ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 серпня 2014 року справа № 823/2064/14
15 год. 35 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Гайдаш В.А.,
при секретарі - Журавель Т.В.,
за участю представника відділу Держземагенства в Городищенському районі Черкаської області - Лисака Р.О. (за посвідченням), розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до відділу Держземагенства в Городищенському районі Черкаської області, реєстраційної служби Городищенського районного управління юстиції, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Журавська сільська рада Городищенського району Черкаської області, ОСОБА_3, про визнання дій неправомірними, визнання недійсним державного акту та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до відділу Держземагенства в Городищенському районі Черкаської області, реєстраційної служби Городищенського районного управління юстиції, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Журавська сільська рада Городищенського району Черкаської області, ОСОБА_3, про визнання неправомірними дій, визнання недійсним державного акту та скасування рішення.
В адміністративному позові позивач просить визнати неправомірними дії Городищенського районного відділу земельних ресурсів при видачі державного акту на право власності на земельну ділянку, визнати недійсним державний акт на право приватної власності на землю та скасувати рішення про внесення запису про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу).
Позивач надав суду клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Представник відділу Держземагенства в Городищенському районі Черкаської області в судовому засіданні адміністративний позов визнав в повному обсязі та не заперечував проти його задоволення.
Представник реєстраційної служби Городищенського районного управління юстиції надав суду клопотання про розгляд справи за відсутності представника управління.
Представник Журавської сільської ради Городищенського району Черкаської області в судове засідання не з'явився, про причини неявки не повідомив, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
ОСОБА_3 в судове засідання не з'явилась, не повідомивши суд про причини неявки.
Враховуючи заявлені сторонами клопотання, суд приходить до висновку про розгляд справи за участю представника відділу Держземагенства в Городищенському районі Черкаської області на підставі наявних у справі доказів.
Заслухавши пояснення представника відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив.
Городищенська районна державна адміністрація Черкаської області, розглянувши заяву ОСОБА_2 про надання дозволу на виготовлення державного акту на право власності на земельну ділянку, керуючись п. 7 ст. 13 Закону України «Про місцеве самоврядування», ст. ст. 17, 121 Земельного кодексу України винесла розпорядження від 24.10.2006 року № 516, яким надано ОСОБА_2 дозвіл на виготовлення державного акту на право власності на земельну ділянку із земель пайового фонду КСП ім. Горького в адмінмежах Журавської сільської ради , яка знаходиться за межами населеного пункту, для товарного сільськогосподарського виробництва.
На підставі вказаного розпорядження № 516 ОСОБА_2 26.12.2006 року виданий державний акт на право власності на земельну ділянку Серії ЯБ 160357 (кадастровий номер земельної ділянки 7120383000:02:001:0487). З даного Державного акту вбачається, що позивач є власником земельної ділянки площею 3,2977 га, яка розташована в АДРЕСА_1
Однак, як вбачається з матеріалів справи, на підставі рішення виконкому Журавської сільської ради від 16.10.2001 року № 52 ОСОБА_3 видано державний акт на право приватної власності на землю ІІ-ЧР 019974 про передачу останній у приватну власність земельної ділянки площею 3,2977 га, що розташована на території Журавської сільської ради.
Відповідно до ст. 3 Земельного кодексу України (надалі - ЗК України), земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно зі ст. 81 ЗК України, громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі:
а) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно - правовими угодами;
б) безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності;
в) приватизації земельних ділянок, що були раніше надані їм у користування;
г) прийняття спадщини;
ґ) виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю).
Відповідно до ст. 70 Закону України «Про землеустрій», спори, що виникають при здійсненні землеустрою, вирішуються судом.
Виключно судом вирішуються земельні спори з приводу володіння, користування і розпорядження земельними ділянками, що перебувають у власності громадян та юридичних осіб (ч. 2 ст. 158 ЗК України).
Крім того, згідно із статтею 158 ЗК України, суди розглядають справи за спорами про межі земельних ділянок, що перебувають у власності чи користуванні громадян-заявників, які не погоджуються з рішенням органу місцевого самоврядування чи органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів. Зазначені спори підлягають розгляду судами незалежно від того, розглядалися вони попередньо органом місцевого самоврядування або органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів чи ні.
