ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"20" серпня 2014 р.Справа № 916/2254/14
За позовом: Заступника прокурора міста Одеси в інтересах держави в особі Виконавчого комітету Одеської міської ради
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Управління капітального будівництва Одеської міської ради
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Добробуд ЛТД"
про стягнення 15 515 868,91 грн.
та за зустрічним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Добробуд ЛТД"
до відповідача: Виконавчого комітету Одеської міської ради,
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Управління капітального будівництва Одеської міської ради
про зміну договору пайової участі
Суддя Степанова Л.В.
Представники:
Від прокурора: Незовибатько О.В. згідно з посвідченням
Від позивача: Штоля А.О. за довіреністю № 02.2-20/28 від 19.06.2014р.
Від третьої особи: Геращенко В.В. за довіреністю № 843/юр від 04.09.2013р.
Від відповідача: Цинєв А.О. за довіреністю від 27.06.2014р.
Суть спору: за первісним позовом про стягнення 15 515 868,91 грн., за зустрічним позовом - про зміну договору пайової участі
У судовому засіданні від 08.07.2014р. оголошено перерву до 17.07.2014р. відповідно до ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.
У судовому засіданні від 17.07.2014р. оголошено перерву до 23.07.2014р. відповідно до ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.
У судовому засіданні від 31.07.2014р. оголошено перерву до 05.08.2014р. відповідно до ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.
У судовому засіданні від 05.08.2014р. оголошено перерву до 14.08.2014р. відповідно до ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.
У судовому засіданні від 14.08.2014р. оголошено перерву до 20.08.2014р. відповідно до ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.
Заступник прокурора міста Одеси в інтересах держави в особі Виконавчого комітету Одеської міської ради звернувся до господарського суду Одеської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Добробуд ЛТД" про стягнення 15 515 868,91 грн., яка складається з суми основного боргу у розмірі 14 030 014 грн., пені у розмірі 985 867,25 грн., інфляційних витрат у розмірі 168 494,35 грн. та 3 % річних у розмірі 331 493,31 грн.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 13.06.2014р. було порушено провадження по справі № 916/2254/14.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 24.06.2014р. до участі у справі № 916/2254/14 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача було залучено Управління капітального будівництва Одеської міської ради.
07.07.2014р. до матеріалів справи надійшла заява про надання доказів (вх. № 17560/14 від 07.07.2014р.) згідно з якою відповідач просить суд залучити до матеріалів справи додаткові документи.
07.07.2014р. Товариство з обмеженою відповідальністю "Добробуд ЛТД" звернулось до господарського суду Одеської області з зустрічною позовною заявою до Виконавчого комітету Одеської міської ради, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Управління капітального будівництва Одеської міської ради про зміну договору пайової участі замовників у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Одеси від 24.03.2011р. № 005/кс, який було укладено між Товариством з обмеженою відповідальністю "Добробуд ЛТД" та Виконавчим комітетом Одеської міської ради, а саме викладення пунктів 1.1, 2.1, 3.2, 3.2.2 у представленій позивачем редакції.
08.07.2014р. до матеріалів справи надійшли пояснення Управління капітального будівництва Одеської міської ради (вх. № 17682/14 від 08.07.2014р.) по справі відповідно д яких третя особа просить суд позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 09.07.2014р. зустрічний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Добробуд ЛТД" до Виконавчого комітету Одеської міської ради, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Управління капітального будівництва Одеської міської ради про зміну договору пайової участі було прийнято для спільного розгляду з первісним позовом Заступника прокурора міста Одеси в інтересах держави в особі Виконавчого комітету Одеської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Добробуд ЛТД" про стягнення 15 515 868,91 грн.
16.07.2014р. до матеріалів справи надійшла заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Добробуд ЛТД" про уточнення позову (вх. № 18481/14 від 16.07.2014р.).
У судовому засіданні від 23.07.2014р. представником Виконавчого комітету Одеської міської ради було надано відзив (вх. № 19173/14 від 23.07.2014р.) згідно з яким останній просить суд відмовити у задоволені зустрічного позову.
У судовому засіданні від 31.07.2014р. представником третьої особи було надано клопотання (вх. № 19918/14 від 31.07.2014р.) про залучення до матеріалів справи додаткових документів, а також відзив (вх. № 19919/14 від 31.07.2014р.) згідно з яким останній просить суд відмовити у задоволені зустрічного позову.
У судовому засіданні від 31.07.2014р. представником відповідача було надано заяву про продовження строку розгляду справи № 916/2254/14 на 15 днів (вх. № 2-3153/14 від 31.07.2014р.).
Ухвалою господарського суду Одеської області від 05.08.2014р. строк розгляду справи № 916/2254/14 було продовжено до 26.08.2014р.
У судовому засіданні від 05.08.2014р. представником Заступника прокурора міста Одеси було надано відзив на зустрічний позов № 8393-14 від 05.08.2014р. (вх. № 20304/14 від 05.08.2014р.) відповідно до якого останній проти задоволення зустрічного позову заперечує.
У судовому засіданні від 05.08.2014р. представником відповідача були надані письмові пояснення по справі (вх. № 20303/14 від 05.08.2014р.).
14.08.2014р. до матеріалів справи надійшли додаткові пояснення до позову Заступника прокурора міста Одеси № 8393-14 від 13.08.2014р. (21375/14 від 14.08.2014р.).
19.08.2014р. до матеріалів справи надійшла заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Добробуд ЛТД" про надання доказів (вх. № 21810/14 від 19.08.2014р.).
Розглянув матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив:
Згідно з витягом з протоколу засідання постійної комісії по вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів у м. Одесі від 06.07.2005р. № 22 прийнято погодитися з розрахунком Управління капітального будівництва Одеської міської ради та встановити для Товариства з обмеженою відповідальністю "Добробуд ЛТД" плату за право забудови при будівництві (першої черги) багатоповерхового житлового комплексу на Гагарінському плато, 5/1 у розмірі - 14 215 014 грн., який розраховано наступним чином: 34557,4 кв. м. (загальна площа першої черги) х 17 % = 5874,7 кв. м.; 5874,7 кв. м. х 800 у. е. х 5,05 грн. = 23733788 грн.; паркинги: 29,3 х 6083,0 х 1,0 х 1,5 х 1,2 х 1,5 = 481226 грн; всього 23733788 + 481226 = 24215014 грн.; та 24 215 014 грн. - 10 000 000 грн. (шляхом погашення заборгованості комунальних підприємств "Одесатеплоенерго" та "Одестеплокомуненерго" перед ВАТ "Одесагаз" за спожитий газ) = 14 215 014 грн.
Рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради № 348 від 12.07.2005р. "Про надання дозволу товариству з обмеженою відповідальністю "Добробут ЛТД" на будівництво багатоповерхового житлового комплексу за адресою: м. Одеса, Гагарінське плато, 5/1" Товариству з обмеженою відповідальністю "Добробуд ЛТД" було надано дозвіл на будівництво багатоповерхового житлового комплексу на Гагарінському плато, 5/1 (п.1); зобов'язано управління ТОВ "Добробуд ЛТД" здійснити будівництво багатоповерхового житлового комплексу по Гагарінському плато, 5/1, виконати комплекс робіт з благоустрою прилеглої території відповідно до узгодженої та затвердженої проектної документації у термін до 31.12.2008р. (п. 2.5); затвердити договір на право забудови між виконавчим комітетом Одеської міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю "Добробут ЛТД" (п. 3).
12 липня 2005 року між Виконавчим комітетом Одеської міської ради (Виконком) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Добробуд ЛТД" (Забудовник) було укладено договір на право забудови № 097/кс (надалі - договір від 12.07.2005р. № 097/кс) відповідно до п. п. 1.1, 1.2 якого предметом даного договору є надання Забудовнику від ім'я Виконкому права забудови на земельній ділянці "А", загальною площею 1,26 га, для здійснення будівництва першої черги багатоповерхового житлового комплексу, строком до 31.12.2010 року, в межах відведення за адресою: м. Одеса, Гагарінське плато, 5/1 та комплексного благоустрою прилеглої території, а також проектування другої черги багатоповерхового житлового комплексу на земельній ділянці "Б", загальною площею 0,679 га, в межах відведення за адресою: м. Одеса, Гагарінське плато, 5/1. Надання права забудови земельної ділянки здійснюється відповідно до рішення виконавчого комітету Одеської міської ради № 348 від 12.07.2005р.
Згідно з п. 3.2 договору від 12.07.2005р. № 097/кс Забудовник зобов'язується здійснити розрахунок за надане право забудови земельної ділянки "А", обумовленої в п. 1.1 даного договору виходячи з 17% загальної площі квартир житлового комплексу, які повинні передаватися Виконкому та вартості одного квадратного метру площі квартири рівної 4 040 гривень (без ПДВ) в наступному порядку (підстава: протокол засідання постійної комісії по вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів у м. Одесі від 06.07.2005р. № 22).
Пунктом 3.2.1 договору від 12.07.2005р. № 097/кс передбачено зобов'язання Забудовника погасити заборгованість КП "Одестеплокомуненерго" та КП "Одесатеплоенерго" перед ВАТ "Одесагаз" за спожитий газ на загальну суму 10 000 000 гривень у строк не пізніше 45 днів з моменту підписання даного договору.
Відповідно до п. 3.2.2 договору від 12.07.2005р. № 097/кс Забудовник зобов'язується повний розрахунок здійснити до здачі об'єкта в експлуатацію, а саме до 31.10.2010р., сплатив Виконкому залишок грошової суми у розмірі 14 215 014 гривень (без ПДВ), на розрахунковий рахунок Управління капітального будівництва Одеської міської ради № 26006211076 у ВАТ "МТБ" м. Іллічівськ МФО 328168 код ЄДРПОУ 04056902 (підстава: протокол засідання постійної комісії по вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів у м. Одесі від 06.07.2005р. № 22).
Згідно з п. п. 8.1, 8.2 договору від 12.07.2005р. № 097/кс даний договір набирає чинності після затвердження його рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради. Даний договір діє до вводу об'єкта в експлуатацію та оплати по п. 3.2.2 відповідно до рішення виконавчого комітету Одеської міської ради № 348 від 12.07.2005р.
Згідно з витягом з протоколу засідання комісії з визначення розміру залучення коштів замовників на створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Одеси від 03.03.2011р. № 1 було вирішено після оплати Товариством з обмеженою відповідальністю "Добробуд ЛТД" заборгованості з орендної плати за землю у повному обсязі, рекомендувати Виконкому продовжити строк завершення будівництва багатоповерхового житлового комплексу за адресою: м. Одеса, Гагарінське плато, 5/1 - до 31.03.2012р. та продовжити строк оплати за договором на право забудови до 31.03.2012р.
24.03.2011р. рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради № 132 "Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Одеської міської ради № 348 від 12.07.2005р. "Про надання дозволу товариству з обмеженою відповідальністю "Добробуд ЛТД" на будівництво багатоповерхового житлового комплексу за адресою: м. Одеса, Гагарінське плато, 5/1" було вирішено внести зміни до підпункту 2.5 пункту 2 рішення виконавчого комітету Одеської міської ради № 348 від 12.07.2005р. "Про надання дозволу товариству з обмеженою відповідальністю "Добробуд ЛТД" на будівництво багатоповерхового житлового комплексу за адресою: м. Одеса, Гагарінське плато, 5/1" в частині терміну здійснення будівництва: "до 31.03.2012р." (п. 1) та затвердити додаткову угоду до договору на право забудови від 12.07.2005р. № 097/кс між виконавчим комітетом Одеської міської ради та ТОВ "Добробуд ЛТД".
Так, згідно з додатковою угодою від 24.03.2011р. № 005/кс, укладеною між Виконавчим комітетом Одеської міської ради (Виконком) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Добробуд ЛТД" (Забудовник), договір на право забудови № 097/кс від 12.07.2005р. було викладено у новій редакції: "Договір пайової участі замовників у створені і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Одеси".
Відповідно до п. 1.1 договору від 12.07.2005р. № 097/кс, у редакції додаткової угоди від 24.03.2011р. № 005/кс, предметом даного договору є Пайова участь Замовника у створені і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Одеси, у зв'язку з наміром Забудовника у строк до 31.03.2012р., здійснити будівництво багатоповерхового жилого комплексу за адресою: м. Одеса, Гагарінське плато, 5/1, а також здійснити комплексний благоустрій прилеглої території.
Відповідно до п. 3.2 договору від 12.07.2005р. № 097/кс, у редакції додаткової угоди від 24.03.2011р. № 005/кс, пайова участь складає, з розрахунку 17% від загальної площі квартир жилого комплекс, які повинні передати Виконкому з вартості 1 кв. м. площі квартир, який дорівнюється 4 040,00 грн. (без ПДВ), у наступному порядку (підстава: протокол засідання постійної комісії по вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів у м. Одесі від 06.07.2005р. № 22).
