Постанова № 40087300, 06.08.2014, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.08.2014
Номер справи
804/9730/14
Номер документу
40087300
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 серпня 2014 р. Справа № 804/9730/14 Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Власенко Д.О., розглянувши в порядку скороченого провадження у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЗЛАТА-МЕБЕЛЬ" про застосування заходів реагування , -

ВСТАНОВИВ:

Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗЛАТА-МЕБЕЛЬ» (далі -ТОВ «ЗЛАТА-МЕБЕЛЬ») про застосування заходів реагування, а саме:

1. Тимчасово заборонити (зупинити) діяльність щодо утворення та розміщення відходів без дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗЛАТА-МЕБЕЛЬ» (код ЄДРПОУ 31932788, що знаходиться за адресою: вул. Пісочна, 7, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська обл., 50000; юридична адреса: вул. Орджонікідзе, 36, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська обл., 50005), про що видати виконавчий лист та направити його на адресу Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області;

2. Тимчасово заборонити (зупинити) діяльність щодо експлуатації об'єкту без належно оформленої проектної документації, а саме за відсутності розділу ОВНС та висновку державної екологічної експертизи Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗЛАТА-МЕБЕЛЬ» (код ЄДРПОУ 31932788, що знаходиться за адресою: вул. Пісочна, 7, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська обл., 50000; юридична адреса: вул. Орджонікідзе, 36, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська обл., 50005), про що видати виконавчий лист та направити його на адресу Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області;

3. Судові витрати Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області на сплату судового збору за подання адміністративного позову покласти на Товариство з обмеженою відповідальністю «ЗЛАТА-МЕБЕЛЬ» (код ЄДРПОУ 31932788, що знаходиться за адресою: вул. Пісочна, 7, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська обл., 50000; юридична адреса: вул. Орджонікідзе, 36, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська обл., 50005), з зарахуванням коштів за наступними реквізитами: отримувач: Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області, код ЄДРПОУ 37988899, р/р 35213001012677 в ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, МФО банку 805012, про що видати виконавчий лист та направити його на адресу Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області.

В обґрунтування позову зазначено, що проведеною перевіркою встановлені порушення, які в ході перевірки та у встановлений строк усунені не були, у зв'язку із чим вжиття заявлених заходів реагування є повністю обґрунтованим, а подальша робота підприємства із виявленими порушеннями створює загрозу навколишньому середовищу.

Відповідач заперечень проти позову не надав. Конверт з ухвалою про відкриття скороченого провадження отримав 24.07.2014 року, що підтверджується поштовим повідомленням.

Згідно п. 2 ч. 5 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України справа повинна бути розглянута у порядку скороченого провадження не пізніше трьох днів з дня закінчення строку, передбаченого для надання заперечень або заяви про визнання позову, якщо до суду не було подано заперечення відповідача та за умови, що справа розглядається судом за місцезнаходженням відповідача.

За таких підстав оцінивши повідомлені позивачем обставини, вважаю підстави достатніми для прийняття законного судового рішення, оскільки вжито усіх заходів для повідомлення відповідача належним чином про розгляд судової справи.

Дослідивши матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

З матеріалів справи вбачається, що ТОВ «ЗЛАТА-МЕБЕЛЬ» здійснює свою діяльність на підставі Статуту (нова редакція), зареєстрованого виконавчим комітетом Криворізької міської ради Дніпропетровської області 23.02.2010 року № 12271050006003411. Довідка з ЄДРПОУ серії АБ № 795688 від 10.07.2013 року. Основним видом. діяльності за КВЕД є виробництво меблів для офісів і підприємств торгівлі, виробництво кухонних меблів, неспеціалізована оптова торгівля, надання в оренду і експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна, надання в оренду автомобілів і легкових автотранспортних засобів.

Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області в період з 10.06.2014 року по 01.07.2014 року відповідно до плану заходів з виконання покладених на Державну екологічну інспекцію у Дніпропетровській області завдань на ІІ квартал 2014 року, на підставі наказу № 495-П від 31.03.2014 року, направлення № 4-2998-8-3 від 31.03.2014 року, повідомлення № 4-2999-8-3 від 31.03.2014 року було проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства України ТОВ «ЗЛАТА-МЕБЕЛЬ». За результатами перевірки було складено акт.

