ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 05-5-16/11875-16/199
05.06.09
За позовом Заступника прокурора м. Києва в інтересах держави в особі
Державного комітету України із земельних ресурсів
До Київської міської ради
Третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю “Пріорітетбудсервіс”
Про визнання недійсним рішення
Суддя Ярмак О.М.
Представники сторін:
Від прокуратури Дьогтяр О.А.
Від позивача не з’явився
Від відповідача Селюков О.Г. за дов.
Від третьої особи не з’явився
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
19.05.09. в засіданні суду оголошувалась перерва ст. 77 ГПК України.
Заступник прокурора м. Києва звернувся з позовом в інтересах держави в особі Державного комітету України із земельних ресурсів про визнання недійсним рішення Київської місткої ради від 24.05.2007 р. № 675/1336 “Про передачу Товариству з обмеженою відповідальністю “ Пріорітетбудсервіс” земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування торговельно –розважального комплексу з офісними приміщеннями та паркінгом загального користування на вул. Березняківській, 17 -19 у Дніпровському районі м. Києва”.
Позовні вимоги мотивовано тим, що рішення Київської міської ради від 24.05.07. є незаконним, оскільки прийняте всупереч вимогам чинного земельного та містобудівного законодавства.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 31.03.09 на підставі ст. 27 Господарського процесуального кодексу України залучено до участі у розгляді справи в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю “Пріорітетбудсервіс”.
В судовому засіданні представники прокуратури та позивача позовні вимоги підтримали.
Відповідач позов не визнає, свої заперечення виклав у відзиві на позовну заяву, просить суд відмовити позивачу в задоволенні його позовних вимог, та зазначає, що Київська міська рада, приймаючи оскаржуване рішення, діяла в межах своїх повноважень та у спосіб, передбачений законом, оскільки питання затвердження проекту відведення спірної земельної ділянки та передачу її в оренду було винесено, у відповідності з п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, на розгляд пленарного засідання Київради лише після наявності позитивних висновків відповідних органів.
Третя особа письмових пояснень не надала, свого представника в засідання суду не направила.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників прокуратури, позивача та відповідача Господарський суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Київської міської ради № 675/1336 від 24.05.2007 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передано ТОВ «Пріоритетбудсервіс»у короткострокову оренду на 5 років земельну ділянку площею 2,55 га для будівництва, експлуатації та обслуговування торговельно-розважального комплексу з офісними приміщеннями та паркінгом загального користування на вул.Березняківській,17-19 у Дніпровському районі міста Києва.
Відповідно до ст. 39 Земельного кодексу України, ст.ст. 17, 19 Закону України «Про основи містобудування» та ст. 13 Закону України «Про планування і забудову території» вибір земель для містобудівних потреб та висновки щодо надання у власність або користування (оренду) земельних ділянок здійснюється на підставі затвердженої містобудівної документації та планів земельно-господарського устрою.
Детальний план на зазначену територію та план земельно-господарського устрою м. Києва відсутні.
Пунктом 1 рішення Київради № 675/1336 від 24.05.2007 затверджено містобудівне обґрунтування щодо внесення змін до містобудівної документації та визначення параметрів окремого об'єкта містобудування - будівництва, експлуатації та обслуговування торговельно-розважального комплексу з офісними приміщеннями та паркінгом загального користування на вул. Березняківській, 17 - 19 у Дніпровському районі м. Києва.
Разом з цим, згідно з висновками Головного управління містобудування, архітектури та дизайну міського середовища від 24.02.2007 № 19-1521 та від 15.03.2007 № 09-2350 однією з вимог до погодження проекту відведення земельної ділянки була необхідність погодження містобудівного обґрунтування внесення змін до містобудівної документації та визначення параметрів окремого об'єкта містобудування з ДП «Інститут генерального плану міста Києва»ВАТ «Київпроект», як з проектувальником Генерального плану міста та розробником Схеми розміщення паркінгів в м. Києві.
За інформацією ДП «Інститут генерального плану міста Києва»ВАТ «Київпроект»(лист № 1834 від 13.10.2008) містобудівне обґрунтування щодо зазначеної земельної ділянки не погоджувалось.
Враховуючи викладене, Київрада вийшла за межі наданих їй повноважень затвердивши містобудівне обґрунтування щодо даної земельної ділянки без його попереднього погодження зі спеціалізованим підприємством - ДП «Інститут генерального плану міста Києва»ВАТ «Київпроект».
