ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
місто Київ
07 серпня 2014 року 11:20 №826/9335/14
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Літвінової А.В., при секретарі судового засідання Давиденко Л.В., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомпублічного акціонерного товариства комерційного банку «Правекс-банк»доміжрегіонального головного управління Міністерства доходів і зборів - Центрального офісу з обслуговування великих платниківпровизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 19.05.2014 № 0000674302,ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Публічне акціонерне товариство комерційний банк «Правекс-банк» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва із позовом до міжрегіонального головного управління Міністерства доходів і зборів - Центрального офісу з обслуговування великих платників про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 19.05.2014 № 0000674302.
Позовні вимоги мотивовано тим, що міжрегіональним головним управлінням Міністерства доходів і зборів - Центральним офісом з обслуговування великих платників на підставі хибних висновків акту перевірки від 06.05.2014 № 485/28-10-43-20/14360920 з питання дотримання вимог податкового законодавства в частині своєчасності сплати авансового внеску з податку на прибуток, необґрунтовано прийнято податкове повідомлення-рішення від 19.05.2014 № 0000674302.
Відповідач проти позову заперечив, посилаючись на обґрунтованість висновків акту перевірки від 06.05.2014 № 485/28-10-43-20/14360920 та, відповідно, податкового повідомлення-рішення від 19.05.2014 № 0000674302 з огляду на порушення позивачем граничних термінів сплати авансового внеску з податку на прибуток банківських організацій за березень 2014 року.
Справу розглянуто в письмовому провадженні відповідно до частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України у зв'язку з тим, що відсутні перешкоди для розгляду справи у судовому засіданні 14.07.2014, але в судове засідання прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, а також зважаючи на відсутність потреби заслухати свідка чи експерта.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,
ВСТАНОВИВ:
Міжрегіональним головним управлінням Міністерства доходів і зборів - Центральним офісом з обслуговування великих платників проведено документальну позапланову невиїзну перевірку публічного акціонерного товариства комерційного банку «Правекс-банк» з питань дотримання вимог податкового законодавства в частині своєчасності сплати авансового внеску з податку на прибуток банківських організацій за березень 2014 року.
Перевіркою встановлено порушення публічним акціонерним товариством комерційним банком «Правекс-банк» пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України в частині несвоєчасної сплати авансового внеску з податку на прибуток банківських організацій за березень 2014 року на суму 139 438,00 грн.
За наслідками перевірки міжрегіональним головним управлінням Міністерства доходів і зборів - Центральним офісом з обслуговування великих платників складено акт від 06.05.2014 № 485/28-10-43-20/14360920 та прийнято податкове повідомлення-рішення від 19.05.2014 № 0000674302, яким позивача зобов'язано сплатити штраф у розмірі 10% на суму 13 943,80 грн.
Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.
Відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Як вбачається з акту перевірки міжрегіонального головного управління Міністерства доходів і зборів - Центрального офісу з обслуговування великих платників від 06.05.2014 № 485/28-10-43-20/14360920 висновки щодо порушення позивачем приписів податкового законодавства зроблено з огляду на несвоєчасність сплати авансового внеску з податку на прибуток банківських організацій за березень 2014 року на суму 139 438,00 грн.
Так, податковим органом вказано, що 03.03.2014 позивачем подано декларацію з податку на прибуток банку за 2013 рік, відповідно до якої задекларований авансовий внесок, що підлягатиме сплаті щомісячно у березні-грудні 2014 року та січні-лютому 2015 року становить 139 438,00 грн.
Позивачем 28.03.2014 сплачено до Державного бюджету України заборгованість зі сплати авансового внеску з податку на прибуток за березень 2014 року в сумі 139 438,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням від 28.03.2014 №3 і визнається відповідачем.
В своїх запереченнях відповідач зазначає, що податкове зобов'язання зі сплати авансового внеску з податку на прибуток банківських організацій необхідно сплачувати на рахунок №3111016279907, код бюджетної класифікації 11020600 - авансові внески з податку на прибуток банківських організацій, тоді як позивачем податкове зобов'язання 28.03.2014 сплачено на рахунок № 31113006799007, код бюджетної класифікації 11020600 - податок на прибуток банківських організацій.
Тому, на думку відповідача, фактично сплачене 28.03.2014 податкове зобов'язання зі сплати авансового внеску на прибуток банківських організацій за березень 2014 року не може вважатись погашеним вчасно.
Разом з тим, суд не може погодитись з вказаним з огляду на наступне.
Відповідно до пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
За приписами пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Платники податку на прибуток (крім новостворених, виробників сільськогосподарської продукції, неприбуткових установ (організацій) та платників податків, у яких доходи, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування, за останній річний звітний податковий період не перевищують 10 мільйонів гривень) щомісяця сплачують авансовий внесок з податку на прибуток у порядку і в строки, які встановлені для місячного податкового періоду, у розмірі не менше 1/12 нарахованої до сплати суми податку за попередній звітний (податковий) рік без подання податкової декларації.
У складі річної податкової декларації платником податку подається розрахунок щомісячних авансових внесків, які мають сплачуватися у наступні дванадцять місяців. Визначена в розрахунку сума авансових внесків вважається узгодженою сумою грошових зобов'язань.
Згідно із пунктом 87.1 статті 87 Податкового кодексу України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Сплата грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів.
Відповідно до пункту 6.1 статті 6 Податкового кодексу України податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до підпункту 14.1.115 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.
З матеріалів справи вбачається, що публічним акціонерним товариством комерційним банком «Правекс-банк» платіжним дорученням від 28.03.2014 №3 сплачено авансовий платіж з податку на прибуток. При цьому, відповідачем не заперечується, що розрахунковий рахунок на якій позивачем сплачено авансові внески з податку на прибуток призначений для сплати податку на прибуток банківських організацій.
Слід зазначити, що авансовий внесок з податку на прибуток є складовою частиною самого податку на прибуток, а тому контролюючий орган в силу приписів пункту 87.1 статті 87 Податкового кодексу України і наявності переплати у позивача з податку на прибуток мав зарахувати грошове зобов'язання із авансових внесків за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника).
Враховуючи, що граничним строком сплати грошового зобов'язання із авансових внесків з податку на прибуток за березень 2014 року було 28 березня 2014 року, позивачем сплачено авансовий внесок в сумі 139 438,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням від 28.03.2014 №3, порушення приписів пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України судом не встановлено.
На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що фактична сплата позивачем авансового внеску з податку на прибуток банківських організацій здійснена в межах граничного строку їх сплати, в зв'язку з чим висновки відповідача викладені в акті перевірки є помилковими, а податкове повідомлення-рішення від 19.05.2014 №0000674302 про застосування штрафних санкцій до позивача, протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до вимог статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Керуючись статтями 69, 70, 71 та 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення міжрегіонального головного управління Міністерства доходів і зборів - Центрального офісу з обслуговування великих платників від 19.05.2014 № 0000674302.
Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Літвінова А.В.