ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"11" червня 2009 р.
Справа № 18/53
Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Тимошевської В.В. при секретарі судового засідання Горлової М.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу № 18/53
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Олександрійська енергетична компанія", м. Олександрія Кіровоградської області
до відповідача: Олександрійської міської Ради, м. Олександрія Кіровоградської області
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - комунального підприємства "Теплоелектроцентраль", м. Олександрія Кіровоградської області
про визнання недійсним рішення Олександрійської міської ради від 17.07.2008 року № 746
Представники сторін:
від позивача - Тімакіна Л.В., довіреність б/н від 02.03.2009 р.
від відповідача - участі не брали;
від третьої особи - участі не брали.
Товариством з обмеженою відповідальністю "Олександрійська енергетична компанія" в порядку господарського судочинства подано позовну заяву про визнання недійсним рішення Олександрійської міської ради від 17.07.2008 року № 746 "Про протест прокурора м. Олександрія на рішення міської ради № 813 від 12.01.2006 року "Про надання згоди на створення ТОВ "Олександрійська енергетична компанія", в частині, згідно з якою протест прокурора м. Олександрія № с-52 від 12.05.2008 року на рішення Олександрійської міської ради № 813 від 12.01.2006 року "Про надання згоди на створення ТОВ "Олександрійська енергетична компанія" підтримано, рішення Олександрійської міської ради № 813 від 12.01.2006 року "Про надання згоди на створення ТОВ "Олександрійська енергетична компанія" скасовано.
Ухвалою господарського суду від 23.03.2009 р. поданий позов прийнято до розгляду та порушено провадження у справі № 18/53. Крім того, даною ухвалою за ініціативою господарського суду залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - комунальне підприємство "Теплоелектроцентраль".
Позовні вимоги обґрунтовано відсутністю в міській раді повноважень на скасування власних актів.
09.06.2009 р. до господарського суду надійшли додаткові обґрунтування позовних вимог, за якими позивач вказав на відповідність нормам законодавства рішення № 813 від 12.01.2006 р., що скасоване Олександрійською міською радою за оскаржуваним позивачем рішенням.
В судовому засіданні 11.06.2009 р. представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Відповідач подав клопотання, в якому повідомив, що позов не визнає та просив розглядати справу за відсутністю представника відповідача (а.с. 58). Підстави заперечення позову відповідачем письмово не наведені.
Третя особа жодних пояснень з приводу заявленого позову на вимогу суду не подала, участі уповноваженого представника в судових засіданнях не забезпечила, хоча належним чином сповіщалась про дату, час і місце проведення судових засідань, про що свідчать поштові повідомлення, долучені до матеріалів справи.
У відповідності до вимог статті 75 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
В судовому засіданні 11.06.2009 р. за згодою присутнього представника позивача оголошено вступну і резолютивну частини рішення.
Розглянувши наявні в матеріалах справи докази, заслухавши пояснення представника позивача та оцінивши наведені ним обґрунтування, господасрький суд
ВСТАНОВИВ:
Як вбачається з матеріалів справи, 12.01.2006 р. Олександрійською міською радою Кіровоградської області прийнято рішення № 813, яким надано згоду комунальному підприємству "Теплоелектроцентраль" ввійти своїм майном в уставний капітал товариства з обмеженою відповідальністю "Олександрійська енергетична компанія", яке створюється на базі комунального підприємства "Теплоелектроцентраль" та товариства з обмеженою відповідальністю "Енерго-Миг" (а.с. 12, 60).
12.05.2008 р. на вказане вище рішення Прокурором м. Олександрії Кіровоградської області внесено протест з вимогою скасувати рішення № 813 від 12.01.2006 р. (а.с. 11).
За обставинами, викладеними в протесті, рішення № 813 від 12.01.2006 р. суперечить вимогам законодавства, оскільки міська рада, надаваши згоду комунальному підприємству створити спільно з ТОВ "Енерго-Миг" товариство з обмеженою відповідальністю "Олександрійська енергетична компанія", фактично передала новоствореному товариству безоплатно у власність комунальне майно, змінив форму власності з комунальної на колективну. Крім того, на думку прокурора, при прийняті рішення № 813 від 12.01.2006 р. порушено п. 5 ст. 65 Господарського кодексу України, так як спільне рішення Олександрійської міської ради та ТОВ "Енерго-Миг" про створення ТОВ "Олександрійська енергетична компанія" не приймалось.
За результатами розгляду вказаного вище протеста прокурора рішенням Олександрійської міської ради № 746 від 17.07.2008 р. протест підтримано та скасовано рішення ради № 813 від 12.01.2006 р. і прийнято рішення про вихід комунального підприємства "Теплоелектроцентраль" із складу ТОВ "Олександрійська енергетична компанія" (а.с. 10).
Не погодившись із рішенням ради № 746 від 17.07.2008 р., ТОВ "Олександрійська енергетична компанія" просить визнати його недійсним в частині підтримання протесту прокурора і скасування рішення ради № 813 від 12.01.2006 р. При цьому позивач вказує на відповідність вимогам законодавства скасованогого радою рішення та відсутність у ради повноважень на скасування раніше прийнятих нею рішень.
Розглянувши заявлені позовні вимоги, господарський суд вважає, що вони підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до частини 1 статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
За статтею 143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; утворюють, реорганізовують та ліквідують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю.
Комунальним є підприємство, що діє на основі комунальної власності територіальної громади (ст. 63 Господарського кодексу України).
Згідно частини 1 статті 78 Господарського кодексу України комунальне унітарне підприємство утворюється компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління.
