Ухвала суду № 40215659, 12.08.2014, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.08.2014
Номер справи
806/1073/14
Номер документу
40215659
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Липа В.А.

Суддя-доповідач:Майор Г.І.

УХВАЛА

іменем України

"12" серпня 2014 р. Справа № 806/1073/14

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Майора Г.І.

суддів: Бучик А.Ю.

Одемчука Є.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Міндоходів у Житомирській області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "23" квітня 2014 р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Акваформ Україна " до Головного управління Міндоходів у Житомирській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,

ВСТАНОВИВ:

У березні 2014 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Акваформ Україна" звернулося до адміністративного суду з позовом, у якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Міндоходів у Житомирській області від 24 лютого 2014 року №13-2207, яким товариству збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: податок на додану вартість в сумі 1460,00 грн. (за основним платежем - 1168,00 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями - 292,00 грн.).

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2014 року позов задоволено.

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління Міндоходів у Житомирській області від 24 лютого 2014 року №13-2207, яким товариству збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: податок на додану вартість в сумі 1460,00 грн. (за основним платежем - 1168,00 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями - 292,00 грн.).

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Головне управління Міндоходів у Житомирській області звернулося до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати вищевказане рішення та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позову. В апеляційній скарзі відповідач посилається на незаконність, необ'єктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування постанови суду першої інстанції.

Позивач надав суду письмові заперечення на апеляційну скаргу.

12 серпня 2014 року від позивача надійшла заява про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Відповідач не скористався своїм правом на участь в судовому засіданні: повноважного представника в засідання суду не направив, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Колегія суддів враховуючи те, що сторони належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду апеляційної скарги та положення частини 4 статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України та пункту 2 частини 1 статті 197 КАС України вважає за можливе розглядати справу за відсутності представників сторін, в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи, дослідивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального законодавства, колегія суддів уважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

У відповідності до вимог статті 345 Митного кодексу України (далі - МК УКкраїни), документальна перевірка - це сукупність заходів, за допомогою яких органи доходів і зборів переконуються у правильності заповнення митних декларацій, декларацій митної вартості та в достовірності зазначених у них даних, законності ввезення (пересилання) товарів на митну територію України або на територію вільної митної зони, вивезення (пересилання) товарів за межі митної території України або за межі території вільної митної зони, а також своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів.

Документальні перевірки дотримання вимог законодавства України з питань державної митної справи, у тому числі своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів, проводяться органами доходів і зборів з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 Податкового кодексу України.

Органи доходів і зборів мають право здійснювати митний контроль шляхом проведення документальних виїзних (планових або позапланових) та документальних невиїзних перевірок дотримання законодавства України з питань державної митної справи щодо:

1) правильності визначення бази оподаткування, своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів;

2) обґрунтованості та законності надання (отримання) пільг і звільнення від оподаткування;

3) правильності класифікації згідно з УКТ ЗЕД товарів, щодо яких проведено митне оформлення;

4) відповідності фактичного використання переміщених через митний кордон України товарів заявленій меті такого переміщення та/або відповідності фінансових і бухгалтерських документів, звітів, договорів (контрактів), калькуляцій, інших документів підприємства, що перевіряється, інформації, зазначеній у митній декларації, декларації митної вартості, за якими проведено митне оформлення товарів у відповідному митному режимі;

5) законності переміщення товарів через митний кордон України, у тому числі ввезення товарів на територію вільної митної зони або їх вивезення з цієї території.

Під час проведення документальної перевірки посадові особи органу доходів і зборів повинні реалізовувати визначені цим Кодексом повноваження виключно в обсязі, необхідному для з'ясування питань перевірки.

Відшкодування збитків та/або шкоди, заподіяних посадовими особами органу доходів і зборів підприємству під час проведення перевірки, здійснюється у порядку, встановленому законом.

Результати перевірки оформлюються актом (довідкою) та є підставою для самостійного визначення органом доходів і зборів суми податкового зобов'язання підприємства щодо сплати митних платежів, застосування заходів, передбачених законами України.

У разі виявлення органом доходів і зборів під час проведення перевірки ознак порушень митних правил або контрабанди посадові особи органу доходів і зборів вживають передбачених законом заходів.

