ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 травня 2009 року справа №2а-2201/09/2370
10 год. 05 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Гараня С.М.,
при секретарі судового засідання Слуцькій Н.Ю.,
за участю:
представника позивача Головної державної інспекції на автомобільному транспорті ОСОБА_1 - за довіреністю,
відповідачаОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом прокурора Черкаського району Черкаської області в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті України до приватного підприємця ОСОБА_2 про стягнення фінансових санкцій
ВСТАНОВИВ:
До суду з адміністративним позовом звернувся прокурор Черкаського району Черкаської області в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті України до приватного підприємця ОСОБА_2 про стягнення фінансових санкцій в сумі 1700 грн. за порушення вимог Закону України «Про автомобільний транспорт» від 03.07.92 р. №2355-ХІІ (далі - Закон) а саме надання послуг з перевезення пасажирів на таксі без відмітки медпрацівника про проведення передрейсового медичного огляду та відмітки механіка про проведення передрейсового технічного стану транспортного засобу.
Прокурор та представник Головної державної інспекції на автомобільному транспорті позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити.
Відповідач проти позову заперечував, та просив залишити його без задоволення з тих підстав, що він надає послуги з перевезення пасажирів автомобілем таксі, і в день перевірки не працював, а вимоги щодо наявності відміток медпрацівника про проведення огляду та механіка про технічний стан транспортного засобу є безпідставними, оскільки законодавством такі вимоги не передбачені.
Суд, заслухавши пояснення та доводи прокурора, представника Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, думку відповідача, оцінивши наявні у справі докази, приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що 15.09.2008 р. посадовими особами територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті була здійснена перевірка відповідача щодо дотримання останнім вимог законодавства про автомобільний транспорт. За результатами перевірки було складено акт № 049189 з якого вбачається, що 15.09.2008 р. відповідач керуючи транспортним засобом марки «Рено» державний номер НОМЕР_1, надавав послуги з перевезення пасажирів без наявності відмітки медпрацівника про проведення передрейсового медичного огляду водія та відмітки механіка про проведення передрейсового технічного стану транспортного засобу, чим були порушені вимоги статей 34, 39 Закону України «Про автомобільний транспорт» та спільний наказ Міністерства охорони здоров'я та Міністерства внутрішніх справ «Про затвердження Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів» № 124/345 від 05.06.2000 р.
За результатами перевірки начальником територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Черкаській області було прийнято постанову від 06.10.2008 року № 057781, згідно з якою до позивача застосовано фінансову санкцію в сумі 1700 грн., передбачену абзацом 3 частини 1 статті 60 Закону «Про автомобільний транспорт».
Відповідач був належним чином повідомлений про розгляд матеріалів стосовно проведеної перевірки щодо його діяльності, а також про прийняту постанову про застосування до відповідача фінансових санкцій, та особисто отримав повідомлення 15.09.2008 р., що підтверджується його підписом на вказаному документі. Проте в добровільному порядку відповідач суму штрафу до бюджету не сплатив, постанову про застосування фінансових санкцій в сумі 1700 грн. від 06.10.2008 року № 057781 в установленому порядку не оскаржив.
Згідно з пунктом 1 Положення про Міністерство транспорту та зв'язку України затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.06.2006 № 789, Міністерство транспорту та зв'язку України є центральним органом виконавчої влади, головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань реалізації державно політики в галузі автомобільного транспорту.
Статтею 6 Закону передбачено, що в складі центрального органу виконавчої влади з питань автомобільного транспорту функціонує урядовий орган державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті, який здійснює державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт.
Вказаний урядовий орган здійснює державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів законодавче регульованої сфери, що визначають організацію перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, а також державний контроль за додержанням вітчизняними та іноземними автомобільними перевізниками норм міжнародних конвенцій і договорів про міжнародне автомобільне сполучення.
Пунктом 4 Положення про Головну державну інспекцію на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.09.2004 №1190 (далі - Положення) передбачено, що Головна державна інспекція на автомобільному транспорті, як урядовий орган державного управління, відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів, що регулюють організацію перевезення пасажирів і вантажів. Пунктом 20 Положення передбачено, що Головна державна інспекція на автомобільному транспорті є юридичною особою, має самостійний баланс, реєстраційні рахунки в установах Державного казначейства, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням.
