справа № 522/22385/13-а
провадження № 2-а/522/132/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 березня 2014 року Приморський районний суд м Одеси у складі:
головуючого судді - Кравчук Т.С.
при секретарі судового засідання - Антонецькому С.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України в особі Департаменту фінансів МОУ, Одеського обласного військового комісаріату, Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеський області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із вказаним адміністративним позовом, просив визнати протиправними дії та бездіяльність Одеського обласного військового комісаріату щодо не приведення розміру його посадового окладу у відповідності до постанови КМ України № 1294 від 07.11.2007 р. та № 45 від 13.02.2008 р. - відповідної посади заступника Командувача військового округу з посадовим окладом у розмірі 2 134,00 грн., розміру щомісячної надбавки за виконання особливо важливих завдань, відповідно до наказу МО України від 19 лютого 2008 року № 56 у розмірі 100 відсотків а також визнати протиправними бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не проведення своєчасного перерахунку пенсії позивачу відповідно до наказу Міністра оборони України № 355 від 25 червня 2011 року, виданого відповідно до п.п. 2, 5 постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07 листопада 2008 року; просив зобов'язати Міністерство оборони України в особі Департаменту фінансів Міністерства оборони України скласти довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за формою згідно із додатком 2 постанови Кабінету Міністрів України «Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 13 лютого 2008 року № 45 прирівняної до посади заступника Командувача військового округу, визначеної Схемою посадових окладів офіцерського складу за основними типовими посадами постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» від 07 листопада 2007 року №1294, та направити її до Одеського обласного військового комісаріату, враховуючи: посадовий оклад відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» від 07 листопада 2007 року № 1294 та до Постанови № 45 від 13.02.2008 року, а також Схеми посадових окладів, затвердженої Міністром оборони України 30.03.2009 року - в розмірі 2 134,00 грн. - з 01.01.2008 року; розмір щомісячної надбавки за виконання особливо важливих завдань, відповідно до наказу Міністра оборони України від 19 лютого 2008 року № 56 у розмірі 100 відсотків - з 01.01.2008 року; та щомісячну премію у розмірі 90 відсотків від посадового окладу на підставі наказу Міністра оборони України № 355 від 25 червня 2011 року - з 01.06.2011 року.
Просив зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок раніше призначеної позивачу пенсії на підставі довідки форми № 2 наданої Одеським обласним військовим комісаріатом з урахуванням збільшеного розміру посадового окладу, який буде встановлений Міністерством оборони України в особі Департаменту фінансів Міністерства оборони України та виплатити неправомірно недоплачену пенсію з 01 січня 2008 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером Збройних Сил України та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Наказами Міністра оборони України, які видані на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» від 07 листопада 2007 року № 1294, збільшено грошове забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, тому позивач вважає, що має право на перерахунок пенсії з більшого розміру.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, наполягав на задоволені заявлених вимог.
Представник відповідача Міністерства оборони України (він-же представник Одеського обласного військового комісаріату) подав письмові заперечення проти позову із вимогою про відмову у задоволенні пред'явленого позивачем позову до Одеського обласного військового комісаріату області у зв'язку із тим, що вимоги пред'явлені до вказаного відповідача є необґрунтованими. Також заперечував щодо задоволення вимог, пред'явлених до Міністерства оборони України, вказавши на їх необґрунтованість та безпідставність, у судовому засіданні заперечував проти задоволення заявлених позивачем вимог.
Представник відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, подав письмові заперечення проти позову із вимогою про відмову у задоволенні пред'явленого позивачем позову у зв'язку із його необґрунтованістю та відсутністю підстав для перерахунку пенсії позивачу, надав до суду заяву, у якій просив справу розглядати за його відсутності.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані сторонами документи та матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд вважає вимоги позивача такими, що підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є військовим пенсіонером. Позивача звільнено з військової служби наказом Міністра оборони № 01037 від 15 вересня 1992 року. Розмір пенсії позивача станом на 01 травня 2013 року становив 4 813,14 грн., з урахуванням посадового окладу в розмірі 1 680,00 грн. та щомісячної премії у розмірі 10 відсотків, що складає 168,0 грн.
Протягом 2010-2013 р.р. позивач, не погоджуючись з визначеним Одеським обласним військовим комісаріатом розміром посадового окладу, звертався до Міністерства оборони України із заявою про перегляд попередньо визначеного розміру посадового окладу у розмірі 1680,00 гривень. Звернення позивача відповідачем задоволено не було.
