КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 810/1861/14 Головуючий у 1-й інстанції: Щавінський В.Р. Суддя-доповідач: Бабенко К.А
У Х В А Л А
Іменем України
21 липня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Бабенка К.А., суддів: Кобаля М.І., Петрика І.Й., секретаря Чепурко Н.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області на Постанову Київського окружного адміністративного суду від 14 травня 2014 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛЖЕКО Україна» до Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення форми «В1», -
В С Т А Н О В И В:
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 14 травня 2014 року позов задоволено.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, Відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове судове рішення, яким у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а Постанову суду першої інстанції - без змін з наступних підстав.
Відповідачем проведено документальну позапланову невиїзну перевірку правомірності нарахування Позивачем бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за червень 2013 року, за результатами якої складено відповідний Акт від 06.09.2013 року №128/15-3/37739481 (далі - Акт), копія якого наявна в матеріалах справи (Т.1,а.с.13-32).
Перевіркою встановлено порушення вимог п.п. 198.3, 198.6 ст.198 Податкового кодексу України, в результаті чого Позивачем завищено на 3543,00 та на 3777,00 грн. суми від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання і податкового кредиту за травень і червень 2013 року, відповідно; п. 200.4 ст.200 Податкового кодексу України, в результаті чого Позивачем завищено на 240943,00 грн. суми бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку за червень 2013 року.
18 вересня 2013 року Позивачем подано Заперечення на Акт (вих.№1.2-313), копія якого наявна в матеріалах справи), за результатом розгляду якого, Рішенням Відповідача «Про надання відповіді на заперечення до акту перевірки» від 24 вересня 2013 року №2558/10/15-2, копія якого наявна в матеріалах справи (Т.1,а.с.29), висновки Акта залишено без змін.
На підставі вищезазначених порушень, Відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення форми «В1» від 25.09.2013 року №0008281502, копія якого також наявна в матеріалах справи (Т.1,а.с.11), та яким зменшено на 240943,00 грн. суми бюджетного відшкодування (у тому числі заявленого в рахунок зменшення податкових зобов'язань наступних періодів) з податку на додану вартість та застосовано 60235,75 грн. штрафних (фінансових) санкцій (штрафів).
Позивач скористався правом адміністративного оскарження, за результатами якого Рішеннями Головного управління Міндоходів у Київській області та Міністерства доходів і зборів України «Про результати розгляду» №1589/10/10-36-10-01-206/811 від 06.12.2013 та №2825/6/99-99-10-01-15 від 13.02.2014 року, копії яких наявні в матеріалах справи (Т.1,40-45,54-56), податкове повідомлення-рішення форми «В1» від 25.09.2013 року №0008281502 залишено без змін, а скарга - без задоволення.
Як вбачається з пп.1 п. 1 Договору доручення на корпоративне обслуговування №АЕТ 06/04-12 від 06 квітня 2012 року, копія якого наявна в матеріалах справи (Т.2,а.с.1-3), укладеного Позивачем, як Довірителем, та товариством з обмеженою відповідальністю «Агентство Елегант Тревел», як Повіреним, Довіритель доручає, а Повірений зобов'язується від імені і за рахунок Довірителя здійснювати резервування і оформлення послуг: розміщення, харчування, транспортне, інформаційно-рекламне обслуговування, а також послуг з організації заходів культури, спорту, розваг тощо, спрямованих на задоволення потреб Довірителя; оформлення запрошень особам, що приїжджають в Україну з туристичною або професійно-діловою метою; організація оформлення віз особам, що їдуть за кордон; бронювання і продаж авіа та залізничних квитків; організація закордонних подорожей; доставка проїзних документів в офіс Довірителя.
На підтвердження виконання умов зазначеного Договору, Позивачем надано податкові накладні, які отримано від ТОВ «Агентство Елемент Тревел», на загальну суму 21256,00 грн., в т.ч. ПДВ 3542,67 грн., а саме: №720 від 31.05.2013 року на суму 1144,00 грн. в тому числі ПДВ 190,67 грн.; №703 від 29.05.2013 року на суму 3388,00 грн. в тому числі ПДВ 564,67 грн.; №287 від 08.05.2013 року на суму 932,00 грн., в тому числі ПДВ 155,33 грн.; №337 від 16.05.2013 року на суму 7680,00 грн., в тому числі ПДВ 1280,00 грн.; №278 від 17.05.2013 року на суму 960,00 грн., в тому числі ПДВ 160,00 грн.; №510 від 21.05.2013 року на суму 2154,00 грн., в тому числі ПДВ 359,00 грн.; №281 від 16.05.2013 року на суму 396,00 грн., в тому числі ПДВ 66,00 грн.; №504 від 17.05.2013 року на суму 444,00 грн., в тому числі ПДВ 74,00 грн.; №458 від 22.05.2013 року на суму 4158,00 грн., в тому числі ПДВ 693,00 грн., копії яких наявні в матеріалах справи (Т.1,а.с.66,72,84,86,88,90,100,102,104); акти надання послуг, звіти про використання коштів, накази та посвідчення про відрядження, запрошення, договори.