У разі скасування, зміни за результатами документальної перевірки рішень щодо класифікації товарів для митних цілей, прийнятих органами доходів і зборів відповідно до статті 69 цього Кодексу, або рішень про коригування заявленої митної вартості товарів, прийнятих органами доходів і зборів відповідно до розділу III цього Кодексу, дії, вчинені підприємством на виконання таких рішень, не тягнуть за собою застосування штрафних (фінансових) санкцій, нарахування пені, накладення адміністративних стягнень, крім випадків, якщо зазначені рішення були прийняті на підставі поданих підприємством недостовірних документів, недостовірної інформації та/або внаслідок ненадання підприємством всієї наявної у нього інформації, необхідної для прийняття зазначених рішень, що суттєво вплинуло на характер цих рішень.

Згідно статті 351 Митного кодексу України, предметом документальних невиїзних перевірок є дані про своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати митних платежів при переміщенні товарів через митний кордон України підприємствами, а також при переміщенні товарів через митний кордон України громадянами з поданням митної декларації, передбаченої законодавством України для підприємств.

Документальна невиїзна перевірка проводиться у разі:

1) виявлення ознак, що свідчать про можливе порушення законодавства України з питань державної митної справи, за результатами аналізу електронних копій митних декларацій, інформації, що стосується товарів, митне оформлення яких завершено, отриманої від суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності та виробників таких товарів, з висновків акредитованих відповідно до законодавства експертів;

2) надходження від уповноважених органів іноземних держав документально підтвердженої інформації про не підтвердження автентичності поданих органові доходів і зборів документів щодо товарів, митне оформлення яких завершено, недостовірність відомостей, що в них містяться, а також запитів стосовно надання інформації про зовнішньоекономічні операції, які здійснювалися за участю суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності - резидентів України.

Документальна невиїзна перевірка проводиться на підставі наказу органу доходів і зборів.

Документальна невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу доходів і зборів в приміщенні цього органу за умови направлення керівнику відповідного підприємства або відповідному громадянину рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особистого вручення зазначеним особам чи уповноваженим ними представникам під розписку письмового повідомлення про дату початку та місце проведення перевірки.

Присутність уповноважених посадових осіб підприємства або громадянина, що перевіряється, під час проведення невиїзної документальної перевірки не обов'язкова.

Судом встановлено, що в період з 22 по 28 січня 2014 року в адміністративному приміщенні ГУ Міндоходів у Житомирській області на підставі п. 7 ч.1 ст.336 та ст.351 Митного кодексу України, на виконання наказу ГУ Міндоходів у Житомирській області від 16.01.2014 року №42 "Про проведення невиїзної документальної перевірки повноти нарахування та сплати митних платежів ТОВ "Акваформ Україна" робочою групою у складі: керівника групи Можановського В.В. - головного державного ревізора-інспектора відділу контролю митної вартості та митних платежів, проведення митного аудиту управління податкового та митного аудиту, Кобзаренко Г.О. - головного державного ревізора-інспектора відділу контролю митної вартості та митних платежів, проведення митного аудиту управління податкового та митного аудиту, проведено невиїзну документальну перевірку повноти нарахування та сплати митних платежів при митному оформленні товарів, митне оформлення яких завершено, ввезених на митну територію України ТОВ "Акваформ Україна" у період з 01.10.2011 року по 31.12.2012 року та оформленого митним постом "Житомир-Центральний" Житомирської митниці, результати якої оформлено актом перевірки від 04.02.2014 року за № 4/4/101000000/0034584784.

Під час проведеної перевірки відповідачем зроблено висновок про порушення товариством вимог статті 259, пп. 5 п. 3 статті 267 Митного кодексу України від 11.07.2002 року №92-ІV, пунктів 4-7 статті 58 Митного кодексу України від 13.03.2012 року №4495-ІV чинних на момент митного оформлення в частині недекларування у повному обсязі митної вартості, що призвело до виникнення заниження податкових зобов'язань на загальну суму 1167,70 грн.

За результатами перевірки та на підставі акту перевірки Головним управлінням Міндоходів у Житомирській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 24.02.2014 року №13-2207, яким товариству збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: податок на додану вартість в сумі 1460,00 грн. (за основним платежем - 1168,00 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями - 292,00 грн.).

Згідно ч. 1 ст. 49 МК України від 13.03.2012 року та ст. 259 МК України від 11.07.2002 року, митною вартістю товарів, які переміщуються через митний кордон України, є їх ціна, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, обчислена відповідно до положень цього Кодексу.

