ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11.08.2014 р. Справа № 914/2537/14
Господарський суд Львівської області у складі судді Ділай У.І.
при секретарі Лосик Ю.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергія - Новий Розділ", м. Новий Розділ
до відповідача: Державного підприємства "Новороздільське державне гірничо-хімічне підприємство "Сірка", м. Новий Розділ
про: спонукання до вчинення дій
Представники
Від позивача: не з'явився
Від відповідача: Кузик А.О. - ю/к (Довіреність № 09-448 від 04.08.2014 р.)
Представнику відповідача роз'яснено права і обов'язки передбачені ст.ст.20, 22 ГПК України. Клопотань в порядку ч. 6 ст. 811 ГПК України про технічну фіксацію судового процесу не поступало.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
На розгляд Господарського суду Львівської області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Енергія - Новий Розділ», м. Новий Розділ до відповідача - Державного підприємства «Новороздільське державне гірничо-хімічне підприємство «Сірка», м. Новий Розділ про спонукання до вчинення дій, а саме зобов'язання відповідача виконати умови Договору № 3/21 від 22.09.2006 р. та не проводити обмеження постачання газу до ТзОВ «Енергія Новий Розділ», протягом липня 2014 р.
Ухвалою суду від 16.07.2014 р. за вищевказаним позовом порушено провадження у справі та призначено до розгляду в судовому засіданні на 29.07.2014 р. Даною ухвалою суд також задоволив заяву позивача про вжиття заходів до забезпечення позову та заборонив Державному підприємству "Новороздільське державне гірничо-хімічне підприємство "Сірка" проводити обмеження постачання газу до Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергія - Новий Розділ" протягом липня 2014 р.
24.07.2014 р. від відповідача в канцелярію суду поступив Відзив на позовну заяву № 01-432 від 23.07.2014 р., відповідно до якого відповідач вимоги позивача вважає безпідставними та необгрунтованими, просить суд в задоволенні позовних вимог відмовити.
На обгрунтування своїх заперечень проти позову відповідач зазначає, що згідно п. 2.2. Договору № 3/21 на надання послуг по транспортуванню природного газу розподільними газопроводами від 22.09.2006 р. розподіл місячних об'ємів газу здійснюється за взаємоузгодженням між «Постачальником», «Транспортною організацією» та «Споживачем». Свої пропозиції щодо місячного об'єму подачі природного газу в межах квартального обсягу «Споживач» надає «Постачальнику» та «Транспортній організації» за 15 днів до початку кварталу.
У відповідності до п. 3.15. Договору у випадку відсутності об'ємів закупленного газу «Транспортна організація» має право призупинити повністю або скоротити постачання газу частково.
Керуючись ст.7 п.5 Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу», п. 3 Постанови КМУ від 08.12.2006 р. № 1687 «Про зердження Порядку пооб'єктового припинення (обмеження) газопостачання Споживачам, крім населення», Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України «Про затвердження Порядку розроблення та погодження прогнозного річного балансу надходження та розподілу природного газу в Україні, планового (розрахункового) балансу надходження та розподілу природного газу та формування і затвердження планового розподілу постачаная природного газу споживачам» у липні місяці 2014 року ДП «НДГХП «Сірка» виконано повністю договірні зобов'язання перед Товариством з обмеженою відповідальністю «Енергія-Новий Розділ» по транспортуванню природного газу розподільними газопроводами в кількості 100 (сто) тисяч куб. метрів закупленого Споживачем природного газу, ліміт на який доведено до ДП «НДГХП «Сірка» Оператором Єдиної газотранспортної системи України.
Перед подачею природного газу Товариству з обмеженою відповідальністю «Енергія-Новий Розділ» листом від 08.07.2014 р. №12-403 було попереджено про припинення подачі газу у разі вибору ліміту. Листом від 10.07.2014 р. № 12-406 відповідач повторно попередив позивача про закінчення ліміту закупленого газу та про припинення його подачі у разі повного використання місячного ліміту.
В судовому засіданні 29.07.2014 р. представники відповідача викладені у відзиві на позовну заяву доводи підтримали, просили суд в задоволенні позову відмовити. Також представниками відповідача було надано суду Довідку № 12-440 від 29.07.2014 р. про те, що станом на 800 29.07.2014 р. згідно показів системи вимірювання витрати природного газу Товариство з обмеженою відповідальністю "Енергія - Новий Розділ" використало з 08.07.2014 р. по 11.07.2014 р. на потреби підприємства природного газу в кількості 103981 куб. метрів, протранспортованого по розподільчих газопроводах ДП «НДГХП «Сірка».
За клопотанням позивача Ухвалою суду від 29.07.2014 р. розгляд справи відкладався на 11.08.2014 р.
