути виявлені в ході перевірки порушення чинного законодавства до 03.04.2014 р. (а.с. 36).
Акт перевірки та Припис направлено на юридичну адресу відповідача, однак поштові відправлення не були вручено адресату у зв'язку із закінченням терміну зберігання, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 37, 38).
Старшим державним інспектором з енергетичного нагляду відповідно до статті 4 Закону України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності”, статті 9 Закону України “Про електроенергетику” та статті 14 Закону України “Про теплопостачання”, вжито заходів державного енергетичного нагляду (контролю) на енергетичних об’єктах Товариства з обмеженою відповідальністю "Апкар" з питань перевірки виконання вимог раніше виданого Припису від 17.06.2013 р. № 07/10-37-872, за результатами яких складено акт № 07/10-37-013 від 03.04.2014 р. (а.с. 39).
На підставі акту перевірки (протоколу) № 07/10-37-013 від 03.04.2014 р., старшим державним інспектором Державної інспекції з енергетичного нагляду у Харківській області за ухилення від виконання вимог Припису №07/10-37-872 від 17.06.2014 р., відповідно до статті 27 Закону України “Про електроенергетику” та статті 31 Закону України «Про теплопостачання», було винесено постанову № 07/10-01-016 від 08.04.2014 р. про накладення на Товариство з обмеженою відповідальністю "Апкар" штрафу у розмірі 1020,00 грн. (а.с. 40).
Згідно матеріалів справи, позивачем на адресу відповідача направлена Постанова №07/10-01-016 від 08.04.2014 р. про накладення на Товариство з обмеженою відповідальністю "Апкар" штрафу, однак поштове відправлення не було вручено адресату у зв'язку із закінченням терміну зберігання, що підтверджується повідомленням пошти (а.с. 41-42).
Судом встановлено, що станом на час розгляду справи штраф до бюджету відповідачем у добровільному порядку не сплачений.
Відповідно до ст. 5 Закону України “Про електроенергетику” від 16.10.1997 р. № 575/97-ВР, однією із засад державної політики в енергетиці є створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів.
Відповідно до ст. 9 Закону України “Про електроенергетику” від 16.10.1997 р. № 575/97-ВР та пунктів l, 3 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 р. № 929, державний енергетичний нагляд за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).
Метою державного енергетичного нагляду (контролю) є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії.
Відповідно до ст. 9 Закону України “Про електроенергетику”, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право давати споживачам та суб'єктам електроенергетики приписи про приведення засобів обліку, контролю та регулювання споживання електричної і теплової енергії у відповідність з нормами, правилами і стандартами в електроенергетиці.
Згідно зі ст. 27 Закону України “Про електроенергетику”, суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці: за неподання інформації або подання завідомо недостовірної інформації, передбаченої в ліцензіях на виробництво, передачу, розподіл або постачання електричної енергії, здійснення функцій системного оператора, здійснення функцій оператора ринку, здійснення функцій гарантованого покупця та в нормативно-правових актах, що регулюють питання функціонування об'єднаної енергетичної системи України і споживання енергії, - штраф у розмірі до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови або розпорядження про накладення штрафів за встановленою формою.
Відповідно до п. 10 Постанови КМУ "Про затвердження Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання" від 21.07.1999 р. № 1312, суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Постанова про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання № 07/10-01-016 від 08.04.2014 р. відповідачем в судовому порядку оскаржена не була.
Таким чином, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог та стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Апкар" штрафу у розмірі 1020,00 грн. за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання.
Судові витрати розподіляються відповідно до статті 94 КАС України.
На підставі викладеного та керуючись ст. 158, ст. 159, ст. 160, ст. 163, ст. 185, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Апкар" про стягнення штрафу – задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Апкар" (61125, м. Харків, вул. Краснодонська, 18, р/р 26007000078043 ПАТ "Укрсоцбанк" м. Київ, МФО 300023, код ЄДРПОУ 33290849) у дохід держбюджету штраф у сумі 1020,00 грн. (одна тисяча двадцять гривень), одержувач: р/р 31111106700008, відкритий на УДКСУ у Жовтневому районі м. Харкова, МФО 851011, код ЄДРПОУ 37999612, код платежу до держбюджету 21081100.
Стягнути з Державного бюджету України (УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова Харківської області, код 37999628, банк ГУДКСУ у Харківській області, МФО 851011, р/р 31217206784011) на користь Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Північному регіоні" (61003, м. Харків, вул. Кооперативна, 12, код ЄДРПОУ 34190701) судові витрати у розмірі 182,70 грн. (сто вісімдесят дві гривні сімдесят копійок).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення та з дня отримання копії постанови, у разі проголошення постанови суду, яка містить вступну та резолютивну частини, а також прийняття постанови у письмовому провадженні. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Сагайдак В.В.