Постанова № 40089055, 29.07.2014, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
29.07.2014
Номер справи
826/7221/14
Номер документу
40089055
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

в порядку письмового провадження

м. Київ

29 липня 2014 року № 826/7221/14

За позовомОСОБА_1 доДепартаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)про зобов'язання вчинити дії

Суддя: Кротюк О.В.

Обставини справи:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - відповідач) та, згідно з уточненими позовними вимогами, просить суд:

1. Встановити юридичний факт, що для будівництва та обслуговування житлового будинку за адресою АДРЕСА_1 в 1949 році була відведена та передана в користування ОСОБА_2 земельна ділянка розміром 0,19 га.

2. Встановити юридичний факт що, до переоформлення права власності чи оренди земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1, ОСОБА_1, яка є правонаступном ОСОБА_2 та співвласником житлового будинку, що знаходиться за адпесою АДРЕСА_1 має право тимчасового користування земельною ділянкою за адресою АДРЕСА_1 на підставі пункту 7 розділу X Земельного кодексу України.

3. Зобов'язати Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської Ради підготувати та передати Постійній комісії з питань земельних відносин, містобудування та архітектури проект рішення про передачу ОСОБА_1 в оренду земельну ділянку, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 після поділу поштової адреси житлового будинку за адресою АДРЕСА_1 та виготовлення технічної документації із землеустрою по встановленню (відновленню) меж.

Відповідач проти позову заперечив з підстав, викладених у письмових запереченнях, долучених до матеріалів справи.

В порядку частини 4 ст.122 КАС України судом ухвалено про розгляд справи в письмовому провадженні.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -

встановив:

14.02.2013 між ОСОБА_2 як дарувальником та ОСОБА_1 як обдаровуваною було укладено договір дарування частини житлового будинку, згідно з умовами якого дарувальник передав у власність, а обдаровувана прийняла у власність 44/100 частин житлового будинку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1. Вказаний договір посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу та зареєстровано в реєстрі за № 150.

17.04.2014 ОСОБА_1 звернулася до Голови Київської міської ради із заявою, у якій просила видати їй рішення про передачу в оренду земельної ділянки за кадастровим номером 72:504:008, на якій розташований житловий будинок, що належить заявниці на праві приватної власності. Земельна ділянка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.

До вищезазначеної заяви було додано:

- копію витягу з Державного реєстру прав на нерухоме майно щодо житлового будинку у АДРЕСА_1;

- договір дарування від 14.02.2013;

- технічний паспорт на індивідуальний житловий будинок у АДРЕСА_1;

- витяг з баз даних Державного земельного кадастру;

- план встановлених меж земельної ділянки;

- акт встановлення та узгодження існуючих меж земельної ділянки в натурі від 02.09.1994.

Листом від 14.05.2014 №057029-08/К-676-1724 Департаментом земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), який за дорученням Київської міської ради від 22.04.2014 №08/К-676 розглянув заяву позивача про передачу в оренду земельної ділянки, повідомлено наступне.

Земельна ділянка (код 72:504:008) на АДРЕСА_1 обліковується за ОСОБА_1 на підставі технічного звіту по встановленню зовнішніх меж землекористувань. Житловий будинок, який розташований у межах двох земельних ділянок на АДРЕСА_1 перебуває на праві спільної часткової приватної власності у ОСОБА_1(44/100 частин житлового будинку) та ОСОБА_3 (56/100 частин житлового будинку). Статтею 120 Земельного кодексу України, передбачено підстави та порядок переходу права на земельну ділянку у разі набуття права на жилий будинок. Відповідно до пункту 4 статті 120 Земельного кодексу України, у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду кількома особами право на земельну ділянку визначається пропорційно до часток осіб у праві власності жилого будинку, будівлі або споруди. Зокрема, громадяни мають право на безоплатну передачу у власність земельних ділянок, наданих їм для будівництва і обслуговування житлового будинку. Тобто, Земельним кодексом України не передбачено можливість передачі в оренду земельної ділянки, на якій розташована частина житлового будинку.