Крім того, відповідно до рішення виконавчого комітету Київської міської ради депутатів трудящих від 06.12.1972 року № 1908, вищезазначена земельна ділянка знаходиться на частині земель Київського обласного виробничого
об'єднання «Укрголовавтотехобслуговування», яка була відведена останньому під влаштування відкритих автостоянок на житловому масиві «Березняки».
Пунктом 4 рішення Київради № 675/1336 від 24.05.2007 Київському обласному виробничому об'єднанню «Укрголовавтотехобслуговування»припинено право користування частиною земельної ділянки площею 2,36 га, у зв'язку із систематичною несплатою земельного податку (лист Державної податкової інспекції у Дніпровському районі м. Києва від 04.05.07 №2728/111/15-223) і віднесено вказану земельну ділянку до земель запасу житлової та громадської забудови.
Лист ДПІ у Дніпровському районі м. Києва, на підставі якого Київською міською радою прийнято рішення про припинення права користування земельною ділянкою попередньому користувачу, є відповіддю депутату Київської міської ради Шаломєєву Є.В про те, що Київське обласне виробниче об'єднання «Укрголовавтотехобслуговування»на обліку у ДПІ у Дніпровському районі м. Києва, як платник податку за землю за адресою: вул.Березняківській,17-19 у м. Києві не перебуває та не сплачує земельний податок.
Разом з тим, Громадська організація «Київська міська спілка автомобілістів», яка є правонаступником Київського обласного виробничого об'єднання «Укрголовавтотехобслуговування», зареєстрована не в Дніпровському, а у Шевченківському районі м. Києва та належним чином сплачувала земельний податок на час прийняття Київрадою спірного рішення № 675/1336 від 24.05.2007, про що свідчать відповідні платіжні документи.
Голова Громадської організації «Київська міська спілка автомобілістів», підписуючи лист № 07-15010 від 15.03.2007 року, в якому від імені Громадської організації «Київська міська спілка автомобілістів»просив припинити право користування земельною ділянкою площею 2,59 га, яка перебуває у користуванні спілки і знаходиться за адресою м. Київ, вул.Березняківська,17-19 на користь ТОВ «Пріоритетбудсервіс», вийшов за межі наданих йому повноважень, так як відповідно до п. 5.7 Статуту Громадської організації «Київська міська спілка автомобілістів»здійснення діяльності щодо вирішення майнових і не майнових питань відноситься до компетенції Президії міської ради Громадської організації «Київська міська спілка автомобілістів».
Отже, в даному випадку, відсутня згода землекористувача на відведення земельної ділянки, що є грубим порушенням ч. 6 ст. 123 Земельного кодексу України.
В той же час, відповідно до ч. 4 ст. 142 Земельного кодексу України, власник земельної ділянки на підставі заяви землекористувача приймає рішення про припинення права користування земельною ділянкою, про що повідомляє органи державної реєстрації.
Згідно з п. 5 ст. 116 Земельного кодексу України надання у користування земельної ділянки, що перебуває у власності або у користуванні, провадиться лише після вилучення (викупу) її в порядку, передбаченому цим Кодексом.
Таким чином, враховуючи відсутність згоди Громадської організації «Київська міська спілка автомобілістів» (попереднього землекористувача) на припинення права користування земельною ділянкою, Київрадою незаконно припинено право користування земельною ділянкою організації та передано її ТОВ «Пріоритетбудсервіс».
Крім того, всупереч п. 1 ст. 12 рішення Київради № 512/672 від 26.06.2003 «Про порядок надання земельних ділянок у користування в м. Києві»та п. 1 ст. 10 Регламенту розгляду питань щодо набуття та реалізації права користування землею в м. Києві, затвердженого рішенням Київради № 457/1867 від 15.07.2004, при погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ «Пріоритетбудсервіс» безпідставно прийнята згода Київського міського голови на розроблення проекту відведення земельної ділянки від 06.12.2006 Д-2102, чотирьохмісячний термін дії якої сплив.
Згідно п.1 абз.2 ст.10 Регламенту розгляду питань щодо набуття та реалізації права користування землею в м. Києві, якщо документація із землеустрою не буде подана у визначений строк до Головного управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (КМДА), то згода втрачає чинність і відповідна земельна ділянка включається до переліку земельних ділянок, права на які набуваються на конкурсних засадах в порядку, визначеному законодавством.
