Рішення № 40218038, 13.08.2014, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
13.08.2014
Номер справи
916/2073/14
Номер документу
40218038
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

_______________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"13" серпня 2014 р.Справа № 916/2073/14

За позовом: Біляївського міжрайонного прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Августівської сільської ради Одеської області;

до відповідача: Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1;

про внесення змін до договору оренди землі

Суддя Щавинська Ю.М.

Представники сторін:

прокурор: Незовибатько О.В. - посвічення № 025789 від 23.04.2014 року;

від позивача: Колісніченко П.В. - довіреність № 1 від 10.02.2014 року;

від відповідача: не з'явився.

СУТЬ СПОРУ: Біляївський міжрайонний прокурор Одеської області звернувся до господарського суду Одеської області з позовною заявою в інтересах держави в особі Августівської сільської ради Одеської області до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, в якій, з урахуванням уточнень до позовної заяви (а.с.42-48), просить суд внести зміни до договору оренди землі від 15.02.2007р., зареєстрованого в книзі записів реєстрації договорів оренди землі 16.02.2007р. за №04.07.516.00002, укладеного між ФОП ОСОБА_1 та Августівською сільською радою Одеської області, та викласти п.7 договору у наступній редакції: "Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі у розмірі 5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 18 615,75 грн. в рік.".

В обґрунтування заявленого позову прокурор посилається на те, що Біляївською міжрайонною прокуратурою проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства при використанні земельних ділянок суб'єктами підприємницької діяльності на умовах оренди на території Августівської сільської ради Біляївського району, за результатами якої встановлено, що ФОП ОСОБА_1 на підставі договору оренди землі від 15.02.2007р., зареєстрованого в книзі записів реєстрації договорів оренди землі 16.02.2007р. за №04.07.516.00002, використовує земельну ділянку, загальною площею 0,20 га за адресою: АДРЕСА_2.

При цьому, у своєму позові прокурор вказує на те, що рішенням Августівської сільської ради Біляївського району від 26.11.2009р. за №650/Р-XXXVII-V "Про затвердження технічної документації з нормативно грошової оцінки земель населених пунктів Августівської сільської ради" з 01.01.2010р. введено в дію нову грошову оцінку земель Августівської сільської ради, а також вирішено провести згідно з чинним законодавством перерахування орендної пати та внести відповідні зміни до договорів оренди землі, у зв'язку з чим Августівською сільською радою на адресу відповідача було направлено декілька листів з пропозицією внести зміни до договору оренди землі від 15.02.2007р. в частині розміру орендної плати.

Однак вказані листи залишились без відповіді, у зв'язку з чим Біляївський міжрайонний прокурор Одеської області і був вимушений звернутися до суду з відповідним позовом.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 02.06.2014 року було порушено провадження у справі №916/2073/14 із призначенням її до розгляду в судовому засіданні.

Прокурор у судовому засіданні 13.08.2014р. уточнені позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив суд задовольнити позов та внести зміни до умов договору оренди землі.

Представник позивача у судовому засіданні 13.08.2014р. позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив суд задовольнити позов.

Відповідач у судове засідання 13.08.2014р. не з'явився, незважаючи на належне завчасне повідомлення про час та місце судового засідання, шляхом направлення судових ухвал, а також здійснення телефонограми (а.с.68), яку прийнято ОСОБА_1, про причини нез'явлення суд не повідомив, відзив на позов не надав. Крім того, обізнаність відповідача про розгляд вказаної справи також підтверджується присутністю у судовому засіданні 25.06.2014р. представника ФОП ОСОБА_1

При цьому, суд зазначає, що необґрунтоване затягування розгляду справи суперечить вимогам ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, учасником якої є Україна, стосовно права кожного на розгляд його справи судом упродовж розумного строку.

З урахуванням викладеного, суд вважає за можливе розглянути справу без участі відповідача за наявними в ній матеріалами відповідно до ст. 75 ГПК України.

Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення учасників процесу, надані під час судового розгляду, проаналізувавши наявні у справі докази у сукупності та надавши їм відповідну правову оцінку, суд дійшов наступних висновків:

В силу ст.124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 2 ГПК України господарський суд порушує справи за позовними заявами, зокрема, прокурорів, які звертаються до господарського суду в інтересах держави.

Прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

При цьому, згідно ч. 2 ст. 29 ГПК України, у разі прийняття господарським судом позовної заяви, поданої прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача.