Під час дослідження доказів в судовому засіданні, суд звернув увагу на те, що в теперішній час посади, яку займав генерал-майор у відставці ОСОБА_1 - Начальник ракетних військ та артилерії округу, в штаті Збройних Сил України не існує. А відповідні фінансові органи, зокрема Міністерство оборони України в особі Департаменту фінансів України Міністерства оборони України та Одеський обласний військовий комісаріат, в обов'язок яких входить прийняття рішення про відповідність посадового окладу позивача до іншої, відповідної посади, рішення не приймали. Згідно пункту 6 постанови КМУ № 45 від 13.02.2008 року (із змінами) відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.
Згідно статті 6 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військові посади і відповідні їм звання передбачаються у штатах військових частин, кораблів, органів військового управління.
Військові звання присвоюються військовослужбовцям персонально, послідовно з урахуванням посади, яку вони займають, згідно пункту 49 Указу Президента України від 07листопада 2001 року №1053/2001.
Нормативні правила встановлення грошового забезпечення військовослужбовцям зазначені у п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу". В цій постанові вказано, що виплата грошового забезпечення військовослужбовцям здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, які мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України (пункт 2 постанови № 1294 від 07.07.2007 року). Також постановою № 1294 від 07.11.2007 року встановлені розміри грошового забезпечення військовослужбовців різних силових відомств за типовими посадами і однаковими підходами до визначення розміру складових додаткових видів грошового забезпечення.
З аналізу Постанови № 1294 вбачається, що КМ України змінено структуру грошового забезпечення і встановлено єдині розміри типових посад для військовослужбовців різних силових відомств. Посада позивача ОСОБА_1 - Начальника ракетних військ та артилерії Одеського військового округу, відноситься до категорії керівників військового управління - як Начальника роду військ військового округу.
Перераховані вище норми дають можливість суду дійти висновку, що посада Начальника ракетних військ та артилерії Одеського військового округу відповідає посадовому окладу начальника регіонального управління, а відтак, розмір окладу генерал-майора ОСОБА_1, яка визначена Одеським обласним військовим комісаріатом, є заниженою та не відповідає розміру типової посади - Начальнику роду військ військового округу, яка ще досі залишена у штаті Збройних Сил України - Командувача Військово-Повітряних Сил округу.
З метою впорядкування розмірів посадових окладів офіцерського складу органів військового управління, відповідно до п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», Міністром оборони України 30 березня 2009 року затверджено СХЕМУ розмірів посадових окладів за посадами керівного офіцерського складу органів військового управління, в якій зазначений розмір посадового окладу Командувача Військово-Повітряних Сил округу - в розмірі 2 140,00 грн..
Вказаним розпорядженням Міністр оборони України реалізував надане йому право встановлювати посадові оклади військовослужбовцям, посади яких не передбачені Постановою № 1294, - у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами згідно з додатками 1-23 за аналогічними посадами.
При цьому, як прямо зазначено в тексті розпорядження, воно видано відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», що згідно п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, є підставою для проведення перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пунктом 5 Постанови № 45 від 13.02.2008 року передбачено, що для перерахунку пенсій в грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою, в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених КМ України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Пунктом 6 Постанови № 45 від 13.02.2008 року передбачено, що відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема, назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена (пункт 6 Постанови №45).
Відповідно до листа Департаменту фінансів Міністерства оборони України № 248/3/6/11 від 09.01.2014 посадовий оклад позивача - Начальника ракетних військ та артилерії Одеського військового округу, у зв'язку із складністю посадових обов'язків та великою завантаженістю, був рівним посадовому окладу заступника командувача військового округу. Крім того, аналіз перерахованих вище правових норм вказує на те, що посада Начальника ракетних військ та артилерії Одеського військового округу в цей час відповідає посадовому окладу заступника командувача військового округу, з огляду на це - розмір посадового окладу генерал-майора ОСОБА_1, яка визначена МО України з 01.01.2008 року, є заниженою та не відповідає розміру типової посади, оскільки починаючи з 1.01.2008 року посадовий оклад по цій посаді не збільшувався пропорційно збільшенню посадових окладів за рівнозначними посадами.
З цього листа слідує, що Міністерством оборони України допущено дискримінацію та штучне заниження розміру посадового окладу по посаді, яка нині є ліквідованою зі штату Збройних Сил України. Втім таке недотримання принципу рівності та недискримінації не може бути виправданим та законним.