За заявою зацікавленої особи термін дії згоди може бути продовжений Київським міським головою або заступником міського голови - секретарем Київради, але не більше ніж на чотири місяці.
Таким чином, оскільки на момент надання Головним управлінням земельних ресурсів КМДА висновку про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки № 03-0508 від 21.05.2007 минуло більше п'яти місяців від дати видачі Київським міським головою згоди на розроблення документації із землеустрою, то така згода втратила чинність і була недійсною. Надходження проекту землеустрою до Головного управління земельних ресурсів після спливу чотирьохмісячного терміну дії згоди Київського міського голови підтверджується також тим, що Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в м. Києві та Київським міським головним управлінням земельних ресурсів надано висновоки-погодження лише 11.04.2007 року.
Враховуючи викладене, дана земельна ділянка повинна бути включена до переліку земельних ділянок, права на які набуваються на конкурентних засадах.
Таким чином, під час розробки та затвердження проекту землеустрою щодо відведення ТОВ «Пріоритетбудсервіс»земельної ділянки площею 2,55 га для будівництва, експлуатації та обслуговування торговельно-розважального комплексу з офісними приміщеннями та паркінгом загального користування на вул. Березняківській, 17-19 у Дніпровському районі міста Києва, допущено низку істотних порушень вимог чинного земельного та містобудівного законодавства, прав та законних інтересів інших землекористувачів.
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Відповідно до ст. 121 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.
Відповідно до ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру»підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Однією з форм представництва інтересів держави в разі порушення її інтересів є звернення до суду з відповідним позовом (ч. З ст. 36-1 вказаного Закону).
Відповідно до п. 1 Положення про Державний комітет України із земельних ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.03.2008 № 224, Державний комітет України із земельних ресурсів (Держкомзем) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра охорони навколишнього природного середовища.
Комітет забезпечує реалізацію державної політики та управління у сфері регулювання земельних відносин, використання, охорони та проведення моніторингу земель, ведення державного земельного кадастру, а також міжгалузеву координацію та державне регулювання у сфері встановлення меж області, району, міста, району в місті, села і селища.
Дотримання режиму використання земель природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, інших територій та об'єктів екомережі забезпечує Держкомзем (п.п. 6 п. 4 зазначеного Положення).
Охорона земель - це система правових, організаційних, економічних та інших заходів, спрямованих на раціональне використання земель, запобігання необгрунтованому вилученню земель сільськогосподарського і лісогосподарського призначення, захист від шкідливого антропогенного впливу, відтворення і підвищення родючості ґрунтів, підвищення продуктивності земель лісогосподарського призначення, забезпечення особливого режиму використання земель природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення.
Відповідно до п.п. 41 п. 4 Положення Держкомзем порушує в установленому законодавством порядку клопотання про зупинення дії або скасування актів місцевих державних адміністрацій, органів і посадових осіб місцевого самоврядування з питань, що належать до його компетенції, а також про притягнення до відповідальності осіб, винних у порушенні земельного законодавства.
Зважаючи на викладене, Державний комітет України із земельних ресурсів як самостійно, так і за сприянням органів прокуратури, має право на звернення до суду із відповідними позовними заявами.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Заступника прокурора м. Києва в інтересах держави в особі Державного комітету України із земельних ресурсів обґрунтовані та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, державне мито та витрати на інформаційно –технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 33, 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -
В И Р І Ш И В:
1. Позовні вимоги Заступника прокурора м. Києва в інтересах держави в особі Державного комітету України із земельних ресурсів задовольнити повністю.
2. Визнати недійсним рішення Київської міської ради № 675/1336 від 24.05.07 “Про передачу Товариству з обмеженою відповідальністю “ Пріорітетбудсервіс” земельної ділянки для будівництва, експлуатації та обслуговування торговельно – розважального комплексу з офісними приміщеннями та паркінгом загального користування на вул. Березняківській, 17 -19 у Дніпровському районі м. Києва”.
3. Стягнути з Київської міської ради (01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 36, код ЄДРПОУ 22883141) в доход Державного бюджету України 85 (вісімдесят п’ять) грн. 00 коп. - державного мита, 312 (триста дванадцять) грн. 50 коп. - витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
4. Після вступу рішення в законну силу видати наказ.
5. Рішення вступає в законну силу після десятиденного терміну з дня його прийняття, оформленого у відповідності до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя О.М.Ярмак
Рішення підписане 26.06.2009 р.