ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
____________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"11" серпня 2014 р. Справа № 926/244/14
Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії:
головуючого - судді Зварич О.В.
суддів Гриців В.М.
Юрченко Я.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (надалі ФОП ОСОБА_2) б/н від 20.06.2014р. (вх.№01-05/2926/14 від 01.07.2014р.)
на рішення Господарського суду Чернівецької області від 04.06.2014р.
у справі № 926/244/14
за позовом: Прокурора Новоселицького району Чернівецької області в інтересах держави в особі Магальської сільської ради Новоселицького району Чернівецької області
до відповідача: ФОП ОСОБА_2
про внесення зміни до договору оренди,
за участю:
від прокуратури: Яворський Я.Т. (посвідчення № 011137 від 24.10.2012р.);
від позивача: не з'явився;
від відповідача: ОСОБА_4 - представник (довіреність № 867 від 11.03.2014р.),
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Чернівецької області від 04.06.2014р. у справі №926/244/14 (суддя Марущак І.В.) позов задоволено. Внесено зміни до договору оренди землі від 05 вересня 2006 року, укладеного між Магальською сільською радою Новоселицького та ПП ОСОБА_2 та зареєстрованого у Новоселицькому районному секторі Чернівецької регіональної філії "Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України», про що у Державному реєстрі земель здійснено запис за №040681600006 від 20 вересня 2006 року. Пункт 3 договору викладено в наступній редакції: "Загальна нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1827017,40грн."; пункт 5 договору викладено в такій редакції: "Орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі в розмірі 182701,74 грн. на рік, що становить 10 % від нормативної грошової оцінки відповідної земельної ділянки". Стягнуто з ПП ОСОБА_2 в дохід Державного бюджету України судовий збір у сумі 1218,00 грн.
В ході розгляду справи суд першої інстанції встановив, що рішенням Магальської сільської ради № 06 від 07.07.2011р., яке набрало чинності та не скасоване, затверджено технічну документацію по нормативній грошовій оцінці земель в межах населеного пункту Остриця та вирішено застосувати нормативну грошову оцінку земель населеного пункту Остриця з 01.01.2012р. Відповідно до витягу з технічної документації № 860 від 11.02.2014р. нормативно-грошова оцінка земельної ділянки, якою користується відповідач, становить 1827017,40 грн. Відтак, суд визнав обґрунтованими позовні вимоги прокурора в інтересах держави в особі Магальської сільської ради про внесення змін в п. 3 та п. 5 договору оренди землі від 05.09.2006р., укладеного між Магальською сільською радою та ПП ОСОБА_2
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій оскаржуване рішення місцевого господарського суду вважає незаконним та необґрунтованим, прийнятим при неповному з'ясуванні всіх обставин справи. Звертає увагу на те, що не отримував ніякої поштової кореспонденції від позивача, зокрема про зміни спірних пунктів договору оренди землі. Вказує, що суд першої інстанції безпідставно відмовив в задоволенні клопотання про призначення судової економічної експертизи для з'ясування правильності визначення нормативно-грошової оцінки землі, оскільки її визначення в такій сумі викликає сумнів. Просить скасувати рішення господарського суду Чернівецької області від 04.06.2014р. у справі № 926/244/14, постановити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову.
Прокурор у відзиві на апеляційну скаргу вважає, що оскаржуване рішення місцевого господарського суду є законним, обґрунтованим, прийнятим у повній відповідності до нормам матеріального і процесуального права, а апеляційна скарга - безпідставною та такою, що не підлягає задоволенню. Звертає увагу на те, що розмір орендної плати за земельну ділянку, що виступає об'єктом договору від 05.09.2006р., не відповідає вимогам чинного законодавства. Стверджує, що, встановивши підстави для зміни розміру орендної плати у договорі через його невідповідність встановленому законом розміру, Магальська сільська рада вправі вимагати від відповідача приведення договору у відповідність до вимог законодавства шляхом внесення до нього відповідних змін. Просить залишити без змін рішення господарського суду Чернівецької області від 04.06.2014р. у справі №926/244/14, а апеляційну скаргу ФОП ОСОБА_2 - без задоволення.
Позивач у відзиві на апеляційну скаргу вказує, що зміна нормативної грошової оцінки землі є підставою для перегляду орендної плати, оскільки пунктом 1 статті 289 ПК України встановлено, що орендна плата визначається саме на підставі нормативної грошової оцінки землі. Крім того, такий перегляд орендної плати є обов'язковим для сторін в силу умов п.6 договору від 05.09.2006р. Зазначає, що спірні правовідносини сторін, які існують та тривають далі, необхідно привести у відповідність до норм чинного законодавства України. Просить залишити без змін оскаржуване рішення суду першої інстанції, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Позивач не забезпечив явки в судове засідання уповноваженого представника, у відзиві на апеляційну скаргу просить розглянути справу за відсутності представника.
