ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 липня 2014 року м. Київ К/800/4037/14
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого судді-доповідача Голубєвої Г.К.
Суддів Карася О.В.
Рибченка А.О.
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Міністерства доходів і зборів України на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 27 грудня 2013 року по справі № 813/4908/13-а за позовом Публічного акціонерного товариства «Електро» до Міністерства доходів і зборів України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство «Електро» звернулось до суду з позовною заявою до Міністерства доходів і зборів України про визнання протиправною відмову у прийнятті податкових накладних та зобов'язання вчинити дії.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2013 року позовні вимоги задоволено частково. Визнано протиправними дії Міністерства доходів і зборів України щодо відмови Публічному акціонерному товариству «Електро» у прийнятті до реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних; зобов'язано Міністерство доходів і зборів України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні, отримані від Публічного акціонерного товариства «Електро». У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 27 грудня 2013 року скасовано рішення суду першої інстанції та прийнято нове рішення про задоволення позову частково.
Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, відповідач подав касаційну скаргу, в якій просить його скасувати та прийняти нове рішення, яким повністю відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, оскільки вважає, що постанову суду апеляційної інстанції було прийнято з порушенням норм матеріального права та без належного врахування всіх обставин справи.
Перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що на підставі рішення загальних зборів акціонерів від 24.05.2013 року Закрите акціонерне товариство «Електро» було перейменовано в Публічне акціонерне товариство «Електро».
27.05.2013 року було внесено відповідні зміни до ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців у зв'язку із зміною найменування Товариства.
04.06.2013 року Публічне акціонерне товариство «Електро» було взято на облік платника податків за місцем знаходження та юридичною адресою - 79035, м. Львів, вул. Пимоненка, 3.
Також, Товариством було отримано нове Свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість №200127644, яке діє з 11.06.2013 року.
Разом з тим, Міністерство доходів і зборів України не провело реєстрацію податкових накладних позивача в Єдиному реєстрі податкових накладних, вказуючи причину «місцезнаходження юридичної особи продавця товарів/послуг, вказане в документі, не відповідає інформації Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».
ПАТ «Електро» неодноразово зверталось в ДПІ у Сихівському районі м. Львова ГУ Міндоходів у Львівській області та в ГУ Міндоходів у Львівській області.
З отриманих відповідей вбачається, що жодних проблем з реєстрацією ПАТ «Електро» платником податку немає.
Не дивлячись на це, відповідачем було відмовлено у реєстрації податкових накладних, наданих позивачем.
Задовольняючи позов частково, суд апеляційної інстанції виходив з наступних мотивів, з чим погоджується суд касаційної інстанції.
Відповідно до п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний надати покупцю податкову накладну та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до податкової накладної до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, що настають за датою їх складання.
З огляду на викладене, реєстрація податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних є обов'язком постачальника товарів чи послуг.
Цьому обов'язку кореспондує обов'язок центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, прийняти та зареєструвати надану платником податку-продавцем податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відмовити у прийнятті для реєстрації наданих платником податку податкових накладних центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, може лише в разі, якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно п.201.1 ст.201 та/або п.192.1 ст.192 Податкового кодексу України. У такому разі протягом операційного дня продавцю надсилається квитанція в електронному вигляді в текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин такого неприйняття.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Як випливає зі змісту п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, за відсутності квитанції про прийняття або неприйняття податкової накладної, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних протягом операційного дня, коли її було надіслано продавцем.
За таких обставин та з урахуванням вимог ч. 3 ст. 2, ч. 2 ст. 71 КАС України, суд апеляційної інстанції дійшов обґрунтованого висновку щодо наявності підстав для часткового задоволення позову.
Відповідно до п. 3 ст. 2201 КАС України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Отже, колегія суддів вважає, що в межах касаційної скарги порушень судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права при вирішенні цієї справи не допущено. Правова оцінка обставин у справі дана вірно, а тому касаційну скаргу слід відхилити, а оскаржуване судове рішення залишити без змін.
Керуючись ст.ст. 210 - 232 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Міністерства доходів і зборів України відхилити.
Постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 27 грудня 2013 року по справі № 813/4908/13-а залишити без змін.
Справу повернути до суду першої інстанції.
Ухвала набирає законної сили та може бути переглянута Верховним Судом України в порядку передбаченому ст. ст. 235 - 239, ч. 5 ст. 254 КАС України.
Головуючий підписГолубєва Г.К.Судді підписКарась О.В. підписРибченко А.О.