Постанова № 40191359, 18.08.2014, Львівський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
18.08.2014
Номер справи
914/1787/14
Номер документу
40191359
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

____________________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"18" серпня 2014 р. Справа № 914/1787/14

Львівський апеляційний господарський суд у складі колегії:

Головуючого судді Марка Р.І.

суддів Бойко С.М.

Бонк Т.Б.

при секретарі судового засідання Томкевич Н.

за участю представників сторін:

прокурор - Яворський Я.Т.(старший прокурор відділу Прокуратури Львівської області, посвідчення №011137 від 24.10.2012р.);

від позивача - не з'явились;

від відповідача - Глинка Р.Я. - представник (довіреність №юр-707/д від 05.12.2013р.);

розглянувши матеріали апеляційної скарги Публічного акціонерного товариства "Укрнафта", м.Київ, 10/1361 від 22.07.14 (вх.01-05/3606/14 від 31.07.14)

на рішення Господарського суду Львівської області від 01.07.14

у справі № 914/1787/14, суддя Запотічняк О.Д.

за позовом: Прокурора міста Борислава в інтересах держави в особі Східницької селищної ради, Львівська область, м. Борислав, смт. Східниця

до відповідача: Публічного акціонерного товариства "Укрнафта", м. Київ

про внесення змін до договору оренди землі від 14.12.09 № 04.09.439.00099

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду Львівської області від 01.07.2014р. у справі №914/1787/14 (суддя Запотічняк О.Д.) позов Прокурора міста Борислава в інтересах держави в особі Східницької селищної ради задоволено повністю. Внесено зміни до укладеного між Східницькою селищною радою та Публічним акціонерним товариством "Укрнафта" Договору оренди землі № 04.09.439.00099 від 14 грудня 2009 р., зареєстрованого 16.12.2009р. в Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії ДП "Центр державного земельного кадастру" за № 04.09.439.00099 шляхом викладення п.п. 5,9 договору у наступній редакції:

- п. 5 "Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого Управлінням Держкомзему у м.Бориславі Львівської області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 37102 (тридцять сім тисяч сто дві) грн. 25 коп.";

- п.9 "Орендна плата за використання земельної ділянки вноситься орендарем у грошовій формі та становить 12 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік, що складає 4452 (чотири тисячі чотириста п'ятдесят дві) грн. 27коп. за рік, або 371 (триста сімдесят одну) грн. 02 коп. в місяць. Орендна плата вноситься щомісячно у розмірі 1/12 частини річної орендної плати на р/р №33219812700013 в ГУДКСУ у Львівській області, м.Львів, ЗКПО 37942974, МФО 825014, код платежів 13050200, одержувач місцевий бюджет Східниця, не пізніше 10 числа, наступного за звітним місяцем".

Стягнуто з Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" в доход Державного бюджету України 1218,00 грн. судового збору.

Не погоджуючись з вказаним рішенням місцевого господарського суду, Публічне акціонерне товариство "Укрнафта" звернулось до Львівського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, 10/1361 від 22.07.14 (вх.01-05/3606/14 від 31.07.14), в якій просить рішення Господарського суду Львівської області від 01.07.2014р. у даній справі скасувати у зв'язку з порушенням місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, неповним з'ясуванням обставин справи та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

Вимоги апеляційної скарги ґрунтуються на тому, зокрема, що судом першої інстанції не надано належної правової оцінки твердженням відповідача про те, що умовами спірного договору оренди земельної ділянки не передбачено, як підставу для внесення змін до договору оренди, прийняття органом місцевого самоврядування рішення про затвердження нової нормативно грошової оцінки землі. Відтак, будь-які правові підстави для внесення змін до договору оренди землі відсутні. Окрім того, скаржник покликається на порушення місцевим господарським судом при розгляді справи правил територіальної підсудності, оскільки з огляду на положення ст. 15, ч.1 ст.17 ГПК України та враховуючи, що відповідач зареєстрований у м.Києві справа мала б розглядатись господарським судом міста Києва.

Прокурор та позивач своїм правом, наданим ст. 96 Господарського процесуального кодексу, не скористались, відзиву на апеляційну скаргу не подали.

Згідно автоматичного розподілу справ КП "Документообіг господарських судів", 31.07.2014р. справу за №914/1787/14 розподілено до розгляду судді - доповідачу Марку Р.І.

Розпорядженням голови суду від 04.08.2014р. у склад колегії для розгляду справи №914/1787/14 введено суддів Бойко С.М. та Бонк Т.Б.

Ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 04.08.2014р. апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" прийнято до провадження та призначено до розгляду в судовому засіданні на 18.08.2014р.

В судове засідання 18.08.2014 року з'явились прокурор та представник відповідача. Позивач участі свого уповноваженого представника в судовому засіданні не забезпечив, хоча своєчасно та належним чином був повідомлений про час та місце розгляду апеляційної скарги, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, причин неявки суду не повідомили.