Дослідивши матеріали справи, апеляційну скаргу, заслухавши пояснення прокурора та представника відповідача, колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду прийшла до висновку про відсутність підстав для скасування рішення господарського суду Чернівецької області від 04.06.2014р. у справі № 926/244/14.
Як вбачається з матеріалів справи, 05 вересня 2006р. між Магальською сільською радою (орендодавець) та ПП ОСОБА_2 (орендар), укладено договір оренди землі (а.с.18-19).
Згідно п. 1 договору орендодавець відповідно до рішення 4 сесії 5 скликання Магальської сільської ради від 19.08.2006р. за № 05 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку під розміщення пилорами в АДРЕСА_1
В пункті 2 договору зазначено, що в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,6753 га.
Відповідно до п. 3 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 81026,58 грн.
Пунктом 4 передбачено, що договір укладено на 10 років, починаючи з дати його реєстрації.
Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі на рахунок Магальської сільської ради в розмірі 10% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 8102,66 грн. в рік за об'єкт оренди (п. 5договору).
У відповідності до п. 6 договору розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі відсотка інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати; в інших випадках, передбачених законом.
Цільове призначення земельної ділянки - розміщення пилорами - комерційного призначення (п.13 договору).
В пунктах 14-16 договору зазначено, що передача земельної ділянки в оренду здійснюється по проекту відведення, на умовах, що визначені у договорі за актом прийому-передачі земельної ділянки, який підписується сторонами і є невід'ємним додатком до договору, у п'ятиденний строк після державної реєстрації цього договору.
В договорі оренди землі від 18.09.2006р. також передбачено інші права та обов'язки сторін (п.п. 25-28).
Згідно п. 32 зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
Пунктом 37 договору передбачено, що за невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору.
Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації (п. 39 договору).
Договір оренди землі від 18.09.2006р. підписаний сторонами, що свідчить про погодження ними істотних умов даного договору, зареєстрований в Новоселицькому районному секторі Чернівецької регіональної філії «Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України», про що у Книзі записів договорів оренди на земельну ділянку здійснено запис за № 040681600006 від 20.09.2006р.
Згідно договору оренди землі від 18.09.2006р. земельна ділянка площею 0,6753 га, яка знаходиться в адміністративних межах АДРЕСА_1 для розміщення пилорами - комерційного призначення передана Магальською сільською радою ПП ОСОБА_2, що підтверджується Актом встановлення і погодження меж земельної ділянки та передачі і прийому її в натурі (на місцевості), який підписаний сторонами без жодних зауважень чи застережень (а.с.21).
07 липня 2011 року Магальською сільською радою прийнято рішення № 06 "Про затвердження технічної документації по нормативній грошовій оцінці земель с. Остриця", на підставі якого встановлено базову вартість 1 кв.м. земель с. Остриця - 65,35 грн. Дана нормативна грошова оцінка земель населеного пункту Остриця підлягає застосуванню з 01 січня 2012 року (п.п. 1, 5 рішення) (а.с.22).
Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки для розміщення та обслуговування пилорами ПП ОСОБА_2 в межах населеного пункту АДРЕСА_1 від 11.02.2014р. за № 860, виготовленого Відділом Держземагенства в Новоселицькому районі, нормативна грошова оцінка орендованої відповідачем земельної ділянки становить 1827017,40грн.(а.с.16).
В матеріалах справи відсутні докази про скасування даного витягу, визнання його незаконним.
Річний розмір орендної плати за земельну ділянку, орендовану відповідачем, згідно з новою нормативною грошовою оцінкою землі за даними позивача, не спростованими іншою стороною, повинен становити 182701,74 грн. на 2013 рік (включаючи податок за землю).
В матеріалах справи наявні листи Магальської сільської ради №764 від 26.12.2012р., № 536 від 14.08.2013р. та № 606 від 02.09.2013р., скеровані на адресу відповідача, в яких було повідомлено, зокрема про те, що рішенням Магальської сільської ради № 06/6-ої сесії У1 скликання від 07.07.2011р. затверджено технічну документацію з нормативно-грошової оцінки земель села Остриця з введенням в дію з 01.01.2012р. і у зв'язку з цим вказувалось про необхідність отримання у відділі Держземагенства у Новоселицькому районі витягу з нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки (а.с.24-26).
25.11.2013р. Магальська сільська рада надіслала відповідачу лист за № 753 від 19.11.2013р. з вказівкою про повторне звернення, додатком до якого були два примірника проекту додаткового договору від 01.11.2013р. до договору оренди землі від 05.09.2006р. щодо проведення перерахунку річної орендної плати. Даний лист згідно довідки відділення поштового зв'язку повернуто позивачу (а.с.27-33).