Позиція відповідача у даній справі зводиться до того, що земля, розташована під житловим будинком за адресою: АДРЕСА_1, не є сформованою земельною ділянкою та не має встановлених меж, розмірів і кадастрового номеру, тому неможливо виділити її частину в натурі. За даними автоматизованої системи міського земельного кадастру ПК «Кадастр» за адресою: АДРЕСА_1 обліковується земельна ділянка за гр. ОСОБА_1, загальною площею 1057,95 кв.м., під обліковим кодом 72:504:008. Вказаний обліковий код не є кадастровим номером земельної ділянки, а є її ідентифікатором у міському земельному кадастрі, який, у свою чергу, не є Державним земельним кадастром.

Аналізуючи вищевикладені обставини, суд приймає до уваги наступне.

Відповідно до ст. 14 Конституції України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Частиною 1 статті 3 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) встановлено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами (ч.1 ст.79 ЗК України).

Статтею 79-1 ЗК України передбачено наступне.

Формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.

Формування земельних ділянок здійснюється:

- у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності;

- шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок;

- шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів.

Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі.

Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.

Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Формування земельних ділянок шляхом поділу та об'єднання раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або користуванні, без зміни їх цільового призначення здійснюються за технічною документацією із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок.

Винесення в натуру (на місцевість) меж сформованої земельної ділянки до її державної реєстрації здійснюється за документацією із землеустрою, яка стала підставою для її формування.

У разі встановлення (відновлення) меж земельних ділянок за їх фактичним використанням у зв'язку з неможливістю виявлення дійсних меж, формування нових земельних ділянок не здійснюється, а зміни до відомостей про межі земельних ділянок вносяться до Державного земельного кадастру.

Земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.

Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.

Відповідно до ч.4 ст.120 ЗК України, у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду кількома особами право на земельну ділянку визначається пропорційно до часток осіб у праві власності жилого будинку, будівлі або споруди.

Пунктом 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Державний земельний кадастр» встановлено, що у разі якщо на земельній ділянці, право власності (користування) на яку не зареєстровано, розташований житловий будинок, право власності на який зареєстровано, кадастровий номер на таку земельну ділянку присвоюється за заявою власників такого будинку на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

Рішенням Київської міської ради від 28.02.2013 N 63/9120 затверджено Тимчасовий порядок передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність із земель комунальної власності в місті Києві.

Статтею 24 сказаного Порядку регламентовано встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для приватизації земельної ділянки, на якій розташовано житловий будинок, право власності на який зареєстровано.

Пунктом 4 вказаної статті передбачено, що у разі якщо на земельній ділянці розташований житловий будинок, господарські будівлі і споруди, що перебувають у спільній власності кількох громадян України, заява подається одночасно всіма співвласниками житлового будинку.

Таким чином, зважаючи на те, що земельна ділянка, яку бажає отримати в оренду позивач, не сформована, оскільки не зареєстрована у Державному земельному кадастрі, доказів про зворотне на пропозицію суду представником позивача не надано (як-от: витягу із Державного земельного кадастру), така земельна ділянка не може бути об'єктом цивільних прав. При цьому, для присвоєння кадастрового номеру на відповідну земельну ділянку необхідна заява всіх власників такого будинку на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Отже підстави для подальшого руху заяви позивача щодо розгляду питання про передачу земельної ділянки в оренду відсутні.

Суд констатує, що лист відповідача від 14.05.2014 №057029-08/К-676-1724 не є належним чином мотивованим. Проте у вказаному листі фактично звернуто увагу ОСОБА_1 на те, що вирішення питання щодо оформлення прав на відповідну земельну ділянку має бути ініційоване всіма співвласниками житлового будинку.

Таким чином, не дивлячись на неналежну мотивацію листа-відповіді від 14.05.2014 та враховуючи встановлені судом обставини правовідносин позивача і відповідача по суті, підстави для задоволення позову, з урахуванням вищевикладеного у сукупності, відсутні.

При цьому, суд звертає увагу позивача на те, що з урахуванням ст.2 КАС України, вимоги про встановлення юридичних фактів не є належним способом захисту прав позивача.

Позивач, всупереч положень ч.1 ст.71 КАС України, не довів суду належними доказами наявність обставин, що обґрунтовують його позовні вимоги.

Керуючись ст.ст. 69, 70, 71, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

П О С Т А Н О В И В :

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги та набирає законної сили в порядку та строки, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Кротюк