Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
06 серпня 2014 р. № 820/11655/14
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Панченко О.В.
при секретарі судового засідання - Маренич Т.О.
за участю:
представників позивача - Середи В.І., Верещагіна Є.В.,
представника відповідача - Ковальчука Т.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Акціонерної компанії "Харківобленерго" до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів, Головного управління державної казначейської служби України у Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач - Акціонерна компанія "Харківобленерго", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Спеціалізованої державної податкової інспекцій з обслуговування великих платників податків у м. Харкові Міжрегіонального Головного управління Міндоходів з невиконання обов'язку щодо підготовки у встановлений законодавством строк висновку про повернення Акціонерній компанії "Харківобленерго" надміру сплачених сум за авансовими внесками з податку на прибуток в сумі 13521735,00грн. та подання зазначеного висновку для виконання відповідному органу Державного казначейства України;
- стягнути з Державного бюджету України на користь Акціонерної компанії "Харкївобленерго" (вул. Плеханівська, 149, м. Харків, 61037, ЄДРПОУ 00131954) надмірно сплачену суму грошових зобов'язань авансових внесків з податку на прибуток в сумі 13521 735,00 грн. (тринадцять мільйонів п'ятсот двадцять одна тисяча сімсот тридцять п'ять грн. 00 коп.) шляхом їх перерахування за наступними реквізитами: одержувач: УДКСУ у м. Харкові пот/рах: 31119029799002 в ГУДКСУ у Харківській області МФО: 851011, код ЄРПОУ: 37999649, у погашення Акціонерною компанією "Харківобленерго" податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) (код класифікації доходів бюджету 14010100).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Акціонерна компанія "Харківобленерго" є суб'єктом господарювання, зареєстрована як юридична особа виконавчим комітетом Харківської міської ради 22.03.2000р. Як платник податків позивач перебуває на обліку у Спеціалізованій державній податковій інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Харкові Міжрегіонального Головного управління Міндоходів. Згідно з п. 57.1 Податкового кодексу України позивачем за період 01.01.2013р. по 31.12.2013р. були сплачені авансові внески з податку на прибуток на загальну суму 35193552,00грн., що підтверджується рядом документів, зокрема актом звіряння між позивачем та СДПІ від 27.012014р № 2575-20.
28.02.2014р. позивачем подана до СДПІ декларація з податку на прибуток за 2013р., відповідно до якої визначена сума податку до сплати у розмірі 5425953, 00 грн. Сплата вказаної суми проведена за рахунок раніше сплачених авансових внесків з податку на прибуток. У результаті за особовою карткою "Авансові внески з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності", як стверджує позивач, утворилась переплата у сумі 29767599 грн., що підтверджується у т.ч. податковою декларацією з податку на прибуток підприємств АК "Харківобленерго" за 2013р. (р.14). Також, у результаті здійснення у 2014р. поточних нарахувань та платежів станом на 01.05.2014р. переплата позивача за авансовими внесками з податку на прибуток складала 29315436, 00 грн., що підтверджується актом звіряння розрахунків між позивачем та СДПІ від 11.06.2014р. № 882-20.
У зв'язку з надмірною сплатою грошових зобов'язань за авансовими внесками з податку на прибуток позивач звернувся до СДПІ із заявою від 21.05.2014 № 01-12/5225 про зарахування частини надміру сплачених коштів за авансовими внесками з податку на прибуток в сумі 452163,00 грн. в рахунок погашення грошового зобов'язання за авансовими внесками з податку на прибуток, а частини надміру сплачених коштів за авансовими внесками з податку на прибуток в сумі 13 521 735,00 грн. в рахунок погашення грошового зобов'язання з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг). У відповідь на адресу позивача надійшов лист СДПІ від 26.05.2014 № 5363/10/28-09-41-21, у якому зазначено, що граничний термін підготовки та надання висновку про спрямування переплати по авансових внесках з податку на прибуток у сумі 13521735,00 грн. в рахунок сплати податку на додану вартість відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, складає 03.06.2014р., а тому запропоновано з метою упередження загрози виникнення податкового боргу у позивача додатково сплатити податок на додану вартість до 30.05.2014р. При цьому, відомостей щодо підготовки та направлення за належністю такого висновку не зазначено.
