ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 червня 2009 року Справа № 2а-2681/09/2370
12год. 45 хв. м.Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Новікової Т.В.,
при секретарі-Комишній О.М.,
за участю представників:
позивача-ОСОБА_1 (довір. № 410 від 12.03.09р.)
відповідача-ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора Кам'янського району Черкаської області в інтересах Кам'янського районного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення коштів, виплачених як допомога по безробіттю,
ВСТАНОВИВ:
П рокурор Кам'янського району Черкаської області звернувся до суду в інтересах Кам'янського районного центру зайнятості з позовною заявою від 13.04.2009р. № 09/125вих09 до ОСОБА_2 про стягнення коштів, виплачених як допомога по безробіттю в сумі 2598грн. 95коп. В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на порушення відповідачем вимог Закону України «Про зайнятість населення» від 01.03.1991р. №803-ХІІ (далі - Закон №803-ХІІ), згідно якого до зайнятого населення належать громадяни, які не можуть бути працевлаштованими і отримувати допомогу по безробіттю, тобто громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав.
Відповідач з'явився в судове засідання та заперечив проти позову. ОСОБА_2 також надала суду письмові заперечення від 31.05.2009р., в якому просить відмовити у позові з посиланням на відсутність порушення відповідачем законодавства про зайнятість населення.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову з огляду на таке.
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номерНОМЕР_1, паспорт серія НОМЕР_2фізична особа-підприємець в період з 22.03.2001р. по 12.05.2009р. відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію серії НОМЕР_2
Відповідно до ст. 2 Закону №803-ХІІ, ст.ст. 22, 23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000р. № 1533-ІІІ (далі - Закон №1533-ІІІ) згідно заяви від 13.09.2006р. ОСОБА_2 надано статус безробітного, в якій зазначено, що вона не зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності та призначено виплату допомоги по безробіттю. Кам'янським районним центром зайнятості відповідача було знято з обліку наказом № НТ070917 від 17.09.2007р. в зв'язку з працевлаштуванням за направленням державної служби зайнятості.
У лютому 2009 року Кам'янському районному центру зайнятості стало відомо, що на день надання відповідачу статусу безробітної 13.09.2006р. відповідач був зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності (фізична особа - підприємець) в період з 22.03.2001р. по 13.05.2009р. згідно довідки ДПІ в Кам'янському районі Черкаської області. Таким чином, відповідач під час реєстрації в Кам'янському центрі зайнятості приховував той факт, що є приватним підприємцем з 22.03.2001р.
В період перебування на обліку в державній службі зайнятості з 13.09.2006р. по 17.09.2007р. відповідачу було виплачено матеріального забезпечення в сумі 2 598грн.95коп. як допомогу по безробіттю, яка підлягає поверненню, згідно наказу від 27.02.2009р. № 53.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач правомірно звернувся до суду про стягнення коштів, виплачених як допомога по безробіттю в сумі 2 598грн.95коп.
Згідно Закону №1533-ІІІ джерела коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття формуються із страхових внесків страхувальників. Фонд є цільовим централізованим страховим органом та створюється для збору та акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг.
З врахуванням викладеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог з огляду на таке.
В обґрунтування позовних вимог, представник Кам'янського районного центру зайнятості посилався на наявність факту перебування на обліку в районному центрі зайнятості в період з 13.09.2006р. по 17.09.2007р., та отримання допомоги по безробіттю (заява ОСОБА_2 та акт №10 від 20.02.09р. звірки бази даних персональних карток безробітних та бази довідника підприємств), з одночасним перебуванням зареєстрованою як фізична особа-підприємець з 22.03.07р. відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію від 22.03.07р. серія НОМЕР_3.
У спростування відповідач посилалась на те, що вона не знала про перебування її в статусі фізичної особи-підприємця, посилаючись на рішення господарського суду Черкаської області від 18.03.03р. справа №11/951, яким скасовано державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності.
Разом з тим, ОСОБА_2 не виконала заходи щодо виключення її з реєстру суб'єктів підприємницької діяльності, на що посилався представник позивача у своєму правовому обґрунтуванні позовних вимог від 01.06.2009р.
Законом №1533-ІІІ надано право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття та соціальних послуг громадян, які є застрахованими чи незастрахованими особами - військовослужбовці звільнені у зв'язку із скороченням чисельності штату без права на пенсію, в тому числі особи, які вперше шукають роботу та інші незастраховані особи, у разі їх реєстрації в установленому порядку як безробітних.
До зайнятого населення належать та не можуть бути безробітними і отримувати допомогу по безробіттю громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві (пп.б п.3 ст.1 Закон №803-ХІІ).
Статтею 2 Закону №803-ХІІ визначено, що безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Відповідно до пп.8 п.1 ст.31 Закону №1533-ІІІ в иплата допомоги по безробіттю припиняється у разі: призначення виплати на підставі документів, що містять неправдиві відомості.
Зокрема, застраховані особи зобов'язані у повному обсязі повідомляти про обставини, що спричиняють зміни розміру матеріального забезпечення та порядку його надання. Сума вартості матеріального забезпечення та соціальних послуг, наданих застрахованій особі внаслідок зловживання або невиконання нею своїх обов'язків, стягується з цієї особи в судовому порядку (п. 6.14. Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого Наказом Мінпраці та соціальної політики України від 20.11.2000р. №307).
Дослідивши та проаналізувавши надані суду докази по справі, суд приходить до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
За результатами розгляду адміністративного позову та з врахуванням думки представників позивача, суд дійшов висновку, що позивач правомірно звернувся до суду за захистом порушеного права, тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
На підставі ч.3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 15.06.2009р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 22.06.2009р., про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з врахуванням вимог ч.4 ст. 167 КАС України.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) згідно ч. 4 ст. 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 94, 97, ст.ст. 158-159, ст.ст. 161-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з ОСОБА_2 (АДРЕСА_1 ідентифікаційний номерНОМЕР_1)
на користь Кам'янського районного центу зайнятості (20800, Черкаська область, м. Кам'янка, вул. Пушкіна, 37, р/р 37176003000438 в ГУДКУ Черкаської області, МФО 854018, код 21368402) кошти, виплачені як допомога по безробіттю у сумі 2 598грн.95коп.
(дві тисячі п'ятсот дев'яносто вісім гривень 95 коп.).
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.