Завданням суду при здійсненні правосуддя, в силу ст. 2 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" є, зокрема, захист гарантованих Конституцією України та законами, прав і законних інтересів держави.

Встановивши наявність у позивача суб'єктивного матеріального права або охоронюваного законом інтересу, на захист яких подано позов, суд з'ясовує наявність чи відсутність факту порушення або оспорювання і, відповідно, ухвалює рішення про захист порушеного права або відмовляє позивачу у захисті, встановивши безпідставність та необґрунтованість заявлених вимог.

Як вбачається з матеріалів справи, позовні вимоги прокурора направлені на внесення змін до договору оренди землі в частині розміру орендної плати, з огляду на затвердження Августівською сільською радою технічної документації з нормативно-грошової оцінки земель с. Августівка.

Оцінюючи заявлені прокурором позовні вимоги щодо внесення змін до умов договору оренди землі, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Згідно до ст.13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Як свідчать матеріали справи, 15.02.2007р. між Августівською сільською радою Одеської області в особі сільського голови Мацкул Світлани Олександрівни (Орендодавець) та Фізичною особою підприємцем ОСОБА_1 (Орендар) укладено договір оренди землі (а.с.13-16), відповідно до умов якого Орендодавець надає, а Орендар приймає в довгострокове, платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення, яка розташована в АДРЕСА_2 на території Августівської сільської ради Біляївського району Одеської області (в межах населеного пункту) на підставі рішення Августівської сільської ради від 16.11.2006р. №114/Р-У-У з послідуючим правом викупу даної ділянки. Договір укладено строк на 10 років (п. 6 договору).

Відповідно до п. 2 договору в оренду передається земельна ділянка, загальною площею 0,20 га, в т.ч. 0,20 га - відкриті землі, за рахунок земель запасу промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

Згідно з п.12 договору земельна ділянка передається в оренду для будівництва та експлуатації станції технічного обслуговування легкових автомобілів та автомагазину.

При цьому, у пункті 4 договору визначено, що нормативно-грошова оцінка земельної ділянки становить 17 073,36 грн.

Згідно п. 7 договору орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі у розмірі 5 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 853,66 грн. в рік. Після завершення будівництва орендна плата може бути переглянута згідно чинного законодавства.

Проаналізувавши умови вказаного договору, суд дійшов висновку, що вказаний договір за своєю правовою природою відноситься до договору оренди землі.

У відповідності до положень ст.188 ГК України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.

Крім того, статтею 30 Закону України "Про оренду землі" також передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення такої згоди спір вирішується в судовому порядку.

При цьому, відповідно до п.31 договору зміна умов договору оренди землі здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем неодноразово на адресу відповідача направлялись претензії, в яких Августівською сільською радою Одеської області було запропоновано ФОП ОСОБА_1 з'явитися для проведення перерахування орендної плати. Останню претензію від 17.04.2014р. (а.с.26-27) було направлено відповідачу 18.04.2014р. та вручено 24.04.2014р., що підтверджується поштовим повідомленням (а.с.28). Однак, вказані претензії залишились відповідачем без відповіді та виконання.

З огляду на викладене, суд вважає, що спір про внесення змін до договору обґрунтовано передано на вирішення господарського суду. При цьому, суд зазначає, що позовні вимоги повністю відповідають положенням п.2.18. постанови пленуму ВГСУ №6 від 17.05.2011р. "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин", згідно з якою, враховуючи, що договір є узгодженим волевиявленням двох або більше сторін, і тому суд не може зобов'язати іншу сторону договору внести зміни до нього, зацікавлена сторона у випадках, передбачених законом, може просити суд про внесення зміни до договору згідно з рішенням суду, а не про зобов'язання відповідача внести такі зміни до договору.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.21 Закону України "Про оренду землі", орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Статтею 288 Податкового кодексу України встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір орендної плати встановлюється в договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки, та не може перевищувати: для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності та надані для будівництва та/або експлуатації аеродромів - чотирикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Згідно ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Згідно ст.13 Закону України "Про оцінку земель", для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності проводиться обов'язкова нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Відповідно до ч.2 ст.18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7 - 10 років.