В судове засідання 11.08.2014 р. позивач явку представника з невідомих причин не забезпечив.
Представник відповідача надав суду копію Акту прийому-передачі природного газу за липень 2014 р., відповідно до якого з 1 по 31 липня 2014 року ТзОВ "Енергія - Новий Розділ" використало через мережі ДП «Новороздільське ДГХП Сірка» природного газу на ТЕЦ для підігріву гарячої води м. Новий Розділ в кількості 103,981 тис.м3. Зазначений акт скріплено відтисками печаток та підписами повноважних представників сторін. Позовні вимоги представник відповідача заперечив повністю, просив суд в задоволенні позову відмовити.
З огляду на те, що суду представлено достатньо доказів для вирішення спору по суті, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника позивача.
В процесі розгляду матеріалів справи судом встановлено:
22.09.2006 р. між Новороздільським державним гірничо-хімічним підприємством "Сірка" (постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Енергія-Новий Розділ" (споживач) було укладено Договір № 3/21 на надання послуг по транспортуванню природного газу розподільними газопроводами, у відповідності до умов якого відповідач взяв на себе зобов'язання здійснити роботу з транспортування газу до ТзОВ "Енергія - Новий Розділ", а позивач зобов'язався прийняти та оплатити газ і надані послуги з газопостачання за встановленим згідно з чинним законодавством цінами та тарифами в терміни та порядку передбаченими договором.
Пунктом 10.1. Договору передбачено, що цей договір укладається на термін до 31.12.2007 р., набирає чинності з дня його підписання та вважається щорічно продовженням, якщо за місяць до закінчення терміну однією із сторін не буде заявлено про відмову від цього договору або його перегляд.
Як вбачається із матеріалів справи Договір № 3/21 на надання послуг по транспортуванню природного газу розподільними газопроводами від 22.09.2006 р. з 2007 р. щорічно продовжувався, в тому числі і на 2014 р.
У п. 2.2. Договору сторони погодили, що розподіл місячних об'ємів газу здійснюється з урахуванням температурних режимів за взаємоузгодженням між «Постачальником», «Транспортною організацією» та «Споживачем». Зміни місячних об'ємів поставки газу встановлюються за письмовим узгодженням сторін. Свої пропозиції щодо місячного об'єму подачі природного газу в межах квартального обсягу «Споживач» надає «Постачальнику» та «Транспортній організації» за 15 днів до початку кварталу.
Як встановлено судом на липень 2014 року для ТзОВ "Енергія - Новий Розділ" було затверджено місячний об'єм поставки газу в кількості 100,000 тис. м3.
Про встановлення вищезазначеного ліміту об'єму поставки природного газу позивачу свідчать наступні документи:
адресований відповідачу лист Бібрського ЛВУ МГ № 736 від 08.07.2014 р., в якому до відома відповідача доведено об'єми постачання природного газу споживачам Новороздільської ДГХП «Сірка». У вказаному листі, зокрема зазначається, що ТзОВ «Енергія-Новий Розділ» на липень 2014 р. має виділений ліміт в об'ємі 100 тис. м3/місяць, що складає 3,2 тис.м3/добу. Однак за даними Бібрського ЛВУ МГ плановий об'єм споживання складе 1,3 тис.м3/год (31 тис.м3/добу). У зв'язку з цим після використання місячного ліміту УМГ «Львівгаз» в примусовому порядку обмежить подачу природного газу ДП «НДГХП «Сірка» у відповідності до постанови «Про затвердження Порядку пооб'єктивного припинення (обмеження) газопостачання споживачам, крім населення». Даний лист вважати за офіційне попередження про обмеження подачі газу;
місячний плановий розподіл обсягів постачання природного газу споживачам ДП «НДГХП «Сірка» на липень 2014 року;
лист ДП «НДГХП «Сірка» № 12-403 від 08.07.2014 р., адресований директору ТзОВ «Енергія-Новий Розділ» про те що ДП «НДГХП «Сірка» готове подати природний газ позивачу згідно виділеного ліміту (100 000 м3). Даним листом позивача попереджено про те, що у випадку понадлімітного споживання природного газу ДП «НДГХП «Сірка» буде вимушено без попередження припинити подачу природного газу;
10.07.2014 р. відповідач надіслав на адресу позивача лист, в якому повідомив, що станом на 9год 10.07.2014 р. ТзОВ "Енергія - Новий Розділ" використано 75,485 тис. м3 газу. В зв'язку з цим після використання місячного ліміту споживання газу (100 тис. м3) ДП «НДГХП «Сірка» в примусовому порядку обмежить подачу природного газу позивачу.