Згідно вимог пункту 8 Положення, Міністерство транспорту та зв'язку України наказом № 888 від 14.12.2005 затвердило Положення про територіальні органи Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 28.12.2005 року за № 1573/11853. За п.1 цього Положення, територіальний орган Головна державна інспекція на автомобільному транспорті в Черкаській області є територіальним структурним підрозділом Головної державної інспекції на автомобільному транспорті без права юридичної особи.
Пунктами 4, 5 Положення визначені основні завдання територіальних управлінь Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у відповідному регіоні, а саме: здійснення державного контролю за дотриманням суб'єктами господарювання усіх форм власності вимог нормативно-правових актів, стандартів і норм перевезення вантажів і пасажирів автомобільним транспортом загального користування. Крім того територіальні управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, відповідно до покладених на них завдань здійснюють державний контроль за суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування.
Абзацом 3 частини першої статті 60 Закону передбачено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються санкції у вигляді штрафу у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Накладати такі санкції від імені центрального органу виконавчої влади з питань автомобільного транспорту уповноважені посадові особи урядового органу державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті. Цією ж статтею передбачено, що порядок стягнення у вигляді штрафу за порушення, викладені у цій статті, та порядок оскарження і опротестування постанови по справі про правопорушення визначає Кабінет Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567 затверджено Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті (далі - Порядок). Пунктом З цього Порядку передбачено, що одним з органів державного контролю на автомобільному транспорті є Головна державна інспекція на автомобільному транспорті,та її територіальне управління в Черкаській області.
Згідно вимог статті 6 Закону та пункту 4 Порядку, державний контроль автомобільних перевізників здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення перевірок.
Відповідно до ст. 238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідації його наслідків. Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.
Статтею 39 Закону України «Про автомобільний транспорт» № 2344 від 05.04.2001 р. передбачено, що документами на підставі яких здійснюються перевезення пасажирів водіями таксі є: посвідчення водія відповідної категорії, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, ліцензійна картка, інші документи, передбачені законодавством України.
Підпункт 5.1. пункту 5 Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства внутрішніх справ України від 5 червня 2000 р. № 124/345, та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 18.07.2000 р. за № 435/4656, зазначає, що змінний передрейсовий медичний огляд проводиться для водіїв транспортних засобів підприємств, установ та організацій до їх виїзду на зміну.
На підтвердження цього відповідач надав суду копію договору № 340 від 01.11.2007 р., укладеного між ним та Черкаським ВАТ «Таксопарк» про надання відповідачу послуг з передрейсового та післярейсового медичного огляду водія з обов'язковим веденням встановленої документації (пункт 1.1.2 договору), та виконання проведення технічного огляду транспортного засобу відповідача (пункт 1.1.5 договору).
Згідно абзацу 3 частини 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються санкції за надання послуг з перевезення пасажирів на таксі без наявності відмітки медпрацівника про проведення передрейсового медичного огляду водія та відмітки механіка про проведення передрейсового технічного стану транспортного засобу, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Оцінюючи докази у справі в їх сукупності, суд вважає доведеним право територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті України на стягнення 1700 грн. заборгованості по сплаті фінансових санкцій за порушення законодавства про автомобільний транспорт.
На підставі викладеного, керуючись статями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов прокурора Черкаського району Черкаської області в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті України до приватного підприємця ОСОБА_2 про стягнення фінансових санкцій задовольнити повністю.
Стягнути з приватного підприємця ОСОБА_2, ідентифікаційний код НОМЕР_2, у дохід державного бюджету 1700 (одну тис. сімсот) грн. фінансових санкцій, зарахувавши їх на р/р 31114106700002, код платежу 21081100 «адміністративні та інші санкції», одержувач УДК в м. Черкаси, код одержувача 22809222, банк ГУДКУ в Черкаській області, МФО 854018.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка підлягає поданню до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя С.М. Гарань.
Повний текст постанови виготовлений 26 травня 2009 року.