АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 серпня 2014 року м. Чернівці
Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Чернівецької області у складі:
головуючого Одинака О. О.
суддів:Перепелюк Л.М., Яремка В.В.
секретар Ковальчук Н.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом прокурора Сторожинецького району Чернівецької області в інтересах держави в особі Головного управління Державного агентства земельних ресурсів України в Чернівецькій області до Михальчанської сільської ради Сторожинецького району Чернівецької області, ОСОБА_3 про визнання незаконним та скасування рішення органу місцевого самоврядування, визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку, скасування державної реєстрації права власності на земельну ділянку та повернення земельної ділянки, третя особа без самостійних вимог відділ Державного агентства земельних ресурсів України у Сторожинецькому районі Чернівецької області, за апеляційною скаргою ОСОБА_3 на рішення Сторожинецького районного суду Чернівецької області від 13 червня 2014 року,
встановила:
В березні 2014 року прокурор Сторожинецького району Чернівецької області звернувся до суду з позовом.
Просив:
- визнати незаконним та скасувати рішення IV сесії VI скликання Михальчанської сільської ради Сторожинецького району Чернівецької області №156-4/2011 від 14 квітня 2011 року про затвердження проекту відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_3 для ведення особистого селянського господарства» площею 0,6 га;
- визнати недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯК №198990 від 5 квітня 2012 року на підставі рішення IV сесії VI скликання Михальчанської сільської ради Сторожинецького району Чернівецької області №156-4/2011 від 14 квітня 2011 року на ім'я ОСОБА_3
- скасувати запис у Поземельній Книзі про державну реєстрацію права власності на вказану земельну ділянку;
- земельну ділянку площею 0,6 га, розташовану за межами населеного пункту села Михальча Сторожинецького району повернути державі в особі Головного управління Держземагенства у Чернівецької області.
Посилався на те, що рішенням IV сесії VI скликання Михальчанської сільської ради Сторожинецького району Чернівецької області №156-4/2011 від 14 квітня 2011 року надано у власність ОСОБА_3 земельну ділянку площею 0,6 га.
На підставі вищевказаного рішення ОСОБА_3 отримала державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯК №189990 від 5 квітня 2012 року.
Спірна земельна ділянка розташована за межами села Михальча, а тому Михальчанська сільська рада не мала повноважень щодо розпорядження вказаним нерухомим майном.
Рішенням Сторожинецького районного суду Чернівецької області від 13 червня 2014 року позов задоволено.
Визнано незаконним та скасовано рішення IV сесії VI скликання Михальчанської сільської ради Сторожинецького району Чернівецької області №156-4/2011 від 14 квітня 2011 року про затвердження проекту відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_3 для ведення особистого селянського господарства» площею 0,6 га.
Визнано недійсним державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,6 га серії ЯК №198990 виданий на ім'я ОСОБА_3
Скасовано державну реєстрацію права власності на вищевказану земельну ділянку.
Зобов'язано ОСОБА_3 повернути земельну ділянку площею 0,6 га, що розташована за межами населеного пункту села Михальча державі в особі головного управління Держемагенства у Чернівецькій області.
В апеляційній скарзі ОСОБА_3 просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення, яким в задоволення позову відмовити.
Посилається на те, що суд першої інстанції ухвалив рішення з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши доповідача, обговоривши доводи скарги та перевіривши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити частково з таких підстав.
Ухвалюючи рішення про задоволення позову суд першої інстанції виходив з того, що на момент прийняття рішення Михальчанською сільською радою 14 квітня 2011 року спірна земельна ділянка площею 0,6 га для ведення особистого селянського господарства була розташована за межами населеного пункту в адміністративних межах села Михальча, Сторожинецького району Чернівецької області.
Михальчанська сільська рада не мала повноважень щодо розпорядження вказаною земельною ділянкою, яка знаходиться за межами населеного пункту і таким чином вийшла за їх межі.
Такий висновок суду першої інстанції є правильним.