Також, судом врахований зміст листа Департаменту фінансів МО України від 02.04.2009 року № 248/6/С/275-д, про розміри посадових окладів за посадами керівного офіцерського складу органів військового управління, відповідно до якого посадовий оклад начальників одного з родів військ округу - Командувача Військово-Повітряних Сил округу - складає 2 140,0 грн. Відповідно до вимог Постанови № 1294 від 07.11.2007 року вбачається, що для військовослужбовців однакових типових посад різних силових відомств встановлюється єдині розміри посадових окладів.
З урахуванням кола функціональних обов'язків та врахуванням рівності посадових окладів за цими посадами, суд вважає відповідною ліквідовану посаду позивача - посаді Командувача Військово-Повітряних Сил округу - для здійснення та обрахунку його (позивача) грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія позивача.
З огляду на встановлені обставини, суд приходить до висновку про можливість задоволення позовних вимог в частині визнання протиправною відмови відповідача Міністерства оборони України в особі Департаменту фінансів Міністерства оборони України у встановленні відповідного посадового окладу позивача, зобов'язання встановити посадовий оклад позивача до відповідної категорії військовослужбовців.
Відповідно до цього, другий відповідач - Одеський обласний військовий комісаріат, зобов'язаний виконати пункт 2 листа Департаменту фінансів МО України від 02.04.2009 року № 248/6/С/275-д про СХЕМУ розмірів посадових окладів за посадами керівного офіцерського складу органів військового управління, та скласти довідку форми № 2 про розмір грошового забезпечення позивача ОСОБА_1 до відповідної категорії військовослужбовців - посади Командувача Військово-Повітряних Сил округу та направити її в установленому порядку до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеської області.
В свою чергу, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеської області зобов'язане здійснити перерахунок пенсії позивачу, починаючи з 01 березня 2013 року, відповідно до довідки форми № 2 про розмір грошового забезпечення позивача ОСОБА_1, враховуючи, що посадовий оклад Начальника ракетних військ та артилерії Одеського військового округу повинен бути встановлений на рівні командувача Військово-Повітряних Сил округу - як відповідної посади.
Умови та порядок обчислення, виплати та перерахунку пенсій пенсіонерів Міністерства оборони України встановлено Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Відповідно ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 2 ст. 5 постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року "Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Статтею 9 зазначеної постанови КМУ встановлено, що видатки, пов'язані з набранням чинності цією постановою, здійснюються в межах асигнувань на грошове забезпечення, передбачених у державному бюджеті для утримання державних органів.
На виконання вказаної постанови, наказом Міністра Оборони України № 355 від 25.06.2011 року премії особам офіцерського складу збільшено з 01.06.2011 року до 90% посадового окладу. Такий розмір премії у складі грошового забезпечення отримують всі військовослужбовці Збройних Сил України.
Оскільки в підпункті 2 пункту 5 Постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року встановлено, що Міністр оборони України має право у межах асигнувань, що виділяються на утримання військовослужбовців, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення, тому суд вважає законним та обґрунтованим вимогу позивача на перерахунок його пенсії у зв'язку із збільшенням грошового забезпечення відповідних військовослужбовців за рахунок щомісячної премії.
Наказом Міністра оборони України від 25.06.2011 № 355 «Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 28.01.2011 № 50», розмір премії відповідної категорії військовослужбовців підвищений до 90 відсотків посадового окладу.
Тобто, як свідчить зміст нормативно-правових актів з питань пенсійного забезпечення військовослужбовців, у випадку настання обставин, що тягнуть за собою зміну розміру грошового забезпечення, позивач має право на перерахунок раніше призначеної пенсії з урахуванням встановленої наказом Міністра оборони України від 25.06.2011 № 355 - премії у розмірі 90% посадового окладу з 01 березня 2013 року.
В частині 3 преамбули Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», визначається, що держава гарантує… перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до ч.2 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 01.11.1996 року № 9 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя», суд при розгляді справи повинен застосувати тільки той закон, який грунтується на Конституції і не суперечить їй.
Наказом Міністра оборони України від 01.07.2008р. № 324 "Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 19.02.2008р. № 56 з 01 липня 2008 р. військовослужбовцям, які проходять військову службу в командуваннях видів Збройних Сил України, встановлено виплату надбавки за виконання особливо важливих завдань військовослужбовцям, які безпосередньо розробляють, проводять експертизу проектів нормативно-правових актів. Відповідно до Переліку посад, заступникам командувачів видів Збройних Сил України встановлено надбавку в розмірі до 90 % посадового окладу з урахуванням виплат за військовим званням та надбавки за вислугу років.
Розміри вказаної надбавки конкретним військовослужбовцям персонально встановлюються наказом командувача Військово-Морських Сил Збройних Сил України відповідно до вимог п. 15 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11.06.2008р. № 260 (далі - Інструкція).
Згідно з п.15.1 Інструкції офіцерському складу командування Збройних Сил України надбавка за виконання особливо важливих завдань виплачується якщо функціональними обов'язками за посадою передбачено завдання щодо безпосередньої розробки проектів нормативно-правових актів та здійснення експертизи таких актів.
Отже, відповідно до вказаних норм законодавства надбавка в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років за наказом Міністра оборони України, виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України, встановлюється особам офіцерського, рядового, сержантського та старшинського складу за умови проходження служби у відповідному структурному підрозділі (органі військового управління), на який положенням про цей структурний підрозділ (орган військового управління) покладено завдання щодо розробки та проведення експертизи проектів законів України, актів Президента України та Кабінету Міністрів України, міжнародних договорів, наказів Міністра оборони України (за винятком наказів організаційно-розпорядчого характеру) та якщо функціональними обов'язками за посадою передбачені завдання щодо безпосередньої розробки проектів вказаних нормативно-правових актів та здійснення експертизи таких актів; крім того, підставою для виплати надбавки за виконання особливо важливих завдань є відповідний наказ начальника (командира), в якому також визначається розмір останньої.
Таким чином суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині встановлення позивачу надбавки 100 відсотків за виконання особливо важливих завдань є необґрунтованими та такими, у задоволені яких слід відмовити.
З огляду на встановлені обставини, суд приходить до висновку про можливість задоволення позовних вимог в частині визнання протиправною відмови позивачу у перерахунку пенсії з урахування посадового окладу, зобов'язання надання довідки встановленої форми про розмір грошового забезпечення категорії військовослужбовців, до якої належить позивач та урахування підвищення розміру щомісячної премії, а також зобов'язання здійснення перерахунку пенсії позивачу.
У задоволенні решти позовних вимог суд відмовляє з причини їх неналежного обґрунтування.
Керуючись ст.ст. 158-163 КАС України суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Міністерства оборони України в особі Департаменту фінансів МОУ, Одеського обласного військового комісаріату, Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеський області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними бездіяльність Міністерства оборони України (код ЄДРПОУ - № 22990305) щодо відмови приведення у відповідність розміру посадового окладу та надбавки за виконання особливо важливих завдань ОСОБА_1 до відповідної посади - начальника роду військ округу - командувача Військово-Повітряних Сил округу, визначеної Схемою посадових окладів офіцерського складу за основними типовими посадами постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» від 07 листопада 2007 року №1294, наказу Міністра оборони України від 19 лютого 2008 року № 56 та розпорядженням Міністра оборони України від 30 березня 2009 року про упорядкування структури грошового забезпечення.
Зобов'язати Міністерство оборони України (код ЄДРПОУ - № 22990305) визначити розмір посадового окладу та надбавки за виконання особливо важливих завдань ОСОБА_1, прирівняної до відповідної категорії військовослужбовців - начальника роду військ округу - командувача Військово-Повітряних Сил округу, визначеної Схемою посадових окладів офіцерського складу за основними типовими посадами постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» від 07 листопада 2007 року №1294, наказу Міністра оборони України від 19 лютого 2008 року № 56 та розпорядженням Міністра оборони України від 30 березня 2009 року про упорядкування структури грошового забезпечення, та направити її до Одеського обласного військового комісаріату.
Зобов'язати Одеський обласний військовий комісаріат (код ЄДРПОУ - 08402040) підготовити довідку форми № 2 встановленої постановою КМУ № 45 від 13.02.2008 року про розмір грошового забезпечення відповідної посади військового пенсіонера ОСОБА_1 з урахуванням посадового окладу, яку надасть Міністерство оборони України, а також розміру щомісячної премії відповідно до наказу МО України від 25 червня 2011 року № 355 у розмірі 90 відсотків від посадового окладу, та надати таку довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеської області для перерахунку раніше призначеного пенсійного забезпечення.
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ - № 20987385) на підставі отриманої від Одеського обласного військового комісаріату довідки форми № 2, встановленої постановою КМУ № 45 від 13.02.2008 року, провести перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 з 01 березня 2013 року, та виплатити частину неправомірно недоплаченої пенсії з цієї дати по час фактичного розрахунку.
В іншій частині позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до суду першої інстанції апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання постанови суду.
Суддя 13.03.2014