Також, Позивачем здійснено поставку товару на митну територію України, що підтверджено вантажно-митними деклараціями: від 13.05.2013 року №161867 на загальну суму 223333,01 грн.. в тому числі ПДВ - 46899,93 грн., № 161868 на загальну суму 290230,35 грн.. в тому числі ПДВ - 60948,37 грн.; від 20.05.2013 року №162851 на суму 314013,79 грн., в тому числі ПДВ - 65942,90 грн., №162852 на суму 314013,79 грн., в тому числі ПДВ - 65942,90 грн., копії яких наявні в матеріалах справи (Т.1,а.с.62-64).
Відповідно до п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України, платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою податкову накладну, у якій зазначаються в окремих рядках: а) порядковий номер податкової накладної; б) дата виписування податкової накладної; в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг; г) податковий номер платника податку (продавця та покупця); ґ) місцезнаходження юридичної особи - продавця або податкова адреса фізичної особи - продавця, зареєстрованої як платник податку; д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг; е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг; є) ціна постачання без урахування податку; ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні; з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку.
Згідно із ст. 1, частиною першою ст. 3 та частинами першою, другою ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16 липня 1999 року №996-ХІV, первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення; метою ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності є надання користувачам для прийняття рішень повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансове становище, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства; підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій; первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи; первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Колегія суддів не погоджується з посиланням Відповідача в Акті на нікчемність правочину, укладеного між Позивачем та його контрагентом, тому, як вини та умислу Позивача, спрямованих на заволодіння державним майном, порушення публічного порядку не встановлено, Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено умислу укладення угоди між Позивачем та контрагентом з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, не надано будь-яких рішень суду у цивільній чи господарській справі, вироку суду у кримінальній справі або іншого належного доказу на підтвердження «безтоварності» здійснених Позивачем господарських операцій або судових рішень щодо визнання Договору недійсним, що збігається з позицією Вищого адміністративного суду України, викладеною, зокрема, в його Ухвалі від 05.12.2012 року (номер в ЄДРСР 27946361).
Відповідно до п. 138.2 ст. 138 Податкового кодексу України, витрати, які враховуються для визначення об'єкта оподаткування, визнаються на підставі первинних документів, що підтверджують здійснення платником податку витрат, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачено правилами ведення бухгалтерського обліку, та інших документів, встановлених розділом ІІ цього Кодексу.
Згідно із п.п. 198.1, 198.3, 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України, право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з: а)придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг; б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності); в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України; г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу; податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду, зокрема, у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; не відносяться до податкового кредиту, зокрема, суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.
Тобто, обов'язковою умовою підтвердження реальності здійснення господарських операцій є фактична наявність у платника податків первинних документів, фізичних, технічних та технологічних можливостей для здійснення відповідних операцій та зв'язку між фактом придбання товару (послуги) і подальшою господарською діяльністю.
На виконання господарських зобов'язань, підтвердження надання контрагентом послуг оформлено всі необхідні первинні документи, укладення Договору спрямовано на реальне настання правових наслідків, він відповідає економічному змісту та чинному законодавству.
Про відсутність факту здійснення господарських операцій можуть свідчити, зокрема, такі обставини: всупереч даним податкового обліку будь-кого з учасників операції відсутні зміни активів, зобов'язань чи власного капіталу принаймні в одного з таких учасників; результати, відображені у даних податкового обліку будь-кого з учасників господарських операцій, фактично не настали внаслідок відсутності відповідних дій будь-кого з учасників такої операції (наприклад, відображення отримання послуг без їх фактичного надання або в разі їх надання іншою особою, ніж та, що вказана у даних податкового обліку чи первинних документах; імітація купівлі товару в особи, яка ніколи його не продавала тощо).
З метою встановлення факту здійснення господарських операцій, формування витрат для цілей визначення об'єкта оподаткування податком на прибуток або податкового кредиту з податку на додану вартість має бути підтверджено рух активів у процесі здійснення господарських операцій, при цьому дослідженню підлягають усі первинні документи, які належить складати залежно від певного виду господарських операцій: договори, акти виконаних робіт тощо; фізичні, технічні та технологічні можливості певної особи до вчинення тих чи інших дій, що становлять зміст господарської операції, як-от: наявність відповідних ліцензій та інших дозвільних документів, що необхідні для ведення певного виду господарської діяльності; встановлено зв'язок між фактом придбання товарів (послуг) і господарською діяльністю платника податку, що збігається з позицією Вищого адміністративного суду України, викладеною, зокрема, в його Листі від 02.06.2011 року № 742/11/13-11.
Відповідачем до судів першої та апеляційної інстанцій будь-яких доказів на спростування зазначеного та/або відповідних судових рішень щодо визнання Договору між Позивачем і його контрагентом недійсними не надано, у зв'язку з чим, не доведено «безтоварності», укладених Позивачем з його контрагентом правочину, тому, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правомірно визнано протиправним та скасовано оскаржене податкове повідомлення-рішення Відповідача.
Згідно із частиною другою ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, вимоги якої Відповідачем не виконано.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
В зв'язку з вищевикладеним, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, за таких підстав, апеляційна скарга залишається без задоволення, а Постанова суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 196, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області залишити без задоволення, а Постанову Київського окружного адміністративного суду від 14 травня 2014 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення її в повному обсязі безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Ухвалу складено у повному обсязі 25.07.2014 року.
Головуючий суддя Бабенко К.А.
Судді: Кобаль М. І.
Петрик І. Й.
.
Головуючий суддя Бабенко К.А
Судді: Кобаль М.І.
Петрик І.Й.