У відповідності до ст. 125 ЗК України, право власності на земельну ділянку виникає з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності на земельну ділянку, згідно ст. 126 ЗК України, посвідчується державним актом. Видача державних актів на право власності на землю, на право постійного користування землею здійснюється з метою державної реєстрації такого, яке вже закріплено правовстановлюючими документами.
Як встановлено судом та не заперечується сторонами, державний акт Серії ЯБ 160357 на право власності на земельну ділянку площею 3,2799 га помилково виданий позивачу на одну й ту ж саму ділянку, що й ОСОБА_3 (державний акт ІІ-ЧР 019974 на право приватної власності на землю площею 3,2799), у зв'язку з чим позивач і звернуся до Черкаського окружного адміністративного суду з даним позовом.
Суд зауважує, що підставами для визнання незаконними (нечинними) актів в судовому порядку є невідповідність їх вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів фізичної особи, підприємства чи організації - позивача у справі.
Державний акт Серії ЯБ 160357 на право власності на земельну ділянку площею 3,2799 га, виданий ОСОБА_2, порушує законні права ОСОБА_3 як власника даної земельної ділянки (державний акт ІІ-ЧР 019974 на право приватної власності на землю площею 3,2799) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Журавської сільської ради, що належить їй на праві приватної власності.
Отже, за результатом розгляду спору, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог позивача про скасування такого державного акту на право власності на земельну ділянку.
Щодо вимог про скасування рішення про внесення запису про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу) від 31.08.2013 року № 5471698, реєстраційний номер 146032171203, суд приходить до наступного.
Статтею 202 Земельного кодексу України передбачено, що державна реєстрація земельних ділянок здійснюється у складі державного реєстру земель.
Державний реєстр земель складається з двох частин: а) книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок; б) Поземельної книги, яка містить відомості про земельну ділянку.
Частиною 3 ст. 5 цього Закону встановлено, що порядок ведення Державного земельного кадастру визначається Кабінетом Міністрів України відповідно до вимог цього Закону.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051 затверджено Порядок ведення Державного земельного кадастру.
Відповідно до пункту 10 Порядку ведення Державного земельного кадастру, відомостями Державного земельного кадастру є всі відомості, які підлягають внесенню до нього згідно з цим Порядком та у порядку інформаційної взаємодії з іншими кадастрами та інформаційними системами, а також відомості, одержані внаслідок їх оброблення, систематизації та узагальнення.
Згідно пункту 66 вказаного Порядку до Державного земельного кадастру державними кадастровими реєстраторами вносяться відомості (зміни до них), зазначені у пунктах 21 - 25 цього Порядку, про об'єкти Державного земельного кадастру.
Статтею 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Згідно п. 4 ч. 1 ст. 19 Закону № 1952-IV державна реєстрація прав проводиться на підставі державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом.
Суд наголошує, що ч. 2 ст. 26 Закону № 1952-IV встановлено, що у разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що, оскільки скасуванню підлягає державний акт на право власності на земельну ділянку від 26 грудня 2006 року Серія ЯБ 160357, а законодавство передбачає можливість скасування записів про державну реєстрацію державного акту лише на підставі рішення суду, позовні вимоги у цій частині також підлягають задоволенню.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією (та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку про часткове задоволення адміністративного позову.
Згідно ч. 1 та 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись ст. ст. 17, 86, 94, 159, 162, 163, 254 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати недійсним та скасувати державний акт на право власності на земельну ділянку від 26 грудня 2006 року Серія ЯБ 160357, виданий Городищенським районним відділом земельних ресурсів Черкаської області на ім'я ОСОБА_2, зареєстрований в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю та право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010678000017, яким підтверджено право власності ОСОБА_2 на земельну ділянку площею 3,2977 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Скасувати рішення про внесення запису про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу) від 31.08.2013 року № 5471698, реєстраційний номер: 146032171203 на земельну ділянку площею 3,2977 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 7120383000:02:001:0487.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 сплачений судовий збір в розмірі 36 (тридцять шість) грн. 54 коп. відповідно до квитанції № 20 від 07.07.2014 р.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а в разі проголошення судом вступної та резолютивної частини постанови апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 12 серпня 2014 року
Суддя В.А. Гайдаш