Згідно з п. 3.2.1 договору від 12.07.2005р. № 097/кс, у редакції додаткової угоди від 24.03.2011р. № 005/кс, Забудовник зобов'язується погасити заборгованість КП "Одестеплокомуненерго" та КП "Одесатеплоенерго" перед ВАТ "Одесагаз" за спожитий газ на загальну суму 10 000 000,00 гривень у строк, не пізніше 45 днів з моменту підписання договору на право забудови від 12.07.2005р. № 097/кс. Забудовник вже перерахував суму у розмірі - 10 000 000,00 грн. для погашення заборгованості КП "Одестеплокомуненерго" та КП "Одесатеплоенерго" перед ВАТ "Одесагаз" за спожитий газ, згідно пп. 3.2 договору на право забудови від 12.07.2005р. № 097/кс (підстава: протокол засідання постійної комісії по вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів у м. Одесі від 06.07.2005р. № 22), який затверджений рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради від 12.07.2005р. № 348.
Пунктом 3.2.2 договору від 12.07.2005р. № 097/кс, у редакції додаткової угоди від 24.03.2011р. № 005/кс, обумовлене зобов'язання Забудовника розрахунок у повному обсязі зробити до введення об'єкта в експлуатацію, у розмірі 14 215 014,00 грн. (без ПДВ) (підстава: протокол засідання постійної комісії по вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів у м. Одесі від 06.07.2005р. № 22). ТОВ "Добробуд ЛТД" вже перерахувало 15 000,00 грн., згідно договору на право забудови від 12.07.2005р. № 097/кс. В строк до 31.03.2012р. перерахувати залишкову суму Пайової участі при здійснені будівництва багатоповерхового жилого комплексу за адресою: м. Одеса, Гагарінське плато, 5/1, у розмірі 14 200 014,00 грн. (без ПДВ). Грошові кошти перерахувати на рахунок Головного управління державного казначейства України в Одеській області, відкритий для виконання бюджету Малиновського району за кодом бюджетної класифікації 24060300 "Інші надходження", код ЄДРПОУ 23862106, МФО 828011, на р/рах: місцевий бюджет Малиновського району - 31417544700007 (підстава: протокол засідання комісії з визначення розміру залучення коштів замовників на створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Одеси від 03.03.2011р. № 1).
Відповідно до п. 4.2.1 договору від 12.07.2005р. № 097/кс, у редакції додаткової угоди від 24.03.2011р. № 005/кс, у разі несвоєчасної або неповної сплати грошових коштів, передбачених у п. 3.2 розділу 3 договору, Забудовник виплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від не перерахованої суми за кожний день прострочення. Пеня перераховується на рахунок Головного управління державного казначейства України в Одеській області, відкритий для виконання бюджету Малиновського району за кодом бюджетної класифікації 24060300 "Інші надходження", код ЄДРПОУ 23862106, МФО 828011, на р/рах: місцевий бюджет Малиновського району - 31417544700007.
Згідно з п. п. 8.1, 8.2 договору від 12.07.2005р. № 097/кс, у редакції додаткової угоди від 24.03.2011р. № 005/кс, даний договір діє до введення об'єкта в експлуатацію відповідно до рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 24.03.2011р. № 132. Даний договір затверджується виконавчим комітетом Одеської міської ради й набуває чинності після підписання сторонами й реєстрації в УКБ.
Відповідно до витягу з протоколу засідання постійної комісії з визначення розміру залучення коштів замовників на створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Одеси від 03.04.2012р. № 26 було вирішено рекомендувати Виконкому врахувати клопотання Замовника та продовжити строк завершення будівництва багатоповерхового житлового комплексу за адресою: м. Одеса, Гагарінське плато, 5/1 - до 31.03.2013р., а також продовжити строк оплати за договором пайової участі до 31.03.2013р.
21.06.2012р. рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради № 274 "Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Одеської міської ради № 348 від 12.07.2005р. "Про надання дозволу товариству з обмеженою відповідальністю "Добробуд ЛТД" на будівництво багатоповерхового житлового комплексу за адресою: м. Одеса, Гагарінське плато, 5/1" було вирішено внести зміни до рішення виконавчого комітету Одеської міської ради № 348 від 12.07.2005р. "Про надання дозволу товариству з обмеженою відповідальністю "Добробуд ЛТД" на будівництво багатоповерхового житлового комплексу за адресою: м. Одеса, Гагарінське плато, 5/1": до підпункту 2.5 пункту 2 в частині терміну здійснення будівництва: "до 31.03.2013р." (п. 1.1), а також затвердити додаткову угоду до договору пайової участі замовників у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Одеси від 24.03.2011р. № 005/кс між Виконавчим комітетом Одеської міської ради та ТОВ "Добробуд ЛТД" (п. 3).
Так, згідно з додатковою угодою від 21.06.2012р. до договору пайової участі замовників у створені і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Одеси від 24.03.2011р. № 005/кс (надалі - договір від 24.03.2011р. № 005/кс), укладеною між Виконавчим комітетом Одеської міської ради (Виконком) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Добробуд ЛТД" (Забудовник) до пп. 1.1, 2.1, 3.2.2, 4.2.1 були викладені у новій редакції.
Відповідно до п. 1.1 договору від 24.03.2011р. № 005/кс, у редакції додаткової угоди від 21.06.2012р., предметом даного договору є пайова участь Замовника у створені і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Одеси, у зв'язку з наміром Забудовника у строк до 31.03.2013р., здійснити будівництво багатоповерхового жилого комплексу за адресою: м. Одеса, Гагарінське плато, 5/1, а також здійснити комплексний благоустрій прилеглої території.
Пунктом 3.2.2 договору від 24.03.2011р. № 005/кс, у редакції додаткової угоди від 21.06.2012р., обумовлене зобов'язання Забудовника до введення об'єкта в експлуатацію зробити розрахунок у повному обсязі у розмірі 14 215 014,00 грн. (без ПДВ) (підстава: протокол засідання постійної комісії по вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів у м. Одесі від 06.07.2005р. № 22). ТОВ "Добробуд ЛТД" вже перерахувало 90 000,00 грн. при здійснені будівництва багатоповерхового жилого комплексу за адресою: м. Одеса, Гагарінське плато, 5/1. В строк до 31.03.2013р. перерахувати залишкову суму Пайової участі при здійснені будівництва багатоповерхового жилого комплексу за адресою: м. Одеса, Гагарінське плато, 5/1, у розмірі 14 125 014,00 грн. (без ПДВ) (підстава: протокол засідання постійної комісії з визначення розміру залучення коштів замовників на створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Одеси від 03.04.2012р. № 26) .Грошові кошти перерахувати на рахунок Головного управління державного казначейства України в Одеській області, відкритий для виконання місцевого бюджету Малиновського району за кодом бюджетної класифікації 24170000 "Надходження коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту", код ЄДРПОУ 38016923, МФО 828011, на р/рах: 31513921700007.
Відповідно до п. 4.2.1 договору від 24.03.2011р. № 005/кс, у редакції додаткової угоди від 21.06.2012р., у разі несвоєчасної або неповної сплати грошових коштів, передбачених у п. 3.2 розділу 3 даного договору, Забудовник виплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від не перерахованої суми за кожний день прострочення. Пеня перераховується на рахунок Головного управління державного казначейства України в Одеській області, відкритий для виконання місцевого бюджету Малиновського району за кодом бюджетної класифікації 24170000 "Надходження коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту", код ЄДРПОУ 38016923, МФО 828011, на р/рах: 31513921700007.
18.02.2013р. Управління капітального будівництва Одеської міської звернулось до генерального директора Товариства з обмеженою відповідальністю "Добробуд ЛТД" з листом № 154/07 відповідно до якого, враховуючи, що житловий комплекс готується до здачі в експлуатацію, просить перерахувати залишкову суму пайової участі, згідно з умовами договору у розмірі - 14 095 014,00 грн.
В подальшому, 15.04.2013р. Управління капітального будівництва Одеської міської звернулось до генерального директора Товариства з обмеженою відповідальністю "Добробуд ЛТД" з листом № 358/07 відповідно до якого зазначає, що фінансові зобов'язання за додатковою угодою від 21.06.2012р. № 056/кс останнім до теперішнього часу виконанні не в повному обсязі, у розмірі - 50 000,00 грн. Залишкова сума пайової участі, згідно з умовами договору складає 14 075 014,00 грн.
Проте, 01.08.2013р. Товариство з обмеженою відповідальністю "Добробуд ЛТД" звернулось до Одеського міського голови з листом № 1635/08 (вх. Виконавчого комітету ОМР № 02-03-10/698 від 02.08.2013р.) відповідно до якого просить розглянути питання щодо можливості проведення розрахунку розміру пайової участі ТОВ "Добробуд ЛТД" у розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Одеси в зв'язку з тим, що внаслідок прикрої помилки під час визначення розміру пайового внеску не були враховані положення частини 6 статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Листом від 29.08.2013р. № 596/1 Управління капітального будівництва Одеської міської ради повідомило керівництво Товариство з обмеженою відповідальністю "Добробуд ЛТД", що для розгляду даного питання у встановленому порядку в строк до 10.09.2013р. надати до Управління капітального будівництва Одеської міської ради у відділ розвитку території та інфраструктури документи, згідно представленого переліку.
В подальшому, 20.09.2013р. Управління капітального будівництва Одеської міської ради звернулось до керівництва Товариства з обмеженою відповідальністю "Добробуд ЛТД" з листом № 915/07 яким повідомило, що для розгляду даного питання у встановленому порядку в строк до 25.09.2013р. надати до Управління капітального будівництва Одеської міської ради у відділ розвитку території та інфраструктури документи, згідно представленого переліку.
11.06.2014р. Заступник прокурора міста Одеси в інтересах держави в особі Виконавчого комітету Одеської міської ради звернувся до господарського суду Одеської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Добробуд ЛТД" про стягнення 15 515 868,91 грн., яка складається з суми основного боргу у розмірі 14 030 014 грн., пені у розмірі 985 867,25 грн., інфляційних витрат у розмірі 168 494,35 грн. та 3 % річних у розмірі 331 493,31 грн. Свої вимоги заступник прокурора міста Одеси обґрунтовує порушенням відповідачем прийнятих на себе за договором на право забудови № № 097/кс від 12.07.2005р., у редакції додаткових угод до нього, зобов'язань в частині повного та своєчасного внеску пайової участі, а також положеннями Господарського кодексу України та Цивільного кодексу України.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 24.06.2014р. до участі у справі № 916/2254/14 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача було залучено Управління капітального будівництва Одеської міської ради.
Згідно з додатковими пояснення до позову № 8393-14 від 13.08.2014р. (21375/14 від 14.08.2014р.) Заступник прокурора міста Одеси зауважує, що розрахунок пайової участі здійснено відповідно до Методики визначення пайової участі замовників у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Одеси (плати на право забудови), відповідно до п. 2.1 плата на право забудови визначається у разі будівництва об'єкта житлового призначення у відсотках від загальної площі квартир житлового будинку у відповідної кількості квадратних метрів житла. Також, Заступник прокурора міста Одеси посилається на пункти 2.4, 6.2.1, 6.2.2, 6.2.3 та зазначає, що відповідачем були проігноровані листи Управління капітального будівництва Одеської міської ради, яке письмово повідомило про необхідність надання додаткових документів, та не відмовляло відповідачу у здійснені перерахунку.
Третя особа - Управління капітального будівництва Одеської міської ради позовні вимоги Заступника прокурора міста Одеси підтримує у повному обсязі з підстав, викладених у поясненнях до позовної заяви (вх. № 17682/14 від 08.07.2014р.).
Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Добробуд ЛТД" проти задоволення позову Заступника прокурора міста Одеси заперечує з підстав, викладених у поясненнях по справі, наданих у судовому засіданні від 05.08.2014р. (вх. № 20303/14 від 05.08.2014р.), а також з підстав, викладених у зустрічному позові (вх. № 2712/14 від 07.07.2014р.). Так, відповідач зауважує, що на цей час є діючим Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 12.03.2011р., відповідно до ст. 40 якого порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону. При цьому, як зазначає відповідач, первісна редакція договору, укладеному між сторонами та Витяг з протоколу № 22 засідання постійної комісії по вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів у м. Одесі свідчить про те, що сторонами на основі загальної вартості будівництва було визначено, що 17% від цієї вартості складає 24215014 грн., тобто відсоток вже визначений, його необхідно лише скорегувати.
Більш того, за твердженням відповідача, пунктом 7 Перехідних положень наведеного Закону передбачено, якщо договором про пайову участь, який укладений до набрання чинності цим Законом, передбачена сплата пайової участі замовником будівництва (повністю або частково) в обсягах інших, ніж визначено цим Законом, такий договір підлягає приведенню у відповідність із цим Законом. Отже, визначений обов'язок привести умови Договору у відповідність до вимог Закону.
Так, 07.07.2014р. Товариство з обмеженою відповідальністю "Добробуд ЛТД" звернулось до господарського суду Одеської області з зустрічною позовною заявою до Виконавчого комітету Одеської міської ради, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Управління капітального будівництва Одеської міської ради про зміну договору пайової участі замовників у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Одеси від 24.03.2011р. № 005/кс, який було укладено між Товариством з обмеженою відповідальністю "Добробуд ЛТД" та Виконавчим комітетом Одеської міської ради, а саме викладення пунктів 1.1, 2.1, 3.2, 3.2.2 у представленій позивачем редакції.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 09.07.2014р. зустрічний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Добробуд ЛТД" до Виконавчого комітету Одеської міської ради, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Управління капітального будівництва Одеської міської ради про зміну договору пайової участі було прийнято для спільного розгляду з первісним позовом Заступника прокурора міста Одеси в інтересах держави в особі Виконавчого комітету Одеської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Добробуд ЛТД" про стягнення 15 515 868,91 грн.
Враховуючи, що судом прийнято до провадження зустрічний позов, у випадку задоволення якого виключається задоволення первісного позову, суд вважає за необхідне розглянути зустрічний позов до прийняття рішення за первісним позовом.
Так, щодо вимог зустрічної позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Добробуд ЛТД" слід зазначити наступне.
Під час розгляду справи, Товариством з обмеженою відповідальністю "Добробуд ЛТД" було надано заяву про уточнення зустрічного позову (вх. № 18481/14 від 16.07.2014р.) відповідно до якої позивач за зустрічним позовом просить суд змінити договір пайової участі замовників у створені і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Одеси від 24.03.2011р. № 005/кс, який було укладено між Товариством з обмеженою відповідальністю "Добробуд ЛТД" та Виконавчим комітетом Одеської міської ради, а саме п. п. 3.2, 3.2.2, які викласти у наступній редакції:
- "3.2. Пайова участь складається з розрахунку 4% від загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, яка, в свою чергу, складає 201 063 966,00 (двісті один мільйон шістдесят три тисячі дев'ятсот шістдесят шість) грн. Розмір такої Пайової участі дорівнює 8 042 558,64 (вісім мільйонів сорок дві тисячі п'ятсот п'ятдесят вісім) грн. 64 коп., тобто із розрахунку 201 063 966,00 (двісті один мільйон шістдесят три тисячі дев'ятсот шістдесят шість) грн. х 4% (граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту у відповідності до ч. 6 ст. 40 Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності");
- "3.2.2 ТОВ "Добробуд ЛТД" вже перерахувало 90 000,00 (дев'яносто тисяч) грн. при здійснені будівництва багатоповерхового жилого комплексу за адресою: м. Одеса, Гагарінське плато, 5/1".
З урахуванням вищевказаної суми 90 000,00 (дев'яносто тисяч) грн. та суми, яка зазначена у п. 3.2.1 Договору, а саме 10 000 000,00 (десять мільйонів) грн., Забудовником сплачено Пайову участь на загальну суму 10 090 000,00 (десять мільйонів дев'яносто тисяч) грн., що перевищує граничний розмір Пайової участі, яка зазначена у п. 3.2 Договору, на 2 047 441,36 (два мільйони сорок сім тисяч чотириста сорок одна) грн. 36 коп."
В обґрунтування зустрічних позовних вимог Товариство з обмеженою відповідальністю "Добробуд ЛТД" посилається на наступне. Так, 12.03.2011р. набрав чинності Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності", відповідно до ст. 40 якого, порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону. Невід'ємною частиною договору є розрахунок величини пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту (ч. 9 ст. 40 Закону). Таким чином, зобов'язання сторін після набрання чинності вказаними нормами мають відповідати їх вимогам, в тому числі і щодо розміру такого пайового внеску. Водночас, як вбачається з умов договору № 005/кс розмір такого пайового внеску не відповідає вимогам ч.. 5, 6, 9 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", оскільки він значно перевищує 4 відсотки загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта житлових будинків та його розраховано виходячи із загальної площі квартир жилого комплексу.
Отже, як зазначає позивач за зустрічним позовом, з метою стабілізації будівництва, підвищення платоспроможності населення, забезпечення реалізації житлових прав громадян, які потребують державної підтримки, стимулювання розвитку будівельної та суміжних галузей в умовах світової фінансової кризи, недопущення порушення прав та інтересів Забудовника, приведення у відповідність договору № 005/кс із положеннями ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", Товариство з обмеженою відповідальністю "Добробуд ЛТД" звернулось до суду з відповідним зустрічним позовом.
Заступник прокурора міста Одеси проти задоволення зустрічного позову заперечує з підстав, викладених у відзиві на зустрічний позов № 8393/14 від 05.08.2014р. та зазначає наступне. По-перше, останні зміни до договору зареєстровані 21.06.2012р., тобто на момент коли вже діяв Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності" та сторони самостійно дійшли згоди викласти зміни у такій редакції. По-друге, вимога ТОВ "Добробуд ЛТД" в прохальній частині зустрічної позовної заяви про внесення змін до розрахунку пайової участі не може взагалі розглядатися судом, оскільки наділена повноваженнями робити потрібні розрахунки спеціальна комісія, яка фіксує конкретний розмір для конкретного забудовника у протоколі засідання постійної комісії міськради. Зазначений протокол є невід'ємною частиною самого договору пайової участі, а також під кожну додаткову угоду також складається протокол засідання постійної комісії міськради з визначенням пайової участі. Таким чином, процедура здійснення перерахунку передбачає обов'язкові умови - це звернення забудовника письмово з проханням здійснити перерахунок і це винесення питання про зміну розміру пайової участі на розгляд постійної комісії міськради. Водночас, як стверджує прокурор, Управління капітального будівництва Одеської міської ради не відмовляло ТОВ "Добробуд ЛТД" у здійснені перерахунку, а лише письмово повідомило про необхідність надання додаткових документів, що взагалі свідчить відсутність предмету зустрічного позову, оскільки відсутній спір між сторонами.
Крім того, у своєму відзиві прокурор, вказує, що ТОВ "Добробуд ЛТД" стверджує, що останнім вже сплачено 10 000 000 грн. пайової участі, а тому в суму сплати має бути зарахована дана сума. Проте, на думку прокурора, це твердження позивач за зустрічним позовом є хибним і таким, що не відповідає умовам договору і взагалі принципам самої пайової участі. Більш того, прокурор зазначає, що сплата ТОВ "Добробуд ЛТД" 10 000 000 грн. заборгованості за спожитий газ жодного відношення не має до договору пайової участі. Пайова участь - це обов'язок внести забудовником на розрахунковий рахунок Одеської міської ради. В той час сума в розмірі 10 000 000 грн. була внесена ТОВ "Добробуд ЛТД" саме на рахунки ВАТ "Одесагаз".
Відповідач за зустрічним позовом - Виконавчий комітет Одеської міської ради проти зустрічних позовних вимог заперечує з підстав, викладених у відзиві (вх. № 19173/14 від 23.07.2014р.). Так, крім іншого, Виконавчий комітет Одеської міської ради зазначає, що спірний договір був укладений на підставі волевиявлення обох сторін 12.07.2005р. та додаткової угоди до договору на право забудови від 21.03.2011р., відповідно з моменту підписання договір став обов'язковим для виконання сторонами. Проте, ТОВ "Добробуд ЛТД" в порушення норм чинного законодавства та п. 1.3. додаткової угоди від 21.06.2012р. № 056/кс до договору пайової участі замовників у створені і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Одеси від 24.03.2011р. № 005/кс не перераховані грошові кошти у розмірі 14 030 014 грн.
Крім того, відповідач за зустрічним позовом зазначає, що листами від 29.08.2013р. № 596/1, від 20.09.2013р. № 915/07, за результатами розгляду звернень ТОВ "Добробуд ЛТД" повідомило, що для розгляду даного питання у встановленому порядку необхідно у встановлений строк надати до управління запитувані документи. Однак ТОВ "Добробуд ЛТД" проігнорувало даний лист та до теперішнього часу не надало до управління запитувані документи. Також, управлінням були неодноразово направлені листи: від 29.08.2012р. № 1010/07, від 18.02.2013р. № 154/07, від 15.04.2013р. № 358/07, від 08.08.2013р. № 748/07, на адресу генерального директора ТОВ "Добробуд ЛТД" з проханням здійснити оплату за договором пайової участі та повідомлено, що у разі несвоєчасної або неповної сплати грошових коштів, зазначеному товариству необхідно буде сплатити пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від не перерахованої суми за кожний день прострочення, проте, на теперішній час фінансові зобов'язання ТОВ "Добробуд ЛТД" не виконані.
Третя особа - Управління капітального будівництва Одеської міської ради проти зустрічних позовних вимог заперечує з підстав, викладених у відзиві (вх. № 19919/14 від 31.07.2014р.).
Так, відповідно до пп. 1, 2, 3 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону. Замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті. Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.
Водночас, згідно з окремими положеннями частини 6 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" встановлений органом місцевого самоврядування для замовника розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не може перевищувати граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту. Граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту з урахуванням інших передбачених законом відрахувань не може перевищувати: 4 відсотки загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для житлових будинків.
Більш того, відповідно до п. 7 Прикінцевих положень Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" якщо договором про пайову участь, який укладений до набрання чинності цим Законом, передбачена сплата пайової участі замовником будівництва (повністю або частково) в обсягах інших, ніж визначено цим Законом, такий договір підлягає приведенню у відповідність із цим Законом. Будь-які рішення органів місцевого самоврядування про надання замовником будівництва будь-яких послуг, передачу активів у будь-якій формі (матеріальній чи нематеріальній), передачу частини (відсоткової частки) площ прийнятих в експлуатацію об'єктів містобудування, крім пайової участі відповідно до цього Закону, прийняті до набрання чинності цим Законом, підлягають приведенню у відповідність із цим Законом.
Частинами 1, 2 ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Водночас, ч. ч. 2, 3, 4 ст. 188 Господарського кодексу України передбачено, що сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Так, як вбачається з матеріалів справи, 01.08.2013р. Товариство з обмеженою відповідальністю "Добробуд ЛТД" звернулось до Одеського міського голови з листом № 1635/08 (вх. Виконавчого комітету ОМР № 02-03-10/698 від 02.08.2013р.) відповідно до якого просить розглянути питання щодо можливості проведення розрахунку розміру пайової участі ТОВ "Добробуд ЛТД" у розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Одеси у відповідності до положень частини 6 статті 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Листом від 29.08.2013р. № 596/1, в свою чергу, копія якого міститься в матеріалах справи, Управління капітального будівництва Одеської міської ради повідомило керівництво Товариства з обмеженою відповідальністю "Добробуд ЛТД", що для розгляду даного питання у встановленому порядку в строк до 10.09.2013р. надати до Управління капітального будівництва Одеської міської ради у відділ розвитку території та інфраструктури документи, згідно представленого переліку.
Проте, матеріали справи № 916/2254/14 не містять доказів направлення та отримання Товариством з обмеженою відповідальністю "Добробуд ЛТД" вищезазначеного листа від 29.08.2013р. № 596/1. Більш того, у судовому засіданні від 31.07.2014р. представник Управління капітального будівництва Одеської міської ради повідомив, що у останнього відсутні докази направлення та отримання Товариством з обмеженою відповідальністю "Добробуд ЛТД" даного листа.
В подальшому, 20.09.2013р. Управління капітального будівництва Одеської міської ради звернулось до керівництва Товариства з обмеженою відповідальністю "Добробуд ЛТД" з листом № 915/07 яким повідомило, що для розгляду даного питання у встановленому порядку в строк до 25.09.2013р. надати до Управління капітального будівництва Одеської міської ради у відділ розвитку території та інфраструктури документи, згідно представленого переліку, який отримано ТОВ "Добробуд ЛТД" 11.10.2013р.
Проте, п. 3.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування законодавства про оренду (найм) майна" від 29 травня 2013 року N 12 встановлено, що з урахуванням частини другої статті 124 Конституції України та Рішення Конституційного Суду України від 09.07.2002 N 15-рп/2002 у справі N 1-2/2002 приписи статті 188 ГК України та статті 11 ГПК України не позбавляють сторону договору права на звернення до суду з вимогою про зміну або розірвання договору оренди без дотримання порядку досудового врегулювання спору".
Крім того, передбачене ст. 188 Господарського кодексу України надсилання іншій стороні пропозиції про розірвання (зміну) договору в разі виникнення такої необхідності є правом, а не обов'язком особи, яка добровільно, виходячи з власних інтересів, його використовує, та може звернутися за захистом свого порушеного права шляхом подання позову про розірвання (зміну) договору. Відповідна правова позиція міститься у постанові Верховного Суду України № 22/110 від 19.09.2011р.
Наразі, Товариство з обмеженою відповідальністю "Добробуд ЛТД" скористалось правом на звернення до суду з вимогою про зміну договору без дотримання порядку досудового врегулювання спору та звернулось із зустрічною позовною заявою до Виконавчого комітету Одеської міської ради, згідно з яким просить суд змінити договір пайової участі замовників у створені і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Одеси від 24.03.2011р. № 005/кс у представленій редакції.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме зведеного кошторисного розрахунку вартості будівництва багатоповерхового жилого комплексу із вбудованими приміщеннями обслуговування та підземним паркінгом за адресою: м. Одеса, Гагарінське плато, 5/1, загальна кошторисна вартість будівництва складає 201 063,966 тис. грн.