Дії відповідача щодо обмеження постачання природного газу позивач вважає неприпустимими, незаконними, такими, що порушують умови Договору № 3/21 від 22.09.2006 р. та звичаї ділового обороту, просить суд зобов'язати відповідача виконувати договірні зобов'язання за вказаним Договором та не проводити обмеження постачання газу ТзОВ "Енергія - Новий Розділ" протягом липня 2014 р.
Суд заслухавши пояснення представників відповідача, розглянувши та дослідивши докази по справі та оцінивши їх в сукупності, прийшов до висновку, що в задоволенні позову належить відмовити з наступних підстав:
Згідно ст. 509 ЦК України зобов'язання є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку, при цьому зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 174 ГК України господарські зобов'язання виникають з господарського договору та інших угод, передбачених законом.
Як встановлено в процесі розгляду справи 22.09.2006 р. між сторонами у справі було укладено Договір № 3/21 на надання послуг по транспортуванню природного газу розподільними газопроводами, відповідно до умов якого відповідач, який згідно Договору виступає як газотранспортна організація здійснював транспортування газу до ТзОВ "Енергія - Новий Розділ".
Правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку природного газу визначаються Законом України «Про засади функціонування ринку природного газу».
Стаття 13 вищенаведеного Закону передбачає, що транспортування природного газу здійснюється відповідно до договору. За договором транспортування природного газу газотранспортне підприємство зобов'язується транспортувати природний газ, довірений йому замовником, магістральними трубопроводами до пункту приймання-передачі газу та передати його замовнику, а замовник зобов'язується сплатити газотранспортному підприємству встановлену в договорі вартість транспортування.
Положеннями ст. 7 Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу» передбачено, що суб'єкти ринку природного газу мають рівні права доступу до Єдиної газотранспортної системи України.
Газотранспортні, газорозподільні та газодобувні підприємства під час здійснення транспортування та розподілу природного газу газопроводами, які перебувають у їхній власності чи користуванні на законних підставах, зобов'язані за зверненням суб'єктів ринку природного газу забезпечити їм доступ до цих мереж на підставі укладених договорів.
Оператор Єдиної газотранспортної системи України щороку розробляє прогнозний річний баланс надходження та розподілу природного газу в Україні з урахуванням можливостей газотранспортної системи та в установленому порядку надає його для погодження центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в нафтогазовому комплексі.
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в нафтогазовому комплексі, погоджує та подає на затвердження Кабінету Міністрів України прогнозний річний баланс надходження та розподілу природного газу в Україні, здійснює контроль за його виконанням.
На основі прогнозного річного балансу надходження та розподілу природного газу в Україні, а також інформації, що надійшла від постачальників про наявні у них ресурси та прогнозні обсяги реалізації природного газу, оператор відповідно до порядку, встановленого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в нафтогазовому комплексі, розробляє на кожний наступний місяць плановий (розрахунковий) баланс надходження та розподілу природного газу, а також формує і затверджує плановий розподіл постачання природного газу споживачам.
Оператор здійснює балансування обсягів природного газу та функції оперативно-диспетчерського управління газотранспортною системою з транспортування, зберігання та розподілу природного газу з метою здійснення відповідних заходів, що впливають на співвідношення обсягів природного газу, що надійшли до газотранспортної системи, і обсягів природного газу, розподілених та поставлених споживачам, що забезпечують у Єдиній газотранспортній системі України тиск, який не загрожує безпеці та експлуатаційній ефективності системи, забезпечення безперебійного та безаварійного газопостачання споживачів України.
У відповідності до вищенаведеної ст. 7 Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу» Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України № 920 від 26.11.2012 р. затверджено Порядок розроблення та погодження прогнозного річного балансу надходження та розподілу природного газу в Україні, планового (розрахункового) балансу надходження та розподілу природного газу та формування і затвердження планового розподілу постачання природного газу споживачам, яким передбачено, що прогнозний річний баланс надходження та розподілу природного газу в Україні з урахуванням потреби в ньому галузей національної економіки, населення, а також можливостей газотранспортної системи розробляє оператор ЄГТСУ (далі - Оператор) за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку (п. 2.1. Порядку).
На підставі показників затвердженого місячного планового (розрахункового) балансу надходження та розподілу природного газу в Україні та поданих газопостачальними підприємствами відповідно до пункту 4.1 цього розділу планових розподілів постачання природного газу споживачам на місяць Оператор щомісяця формує місячний плановий розподіл обсягів постачання природного газу споживачам та не пізніше 27 числа місяця, що передує місяцю постачання газу, в електронному вигляді доводить його до газотранспортних, газодобувних та газорозподільних підприємств для забезпечення транспортування цих обсягів природного газу споживачам та здійснення контролю за відпуском природного газу (п. 4.2. Порядку).