Згідно до ст.20 вказаного закону за результатами, зокрема, нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, яка, відповідно до ст.23 Закону затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Відповідно до ст. 60 та ч.5 ст.16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" право комунальної власності на землю належить територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах, від імені та в інтересах яких права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Згідно ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Як встановлено судом, рішенням Августівської сільської ради Біляївського району Одеської області від 26.11.2009р. за №650/Р-XXXVII-V "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населених пунктів Августівської сільської ради" (а.с.20) вирішено затвердити технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель, зокрема, с. Августівка Августівської сільської ради Біляївського району Одеської області та ввести в дію з 01.01.2010р. нормативну грошову оцінку земель. Пунктом 4 вказаного рішення передбачено до 01.02.2010р. провести згідно з чинним законодавством перерахування орендної плати та внести відповідні зміни до договорів оренди землі розділ "Орендна плата" за земельні ділянки, які раніше були надані в оренду суб'єктам підприємницької діяльності.

Зазначене рішення органу місцевого самоврядування є чинним, в установленому законом порядку не скасоване і недійсним не визнавалося, а тому підлягає виконанню.

При цьому, відповідно до п. 2.19 постанови пленуму ВГСУ "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" №6 від 17.05.2011р. у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.

Пунктом 10 договору від 15.02.2007р. встановлено, що розмір орендної плати переглядається один раз у два роки у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.

З огляду на викладене, враховуючи, що розмір орендної плати є похідним від розміру нормативної грошової оцінки (ст.289.1 податкового кодексу), чинним законодавством та умовами договору передбачено збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, суд вважає, що зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати у грошовому вигляді, встановленої умовами договору.

Аналогічної позиції дотримується Верховний Суд України в постанові від 27.12.2010р. №3-47гс10, яка є обов'язковою для суду згідно положень ст. 111-28 Господарського процесуального кодексу України.

У судовому засіданні 13.08.2014р. судом було оглянуто технічну документацію з нормативної грошової оцінки, згідно з якою середня вартість 1 м2 площі земельної ділянки населених пунктів Августівської сільської ради складає 101,41 грн.

Відповідно до ч.2 ст.20 та ст.23 Закону України "Про оцінку земель" дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформлюються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель, який видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Як вбачається з витягу про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (а.с.49), оригінал якого було оглянуто судом у судовому засіданні 13.08.2014р., середня вартість 1 м2 площі земельної ділянки складає 101,41 грн., а загальна нормативна грошова оцінка земельної ділянки, що перебуває в оренді у Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, з урахуванням відповідних коефіцієнтів становить - 372 315,17 грн.

З огляду на вищевикладене, суд доходить висновку про обґрунтованість позовних вимог Біляївського міжрайонного прокурора Одеської області щодо внесення змін до умов договору оренди землі шляхом визначення орендної плати у розмірі 5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 18 615,75 грн. в рік (372 315,17 грн.х5%), у зв'язку з чим задовольняє їх у повному обсязі.

Відповідно до п. 4.6. постанови Пленум Вищого господарського суду України, від 21.02.2013р. №7 "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України", приймаючи рішення зі справи, провадження в якій порушено за заявою прокурора, господарський суд у разі повного або часткового задоволення позову стягує судовий збір з відповідача (повністю або пропорційно задоволеним вимогам), якщо він не звільнений від сплати судового збору.

За таких обставин, приймаючи до уваги задоволення позовних вимог, судовий збір у розмірі 1 218 грн. за розгляд даної справи стягується до Державного бюджету України з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1.

Керуючись ст.ст. 44, 49,75, 82- 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Внести зміни до договору оренди землі від 15.02.2007р., зареєстрованого у книзі записів реєстрації договорів оренди землі 16.02.2007р. за №04.07.516.00002, укладеного між Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (код НОМЕР_1) та Августівською сільською радою (код ЄДРПОУ 04377664), викласти п.7 у наступній редакції: "Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі у розмірі 5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 18 615 /вісімнадцять тисяч шістсот п'ятнадцять/ грн. 75 коп. в рік.".

3. Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (65123, АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) до Державного бюджету України (р/р 31210206783008, одержувач ГУДКС України в Одеській області, код ЄДРПОУ 37607526, банк одержувача ГУДКС України в Одеській області, МФО 828011, код бюджетної класифікації 22030001, код ЄДРПОУ господарського суду Одеської області 03499997) 1 218 /одну тисячу двісті вісімнадцять/ грн. судового збору.

Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 85 ГПК України.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 18.08.2014 р.

Суддя Щавинська Ю.М.