В ході проведення перевірки ТОВ «ЗЛАТА-МЕБЕЛЬ» встановлено, що на підприємстві інвентаризація джерел утворення відходів відсутня, норми утворення, їх склад і властивості не визначено. Декларація про відходи або дозвіл на здійснення операцій у сфері поводження з відходами на 2014 рік відсутні. Вищезазначене, на думку позивача, є порушенням ст. 7, 17, 32, 33 Закону України «Про відходи», ст. 55 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища».

В ході планової перевірки ТОВ «ЗЛАТА-МЕБЕЛЬ» також встановлено, що підприємством проведена реконструкція згідно робочого проекту «Реконструкція нежитлових приміщень (по вул. Пісочна, 7, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область) під цех меблів», при цьому у проекті відсутній розділ оцінки впливу на навколишнє середовище (ОВНС) та висновок державної екологічної експертизи проектної документації. Таким чином, підприємством, на думку позивача, порушуються ст.ст. 26-29, ч. З ст. 51 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 39 Закону України «Про екологічну експертизу».

Спірні правовідносини врегульовано нормами Конституції України, Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05 квітня 2007 року № 877-V (далі - Закон № 877-V), Закону України "Про відходи" від 05 березня 1998 року № 187/98-ВР (далі - Закон № 187/98-ВР), Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25 червня 1991 р. № 1264-XII (далі - Закон №1264-XII), Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10 вересня 2008 року № 464, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 15 січня 2009 року за № 18/16034 (далі - Порядок № 464), Порядку розроблення, затвердження і перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 1998 року № 1218 (далі - Порядок № 1218), Порядку ведення державного обліку та паспортизації відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 листопада 1999 року № 2034 (далі - Порядок № 2034), Інструкції щодо заповнення типової форми первинної облікової документації № 1-ВТ "Облік відходів та пакувальних матеріалів і тари", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 07 липня 2008 року № 342, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 09 вересня 2008 року за № 824/15515 (далі - Інструкція № 342), Положення про державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 04 листопада 2011 року № 429, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25 листопада 2011 року за № 1347/20085 (далі - Положення № 429) та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом №877-V.

Процедуру проведення перевірок з питань здійснення державного контролю у сфері охорони навколишнього природного середовища та оформлення їх результатів визначено Порядком № 464.

Згідно з пп. "л" пп. 4.2 п. 4 Положення № 429 Державна екологічна інспекція в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - Держекоінспекція) відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про поводження з відходами щодо: дотримання вимог виданих дозволів на здійснення операцій у сфері поводження з відходами; дотримання вимог виданих лімітів на утворення та розміщення відходів; складання і ведення реєстру об'єктів утворення відходів та реєстру місць видалення відходів; перевезення небезпечних відходів територією України та транскордонних перевезень відходів; збирання, перевезення, зберігання, оброблення, утилізації, знешкодження, видалення, захоронення відходів; ведення первинного обліку кількості, типу і складу відходів, що утворюються, збираються, перевозяться, зберігаються, обробляються, утилізуються, знешкоджуються та видаляються, подання відповідної статистичної звітності в установленому порядку та паспортизації таких відходів; виконання вимог нормативно-технічної та технологічної документації, погодженої в установленому порядку, при виробництві продукції (крім дослідних зразків) з відходів чи з їх використанням; недопущення змішування та захоронення відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія; дотримання правил і режиму експлуатації установок, виробництв з оброблення та утилізації відходів; дотримання правил зберігання, транспортування, знешкодження, ліквідації, захоронення пестицидів і агрохімікатів, токсичних хімічних речовин, небезпечних речовин; додержання вимог екологічної безпеки при транспортуванні, зберіганні, використанні, знешкодженні й похованні хімічних засобів захисту рослин, мінеральних добрив, токсичних речовин і відходів; своєчасності й повноти виконання заходів щодо захисту земель від засмічення відходами.

Відповідно до змісту ст. 1 Закону № 187/98-ВР відходи - будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення; виробник відходів - фізична або юридична особа, діяльність якої призводить до утворення відходів; розміщення відходів - зберігання та захоронення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об'єктах.