Враховуючи, що у позивача на час звернення до податкового органу із відповідною заявою про повернення надміру сплачених коштів податковий борг був відсутній, що не оспорюється і СДПІ при наданні ним відповідей, позивач вжив усіх необхідних заходів для повернення надміру сплачених авансових внесків з податку на прибуток у сумі 13 521 735,00 грн.: подав заяву до належного податкового органу з усіма необхідними відомостями, в якій вказано напрямок перерахунку коштів, у межах визначених 1095 днів, у відповідача не було обґрунтованих підстав відкладати прийняття рішення про задоволення вимог позивача щодо повернення коштів.
Посилаючи на викладені вище доводи і міркування, позивач просив суд прийняти рішення про задоволення заявлених вимог.
Представники позивача у судовому засіданні підтримали доводи, викладені в позовній заяві, просили суд ухвалити рішення про задоволення позову.
Відповідач - Спеціалізована державна податкова інспекція з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів, позов не визнав.
У письмових запереченнях на позов (а.с.112) відповідач вказав, що СДПІ ОВП у м. Харкові МГУ Міндоходів під час перевірки картки особового рахунку АК "Харківобленерго" встановив наявність у підприємства боргу з податку на прибуток з іноземних юридичних осіб. відповідач стверджує, що керуючись імперативною нормою ст. 43 Податкового кодексу України, контролюючий орган може повернути помилково та/або надміру сплачену суму грошового зобов'язання підприємству, у випадку наявності боргу, лише після сплати даного боргу у повному обсязі. Крім того, співробітниками СДПІ ОВП у м. Харкові МГУ Міндоходів на вимогу наказу № 302 від 19.05.2014р. «Про індикативні показники доходів на травень 2014р.», затвердженого Міністерством доходів і зборів України, був направлений на погодження висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету до Координаціно-моніторингового департаменту Міністерства доходів і зборів України. Але, на даний час відповідь про можливість повернення коштів підприємству позивача на адресу контролюючого органу не надходила. За таких підстав, СДПІ ОВП у м. Харкові МГУ Міндоходів стверджує, що виконала обов'язок, закріплений в наказі № 302 та в п. 43.2 ст. 43 Податкового кодексу України, а відтак підстав для задоволення позову, на думку відповідача немає.
Представник відповідача у судовому засіданні підтримав доводи, викладені у письмових запереченнях на позов, просив суд ухвалити рішення про відмову у задоволенні позову.
Відповідач - Головне управління державної казначейської служби України у Харківській області, у судове засідання свого представника не направив, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений судом належним чином, в порядку, передбаченому ст.ст. 33-35 КАС України, причини неявки суду не повідомив, правом надати письмові заперечення на позов не скористався.
Суд, вивчивши доводи позову та заперечень проти нього, заслухавши пояснення представників позивача та СДПІ ОВП у м. Харкові МГУ Міндоходів, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з наступних підстав та мотивів:
За матеріалами справи судом встановлено, що відповідач - Акціонерна компанія "Харківобленерго", пройшов передбачену законом процедуру державної реєстрації, набув статусу суб'єкту господарювання - юридичної особи, код ЄДРПОУ: 00131954. (а.с.8).
На обліку як платник податків/зборів відповідач знаходиться в Спеціалізованій державній податковій інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів.
28.02.2014 року АК "Харківобленерго" до СДПІ ОВП у м. Харкові МГУ Міндоходів подана декларація з податку на прибуток за 2013 рік, відповідно до якої сума податку до сплати визначена у розмірі 5425953,00грн. (а.с.11-12).
Сплата вказаної суми була проведена за рахунок раніше сплачених авансових внесків з податку на прибуток, у результаті, за особовою карткою «Авансові внески з податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності» (код класифікації доходів бюджету 11023100) позивача, утворилась переплата у сумі 29767599 грн.
У результаті здійснення у 2014 році поточних нарахувань та платежів станом на 01.05.2014 переплата позивача за авансовими внесками з податку на прибуток (код класифікації доходів бюджету 11023100) складала 29 315 436,00 грн., що підтверджується актом звіряння розрахунків між позивачем і СДПІ ОВП у м. Харкові МГУ Міндоходів від 11.06.2014 № 882-20. (а.с.14).