Відповідно до ч.10 статті 58 МК України від 13.03.2012 року, при визначенні митної вартості до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за оцінювані товари, додаються такі витрати (складові митної вартості), якщо вони не включалися до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті:

1) витрати, понесені покупцем:

а) комісійні та брокерська винагорода, за винятком комісійних за закупівлю, що є платою покупця своєму агентові за надання послуг, пов'язаних із представництвом його інтересів за кордоном для закупівлі оцінюваних товарів;

б) вартість ящиків тари (контейнерів), в яку упаковано товар, або іншої упаковки, що для митних цілей вважаються єдиним цілим з відповідними товарами;

в) вартість упаковки або вартість пакувальних матеріалів та робіт, пов'язаних із пакуванням;

2) належним чином розподілена вартість нижчезазначених товарів та послуг, якщо вони поставляються прямо чи опосередковано покупцем безоплатно або за зниженими цінами для використання у зв'язку з виробництвом та продажем на експорт в Україну оцінюваних товарів, якщо така вартість не включена до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті:

а) сировини, матеріалів, деталей, напівфабрикатів, комплектувальних виробів тощо, які увійшли до складу оцінюваних товарів;

б) інструментів, штампів, шаблонів та аналогічних предметів, використаних у процесі виробництва оцінюваних товарів;

в) матеріалів, витрачених у процесі виробництва оцінюваних товарів (мастильні матеріали, паливо тощо);

г) інженерних та дослідно-конструкторських робіт, дизайну, художнього оформлення, ескізів та креслень, виконаних за межами України і безпосередньо необхідних для виробництва оцінюваних товарів;

3) роялті та інші ліцензійні платежі, що стосуються оцінюваних товарів та які покупець повинен сплачувати прямо чи опосередковано як умову продажу оцінюваних товарів, якщо такі платежі не включаються до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті.

Зазначені платежі можуть включати платежі, які стосуються прав на літературні та художні твори, винаходи, корисні моделі, промислові зразки, торговельні марки та інші об'єкти права інтелектуальної власності.

Витрати на право відтворення (тиражування) оцінюваних товарів в Україні не повинні додаватися до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за оцінювані товари.

Порядок включення до ціни розрахунку роялті та ліцензійних платежів визначається Кабінетом Міністрів України;

4) відповідна частина виручки від будь-якого подальшого перепродажу товарів, що оцінюються, їх використання або розпорядження ними на митній території України, яка прямо чи опосередковано йде на користь продавця;

5) витрати на транспортування оцінюваних товарів до аеропорту, порту або іншого місця ввезення на митну територію України;

6) витрати на навантаження, вивантаження та обробку оцінюваних товарів, пов'язані з їх транспортуванням до аеропорту, порту або іншого місця ввезення на митну територію України;

7) витрати на страхування цих товарів.

Таким чином, цивільно-господарська відповідальність у вигляді штрафу за порушення договірних зобов'язань (контракту) в т.ч. за прострочення виконання грошових зобов'язань не входить до виключного переліку в статті 58 МК України від 13.03.2012 року та статті 267 МК України від 11.07.2002 року, а тому не є складовою митної вартості імпортованих товарів і не включається до ціни товарів, яка підлягає сплаті за ці товари.

Частиною 11 статті 58 МК України від 13.03.2012 року та абз. 3 статті 267 МК України від 11.07.2002 року встановлено, що при визначенні митної вартості до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті, не допускається включення ніяких інших витрат, крім тих, що передбачені у цій статті.

Як вбачається з матеріалів справи 03 травня 2012 року Житомирською митницею було здійснено перевірку системи звітності та обліку товарів і транспортних засобів ТОВ "Акваформ Україна", за результатами якої складено акт №11/12/101000000/0034584784. До даної перевірки увійшов і період, який перевірявся Головним управлінням Міндоходів у Житомирській області з 01.10.2011 року по 31.12.2012 року. За результатами проведеної перевірки митним органом було зазначено, що в частині відповідності зовнішньоекономічних договорів (контрактів) відомостям, зазначеним у ВМД та наявності контрактів на надання послуг та стан їх виконання, перевіркою встановлено відповідність відомостей зазначених у ВМД положенням контракту № 1/2007 від 10.07.2007 року та додаткових угод до нього; в частині відповідності сум коштів перерахованих на користь контрагентів по зовнішньоекономічним контрактам вартості отриманих товарів та наданих послуг, за результатами проведеного аналізу інформації невідповідностей ум перерахованих на користь нерезидента коштів вартості отриманих товарів та послуг не встановлено; в частині повноти декларування митної вартості товарів, у т.ч. за рахунок достовірності декларування транспортних витрат, понесених при транспортуванні вантажів, перевіркою встановлено відповідність наявної в документах бухгалтерського обліку інформації щодо фактурної вартості вантажним митним деклараціям та фактів заниження митної вартості перевіркою не встановлено.