Так, відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом «б» частини 1 статті 12 ЗК України встановлено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Згідно пункту «а» частини 1 статті 17 ЗК України до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
Частиною 2 статті 83 ЗК України встановлено, що у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.
Згідно частини 2 статті 84 ЗК України право державної власності на землю набувається і реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, державних органів приватизації відповідно до закону.
Відповідно до частини 1 статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Як передбачено частиною першою статті 122 ЗК України, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Відповідно до ч. 1 ст. 153 ЗК України власник не може бути позбавлений права власності на земельну ділянку, крім випадків, передбачених цим Кодексом та іншими законами України.
Частиною першою статті 155 ЗК України передбачено, що у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.
Статтею 173 ЗК України визначено, що межа району, села, селища, міста, району у місті - це умовна замкнена лінія на поверхні землі, що відокремлює територію району, села, селища, міста, району у місті від інших територій.
Згідно пункту 12 Перехідних положень ЗК України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзацах другому та четвертому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради з урахуванням вимог абзацу третього цього пункту, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Згідно з ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно з частиною другою статті 12 Закону України від 20 квітня 2000 року № 1699-III «Про планування і забудову територій» сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи в межах повноважень, визначених законом, відповідно до генеральних планів населених пунктів, у тому числі, вирішують питання вибору, вилучення (викупу), надання у власність чи в користування земельних ділянок.
Відповідно до частини 1 статті 3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Згідно частини 1 статті 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини на які вона посилається як на підставу своїх вимог.
Відповідно до вимог ст.ст. 213, 215 ЦПК України рішення суду повинно бути законним та обґрунтованим, а за змістом має містити встановлені судом факти і відповідні їм правовідносини. При встановленні фактів суд оцінює належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Згідно ст. 214 ЦПК України суд ухвалюючи рішення повинен вирішити такі питання:
- чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги і заперечення, та якими доказами вони підтверджуються;
- які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин;
- яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин.
Як вбачається з матеріалів справи рішенням IV сесії VI скликання Михальчанської сільської ради Сторожинецького району Чернівецької області №156-4/2011 від 14 квітня 2011 року про затвердження проекту відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_3 для ведення особистого селянського господарства» площею 0,6 га (а.с.8).
На підставі вказаного рішення ОСОБА_3 видано державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯК №198990 від 5 квітня 2012 року (а.с.9).
З довідки Головного управління Держземагенства у Чернівецькій області від 11 березня 2014 року вбачається, що згідно проекту встановлення меж сільських населених пунктів Михальча, Дубова, Спаська, Заволока Михальчанської сільської ради народних депутатів Сторожинецького району Чернівецької області, затвердженого ХVI сесією Сторожинецького районної ради від 10 жовтня 1993 року спірна земельна ділянка розташована за межами населеного пункту Михальча Сторожинецького району Чернівецької області (а.с.10).
Колегія суддів вважає правильним висновок суду про те, що на момент прийняття рішення Михальчанською сільською радою 14 квітня 2011 року спірна земельна ділянка площею 0,6 га для ведення особистого селянського господарства була розташована за межами населеного пункту в адміністративних межах села Михальча, Сторожинецького району Чернівецької області.
Михальчанська сільська рада не мала повноважень щодо розпорядження вказаною спірною земельною ділянкою, яка знаходиться за межами населеного пункту.
Однак ухвалюючи рішення в частині скасування державної реєстрації права власності на земельну ділянку зареєстровану в книзі записів реєстрації державний актів суд першої інстанції допустив порушення норм матеріального та процесуального права.
З позовної заяви та матеріалів справи вбачається, що вимоги прокурора в зазначеній частині зводяться до скасування запису у Поземельній книзі про державну реєстрацію права власності ОСОБА_3 на земельну ділянку
Відповідно до пункту 1 Порядку ведення Поземельної книги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 9 вересня 2009 р. N 1021 (далі - Порядку) Поземельна книга - це документ, який є складовою частиною державного реєстру земель, містить відомості про земельну ділянку, обмеження на використання земельної ділянки, суб'єктів прав на земельну ділянку та правовстановлюючі документи, а також дані про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, її цільове призначення, склад земельних угідь.