Таким чином, з урахуванням положень частини 6 ст. 40 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" якими встановлений граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту з урахуванням інших передбачених законом відрахувань для житлових будинків - 4 відсотки загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, розмір пайової участі Товариство з обмеженою відповідальністю "Добробуд ЛТД" складає 8 042 558,64 грн. (201 063,966 тис. грн. х 4%).
Водночас, як вбачається з матеріалів справи, позивачем за зустрічним позовом було перераховано при здійснені будівництва багатоповерхового жилого комплексу за адресою: м. Одеса, Гагарінське плато, 5/1, грошові кошти у загальному розмірі 10 090 000 грн.
При цьому, твердження Заступника прокурора міста Одеси, що сплата ТОВ "Добробуд ЛТД" 10 000 000 грн. жодного відношення не має до договору пайової участі, спростовуються матеріалами справи, зокрема, положеннями витягу з протоколу засідання постійної комісії по вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів у м. Одесі від 06.07.2005р. № 22.
Крім того, згідно з усними поясненнями, наданими представником Управління капітального будівництва Одеської міської ради під час розгляд у справи, останній стверджує, що Забудовник - Товариство з обмеженою відповідальністю "Добробуд ЛТД" для розгляду питання щодо можливості проведення розрахунку розміру пайової участі, повинно було звернутися до виконавчого комітету Одеської міської ради з відповідною заявою, як то передбачено п. 2.14 Методики визначення пайової участі замовників у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Одеси, затвердженої рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради № 134 від 28.03.2013р.
Так, відповідно до п. 2.14 Методики визначення пайової участі замовників у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Одеси, затвердженої рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради № 134 від 28.03.2013р. "Про затвердження Методики визначення пайової участі замовників у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Одеси" передбачено, що у разі якщо техніко-економічні показники та/або загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта збільшилися, Замовник зобов'язаний самостійно звернутися до виконавчого комітету Одеської міської ради з клопотанням про перегляд розміру Пайової участі до введення об'єкта будівництва в експлуатацію. Новий розмір Пайової участі оформлюється додатковою угодою до Договору, після виконання якої Управління капітального будівництва Одеської міської ради надає замовнику довідку про виконання ним відповідних зобов'язань за Договором. У разі відсутності звернення Замовника з відповідним клопотанням до виконавчого комітету Одеської міської ради персональну відповідальність за це несе лише замовник (забудовник).
Проте, матеріали справи не містять доказів щодо збільшення техніко-економічних показників та/або загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта.
Більш того, як вже неодноразово зазначалось по тексту рішення вище, відповідно до п. 7 Прикінцевих положень Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" якщо договором про пайову участь, який укладений до набрання чинності цим Законом, передбачена сплата пайової участі замовником будівництва (повністю або частково) в обсягах інших, ніж визначено цим Законом, такий договір підлягає приведенню у відповідність із цим Законом. Будь-які рішення органів місцевого самоврядування про надання замовником будівництва будь-яких послуг, передачу активів у будь-якій формі (матеріальній чи нематеріальній), передачу частини (відсоткової частки) площ прийнятих в експлуатацію об'єктів містобудування, крім пайової участі відповідно до цього Закону, прийняті до набрання чинності цим Законом, підлягають приведенню у відповідність із цим Законом.
При цьому, згідно із заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Добробуд ЛТД" про надання доказів (вх. № 21810/14 від 19.08.2014р.) останній зазначає, що у 2008 році, внесла док не виважених дій керівництва компаній, що входили у групу Прогрес-Строй, посилених наслідками світової фінансової кризи, будівництво ЖК "Гагарін-Плаза-1" припинилось. Проте, не бажаючи та не зважаючи уваги на пусті обіцянки, фізичні та юридичні особи, які вклали кошти у будівництво ЖК "Гагарін-Плаза-1", об'єднались у Громадську організацію "Асоціація інвесторів "Гагарін Плаза" та внаслідок активних та наполегливих зусиль одержали контроль над ТОВ "Добробуд ЛТД", шляхом отримання корпоративних прав (набуття прав засновників) останнього. Так, на даний чс власниками (учасниками) ТОВ "Добробуд ЛТД" є фізична особа - інвестор ЖК "Гагарін-Плаза-1" - ОСОБА_4 та Громадська організація "Асоціація інвесторів "Гагарін Плаза", членами якої є 267 осіб.
Дійсно, як вбачається з матеріалів справи, а саме пп. 1.1, 2.1 Статуту Громадської організації "Асоціація інвесторів "Гагарін Плаза", зареєстрованого виконавчим комітетом Одеської міської ради № 1734 від 10.06.2009р., із змінами від 06.02.2012р., Громадська організація "Асоціація інвесторів "Гагарін Плаза" (надалі - "Асоціація") - самостійна, добровільна, місцева громадська організація, що об'єднує власників нерухомого майна та/або майнових прав на нерухоме майно у житловому комплексі "Гагарін Плаза", який розташовано за адресою: м. Одеса, Гагарінське плато, 5/1 (надалі - "Житловий комплекс"). Асоціація створена з метою захисту і забезпечення майнових, соціальних та економічних прав власників нерухомого майна та/або майнових прав на нерухоме майно у житловому комплексі "Гагарін Плаза", представлення їх спільних інтересів, надання допомоги, а також сприянню завершення будівництва, вводу в експлуатацію та отриманню права власності на нерухоме майно у Житловому комплексі.
Також, відповідно до п. 2.2 Статуту Статуту Громадської організації "Асоціація інвесторів "Гагарін Плаза" предметом діяльності Асоціації є: організація роботи з власниками нерухомого майна та/або майнових прав на нерухоме майно у Житловому комплексі з метою завершення будівництва та оформлення права власності на нерухоме майно (п. 2.2.1); взаємодія з керівництвом замовника будівництва, генпідрядними, субпідрядними та іншими зацікавленими організаціями з питань продовження та завершення будівництва Житлового комплексу та здачу його в експлуатацію (п. 2.2.2); взаємодія з керівництвом м. Одеси, компетентними державними установами, організаціями з питань продовження та завершення будівництва Житлового комплексу, здачу його в експлуатацію (п. 2.2.3); взаємодія з компетентними установами та організаціями, у тому числі державними, щодо аналізу стану та ходу виконання робіт на будівництві Житлового комплексу, вивчення проблемних питань будівництва та здачі в експлуатацію Житлового комплексу, виявлення причин затримки будівництва та осіб, винних у цих обставинах (п. 2.2.4); взаємодія з фізичними та юридичними особами з питань матеріального та фінансового, правового забезпечення будівництва та здачі в експлуатацію Житлового комплексу.