Враховуючи те, що ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 04.08.2014р. явка представників сторін у судове засідання визначена на власний розсуд, позивача було належним чином повідомлено про час та місце розгляду апеляційної скарги, клопотань про відкладення розгляду апеляційної скарги не надходило, а в матеріалах справи достатньо доказів для розгляду справи по суті та прийняття законного рішення, судова колегія дійшла висновку про можливість розгляду апеляційної скарги за відсутності представника позивача.

Представник відповідача в судовому засіданні підтримав доводи апеляційної скарги, просив рішення Господарського суду Львівської області від 01.07.2014р. у даній справі скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

Прокурор у судовому засіданні проти вимог апеляційної скарги заперечив, просив рішення Господарського суду Львівської області від 01.07.2014р. у даній справі залишити без змін з підстав його законності та обґрунтованості, а апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" - без задоволення.

Розглянувши матеріали справи, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення місцевим господарським судом, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції при винесенні оскаржуваного судового рішення норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вирішила, що у задоволенні вимог апеляційної скарги слід відмовити, оскаржуване рішення місцевого господарського суду залишити без змін, з огляду на наступне.

Як встановлено місцевим господарським судом і це вбачається з матеріалів справи, 14.12.2009р. між Східницькою селищною радою (далі - орендодавець) та Відкритим акціонерним товариством "Укрнафта", від імені якого діє структурна одиниця Нафтогазовидобувне управління "Бориславнафтогаз" (далі - орендар) було укладено договір оренди землі, який зареєстровано у Бориславському міському відділі Львівської регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 16.12.2009року за №04.10.439.00099 (далі - договір).

Як вбачається з Витягу з ЄДРЮОФОП, назву відповідача з Відкритого акціонерного товариства "Укрнафта" було змінено на Публічне акціонерне товариство "Укрнафта".

Відповідно до п.п.1, 2 договору орендодавець, на підставі рішення Східницької селищної ради Львівської області від 24.07.2009 року за № 472 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для обслуговування свердловини №120 НГВУ "Бориславнафтогаз" ВАТ "Укрнафта", яка знаходиться на території Східницької селищної ради Львівської області, загальною площею 0,0475 га земель промисловості.

Означена земельна ділянка була передана орендодавцем та прийнята орендарем в строкове платне користування 14 грудня 2009 року за актом приймання-передачі об'єкта оренди, підписаним уповноваженими представниками обох сторін та скріпленим відтисками їх печаток.

Відповідно до п.5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 7752,00 грн.

Договір укладено на 25 (двадцять п'ять) років, однак орендар має право на дострокове повернення даної земельної ділянки орендодавцю при умові проведення рекультивації земельної ділянки та передачі її згідно Акту приймання-передачі рекультивованих земель (п. 8 договору).

Орендна плата за використання земельної ділянки, згідно рішення Східницької селищної ради від 29 лютого 2008 року за № 236 становить 12% від нормативно-грошової оцінки, що складає 930,24 грн. за рік. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 77,52 грн. щомісячними платежами на розрахунковий рахунок 33219812700013 в ГУДКУ у Львівській області, код МФО 825014, код ЄДРПОУ 22402093, отримувач Східницька селищна рада, код платежу 13050200 (п.9 договору).

Рішенням Східницької селищної ради від 30.12.2010 року № 8 "Про затвердження грошової оцінки земель с.м.т. Східниця", відповідно до п.34 ч.1 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні",ст. 23 Закону України "Про оцінку земель", ст.ст. 12, 196, 201 Земельного кодексу України затверджено технічну документацію із нормативної грошової оцінки земель смт. Східниця. Вказане рішення набуло законної сили з 01.01.2011 року.

Рішенням Східницької селищної ради від 21.01.2011 року №24 затверджено Положення про порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення та її справляння. Вказаним Положенням встановлено ставки орендної плати, зокрема, за земельні ділянки для обслуговування свердловини та технологічної інфраструктури, об'єктів зв'язку, господарських споруд обслуговуючої інфраструктури, електричних підстанцій в розмірі 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки (п.2.4. Положення).

При цьому пунктом 2 вказаного Рішення визначено, що платникам орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності при складанні та поданні розрахунків орендної плати до Державної податкової інспекції в м. Бориславі з 01.01.2011 року слід керуватись рішенням селищної ради від 30.12.2010 року № 8 "Про затвердження грошової оцінки земель смт. Східниця" та цим Положенням.

У зв'язку із затвердженням рішенням Східницької селищної ради від 31.12.2010 року нової нормативної грошової оцінки земель смт. Східниця, листами №28 від 24.01.2011 року та №509-535 від 12.09.2011 року Східницька селищна рада повідомила відповідача про зміну річної суми податкового зобов'язання по земельному податку та орендній платі за земельні ділянки комунальної власності та про необхідність підписання відповідного додатку до договору оренди.

Проте, відповідачем не було погоджено в добровільному порядку змін до договору оренди, що і слугувало підставою для звернення Прокурора м. Борислав в інтересах держави в особі Східницької селищної ради з позовом у даній справі.

Проаналізувавши всі обставини та матеріали справи місцевий господарський суд дійшов до висновку про підставність та обґрунтованість позовних вимог.

Колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду погоджується з такими висновками місцевого господарського суду, з огляду на наступне.

Відповідно до ст.792 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Статтею 1 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що орендою землі є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до п.п. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (із наступними змінами та доповненнями) орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності це обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Згідно ч. 2 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Відповідно до ст.288.5 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим .розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; не може перевищувати: а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі) - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; б) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Згідно із п. 1 ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Згідно з п.14.1.125 ст.14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Відповідно до ч.5 ст.5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка використовується при визначенні розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Згідно з п.2 ч.1 ст.13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: щодо земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років (ст.18 Закону України "Про оцінку земель").

Відповідно до ч.2 ст.20 Закону України "Про оцінку земель" дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 24.03.2011 року, нормативна грошова оцінка орендованої відповідачем земельної ділянки складає 37 102,25 грн.

Згідно з ч.1 ст. 23 Закону України "Про оцінку земель" технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Відповідно до ч. 1ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Згідно ч. 1 ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Відповідно до п.2.19 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011р. "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.

Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами у справі, рішення Cхідницької селищної ради від 30.12.2010р. за № 8 "Про затвердження грошової оцінки земель с.м.т. Східниця" набрало законної сили та не скасоване в установленому законом порядку, а відтак, підлягає виконанню.

Відповідно до ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст. 652 ЦК України).

Згідно ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Відповідно до ч. 3 ст. 653 ЦК України, у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Положеннями п. 13 договору передбачено, що розмір орендної плати переглядається 1 (один) раз в рік, у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.

Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору розв'язується у судовому порядку ( п.36 Договору). Дане положення кореспондується з положеннями ст. 30 Закону України "Про оренду землі".

Отже, нормами чинного законодавства та положеннями договору передбачено можливість зміни умов договору на підставі рішення суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати (п. 13 договору), а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Аналогічна позиція викладена і в п. 2.19. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин".

Враховуючи наведене вище, колегія суддів Львівського апеляційного суду вважає рішення господарського суду Львівської області від 01.07.2014р. у дані справі підставним та обґрунтованим.

В апеляційній скарзі відповідач зазначає, що договором не передбачено такої підстави для перегляду розміру орендної плати за договором, як затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Однак, таке твердження спростовується пунктом 13 договору оренди землі від 14 грудня 2009 року, умовами якого передбачено, що розмір орендної плати переглядається 1 (один) раз в рік у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.

Згідно із п. 1 ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Відтак, зміна нормативної грошової оцінки землі передбачає зміну орендної плати, яка в свою чергу передбачає зміну розміру орендної плати за договором.

Твердження ж скаржника про те, що місцевим господарським судом порушено вимоги територіальної підсудності даної справи розцінюються колегією суддів як безпідставні та необґрунтовані, оскільки у вирішенні спорів, що виникають у зв'язку з укладенням, зміною, розірванням, виконанням, припиненням договорів оренди земельних ділянок, інших договорів щодо користування земельними ділянками, у тому числі про стягнення заборгованості з орендної плати за договорами користування земельною ділянкою, господарським судам слід виходити з правил виключної підсудності, встановлених частиною дев'ятою статті 16 ГПК (п.п. 1.6. постанови пленуму Вищого господарського суду України №6 від 17.05.2011р. "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин").

Зважаючи на те, що земельна ділянка знаходиться на території Східницької селищної ради Львівської області, колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду приходить до висновку про підсудність даної справи Господарському суду Львівської області.

Статтею 129 Конституції України встановлено, що основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Згідно із ст. 4-3 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. Відповідно до ст. 33 вказаного Кодексу кожна сторона повинна довести ті обставини справи, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.

Скаржник не надав доказів на спростування висновків місцевого господарського суду, викладених у рішенні Господарського суду Львівської області від 01.07.2014р. у даній справі.

З огляду на все викладене вище, колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду вважає, що рішення Господарського суду Львівської області від 01.07.2014 року відповідає матеріалам справи, ґрунтується на вимогах чинного законодавства і підстав для його скасування немає, а зазначені в апеляційній скарзі доводи скаржника не відповідають матеріалам справи, документально не обґрунтовані, а тому не визнаються такими, що можуть бути підставою згідно ст. 104 ГПК України для скасування чи зміни оскаржуваного рішення.

Судовий збір за перегляд рішення Господарського суду Львівської області від 01.07.2014 року в апеляційному порядку покласти на скаржника в порядку, передбаченому ст. 49 ГПК України.

Враховуючи вищенаведене та керуючись ст. ст. 33,43, 99, 101, 103, 105 ГПК України, -Львівський апеляційний господарський суд ,

П О С Т А Н О В И В :

1. Рішення Господарського суду Львівської області від 01.07.2014р. у справі №914/1787/14 залишити без змін, апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" - без задоволення.

2. Витрати по сплаті судового збору за перегляд рішення в апеляційному порядку покласти на скаржника.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку.

Повна постанова складена 19 серпня 2014р.

Головуючий-суддя Марко Р.І.

Суддя Бойко С.М.

Суддя Бонк Т.Б.