21.05.2014 року, у зв'язку з надмірною сплатою грошових зобов'язань за авансовими внесками з податку на прибуток, АК "Харківобленерго" звернулася до СДПІ ОВП у м. Харкові МГУ Міндоходів із заявою № 01-12/5225 про зарахування частини надміру сплачених коштів за авансовими внесками з податку на прибуток в сумі 452163,00грн. в рахунок погашення грошового зобов'язання за авансовими внесками з податку на прибуток (код класифікації бюджету 11023100), а частини надміру сплачених коштів за авансовими внесками з податку на прибуток в сумі 13521735,00грн. в рахунок погашення грошового зобов'язання з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) (код класифікації бюджету 14010100). (а.с.16).
У відповідь СДПІ ОВП у м. Харкові МГУ Міндоходів листом від 26.05.2014р. за вих. № 5363/10/28-09-41-21, повідомила позивача, що граничний термін підготовки та надання висновку про спрямування переплати по авансових внесках з податку на прибуток у сумі 13521735,00грн. в рахунок сплати податку на додану вартість відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, складає 03.06.2014 року, а відтак позивачу, з метою упередження загрози виникнення податкового боргу, слід додатково сплатити податок на додану вартість до 30.05.2014р. (а.с.17).
29.05.2014 року № 01-12/5461 (а.с.18), з метою з'ясування підготовки та направлення СДПІ ОВП у м. Харкові МГУ Міндоходів висновку, позивач звернувся до СДПІ ОВП у м. Харкові МГУ Міндоходів з листом від. 04.05.2014 року та отримав лист від 03.06.2014р. № 5680/10/28-09-41-21, згідно з яким СДПІ ОВП у м. Харкові МГУ Міндоходів підтвердила наявність у позивача переплати у розмірі 29767599,00грн. та повідомила, що на виконання наказу Міністерства доходів і зборів України від 19.05.2014 року № 302 "Про індикативні показники доходів на травень 2014 року" інспекцією направлено висновок по АК "Харків обленерго" на адресу Координаційно-моніторингового департаменту Міністерства доходів і зборів України для прийняття рішення щодо зарахування надміру сплачених сум з авансових внесків з податку на прибуток в рахунок погашення грошового зобов'язання з податку на додану вартість. (а.с.19-20).
Оглянувши вказаний вище лист суд відзначає, що Координаційно-моніторинговий департамент Міндоходів не є органом, що здійснює казначейське обслуговування, а наказ № 302 є внутрішнім документом податкового органу і не може вважатись нормативно-правовим документом згідно із законодавством України. Окрім того, вказаний лист не містить відомостей щодо прийнятого у встановлений чинним законодавством України строк рішення податкового органу щодо повернення надміру сплачених коштів.
За визначенням п. 14.1.115. ст. 14 Податкового кодексу України, надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.
Пунктом 17.1.5 ст. 17 ПКУ платнику податків надано право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом.
Згідно з п. 87.1 ст. 87 ПКУ, джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
За приписами п. 43.1 ст. 43 ПКУ, помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
Згідно з п. 43.2 ст. 43 ПКУ, у разі наявності у платника податків податкового боргу повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Положеннями п. 43.3 ст. 43 ПКУ передбачено, що обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Відповідно до п. 43.4 ст. 43 ПКУ, платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.
Як встановлено п. 43.5 ст. 43 ПКУ, контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Суд також відзначає, що спірні правовідносини регулюються і "Порядком взаємодії територіальних органів Міністерства доходів і зборів України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань", затвердженим наказом Міністерства фінансів України та Міністерства доходів і зборів України від 30.12.2013 № 882/1188.
Вказаний Порядок кореспондує ст. 43 ПКУ та визначає дії податкового органу.
Пунктом 9 та 10 Порядку зазначено, що надані податковим органом висновки про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань реєструються територіальними органами Державного казначейства в Журналі обліку висновків, який ведеться в електронному вигляді. На підставі отриманих висновків органи Державного казначейства України здійснюють повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у визначеному законодавством порядку, а саме: згідно з "Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787.