Згідно пункту 6 Порядку поземельна книга відкривається та ведеться на кожну земельну ділянку:
у паперовому вигляді - територіальними органами Держземагентства;
в електронному вигляді - операторами - структурними підрозділами державного підприємства "Центр державного земельного
кадастру", яке є адміністратором автоматизованої системи державного земельного кадастру, які мають доступ та вносять відомості до автоматизованої системи державного земельного кадастру (далі - автоматизована система), формують з її використанням аркуші Поземельної книги та аркуші витягів з неї, перевіряють результати робіт із землеустрою в електронному вигляді, дані про які містяться в файлі обміну даними про результати робіт із землеустрою в електронному вигляді (далі - обмінний файл).
Територіальним органом Держземагенства у Сторожинецькому районі Чернівецької області є Відділ Держземагентства у Сторожинецькому районі.
Пунктами 27,28,29 вищевказаного Порядку передбачено, що запис у Поземельній книзі скасовується (поновлюється) посадовою особою територіального органу Держземагентства на підставі рішення суду.
Скасування (поновлення) запису здійснюється шляхом внесення до автоматизованої системи відомостей про скасування (поновлення) із зазначенням дати та підстави скасування (поновлення), посади, прізвища та ініціалів посадової особи, яка скасувала (поновила) запис, та формування з використанням автоматизованої системи нових аркушів Поземельної книги, що засвідчується підписом посадової особи та скріплюється печаткою територіального органу Держземагентства.
Посадова особа протягом трьох робочих днів письмово повідомляє власника (користувача) земельної ділянки про скасування (поновлення) запису.
Михальчанська сільська рада Сторожинецького району Чернівецької області та ОСОБА_3 не є належними відповідачем за даною позовною вимогою.
Відділ Держземагентства у Сторожинецькому районі не залучався до участі у справі в якості відповідача та не вчиняв ніяких неправомірних дій, якими були порушені, не визнані або оспорені права, свободи чи інтереси позивача.
Позовна вимога про скасування запису у Поземельній книзі про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку є зайвою, оскільки рішення суду про визнання недійсним державного акту про право власності на земельну ділянку є підставою для скасування відповідного запису в Поземельній книзі.
Суд першої інстанції вирішивши позовну вимогу про скасування державної реєстрації права власності на земельну ділянку зареєстровану в книзі записів реєстрації державних актів порушив принцип диспозитивності цивільного судочинства, визначений частиною 1 статті 11 ЦПК України.
Враховуючи зазначені вище обставини колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції в частині скасування державної реєстрації права власності на земельну ділянку площею 0,6 га, зареєстровану в книзі записів реєстрації державний актів слід скасувати та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позовної вимоги про скасування запису у Поземельній книзі про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку.
В решті рішення слід залишити без змін.
Колегія суддів вважає безпідставними доводи апеляційної скарги про те, що суд першої інстанції помилково прийшов до висновку про розташування спірної земельної ділянки за межами території села Михальча Сторожинецького району Чернівецької області.
Зокрема апелянт не надав суду належних та допустимих доказів , які би спростовували вищезазначену обставину.
Керуючись ст.ст. 303, 304, 307, 309 ЦПК України, колегія суддів,
вирішила:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити частково.
Рішення Сторожинецького районного суду Чернівецької області від 13 червня 2014 року в частині скасування державної реєстрації права власності на земельну ділянку площею 0,6 га, зареєстровану в книзі записів реєстрації державний актів скасувати.
У задоволенні позову прокурора Сторожинецького району Чернівецької області в інтересах держави в особі Головного управління Державного агентства земельних ресурсів України в Чернівецькій області до Михальчанської сільської ради Сторожинецького району Чернівецької області, ОСОБА_3 про скасування запису у Поземельній книзі про державну реєстрацію права власності ОСОБА_3 на земельну ділянку відмовити.
В решті рішення залишити без змін.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення.
На рішення може бути подана касаційна скарга до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з моменту його вступу в законну силу.
Головуючий
Судді: