Ухвала суду № 40190182, 05.08.2014, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
05.08.2014
Номер справи
7/9а/5006
Номер документу
40190182
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"05" серпня 2014 р. м. Київ К/800/20670/13

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Головуючого: Маринчак Н.Є.,

Суддів: Борисенко І.В., Моторного О.А.,

розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Горлівської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби

на постанову Господарського суду Донецької області від 13 травня 2010 року

та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 27 березня 2013 року

по справі №7/9а/5006

за позовом Державного підприємства «Артемвугілля» (надалі - ДП «Артемвугілля»)

до Горлівської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби (надалі - Горлівська ОДПІ Донецької області ДПС)

про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення, -

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив визнання недійсним податкового повідомлення-рішення Горлівської ОДПІ №0001792342/0 від 30.06.2004р.

Постановою Господарського суду Донецької області від 13.05.2010р. залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 27.03.2013р., позов задоволено.

Не погоджуючись з рішеннями попередніх судових інстанцій, відповідач звернувся із касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, в якій просить скасувати судові рішення та постановити нове - про відмову у задоволені позовних вимог, посилаючись на неправильне застосування судами попередніх інстанції норм матеріального та порушення норм процесуального права.

Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи наведені у скарзі, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Як встановлено судами попередніх інстанції, відповідачем була проведена комплексна документальна перевірка дотримання ДП «Артемвугілля» вимог податкового та валютного законодавства за період з 06.03.2003р. по 31.12.2003р., за наслідками якої складено акті №68/23-1/32270533 від 29.06.2004р.

В згаданому акті, на думку податкового органу, встановлено порушення позивачем вимоги п.п.4.1.1, п.п.4.1.6 п.4.1 ст. 4, п.5.9, п.п.5.2.1 п.5.2, п.п.5.3.9 п.5.3, п.п.5.4.2, п.п.5.4.10 п.5.4 ст.5, п.п.8.7.1 п.8.7 ст.8.1, п.п.8.3.1, п.п.8.3.2, п.п.8.3.9 п.8.3 ст.8, п.9.4 ст.9, п.п.11.3.1 п.11.3 ст.11 Закону України Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», внаслідок чого, підприємством завищено від'ємне значення об'єкта оподаткування за 2003р.

На підставі зазначеного акта відповідачем прийняте податкове повідомлення - рішення №0001792342/0 від 30.06.2004р., яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання з податку на прибуток.

Приймаючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції, з висновками якими погодилась колегія апеляційного суду, цілком правильно та обґрунтовано виходив з наступного.

Так, судами встановлено, що ДП «Артемвугілля» зареєстровано виконавчим комітетом Горлівської міської ради 19.02.2003 року за №12561200000000078. Здійснює фінансово-господарську діяльність на підставі Статуту, код ЄДРПОУ 32270533, є юридичною особою, має самостійний баланс, є платником податку на прибуток. Основні види діяльності: підземне видобування кам'яного вугілля; діяльність їдалень на підприємствах і в установах; робота з базами даних; діяльність у сфері геології та геологорозвідування; оброблення відходів, брухту та регенерація гуми.

Наказом Міністерства палива та енергетики №769 від 28.12.2002р. «Про реорганізацію ВО «Артемвугілля» зазначено:

- п.1 Реорганізувати ВО «Артемвугілля» шляхом виділення з його складу державних підприємств: «Ордена Жовтневої революції Шахта ім. В.І. Леніна», «Шахта ім. М.І.Калініна», «Шахта Ім. К.А.Румянцева», «Шахта ім. Ю.О. Гагаріна», «Шахта» Олександр-Захід», «Вантажно-транспортне управління «Артемвантаж-транс», «Горлівський вузол виробничо-технологічного зв'язку», «Управління по гасінню, профілактиці териконів та рекультивації земель», «Горлівська автобаза», «Інформаційно-обчислювальний центр», «Управління по збуту вугілля «Артем-вуглепостачання».

- п.2 Реорганізувати державні підприємства: «Ордена Жовтневої революції Шахта ім. В.І. Леніна», «Шахта ім. М.І. Калініна», «Шахта ім. К.А. Румянцева», «Шахта ім. Ю.О.Гагаріна», «Шахта «Олександр-Захід», «Вантажно-транспортне управління «Артемвантажтранс», «Горлівський вузол виробничо-технологічного зв'язку», «Управління по гасінню, профілактиці териконів та рекультивації земель», «Горлівська автобаза», «Інформаційно-обчислювальний центр» шляхом їх злиття та створення на їх базі Державного підприємства «Артемвугілля»;

- п.5 Керівникам державних підприємств «Ордена Жовтневої революції Шахта ім. В.І. Леніна», «Шахта ім. М.І. Калініна», «Шахта ім. К.А. Румянцева», «Шахта ім. Ю.О.Гагаріна», «Шахта «Олександр-Захід», «Вантажно-транспортне управління «Артемвантажтранс», «Горлівський вузол виробничо-технологічного зв'язку», «Управління по гасінню, профілактиці териконів та рекультивації земель», «Горлівська автобаза», «Інформаційно-обчислювальний центр»:

- п.9 Установити, що правонаступником державних підприємств «Ордена Жовтневої революції Шахта ім. В.І. Леніна», «Шахта ім. М.І. Калініна», «Шахта ім. К.А. Румянцева», «Шахта ім. Ю.О.Гагаріна», «Шахта «Олександр-Захід», «Вантажно-транспортне управління «Артемвантажтранс», «Горлівський вузол виробничо-технологічного зв'язку», «Управління по гасінню, профілактиці териконів та рекультивації земель», «Горлівська автобаза», «Інформаційно-обчислювальний центр" є ДП «Артемвугілля».

Наказом Міністерства палива та енергетики №184 від 09.04.2003р. «Про внесення змін та доповнень до наказу №769 від 28.12.2002р. «Про реорганізацію ВО «Артемвугілля» зазначено, що інвентаризацію майна здійснити станом на 01.04.2003р. та передати, а в.о. генерального директора ДП «Артемвугілля» прийняти на баланс підприємства основні фонди та матеріальні цінності, скласти передавальний баланс та подати Мінпаливенерго на затвердження до 25.04.2003р.

Згідно Статуту ДП «Артемвугілля»:

- п.3.2 Підприємство є правонаступником ВО «Артемвугілля», ДП «Ордена Жовтневої революції Шахта їм. В.І. Леніна», ДП «Шахта ім. М.І. Калініна», ДП «Шахта ім. К.А. Румянцева», ДП «Шахта ім. Ю.О.Гагаріна», ДП «Шахта «Олександр-Захід», ДП «Управління по гасінню, профілактиці териконів та рекультивації земель», ДП «Інформаційно-обчислювальний центр», ДП «Горлівський вузол виробничо-технологічного зв'язку», ДП «Горлівська автобаза», ДП «Вантажно-транспортне управління «Артемвантажтранс», ДП «Шахта «Комсомолець».

Відповідно до Наказу ДП «Артемвугілля» №1 від 01.04.2003р. «Про створення структурних підрозділів»:

- п.1 Створити в результаті реорганізації у складі ДП «Артемвугілля» з 01.04.2003р. невідокремлені структурні підрозділи (без права юридичної особи): «Шахта ім. В.І. Леніна», «Шахта ім. М.І. Калініна», «Шахта ім. К.А. Румянцева», «Шахта ім. Ю.О.Гагаріна», «Шахта «Олександр-Захід», «Інформаційно-обчислювальний центр», «Вантажно-транспортне управління «Артемвантажтранс», «Горлівський вузол виробничо-технологічного зв'язку», «Горлівська автобаза», «Управління по гасінню, профілактиці териконів та рекультивації земель», Шахта «Комсомолець», Управління матеріально-технічного постачання.

- п.2 Прийняти совокупні валові активи та зобов'язання від керівників реорганізованих підприємств: «Шахта ім. В.І. Леніна», «Шахта ім. М.І. Калініна», «Шахта ім. К.А. Румянцева», «Шахта ім. Ю.О.Гагаріна», «Шахта «Олександр-Захід», «Інформаційно-обчислювальний центр», «Вантажно-транспортне управління «Артемвантажтранс», «Горлівський вузол виробничо-технологічного зв'язку», «Горлівська автобаза», «Управління по гасінню, профілактиці териконів та рекультивації земель», Шахта «Комсомолець».

Відповідно п.5 ст.34 Закону України «Про підприємства в Україні» (який діяв на час виникнення спірних правовідносин), у разі злиття підприємства з іншим підприємством усі майнові права та обов'язки кожного з них переходять до підприємства, яке виникло в результаті злиття. При приєднанні одного підприємства до іншого до останнього переходять усі майнові права та обов'язки приєднаного підприємства.

Пунктом 4 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 19 «Об'єднання підприємств», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України № 163 від 07.07.1999 року (який діяв на час виникнення спірних правовідносин) злиття це об'єднання підприємств (шляхом створення нової юридичної особи, або приєднання підприємств до головного підприємства), в результаті якого власники (акціонери) підприємств, що об'єднуються, здійснюватимуть контроль над усіма чистими активами об'єднаних підприємств з метою досягнення подальшого спільного розподілу ризиків та вигод від об'єднання.

Згідно п.15 та п.16 зазначеного Положення показники фінансової звітності підприємств, що об'єднуються, включаються до фінансової звітності об'єднаних підприємств за період, у якому відбувається злиття, і за попередній період. Об'єднане підприємство відображає активи, зобов'язання та власний капітал об'єднаного підприємства за їх балансовою вартістю з урахуванням зміни облікової політики (якщо це відбулося).

За приписами п.3 ст.3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність» бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.

У відповідності до п.п.13.1.1 п.13.1 ст.13 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (який діяв на час виникнення спірних правовідносин) у разі коли власник платника податків або уповноважений ним орган приймає рішення про реорганізацію такого платника податків, його податкова заборгованість або податковий борг підлягає врегулюванню в такому порядку - якщо реорганізація здійснюється шляхом об'єднання двох або більшої кількості платників податків в одного платника податків з ліквідацією платників податків, що об'єдналися, такий об'єднаний платник податків набуває усіх прав і обов'язків щодо погашення податкових зобов'язань або податкового боргу всіх платників податків, що об'єдналися.

Порядок визначення оподатковуваного прибутку, формування валових витрат та валового доходу, ставки податку на прибуток визначені Законом України «Про оподаткування прибутку підприємств» (далі - Закон), який був чинним на момент виникнення спірних правовідносин.

Так, проаналізувавши положення п.п.2.1.1 п.2.1 ст.2, п.п.4.1.1, п.п.4.1.6, п.4.1 ст.4, п.п.5.2.1 п.5.2, п.п.5.3.9 п.5.3, п.п.5.4.2, п.п.5.4.10 п.5.4, п.5.9 ст.5, п.п.8.3.1, п.п.8.3.9 п.8.3, п.п.8.7.1 п.8.7 ст.8, п.п.11.3.1 п.11.3 ст.11 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» та встановлені обставини справи, суди попередніх інстанції дійшли обґрунтованих висновків про задоволення позовних вимог, оскільки при приєднанні підприємства до правонаступника показники діяльності підприємства переносяться в баланс та податковий облік правонаступника і повністю враховуються при визначенні об'єкта та розміру податку на прибуток таким правонаступником.

Оскільки, якщо в результаті реорганізації підприємств шляхом злиття, приєднання, поділу, перетворення їх майнові права та обов'язки в повному обсязі або у відповідних частках переходять до новостворених підприємств, активи та пасиви балансу таких підприємств повністю або у відповідних частках приєднуються до активів та пасивів підприємства-правонаступника, у тому числі з урахуванням заборгованості зі сплати податків до бюджетів усіх рівнів та з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування реорганізованого підприємства.

Зазначена позиція підтверджується листом ДПА України від 21.04.2005р. №333/6/12-0216 про надання відповідей (відповідно до домовленості, досягнутої під час зустрічі представників Європейської бізнес-асоціації з Головою ДПА О.Кірєєвим 13.04.2005, Державна податкова адміністрація надала Європейській бізнес-асоціації своє бачення питань оподаткування, поставлених у листі Асоціації від 05.04.2005).

В ході судового розгляду судом першої інстанції призначалась судово-економічна експертиза, яка прийшла до висновку від 12.10.2009р. №61/25 про наступне:

- не підтверджується документально висновки в акті перевірки №68/23-1/32270533 від 29.06.2004 року в частині заниження податку на прибуток.

Доводи касаційної скарги не спростовують зазначених висновків суду.

За таких обставин, судами першої та апеляційної інстанцій, виконано всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевірено обставини справи, вирішено справу у відповідності з нормами матеріального права, постановлено обґрунтовані рішення, в яких повно відображені обставини, що мають значення для справи. Висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються доказами, дослідженими у судовому засіданні, а тому підстав для їх перегляду з мотивів, викладених в касаційній скарзі не вбачається.

Керуючись статтями 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ухвалив:

Касаційну скаргу Горлівської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Державної податкової служби - залишити без задоволення.

Постанову Господарського суду Донецької області від 13 травня 2010 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 27 березня 2013 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута з підстав, в порядку та у строки встановлені ст.ст.236-238 КАС України.