Відповідно до ч. 1 ст. 25 Бюджетного кодексу України, Державне казначейство України здійснює безспірне списання коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти Державного бюджету України та місцевих бюджетів, за рішеннями, прийнятими державним органом, що відповідно до закону має право на його застосування.
Відповідно до ч. 2 ст. 45 Бюджетного кодексу України, Державна казначейська служба України веде бухгалтерський облік всіх надходжень, що належать Державному бюджету України, та за поданням органів стягнення здійснює повернення коштів, що були помилково або надмірно зараховані до бюджету.
Враховуючи вищенаведене та той факт, що у позивача на час звернення до податкового органу із відповідною заявою про повернення надміру сплачених коштів податковий борг був відсутній, що не оспорюється і СДПІ ОВП у м. Харкові МГУ Міндоходів при наданні ним вказаних вище відповідей на адресу позивача та контролюючим органом були вжиті заходи щодо підготовки та направлення на адресу вищестоящої інстанції висновку для прийняття рішення про зарахування надміру сплачених сум з авансових внесків з податку на прибуток в рахунок погашення грошового зобов'язання з ПДВ, позивач має право на зарахування надміру сплачених сум з авансових внесків з податку на прибуток в рахунок погашення його грошового зобов'язання з ПДВ.
Разом з тим, всупереч наведеним вище вимогам в рамках визначеного законом строку, а саме: не пізніше ніж за п'ять днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви, відповідачем не було прийнято рішення про задоволення вимог позивача щодо повернення коштів у сумі 13 521 735,00 грн. або про відмову у поверненні коштів, що визнається судом неправомірним.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
З'ясувавши обставини спірних правовідносин добутими доказами, оцінивши обґрунтованість доводів сторін, суд доходить висновку про відсутність в матеріалах справи зібраних суб'єктом владних повноважень за визначеною законом процедурою фактичних даних, які б однозначно та поза розумним сумнівом спростовували презумпцію добропорядності і добросовісності суб'єкта господарювання як платника податків.
Оскільки судовим розглядом встановлено факт порушення справ та охоронюваних законом інтересів позивача у сфері публічно-правових відносин, то позов в цій частині належить задовольнити.
Стосовно позовних вимог щодо визнання протиправною бездіяльності Спеціалізованої державної податкової інспекцій з обслуговування великих платників податків у м. Харкові Міжрегіонального Головного управління Міндоходів у спірних правовідносинах, то в цій частині позову суд вважає правильним відмовити, оскільки судовим розглядом достеменно встановлено, що податковою інспекцією вживались відповідні дії за наслідками розгляду заяви позивача. Отже, податковою інспекцією бездіяльності допущено не було.
Враховуючи наведене та керуючись ст.ст. 17, 50, 160-163, 167, 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Акціонерної компанії "Харківобленерго" до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів, Головного управління державної казначейської служби України у Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Акціонерної компанії "Харкївобленерго" (вул.Плеханівська, 149, м. Харків, 61037, ЄДРПОУ 00131954) надмірно сплачену суму грошових зобов'язань авансових внесків з податку на прибуток в сумі 13521735,00грн. (тринадцять мільйонів п'ятсот двадцять одна тисяча сімсот тридцять п'ять гривень нуль копійок) шляхом їх перерахування за наступними реквізитами: одержувач: УДКСУ у м. Харкові пот/рах: 31119029799002 в ГУДКСУ у Харківській області МФО: 851011, код ЄРПОУ: 37999649, у погашення Акціонерною компанією "Харківобленерго" податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) (код класифікації доходів бюджету 14010100).
Стягнути з державного бюджету України на користь Акціонерної компанії "Харківобленерго" (вул.Плеханівська, 149, м. Харків, 61037, ЄДРПОУ 00131954) судові витрати по справі у розмірі 487,20грн. (чотириста вісімдесят сім гривень двадцять копійок).
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили згідно з ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду згідно з ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: шляхом подачі через Харківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення (у разі застосування судом ч. 3, ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, у разі повідомлення суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 цього Кодексу, про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду) апеляційної скарги з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови виготовлений 8 серпня 2014 року.
Суддя Панченко О.В.