Орган, до сфери управління якого входить комунальне унітарне підприємство, є представником власника - відповідної територіальної громади і виконує його функції у межах, визначених цим Кодексом та іншими законодавчими актами (частина друга статті 78 Господарського кодексу України).
Таким чином, власником комунального підприємства є територіальна громада, а уповноваженим власником органом є відповідні ради: сільські, селищні, міські, районні, обласні.
Частина 2 статті 79 Господарського кодексу України визначає коло суб'єктів, які можуть бути засновниками та учасниками господарського товариства. Так, згідно названої норми засновниками і учасниками товариства можуть бути суб'єкти господарювання, інші учасники господарських відносин, зазначені у статті 2 цього Кодексу, а також громадяни, які не є суб'єктами господарювання. Обмеження щодо заснування та участі в господарських товариствах суб'єктів господарювання або інших осіб встановлюються цим Кодексом, іншими законами.
З викладеного вбачається, що до суб'єктів, які наділяються правом заснування та участі в господарських товариствах належать, зокрема, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до Господарського кодексу України, а також органи місцевого самоврядування, наділені господарською компетенцією.
Так як комунальне підприємство "Теплоелектроцентраль" входить до сфери управління Олександрійської міської ради, надання таким органом згоди виступити засновником (учасником) господарського товариства є правомірним.
Відповідно до статті 86 Господарського кодексу України вкладами учасників та засновників господарського товариства можуть бути будинки, споруди, обладнання та інші матеріальні цінності, цінні папери, права користування землею, водою та іншими природними ресурсами, будинками, спорудами, а також інші майнові права (включаючи майнові права на об'єкти інтелектуальної власності), кошти, в тому числі в іноземній валюті.
Згідно з частиною 3 названої статті забороняється використовувати для формування статутного фонду товариства бюджетні кошти, кошти, одержані в кредит та під заставу, крім випадків, передбачених Законом України "Про першочергові заходи щодо запобігання негативним наслідкам фінансової кризи та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" протягом строку його дії.
Наведені норми не містять заборони щодо передачі в статутний фонд комунального майна.
Частиною 1 статті 85 Господарського кодексу України, пунктом 1 ч. 1 статті 115 Цивільного кодексу України та статтею 12 Закону України "Про господарські товариства" передбачено, що господарське товариство є власником майна, переданого йому учасниками товариства у власність як внесок до статутного капіталу.
Отже, новостворювана юридична особа стає власником майна, переданого їй як те, що є власністю учасника, який формує статутний фонд.
Відповідно до частини 3 статті 78 Господарського кодексу України майно комунального унітарного підприємства перебуває у комунальній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання (комунальне комерційне підприємство) або на праві оперативного управління (комунальне некомерційне підприємство). Тобто, комунальне підприємство не є власником закріпленого за ним комунального майна.
Таким чином, рішення Олександрійської міської ради № 813 від 12.01.2006 р. про надання згоди комунальному підприємству ввійти майном в статутний капітал господарського товариства, правового режиму такого майна не змінює.
При прийнятті вказаного рішення не порушено вимоги частини 5 статті 65 Господарського кодексу України, оскільки засновником ТОВ "Олександрійська енергетична компанія" є комунальне підприємством "Теплоелектроцентраль", а не Олександрійська міська рада.
З урахуванням викладеного, господарський суд приходить до висновку про відсутність підстав для скасування рішення Олександрійської міської ради № 813 від 12.01.2006 р. за наведеними в протесті прокурора обставинами.
Частина 3 статті 24 Закону України "Про місцеве самоврядування" встановлює, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України.
Згідно статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Положенню цієї частини дано офіційне тлумачення Рішенням Конституційного Суду України від 16.04.2009 р. N 7-рп/2009, в пункті 5 якого викладено правову позицію, згідно якої ненормативні акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.
При цьому, Конституційним Судом України зазначено, що в Конституції України закріплено принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність (стаття 3). Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами (стаття 74 Закону). Таким чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є "гарантією стабільності суспільних відносин" між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення, що узгоджується з правовою позицією, викладеною в абзаці другому пункту 5 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 13 травня 1997 року N 1-зп у справі щодо несумісності депутатського мандата.
Відповідно до частини 1 статті 21 Цивільного кодексу України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
З урахуванням викладеного, господарський суд приходить до висновку про невідповідність нормам законодавства рішення Олександрійської міської ради № 746 від 17.07.2008 р. щодо підтримання протеста прокурора та скасування рішення № 813 від 12.01.2006 р. та наявність підстав для визнання його недійсним у вказаній частині.
Позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Державне мито та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у відповідності до статті 49 Господарського процесуального кодексу України покладають на відповідача.
Керуючись ст.ст. 33, 34, 44, 49, 82, 84, 85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати недійсним рішення Олександрійської міської ради від 17.07.2008 року № 746 "Про протест прокурора м. Олександрія на рішення міської ради № 813 від 12.01.2006 року "Про надання згоди на створення ТОВ "Олександрійська енергетична компанія", в частині, згідно з якою протест прокурора м. Олександрія № с-52 від 12.05.2008 року на рішення Олександрійської міської ради №813 від 12.01.2006 року "Про надання згоди на створення ТОВ "Олександрійська енергетична компанія" підтримано, рішення Олександрійської міської ради № 813 від 12.01.2006 року "Про надання згоди на створення ТОВ "Олександрійська енергетична компанія" скасовано.
Стягнути з Олександрійської міської ради (2800, Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Леніна, 57) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Олександрійська енергетична компанія" (28000, Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Кльцева, 9, ідентифікаційний код 33650337) - 85 грн. державного мита та 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Згідно частини 3 статті 85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
Дане рішення може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області в порядку, встановленому Господарським процесуальним кодексом України.
Суддя В.В.Тимошевська