Підставою звернення прокурора Новоселицького району Чернівецької області до господарського суду з даним позовом слугувала невідповідність спірного договору оренди землі вимогам чинного законодавства, що спричиняє значну матеріальну шкоду Магальській сільській раді.
При винесенні постанови, колегія суддів керувалася наступним:
Згідно ч. 2 ст.11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
В статті 627 ЦК України зазначено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з врахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
У відповідності із ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ст. 792 ЦК України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Статтею 1 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
В ході розгляду апеляційної скарги у даній справі колегією суддів встановлено, що на виконання договору оренди землі від 05.09.2006р. позивач передав відповідачу земельну ділянку площею 0,6753 га, яка знаходиться в адміністративних межах АДРЕСА_1 для розміщення пилорами. Згідно п.13 вказаного договору цільове призначення спірної земельної ділянки - комерційне (розміщення пилорами).
Орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є однією з істотних умов договору оренди землі (ч. 1 ст. 15 ).
Згідно ч. 2 ст. 21 Закону України «Про оренду землі» розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Пунктом 288.5 статті 288 Податкового кодексу України (в редакції, чинній станом на момент виникнення спірних відносин) визначено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом (підпункт 288.5.1); не може перевищувати: а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; б) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки (підпункт 288.5.2).
Відповідно до статті 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
В пункті 6 договору оренди землі від 05.09.2006р. сторони погодили, що розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі відсотка інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати; в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до частини першої статті 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускається.
Внесення змін до договору оренди землі у разі зміни ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів уповноваженим органом повинно здійснюватися з дотриманням порядку, визначеного вказаною нормою зазначеного Кодексу.
Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Відповідно до частини 4 ст. 188 Господарського кодексу України, у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
В пункті 3.1. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 29.05.2013р. №12 "Про деякі питання практики застосування законодавства про оренду (найм) майна" зазначено, що з урахуванням частини другої статті 124 Конституції України та Рішення Конституційного Суду України від 09.07.2002 N 15-рп/2002 у справі N 1-2/2002 приписи статті 188 ГК України та статті 11 ГПК України не позбавляють сторону договору права на звернення до суду з вимогою про зміну або розірвання договору оренди без дотримання порядку досудового врегулювання спору.
Відповідно до ч.1 ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Оскільки обов'язковим до виконання рішенням Магальської сільської ради № 06 від 07.07.2011р. затверджено технічну документацію по нормативній грошовій оцінці земель в межах населеного пункту Остриця, тому визначення нового розміру орендної плати за договором від 05 вересня 2006р. відповідає вимогам ст. 288 (п. 288.5) Податкового кодексу України.
З аналізу вищевказаних норм законодавства України, рішень Магальської сільської ради та умов договору, колегія суддів вважає вірним висновок місцевого господарського суду про наявність правових підстав для внесення змін до спірних пунктів договору від 05.09.2006р. щодо розміру орендної плати та нормативної грошової оцінки земельної ділянки, зміненої в установленому законом порядку.
Крім того, колегія суддів вважає, що місцевий господарський суд підставно відмовив у задоволенні клопотання відповідача про призначення судово-економічної експертизи, оскільки спір у даній справі стосується визначення розміру орендної плати, при цьому до матеріалів справи приєднано висновок державної експертизи землевпорядної документації від 21 січня 2011 року, виданий уповноваженим органом - територіальним органом Держземагенства України, предметом якої є технічна документація по нормативно - грошовій оцінці земель села Остриця Магальської сільської ради Новосельцького району Чернівецької області.
Апеляційний господарський суд погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відсутності правових підстав для задоволення клопотання відповідача про зупинення провадження у даній справі до закінчення розгляду Чернівецьким окружним адміністративним судом справи №824/1660/14-а за адміністративним позовом ПП ОСОБА_2 до Головного управління Держземагенства України в Чернівецькій області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії, враховуючи те, що в матеріалах даної справи достатньо належних та допустимих доказів для вирішення спору по суті.
Статтею 32 ГПК України встановлено, що доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Згідно зі ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Всупереч вимог ст.33 ГПК України апелянтом не надано жодних доказів на підтвердження правомірності заявлених ним вимог.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції вірно встановлено фактичні обставини справи, надано належну оцінку дослідженим доказам, прийнято законне та обґрунтоване рішення, тому його слід залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Судові витрати за розгляд апеляційної скарги слід покласти на скаржника згідно вимог ст.49 ГПК України.
Керуючись, ст. ст. 43, 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, Львівський апеляційний господарський суд -
ПОСТАНОВИВ :
Рішення господарського суду Чернівецької області від 04.06.2014р. у справі №926/244/14 залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Справу повернути в господарський суд Чернівецької області.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку згідно з Розділом ХІІ-1 ГПК України.
Головуючий суддя Зварич О.В.
судді Гриців В.М.
Юрченко Я.О.