В статті 17 Закону № 187/98-ВР зазначені обов'язки суб'єктів господарської діяльності у сфері поводження з відходами.

Статтями 32, 33 та 42 Закону № 187/98-ВР визначені заходи щодо обмеження та запобігання негативному впливу відходів, вимоги щодо зберігання та видалення відходів та правопорушення у сфері поводження з відходами.

Правові, економічні та соціальні основи організації охорони навколишнього природного середовища в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь визначені Законом №1264-XII.

В статтях 20 та 68 Закону № 1264-XII визначені компетенція центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, в галузі охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів та відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Законом України N 3392-VI затверджено Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності (далі - Перелік документів дозвільного характеру), пунктами 40 та 62 якого передбачено, що до документів дозвільного характеру відносяться дозвіл на здійснення операцій у сфері поводження з відходами та дозвіл на розміщення відходів. Дозвіл на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами Переліком документів дозвільного характеру не передбачений.

Згідно з абзацом третім статті 1 Закону N 3392-VI про перелік забороняється вимагати від суб'єктів господарювання отримання документів дозвільного характеру, необхідність отримання яких не передбачена законом та які не внесені до Переліку.

Разом з тим, Листом від 20.05.2014 №7/1409/14 Міністерство екології та природних ресурсів України, зазначено, що суб'єктами господарювання відповідно до вимог Порядку розроблення, затвердження і перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів, затвердженого постановою від 03.08.98 N 1218, були подані до Мінприроди пакети документів для одержання погодження проектів лімітів на утворення та розміщення небезпечних відходів та дозволів на розміщення небезпечних відходів. Згаданим Законом внесено зміни до Закону України "Про відходи" та Закону України "Про Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності", якими передбачено скасування необхідності одержання лімітів на утворення та розміщення відходів, у тому числі й погодження Мінприроди щодо небезпечних відходів та дозволів на розміщення відходів. Ураховуючи зазначене, з 26 квітня 2014 року суб'єкти господарювання можуть провадити господарську діяльність без одержання лімітів на утворення та розміщення відходів та дозволів на розміщення відходів. Одночасно повідомляємо, що Мінприроди повертає пакети документів для одержання погодження проектів лімітів на утворення та розміщення небезпечних відходів та дозволів на розміщення небезпечних відходів, у зв'язку з тим, що необхідність одержання зазначених документів дозвільного характеру скасовано.

Враховуючи набуття чинності Закону України від 09.04.14 №1193-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо скорочення кількості документів дозвільного характеру», видача дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами призупиняється, у зв'язку з відсутністю форми та порядку їх розробки, на строк приведення Кабінетом Міністрів України у відповідність процедури видачі дозволу. Разом з тим, дозвіл на розміщення відходів та ліміти на утворення та розміщення відходів скасовано.

Проте, суб'єкти господарювання, у яких загальний показник утворення відходів (Пзув) менше 1000 умовних одиниць на рік, мають можливість зареєструвати декларацію про утворення відходів у 2014 році в обласному дозвільному центрі відповідно до Закону України «Про відходи».

Судом з акту перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів, щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами встановлено, що на підприємстві інвентаризація джерел утворення відходів відсутня, норми утворення, їх склад і властивості не визначено. Декларація про відходи або дозвіл на здійснення операцій у сфері поводження з відходами на 2014 рік відсутні.

Натомість підприємством відповідача вставнолені в ході перевірки не спростовано, дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами або декларації про утворення відходів у 2014 році не надано.

Крім того, відповідно до п. "д" ч. 1 ст. 27 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" екологічній експертизі підлягають матеріали, речовини, продукція, господарські рішення, системи й об'єкти, впровадження або реалізація яких може призвести до порушення норм екологічної безпеки та негативного впливу на навколишнє природне середовище.

Згідно з ч. 2 ст. 7, ч. 3 ст. 39, ч. 3 ст. 13 Закону України "Про екологічну експертизу", екологічній експертизі можуть підлягати екологічні ситуації, що склалися в окремих населених пунктах і регіонах, а також діючі об'єкти та комплекси, що мають значний негативний вплив на стан навколишнього природного середовища.

