КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 823/459/14 Головуючий у 1-й інстанції: Мишенко В.В.
Суддя-доповідач: Файдюк В.В.
ПОСТАНОВА
Іменем України
12 серпня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді Файдюка В.В.
суддів: Чаку Є.В.
Аліменко В.О.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 17 березня 2014 року у справі за адміністративним позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Корсунь-Шевченківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В :
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 17 березня 2014 року в задоволенні адміністративного позову Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Корсунь-Шевченківської ОДПІ Головного управління Міндоходів у Черкаській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії - відмовлено.
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, позивач звернувся з апеляційною скаргою в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову, якою задовольнити позовні вимоги.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач є фізичною особою-підприємцем, перебуває на обліку Корсунь-Шевченківській ОДПІ Головного управління Міндоходів у Черкаській області та отримує пенсію за віком. Також він є особою, яка постійно проживала на території зони посиленого радіоекологічного контролю, про що має відповідне посвідчення.
Пенсію за віком позивачу призначено з урахуванням статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зі зниженням віку.
Заявою від 06 лютого 2014 року позивач звернувся до начальника Корсунь-Шевченківської ОДПІ ГУ Міндоходів у Черкаській області, в якій просила: прийняти рішення про звільнення її від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування як пенсіонера за віком та фізичну особу-підприємця, яка обрала спрощену систему оподаткування з 01 січня 2014 року.
17 лютого 2014 року листом № 507/17-039 відмовлено в задоволенні вищевказаної заяви про звільнення позивача від сплати єдиного внеску у зв'язку з тим, що останній вийшов на пенсію за віком з урахуванням ч. 2 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та внаслідок чого зменшено пенсійний вік.
Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, позивач оскаржив його в судовому порядку.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначаються Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Відповідно до статті 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Платниками єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування згідно статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» є, зокрема: фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності; особи, які забезпечують себе роботою самостійно - займаються незалежною професійною діяльністю, а саме науковою, літературною, артистичною, художньою, освітньою або викладацькою, а також медичною, юридичною практикою, в тому числі адвокатською, нотаріальною діяльністю, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід безпосередньо від цієї діяльності, за умови, що такі особи не є найманими працівниками чи підприємцями.
Разом з тим, відповідно до ч. 1 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.
Відповідно до п. 4 ч. 1 статті 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - категорія 4.
Відповідно до наявної в матеріалах справи копії посвідчення серії Серії НОМЕР_1, позивач є особою, яка постійно проживала на території зони посиленого радіоекологічного контролю, має відповідне посвідчення 4 категорії.
Відповідно до ч. 4 статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - особи, зазначені у пункті 4 частини першої цієї статті, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
При цьому колегія суддів погоджується з безпідставністю посилання відповідача на те, що до позивача не може бути застосовано положення ч. 4 статті 4 Закону про збір, оскільки позивач не досяг 60-річного віку, тому що вказана норма не пов'язує звільнення від сплати єдиного внеску із досягненням особою певного віку, а передбачає звільнення від сплати внеску всіх пенсіонерів за віком, з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 1 статті 1 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсіонер це особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію. В зв'язку з тим, що позивач отримує довічну пенсію за віком, а ч. 4 статті 4 Закону про збір не містить застережень щодо її незастосування до осіб, яким пенсію за віком призначено на пільгових умовах на підставі статей 14, 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд першої інстанції дійшов до обґрунтованого висновку про те, що позивач не повинен сплачувати за себе єдиний внесок.
Отже, як вбачається з матеріалів справи, позивач є пенсіонером, отримує пенсію за віком (довічно), не укладав договору про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, а тому відноситься до категорії осіб, звільнених від сплати за себе єдиного внеску, що визначені ч. 4 статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Крім того, слід зазначити, що у відповіді податковий орган від 17 лютого 2014 року посилається не на відсутність повноважень ОДПІ для прийняття рішення про звільнення позивача від сплати єдиного внеску, а зазначає про відсутність підстав для такого звернення, з чим колегія суддів не погоджується.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку про протиправність дій відповідача щодо відмови відповідача звільнити позивача від сплати єдиного внеску, а тому є підстави для задоволення даного адміністративного позову.
Тобто протиправним є висновок суду першої інстанції про відмову в задоволенні даного адміністративного позову.
Отже при винесенні оскаржуваної постанови судом першої інстанції було допущено порушення норм матеріального права, що призвело до невірного по суті вирішення справи.
Згідно до статті 202 КАС України - підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є, зокрема, невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Керуючись ст. ст. 160, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України суд,
ПОСТАНОВИВ :
Апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 - задовольнити.
Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 17 березня 2014 року - скасувати та ухвалити нову.
Адміністративний позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Корсунь-Шевченківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Корсунь-Шевченківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області щодо відмови позивачу у звільненні від сплати єдиного внеску.
Зобов'язати Корсунь-Шевченківську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Черкаській області звільнити ОСОБА_3 від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування як пенсіонера за віком та фізичну особу-підприємця, яка обрала спрощену систему оподаткування з 01 січня 2014 року.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 КАС України та може бути оскаржена безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції в порядку і строки, встановлені статтею 212 КАС України.
Головуючий суддя:
Судді:
Головуючий суддя Файдюк В.В.
Судді: Чаку Є.В.
Аліменко В.О.