ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Черноліхов С.В.
Суддя-доповідач:Бучик А.Ю.
УХВАЛА
іменем України
"04" серпня 2014 р. Справа № 806/2386/14
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Бучик А.Ю.
суддів: Жизневської А.В.
Майора Г.І.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Малинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "01" липня 2014 р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Папір-Мал" до Малинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення - рішення ,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 01 липня 2014 року визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Малинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області від 10 січня 2014 року № 0000022200.
В апеляційній скарзі Малинська ОДПІ посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи та просить скасувати оскаржуване рішення із ухваленням нового про відмову в позові.
Апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Судом встановлено Малинською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Житомирській області проведено позапланову невиїзну документальну перевірку ТОВ "Папір-Мал" з питань взаємовідносин з платником податків ФОП ОСОБА_3 щодо документального підтвердження господарських відносин, їх реальності та повноти відображення в обліку з 01 жовтня по 31 грудня 2012 року, з 01 по 30 квітня 2013 року, за наслідками якої складено акт № 42/22-12/30477405 від 13 грудня 2013 року (а.с. 37-53 том 1), де зазначено про порушення позивачем:
- пункту 185.1 статті 185, підпункту "а" пункту 187.1 статті 187, пункту 188.1 статті 188 Податкового кодексу України, в результаті чого підприємством завищено податкові зобов'язання з ПДВ на 882875, 30 грн. за жовтень-грудень 2012 року, квітень 2013 року (у тому числі: жовтень 2012 року - 283902, 03 грн., листопад 2012 року - 115613, 13 грн., грудень 2012 року - 162280, 62 грн., квітень 2013 року - 321079, 54 грн.);
- пунктів 198.2, 198.3, 198.6 статті 198 Податкового кодексу України, у результаті чого підприємством завищено податковий кредит з ПДВ за жовтень-грудень 2012 року, квітень 2013 року на 988210, 71 грн. (у т.ч.: жовтень 2012 року - 271733, 71 грн., листопад 2012 року - 221977, 69 грн., грудень 2012 року - 205752, 08 грн., квітень 2013 року - 288747, 23 грн.).
На підставі вказаного акта перевірки Малинською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Житомирській області 10 січня 2014 року прийнято податкове повідомлення-рішення від 10 січня 2014 року № 0000022200 про збільшення Товариству суми грошового зобов'язання по податку на додану вартість на 105336, 00 грн. основного платежу і 52668, 00 грн. штрафних (фінансових) санкцій.
У ході процедури апеляційного оскарження зазначене повідомлення-рішення залишено без змін (а.с. 62-94 том 1).
З акту перевірки вбачається (а.с. 41-52 том 1), що Малинською ОДПІ розглянуто внесені до ІС "Податковий блок" акти Кіровоградського відділення Кіровоградської ОДПІ ГУ Міндоходів у Кіровоградській області перевірки ФОП ОСОБА_3 № 89/17/НОМЕР_2 від 25 липня 2013 року і № 94/11-08-17/НОМЕР_2 від 08 серпня 2013 року, якими встановлено нікчемність правочинів, здійснених останнім з ТОВ "Артис" за квітень 2013 року і з ТОВ "Голден Гейтс Груп", ТОВ "Торговий дім "Схід"", ПП "ТД "Сонце"" за липень 2012 року відповідно.
Згідно з ІС "Податковий блок" "Аналітична система" та додатком № 5 "Розшифровки податкових зобов'язань і податкового кредиту в розрізі контрагентів" встановлено, що ТОВ "Папір-Мал" відображено в податковому обліку за жовтень-грудень 2012 року, квітень 2013 року операції з продажу товарів (робіт, послуг) ФОП ОСОБА_3 на 6578182, 00 грн. ПДВ. Перевіркою повноти визначення податкових зобов'язань і податкового кредиту за жовтень-грудень 2012 року, квітень 2013 року встановлено їх завищення на 882875, 32 грн. і 988210, 71 грн. відповідно.