Реалізація проектів і програм чи діяльності без позитивних висновків державної екологічної експертизи забороняється.

Здійснення державної екологічної експертизи є обов'язковим для видів діяльності та об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку. Перелік видів діяльності та об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку, встановлюється Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, і центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.

Відповідно до статті 51 Закону України При проектуванні, розміщенні, будівництві, введенні в дію нових і реконструкції діючих підприємств, споруд та інших об'єктів, удосконаленні існуючих і впровадженні нових технологічних процесів та устаткування, а також в процесі експлуатації цих об'єктів забезпечується екологічна безпека людей, раціональне використання природних ресурсів, додержання нормативів шкідливих впливів на навколишнє природне середовище. При цьому повинні передбачатися вловлювання, утилізація, знешкодження шкідливих речовин і відходів або повна їх ліквідація, виконання інших вимог щодо охорони навколишнього природного середовища і здоров'я людей.

Підприємства, установи й організації, діяльність яких пов'язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.

Проекти господарської та іншої діяльності повинні мати матеріали оцінки її впливу на навколишнє природне середовище і здоров'я людей.

Оцінка здійснюється з урахуванням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, екологічної ємкості даної території, стану навколишнього природного середовища в місці, де планується розміщення об'єктів, екологічних прогнозів, перспектив соціально-економічного розвитку регіону, потужності та видів сукупного впливу шкідливих факторів та об'єктів на навколишнє природне середовище.

Підприємства, установи та організації, які розміщують, проектують, будують, реконструюють, технічно переозброюють, вводять в дію підприємства, споруди та інші об'єкти, а також проводять дослідну діяльність, що за їх оцінкою може негативно вплинути на стан навколишнього природного середовища, подають центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, спеціальну заяву про це.

Забороняється введення в дію підприємств, споруд та інших об'єктів, на яких не забезпечено в повному обсязі додержання всіх екологічних вимог і виконання заходів, передбачених у проектах на будівництво та реконструкцію (розширення та технічне переоснащення).

Судом встановлено, що підприємство є власником нерухомого майна (комплекс нежитлових будівель), що знаходиться на вул. Пісочній, 7 у Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, а саме: нежилі приміщення буд; 7 прим. 5, буд. 7 прим. 4, буд. 76, буд. 7 прим. З, згідно з витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 12.02.07 № 13529732 та від 25.10.12 № 35999146. Підприємством проведена реконструкція згідно робочого проекту «Реконструкція нежитлових приміщень (по вул.Пісочна,7 м.Кривий Ріг, Дніпропетровська область) під цех меблів, отриманий акт державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта від 06.06.06. В проекті відсутній розділ оцінки впливу на навколишнє середовище (ОВНС) та висновок державної екологічної експертизи проектної документації.

З огляду на виявлені порушення, допущення яких не спростоване відповідачем, суд погоджується із доводами позивача про те, що подальше виробництво продукції підприємством позивача із вищезазначеними порушеннями створює загрозу навколишньому природному середовищу, що є підставою для вжиття судом заходів реагування.

Відповідно до статті 7 Закон № 877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявленого позову та наявність підстав для застосування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю).

Відповідно до частини четвертої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Таким чином, підстави для стягнення судових витрат з відповідача на користь Державного бюджету України відсутні.

Керуючись статтями 11, 14, 33, 70, 71, 72, 86, 94, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗЛАТА-МЕБЕЛЬ» про застосування заходів реагування - задовольнити.

Застосувати заходи реагування у вигляді тимчасового зупинення виробництва продукції Товариством з обмеженою відповідальністю «ЗЛАТА-МЕБЕЛЬ», що розташоване за адресою: 50005, Дніпропетровська область, м.Кривий Ріг, вул.Орджонікідзе, 36, - до усунення порушень шляхом отримання дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами або подання декларації про утворення відходів у 2014 році; належного оформлення проектної документації та отримання висновку екологічної експертизи.

Судові витрати по справі не стягуються.

Роз'яснити сторонам, що особа має право подати заяву про скасування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю), застосованих судом за результатом розгляду справи, , якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування щодо державного нагляду (контролю).

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною відповідно до статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, та підлягає негайному виконанню.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки. Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.

Суддя Д.О. Власенко