Із вищенаведених правових норм слідує, що постачання газу споживачам здійснюється згідно планових розподілів обсягів постачання природного газу, які формуються Оператором Єдиної газотранспортної системи України.
В процесі розгляду справи суд встановив, на що липень 2014 року для ТзОВ "Енергія - Новий Розділ" було затверджено місячний об'єм поставки газу в кількості 100,000 тис. м3. Встановлений ліміт споживання природного газу позивачем не заперечувався та не оспорювався.
У п. 2.2. Договору № 3/21 від 22.09.2006 р. передбачено, що розподіл місячних об'ємів газу здійснюється з урахуванням температурних режимів за взаємоузгодженням між «Постачальником», «Транспортною організацією» та «Споживачем».
За правилами п. 2 ч. 2 ст. 20 постачальник має право обмежити або припинити постачання природного газу споживачам у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у разі споживання природного газу в обсязі, що перевищує установлений договором про його постачання.
У відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 21 Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу» газотранспортні та газорозподільні підприємства мають право на обмеження або припинення транспортування і постачання природного газу споживачам у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у разі недотримання споживачами умов договорів, у тому числі перевищення обсягу споживання природного газу понад закуплений обсяг за відповідний період.
Згідно положень п. 1 Порядку пооб'єктового припинення (обмеження) газопостачання споживачам, крім населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 8 грудня 2006 р. № 1687 2. газопостачання може бути припинено (обмежено) споживачем або газодобувним, газорозподільним, газотранспортним підприємством, уповноваженим Міненерговугіллям на припинення (обмеження) газопостачання споживачам.
Газодобувне, газорозподільне, газотранспортне підприємство з власної ініціативи у разі порушення споживачем строку розрахунків за спожитий природний газ (коли зазначене підприємство є його постачальником) або за надані послуги з його транспортування припиняє або обмежує газопостачання, а у випадку відсутності у споживача ліміту природного газу припиняє газопостачання згідно з умовами договору на транспортування газу (п. 3 Порядку).
Згідно п. 3.15. Договору № 3/21 від 22.09.2006 р. транспортна організація має право у встановленому порядку призупинити повністю або скоротити постачання газу частково, зокрема, у випадку відсутності об'ємів закупленого газу.
Як вбачається із матеріалів справи Бібрське ЛВУ МГ листом № 736 від 08.07.2014 р. повідомило ДП «НДГХП «Сірка», як газотранспортну організацію про встановлені Оператором Єдиної газотранспортної системи України та вказало, що ТзОВ «Енергія-Новий Розділ» на липень 2014 р. має виділений ліміт в об'ємі 100 тис. м3/місяць, що складає 3,2 тис.м3/добу. Однак за даними Бібрського ЛВУ МГ плановий об'єм споживання складе 1,3 тис.м3/год (31 тис.м3/добу). У зв'язку з цим після використання місячного ліміту УМГ «Львівгаз» в примусовому порядку обмежить подачу природного газу ДП «НДГХП «Сірка» у відповідності до постанови «Про затвердження Порядку пооб'єктивного припинення (обмеження) газопостачання споживачам, крім населення». За змістом листа, даний лист вважається офіційним попередження про обмеження подачі газу.
Зміст вищенаведеного листа свідчить про те, що ДП «НДГХП «Сірка» отримує природний газ від Бібрського ЛВУ МГ і як газотранспортна організація зобов'язане постачати вказаний газ споживачам лише в межах виділених лімітів.
В судовому засіданні суд встановив, що станом на 11.07.2014 р. ліміт споживання природного газу, який транспортувався ДП «НДГХП «Сірка» до позивача було вичерпано у повному обсязі, а тому суд вважає, що транспортування природного газу до ТзОВ "Енергія - Новий Розділ" було припинено правомірно.
Із врахуванням вищевикладеного, суд прийшов до висновку,що позовні вимоги є необґрунтованими, а тому в задоволенні позову слід відмовити повністю.
У відповідності з п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України та ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Судовий збір, відповідно до ст. 49 ГПК України, покладається на позивача.
Вжиті Ухвалою господарського суду Львівської області від 16.07.2014 р. заходи забезпечення позову підлягають скасуванню в порядку ст. 68 ГПК України.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 4-3, 33, 43, 49, 68, 82-84 ГПК України , суд
ВИРІШИВ :
1. В задоволенні позову відмовити повністю.
2. Скасувати заходи забезпечення позову, вжиті Ухвалою суду від 16.07.2014 р. у справі № 914/2537/14.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 13.08.2014 р.
Суддя Ділай У.І.