ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 червня 2009 року Справа № 2а-2684/09/2370
13год. 54 хв. м.Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Новікової Т.В.,
при секретарі-Комишній О.М.,
за участю представників:
позивача-ОСОБА_1. (довір. № 72б від 29.05.09р.)
відповідача-ОСОБА_2.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора Кам'янського району Черкаської області в інтересах Кам'янського районного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення коштів, виплачених як допомога по безробіттю,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовною заявою від 13.12.2009р. № 09/127 вих09 до ОСОБА_2 про стягнення коштів, виплачених як допомога по безробіттю в сумі 3078грн.41коп. В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на порушення відповідачем вимог Закону України «Про зайнятість населення» від 01.03.1991р. №803-ХІІ (далі - Закон №803-ХІІ), згідно якого до зайнятого населення належать громадяни, які не можуть бути працевлаштованими і отримувати допомогу по безробіттю, тобто громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві.
Представник Кам'янського районного центру зайнятості в судовому засіданні позовні вимоги підтримав.
Відповідач в судовому засіданні проти адміністративного позову заперечила та надала пояснення від 04.06.2009р. в якому вказала, що відповідно до рішення Господарського суду Черкаської області від 18 грудня 2006 р. зі справи №13/5972а її підприємницьку діяльність припинено, тому просила суд вважати позовні вимоги безпідставними та відмовити в їх задоволенні.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову, з огляду на таке.
ОСОБА_2 зареєстрована Кам'янською районною державною адміністрацією 06.12.1999р., згідно із довідкою з ЄДРПОУ 21.05.2007р. здійснено запис про припинення підприємницької діяльності за судовим рішенням, що не пов'язане з її банкрутством.
Відповідно до ст. 2 Закону №803-ХІІ, ст.ст. 22, 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000р. № 1533-ІІІ (далі - Закон №1533-ІІІ) ОСОБА_2. згідно заяви від 05.02.2007р. надано статус безробітного, в якій зазначено, що він не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності та призначено виплату допомоги по безробіттю. Кам'янським районним центром зайнятості відповідача було знято з обліку наказом № НТ070516 від 16.05.2007р., в зв'язку з виявленням факту подання недостовірних даних, що мало місце під час одержання допомоги по безробіттю відповідно до абзацу 14 пп. 1 п.20 «Порядок реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних».
Кам'янським районним центром зайнятості проведено перевірку додержання вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000р. № 1533-ІІІ (далі - Закон №1533-ІІІ), в ході якої встановлено, що на день надання відповідачу статусу безробітного відповідач був зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності (фізична особа - підприємець) з 06.12.1999р. згідно копії свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності-фізичної особи. Таким чином, відповідач під час реєстрації в Кам'янському центрі зайнятості приховував той факт, що є приватним підприємцем з 06.12.1999р.
В період перебування на обліку в державній службі зайнятості з 05.02.2007р. по 16.05.2007р. відповідачу було виплачено матеріального забезпечення в сумі 3078грн.41коп. як допомогу по безробіттю, яка підлягає поверненню, згідно наказу від 27.01.2009р. № 32.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач правомірно звернувся до суду про стягнення коштів, виплачених як допомога по безробіттю в сумі 3078грн.41коп.
Згідно Закону №1533-ІІІ джерела коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття формуються із страхових внесків страхувальників. Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття створюється для збору та акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг. Фонд є цільовим централізованим страховим фондом.
Законом №1533-ІІІ надано право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття та соціальних послуг громадян, які є застрахованими чи незастрахованими особами - військовослужбовці звільнені у зв'язку із скороченням чисельності штату без права на пенсію, в тому числі особи, які вперше шукають роботу та інші незастраховані особи, у разі їх реєстрації в установленому порядку як безробітних.
До зайнятого населення належать та не можуть бути безробітними і отримувати допомогу по безробіттю громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві (пп.б п.3 ст.1 Закон №803-ХІІ).
Статтею 2 Закону №803-ХІІ визначено, що безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Відповідно до пп.8 п.1 ст.31 Закону №1533-ІІІ в иплата допомоги по безробіттю припиняється у разі: призначення виплати на підставі документів, що містять неправдиві відомості.
Зокрема, застраховані особи зобов'язані у повному обсязі повідомляти про обставини, що спричиняють зміни розміру матеріального забезпечення та порядку його надання. Сума вартості матеріального забезпечення та соціальних послуг, наданих застрахованій особі внаслідок зловживання або невиконання нею своїх обов'язків, стягується з цієї особи в судовому порядку (п. 6.14. Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого Наказом Мінпраці та соціальної політики України від 20.11.2000р. №307).
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
За результатами розгляду адміністративного позову та з врахуванням думки представників позивача та відповідача, суд дійшов висновку, що позивач правомірно звернувся до суду про стягнення коштів, призначених як допомогу по безробіттю, тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
На підставі ч.3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 23.06.2009р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 30.06.2009р., про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з врахуванням вимог ч.4 ст. 167 КАС України.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) згідно ч. 4 ст. 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 94, 97, ст.ст. 158-159, ст.ст. 161-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з ОСОБА_2 (АДРЕСА_1 ідентифікаційний код НОМЕР_1)
на користь Кам'янського районного центу зайнятості (20800, Черкаська область, м.Кам'янка, вул. Пушкіна, 37 р/р 37176003000438 в ГУДКУ Черкаської області, код 21368402, МФО 854018) кошти, виплачені як допомога по безробіттю у сумі 3078грн.41коп. (три тисячі сімдесят вісім гривень сорок одна копійка).
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.