Податковим органом зазначено що правочини, проведені між Товариством і ФОП ОСОБА_3, відповідно до пунктів 1, 2 статті 215, пунктів 1, 5 статті 203 Цивільного кодексу України є нікчемними і в силу статті 216 Цивільного кодексу України не створюють юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з їх недійсністю, так як діяльність вище наведених контрагентів полягала у проведенні безтоварних операцій та не була покликана створювати реальні юридичні наслідки.
Аналізуючи спірні правовідносини, колегія суддів зазначає наступне.
Згідно з підпунктом 14.1.181 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, податковий кредит - сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу.
Об'єктом оподаткування є операції платників податку, зокрема, з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України (пункт 185.1 статті 185 Податкового кодексу України).
Пункт 187.1 статті 187 Податкового Кодексу України вказує, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг, відповідно до пункту 188.1 статті 188 Податкового кодексу України, визначається виходячи з їх договірної вартості (у разі здійснення контрольованих операцій - не нижче звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу) з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).
Пунктом 198.3 статті 198 Податкового кодексу України передбачено, що податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:
придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;
придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Відповідно до пункту 198.1 статті 198 Податкового кодексу України, право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з:
а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України ) та послуг;
б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності);
в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України;
г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.
Пунктом 198.2 статті 198 цього Кодексу визначено, що датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:
- дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;
- дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України, платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою (за наявності) податкову накладну, складену за вибором покупця (отримувача) в один з таких способів: а) у паперовому вигляді; б) в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та умови реєстрації податкової накладної у Єдиному реєстрі податкових накладних. У такому разі складання податкової накладної у паперовому вигляді не є обов'язковим.
Згідно з пунктом 201.7 статті 201 Податкового кодексу України, податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс). У разі якщо частка товарів/послуг, послуг не містить відокремленої вартості, перелік (номенклатура) частково поставлених товарів/послуг зазначається в додатку до податкової накладної у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику, та враховується при визначенні загальних податкових зобов'язань.
Відповідно до пункту 198.6 статті 198 Податкового кодексу України, не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу. У разі коли на момент перевірки платника податку контролюючим органом суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим пунктом документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу.
Обов'язковою умовою виникнення у платника права на податковий кредит є реальне здійснення операцій з придбання товарів (робіт, послуг), а також оформлення зазначених операцій необхідними документами первинного обліку (зокрема, податковими накладними), що містять достовірні відомості про обсяг та зміст господарської операції.
Судом першої інстанції встановлено, що 18 липня 2007 року між ТОВ "Папір Мал" (Постачальник) та приватним підприємцем ОСОБА_3 (Покупець) укладено договір № 4 (а.с. 99-101 том 1), за умовами якого Постачальник зобов'язується поставити згідно із замовленням папір для гофрування марки Б2, картон для плоских шарів марки К-150, К-175, папір обгортковий марки Е, а Покупець зобов'язується прийняти і оплатити товар.
Про виконання вказаного договору свідчать видаткові накладні (а.с. 181, 183-192, 213-219, 227, 229-233, 246-250 том 5, а.с. 1-18 том 6), довіреності (а.с. 182, 228, 245 том 5), податкові накладні (а.с. 193-212, 220-226, 234-244 том 5, а.с. 19-41 том 6), акт про зарахування однорідних зустрічних вимог від 31 серпня 2013 року (а.с. 42 том 6), реєстри виданих і отриманих податкових накладних за жовтень-грудень 2012 року, квітень 2013 року (а.с. 51-122 том 6), товарно-транспортні накладні (а.с. 124-189 том 6).
Також між ТОВ "Папір Мал" (Покупець) і приватним підприємцем ОСОБА_3 (Продавець) 04 січня 2011 року укладено договір № 322, відповідно до якого Продавець зобов'язується продати та передати у власність Покупця сировину, макулатуру, а Покупець зобов'язується прийняти товар від Продавця та оплатити його загальну вартість на умовах цього договору.