Також, Державною податковою інспекцією у м. Житомирі Житомирської області ДПС було проведено планову документальну виїзну перевірку ТОВ "Акваформ Україна" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2010 року по 31.12.2012 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2010 року по 31.12.2012 року, результати якої оформлено актом від 14.06.2014 року №2988/22-2/34584784/0110. Так, податковий орган за результатами проведеної перевірки зробив висновок, що в частині дотримання вимог товариством валютного законодавства при здійсненні зовнішньоекономічних операцій порушень не встановлено.

Викладені в даних актах перевірок висновки спростовують висновок Головного управління Міндоходів у Житомирській області викладеного в акті перевірки №4/4/1010000006458784 від 04.02.2014 року щодо декларування декларантом не в повному об'ємі складових митної вартості - не включення штрафу до задекларованої митної вартості і як наслідок заниження рівня митної вартості ввезених товарів.

Відповідно до положень Наказу Міністерства доходів і зборів України "Про затвердження форми акта (довідки) про результати проведення перевірки платника податків з питань повноти нарахування і сплати податків та зборів під час здійснення контрольованої(их) операції(й) та Вимог до його (її) складення" від 24.12.2013 року № 843, результати перевірки оформлюються у формі акта або довідки. У разі встановлення під час перевірки порушень норм податкового законодавства з питань повноти нарахування і сплати податків та зборів під час здійснення контрольованої(их) операції(й) складається акт про результати перевірки, а у разі відсутності порушень - довідка про результати перевірки.

Акт про результати перевірки повинен містити систематизований виклад виявлених у ході перевірки фактів порушень податкового законодавства з питань повноти нарахування і сплати податків під час здійснення контрольованої(их) операції(й).

За результатами перевірки в акті про результати перевірки викладаються всі суттєві обставини фінансово-господарської діяльності платника податків, які мають відношення до фактів виявлених порушень податкового законодавства з питань повноти нарахування і сплати податків під час здійснення контрольованої(их) операції(й), завищення бюджетного відшкодування, від'ємного значення суми податку на додану вартість або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток.

Факти виявлених порушень податкового законодавства з питань повноти нарахування і сплати податків під час здійснення контрольованої(их) операції(й) викладаються в акті про результати перевірки чітко, об'єктивно та в повній мірі із посиланням на первинні документи, регістри бухгалтерського обліку, інші документи, пов'язані зі сплатою податків та зборів, ведення яких передбачено законодавством, або отримані від підприємств, установ, у тому числі іноземних держав, правоохоронних органів, що підтверджують наявність зазначених фактів.

Тобто, лише за умови дотримання контролюючим органом зазначених вимог щодо фіксування факту виявлених порушень є підстави для визначення платнику грошових зобов'язань.

При цьому складений Головним управлінням Міндоходів у Житомирській області акт перевірки від 04.02.2014 року №4/4/101000000/0034584784 на підставі якого прийнято податкове повідомлення-рішення від 24.02.2014 року №0000012213-2207202, не містить переліку виявлених порушень та відсутніх документів, або недоліків наданих документів.

Оскільки, акт перевірки було складено зі значними порушеннями положень нормативно-правових актів, то і рішення, яке прийнято на основі такої перевірки не може бути визнано законним.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач не довів суду правомірності прийнятого ним податкового повідомлення-рішення.

Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, підтверджені доказами наявними в матеріалах справи, та підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не спростовують законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції. Постанова суду першої інстанції прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів уважає, що постанова суду першої інстанції є законною та обґрунтованою, відповідає матеріалам справи та чинному законодавству, а підстави для задоволення апеляційної скарги Головного управління Міндоходів у Житомирській області відсутні.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Міндоходів у Житомирській області залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "23" квітня 2014 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та а може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Г.І. Майор

судді: А.Ю.Бучик

Є.В.Одемчук

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу: Товариство з обмеженою відповідальністю "Акваформ Україна " вул.Ватутуна, 91/1, м.Житомир, 10000

3- відповідачу: Головне управління Міндоходів у Житомирській області вул.Войкова,7, м.Житомир, 10003

- ,