Відповідно до ч. 3 ст. 5 Цивільного кодексу України якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов'язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.
Статтею 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
При цьому, відповідно до положень Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) від 9 лютого 1999 року у справі N 1-7/99 - Конституційний Суд України дійшов висновку, що положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб. Але це не означає, що цей конституційний принцип не може поширюватись на закони та інші нормативно-правові акти, які пом'якшують або скасовують відповідальність юридичних осіб. Проте надання зворотної дії в часі таким нормативно-правовим актам може бути передбачено шляхом прямої вказівки про це в законі або іншому нормативно-правовому акті.
Оскільки пунктом 7 Прикінцевих положень Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" встановлена пряма вказівка на зворотну дію в часі умов цього Закону щодо договорів про пайову участь, які не виконані на поточний момент, вони мають бути приведені у відповідність до вимог цього Закону.
Згідно з п. п. 8.1, 8.2 договору від 12.07.2005р. № 097/кс, у редакції додаткової угоди від 24.03.2011р. № 005/кс, даний договір діє до введення об'єкта в експлуатацію відповідно до рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 24.03.2011р. № 132. Даний договір затверджується виконавчим комітетом Одеської міської ради й набуває чинності після підписання сторонами й реєстрації в УКБ.
Враховуючи, що матеріали справи № 916/2254/14 не містять доказів введення об'єкта в експлуатацію, суд доходить висновку, що договір від 12.07.2005р. № 097/кс, у редакції додаткової угоди від 24.03.2011р. № 005/кс, на даний момент є діючим.
У відповідності до ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили. Визнання однією стороною фактичних даних і обставин, якими інша сторона обґрунтовує свої вимоги або заперечення, для господарського суду не є обов'язковим.
Відповідно до ч. 1 ст. 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Згідно ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
За таких обставин, приймаючи до уваги вищенаведене, а також оцінюючи надані документальні докази в їх сукупності, суд доходить висновку про наявність правових підстав для задоволення зустрічного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Добробуд ЛТД" шляхом внесення змін до договору пайової участі замовників у створені і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Одеси від 24.03.2011р. № 005/кс у представленій останнім редакції.
Судові витрати за розгляд зустрічних позовних вимог покладаються на Виконавчий комітет Одеської міської ради відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.
Водночас, враховуючи, що судом задоволено зустрічний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Добробуд ЛТД", суд вважає, що позовні вимоги Заступника прокурора міста Одеси задоволенню не підлягають.
Судові витрати за розгляд первісних позовних вимог, відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, а також положень п. 4.6 Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України" від 21 лютого 2013 року N 7 згідно з якими - приймаючи рішення зі справи, провадження в якій порушено за заявою прокурора, господарський суд у разі повного або часткового задоволення позову (скарги) стягує судовий збір з відповідача (повністю або пропорційно задоволеним вимогам), якщо він не звільнений від сплати судового збору; у разі ж повної або часткової відмови в позові судовий збір стягується з визначеного прокурором позивача (так само повністю або пропорційно задоволеним вимогам), покладаються на Виконавчий комітет Одеської міської ради.
Керуючись ст.ст. 32, 33, 43, 44, 49, ст.ст. 82- 85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. У задоволені позову Заступника прокурора міста Одеси в інтересах держави в особі Виконавчого комітету Одеської міської ради відмовити.
2. Стягнути з Виконавчого комітету Одеської міської ради (65004, м. Одеса, пл. Думська, 1, код ЄДРПОУ 26597691) до державного бюджету України через ГУДКСУ в Одеській області (м. Одеса вул. Садова, 1а) на код бюджетної класифікації 22030001, п/р 31210206783008 в ГУДКСУ в Одеській області, МФО 828011, код ЄДРПОУ 37607526 судовий збір у розмірі 73 080 (сімдесят три тисячі вісімдесят) грн.
3. Зустрічний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Добробуд ЛТД" задовольнити.
4. Внести зміни до договору пайової участі замовників у створені і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Одеси від 24.03.2011р. № 005/кс, укладений між Товариством з обмеженою відповідальністю "Добробуд ЛТД" та Виконавчим комітетом Одеської міської ради.
5. Викласти п. 3.2 договору пайової участі замовників у створені і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Одеси від 24.03.2011р. № 005/кс у наступній редакції: "Пайова участь складається з розрахунку 4% від загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, яка, в свою чергу, складає 201 063 966,00 (двісті один мільйон шістдесят три тисячі дев'ятсот шістдесят шість) грн. Розмір такої Пайової участі дорівнює 8 042 558,64 (вісім мільйонів сорок дві тисячі п'ятсот п'ятдесят вісім) грн. 64 коп., тобто із розрахунку 201 063 966,00 (двісті один мільйон шістдесят три тисячі дев'ятсот шістдесят шість) грн. х 4% (граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту у відповідності до ч. 6 ст. 40 Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності").
6. Викласти п. 3.2.2 договору пайової участі замовників у створені і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Одеси від 24.03.2011р. № 005/кс у наступній редакції: "ТОВ "Добробуд ЛТД" вже перерахувало 90 000,00 (дев'яносто тисяч) грн. при здійснені будівництва багатоповерхового жилого комплексу за адресою: м. Одеса, Гагарінське плато, 5/1". З урахуванням вищевказаної суми 90 000,00 (дев'яносто тисяч) грн. та суми, яка зазначена у п. 3.2.1 Договору, а саме 10 000 000,00 (десять мільйонів) грн., Забудовником сплачено Пайову участь на загальну суму 10 090 000,00 (десять мільйонів дев'яносто тисяч) грн., що перевищує граничний розмір Пайової участі, яка зазначена у п. 3.2 Договору, на 2 047 441,36 (два мільйони сорок сім тисяч чотириста сорок одна) грн. 36 коп."
7. Стягнути з Виконавчого комітету Одеської міської ради (65004, м. Одеса, пл. Думська, 1, код ЄДРПОУ 26597691) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Добробуд ЛТД" (68001, м. Іллічівськ, вул. 1-го Травня, 3, код ЄДРПОУ 32146472) судовий збір у розмірі 1 218 (одна тисяча двісті вісімнадцять) грн.
Накази видати згідно ст. 116 ГПК України.
Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, та може бути оскаржено у встановленому законом порядку.
Повне рішення складено 20.08.2014 року
Суддя Степанова Л.В.