На підтвердження виконання вказаних договірних зобов'язань позивачем надано видаткові накладні (а.с. 107-148 том 1, а.с. 152-187 том 2, а.с. 130-165 том 3, а.с. 97-145 том 4), податкові накладні (а.с. 149-224 том 1, а.с. 188-246 том 2, а.с. 166-220 том 3, а.с. 146-226 том 4), товарно-транспортні накладні (а.с. 225-250 том 1, а.с. 1-48, 247-250 том 2, а.с. 1-55, 221-250 том 3, а.с. 1-24, 227-250 том 4, а.с. 1-55 том 5), акти про прийняття макулатури по кількості та якості (а.с. 49-132 том 2, а.с. 56-129 том 3, а.с. 25-96 том 4, а.с. 56-139 том 5), номенклатуру товарів на складах (а.с. 140-177 том 5), акт про зарахування однорідних зустрічних вимог від 31 серпня 2013 року (а.с. 42 том 6), реєстри виданих і отриманих податкових накладних за жовтень-грудень 2012 року, квітень 2013 року (а.с. 51-122 том 6).
Господарські операції підтверджені первинними документами відповідно до вимог Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16 липня 1999 року № 996-ХІV та Податкового кодексу України, які є підставою для бухгалтерського та податкового обліку.
Окремо слід зазначити, що підставою для недійсності правочину, відповідно до ст. 215 ЦК України, є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається.
Згідно із ст. 228 ЦК України, правочин, який порушує публічний порядок, є нікчемним. Правочин вважається таким, що порушує публічний порядок, якщо він був спрямований на порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина, знищення, пошкодження майна фізичної або юридичної особи, держави, Автономної Республіки Крим, територіальної громади, незаконне заволодіння ним.
Статтею 207 ГК України встановлено, що господарське зобов'язання, котре не відповідає вимогам закону, або вчинено з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, або укладено учасниками господарських відносин з порушенням хоча б одним з них господарської компетенції (спеціальної правосуб'єктності), може бути на вимогу однієї із сторін, або відповідного органу державної влади визнано судом недійсним повністю або в частині.
Відповідно до презумпції правомірності правочину всі укладені між сторонами правочини є чинними, якщо їх недійсність прямо не встановлена законом (нікчемні правочини). В усіх інших випадках питання про недійсність правочину має бути встановлено судом на підставі заяви зацікавленої особи після повного та всебічного розгляду питання про недійсність такого правочину. Про недійсність правочину ухвалюється судове рішення.
Відповідач, приймаючи оскаржуване податкове повідомлення-рішення, не міг керуватися лише припущеннями щодо фіктивності (нікчемності) укладеного договору, така позиція не підкріплена належними доказами чи рішенням суду про визнання його таким.
Законодавством України не передбачена відповідальність юридичної особи за можливими допущеними порушеннями законодавства інших юридичних осіб, на господарюючих суб'єктів не покладається обов'язок та не надається право контролювати дотримання законодавства платником податків, який виступає контрагентом у господарській операції. Податковий кодекс України не ставить в залежність виникнення у платника права на формування податкового кредиту від дотримання вимог податкового законодавства іншим суб'єктом господарювання.
Відтак, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про скасування податкового повідомлення-рішення Малинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області від 10 січня 2014 року № 0000022200.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції та не впливають на правильність прийнятого рішення, яке постановлене із додержанням вимог матеріального та процесуального права, підстави для його скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Малинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "01" липня 2014 р. - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис) А.Ю.Бучик
судді: (підпис) А.В. Жизневська
(підпис) Г.І. Майор
З оригіналом згідно: суддя _______ А.Ю.Бучик
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: Товариство з обмеженою відповідальністю "Папір-Мал" вул.Неманихіна, 2,м.Малин,Житомирська область,11602
3- відповідачу/відповідачам: Малинська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Житомирській області пл.Соборна,10,м.Малин,Житомирська область,11603
- ,